Cumartesi , Ekim 19 2019
Uzman hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
Kullanıcı avatarı

Re: enfeksiyon hastalıkları mı psikiyatri mi?

#4154944  gönderen Kaserya
 25.08.2018 - 23:12:49
Özel sıfır diyen arkadaş sanırım enfeksiyonun aynı zamanda klinik mikrobiyolog kısmını dahil etmiyor. Laboratuvar açıp işletme şansınız var.

Bu ikili versus yapmak için uzak değil mi sanki? :roll:

Dahiliye vs enfeksiyon yada göğüs vs enfeksiyon karşılaştırması olabilir ama enfeksiyonla psikiyatri hasta spektrumu açısından çok farklı; biraz kişisel beklentinizle alakalı. 😌
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4155302  gönderen creedence
 26.08.2018 - 14:55:15
Bu iki bölüm tus puanlarının yakınlığı dışında pek kıyaslanası bölümler değil.Enfeksiyon dahili bir bölüm,psikiyatri apayrı bir dünya.Ben şahsen çömez bir enfeksiyon asistanı olarak hayatımdan memnunum,tercih süresinde çok kararasız kalan biri olarak şuan iyiki tercih etmişim diyorum.Hem klinik hem labaratuarın iç içe olması gerçekten tarmin verici.Bir şeyleri somut verilere dayandırarak yaptığını görüyorsun ve aldığın sonuç çoğunlukla yüz güldürücü.Diğer bölümler tarafından da çok aranılan,danışılan bir branşsın her ne kadar eleştiriliyor gibi görülse de.Gerçekten diğer bölümlerin antibiyotik bilgisi çok yetersiz ve enfeksiyon doktoruna ihtiyaçları şüphesiz.Her bölümün enfeksiyonuyla ilgilendiğin için her şeyden bilgin olmak zorunda,aslında sanıldığının aksine çok okumak gerektiren,geniş bir branş.Kliniği ayrı labaratuarı ayrı bilgi yükü.Tabiki tercih yaparken tercih edilen hastanenin özellikleri çok önemli,asistanlık şartları çok fark ediyor.Yukarıda da bahsedildiği gibi diğer bölümler tarafından hasta paslama konusunda bir baskı durumu var,bu durum insanı yorabiliyor.Yataklı servis olan bir branş ama ağırlıklı olarak konsültan olmayı da avantajlı bir durum olarak görüyorum.HIV,hepatit gibi primer takip gerektiren hastalarımız da var,kimi bu durumu seviyor kimi sevmiyor,ben bu konuda henüz deneyimli değilim ama duyduğum kadarıyla periferde bu tarz hastalar çok görmüyoruz.
Sonuç olarak dahili bir branş olsun çok zorlamasın ama gene de işin içinde hissedeyim,labaratuar da hoşuma gidiyor ikisni birlilte yürüteyim diye düşünen birisi için gayet ideal bir bölüm.Şunu da belirteyim ki enfeksiyondan büyük paralar kazanılmadığı açık.Ben şahsen para konusunu rahatlığın önünde tutan biri değildim,ikisinin birlikte olması için tusta ilk 100e girmek gerekiyor biliyorsınuz,bu konuda da şikayetçi değilim.
Herkes için hayırlı olsun.
Kaserya yazdı:
25.08.2018 - 23:12:49
Özel sıfır diyen arkadaş sanırım enfeksiyonun aynı zamanda klinik mikrobiyolog kısmını dahil etmiyor. Laboratuvar açıp işletme şansınız var.

Bu ikili versus yapmak için uzak değil mi sanki? :roll:

Dahiliye vs enfeksiyon yada göğüs vs enfeksiyon karşılaştırması olabilir ama enfeksiyonla psikiyatri hasta spektrumu açısından çok farklı; biraz kişisel beklentinizle alakalı. 😌
O lab işini mikrobiyologlar yapıyor hocam. Ben daha enfeksiyoncu olup özel lab açan duymadım. Ayrıca o dediğiniz lab lar büyükşehirlerde bile sayılı , eskisi kadar kazanmadığı için kapanıyor vs..
Kullanıcı avatarı

#4155321  gönderen tedi
 26.08.2018 - 15:29:58
psikiyatri ve enfeksiyon nasıl karşılaştırılabilir bilmiyorum. galericilik vs emlakçılık gibi.

o zaman bildiğim yerden başlayayım. psikiyatriye dışarıdan bakanlar wow çekerler ama içinde kan ağlayan bir bölüm, neden mi?

1) para yok, para yok arkadaşlar. ruh sağlığında çalışırsanız da yok, büyük hastanelerde de yok. özel muaynane falan demeyin, bu sağlık sisteminde hocalar ellerinde o kadar imkan ile eziliyorlar. ayrıca psikiyatri hizmeti sanılanın aksine, dezavantajlı gruba daha çok lazım olur (yoksul,ihmal, bağımlılık vs), yani para kazanmanız zor. özeller de para vermiyor, yani bir pediatrist,dahiliyeci kadar bile vermiyor ki piyasada en kolay bulunan doktorlardandır.

2) e böyle olunca çalıştığınız yerler devlette olacaktır muhtemelen, mesleki tatmin pek yok. eğitminiz ile pratiğin alakası yok. 10 dakkikada üstün körü bakıp geçmek içinize sinmiyor ise ki psikiyatri doktoru olup sosyopat olmayan tüm arkadaşların böyledir, canınız baya sıkılır, sürekli saate bakarsınız.

3) adli olaylar, amatem vs. inanılmaz fazla bir yük ve getirisi yok. adli işler bize angarya, hukukçular köşeyi döner bize angarya.

4) terapiler vs. psikologlar, pdrciler, felsefeciler, yaşam koçları, nlpcilerin elinde. Evet doğru duydun, ELİNDE. ve kimse bir şey yapamıyor. sınırda IQ ve 0 eğitim ile bizden çok kazanıyorlar. muaynane yerine danışmanlık açsan hem daha kolay hem daha çok para ama durrrrrrrrrrrr sen doktorsun danışmanlık açamazsın :D:D felsefeci açar sen açamazsın sağlık bakanlığı çöker üstüne.

5) ülkemizin doktora tavrı belli, ülkemizin psikiyatrik hastalarının bir kısmını kişilik bozuklukları oluşturur. hapishane falan gezerseniz görürsünüz. heh onlar senin hastan. eğer böyle bir kuruma düşersen zaten buraya yazarsın, her giden bin ah söylüyor.

6) acili var. ülkemizde her şey acil olduğu için en küçük bayılma/kendinden geçmeye psikiyatrist phd md doktor çağırılır. tövbe ağzıma küfür geldi etmeyecem.

enfeksiyona gelelim;

1) bilmiyorum hiç enfeksiyoncuyla 10m yakın ilişki kurmadım.
2) servislerinde AIDS, diyabetik ayak, kırım kongo gibi tehlikeli hastalıklar var.
3) hastalık-hasta-tedavi ilişkisi daha MEKANİK olduğu için psikiyatri bence daha yorucudur. bu da benim yorumum. kimse peşinizden gelmez, malpraktis işi zor vs.
Kullanıcı avatarı

#4155324  gönderen Kaserya
 26.08.2018 - 15:38:30
dr_enivicivokke yazdı:
26.08.2018 - 15:15:28
O lab işini mikrobiyologlar yapıyor hocam. Ben daha enfeksiyoncu olup özel lab açan duymadım. Ayrıca o dediğiniz lab lar büyükşehirlerde bile sayılı , eskisi kadar kazanmadığı için kapanıyor vs..
Piyasayı bilmiyorum, batar batmaz tutar tutmaz bilemem :roll: ama hem tıbbi hem klinik mikrobiyolog (yani enfeksiyon uzmanı) sertifikasını aldıktan sonra lab açabilir.

Ha tabii bunun için maddi birikim, iyi yer, anlaşmalı özel hastane falan fişmekan gerekebilir :lol:

Benim var hocam enfeksiyoncu tanıdığım özel labı olan. O yüzden yazdım. Biz de boş atmak yok :roll: bir kişi de olsa, böyle bir yönü var yani enfeksiyonun
tedi yazdı:

O konuda psikologlara ben de çok tavım yalnız :evil: mecburide kafayı sıyırmıştım :roll: ilaç başlamak da istemedim tusa çalışıyorum diye, bari psikologla terapi tarzı bir destek alayım istedim.

Seans fiyatları iyi psikolog 400den başlayıp uçuyor. Seans diyorum. 8O Bir de emdr, psikanaliz falan işin içine girerse seansı 1200 oluyor. :irre3:
Kullanıcı avatarı

#4155326  gönderen dr_ozge
 26.08.2018 - 15:46:36
dr_enivicivokke yazdı:
25.08.2018 - 14:48:21
Ben enfeksiyonun dahiliye göğüs gibi bölümlerden bir tık daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki arkadaşın da yazdığı gibi genelde konsültanlık yaparlar pip tazp başlanması mutad doz vs. O bahsettiğiniz darülaceze hastalarının genelde kby , dm , ht gibi ek komorbiditeleri olduğu için o hastaar genel dahiliye kliniğine yatar. Enfeksiyona kons açılır. Ha gerekli gereksiz konsu çoktur doğru ama asistanlığında. Uzmanlığının dahiliye göğüs gibi branşlardan bir kaç tık daha rahat olduğunu görüyorum. Eksisi ise özel piyasasının olmaması. Ama en nihayetinde yataklı servisi olan bir branştır. Sıfır hasta sıfır icap değildir. Onu da bilerek tercih etmeli
Türkiye'de enfeksiyon uzmanlığı yapılmaz, net!!!!!!! Enfeksiyondan başka her şeyle uğraşıyoruz.
Uzmandan uzmana mı değişiyor ben anlamadım, o komorbiditesi olan bütün hastalar "acil diyaliz ihtiyacı yoktur", "sıvı tedavisi dışında önerimiz yoktur", "............ durumu enfeksiyona bağlanmıştır o yüzden enfeksiyon takibi uygundur" diyerek bize kitleniyor. Benim yoğunbakımım yok, yoğunbakım rorasyonum yok, ben az da olsa yoğunbakım eğitimi almadım, ama bütün yoğunbakımlık hastalar enfeksiyona sekonder diyerek bize kakılıyor. Ben bu kadar saçma sapan bir sağlık düzeni görmedim duymadım...
dün iskemik svo+ gis kanama ile gelen, enfeksiyon odağı bulunmayan bir hasta 34000 wbc olduğu için septik şok denilerek bize yatırıldı. enfeksiyon uzmanlığı bu mudur yani? Bu örneklerden her gün verebilirim size.
Enfeksiyon yazmayı düşünen bütün arkadaşlar bunları bilerek seçecekse seçsin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4155328  gönderen usopsan
 26.08.2018 - 15:58:39
tedi yazdı:
psikiyatri ve enfeksiyon nasıl karşılaştırılabilir bilmiyorum. galericilik vs emlakçılık gibi.

o zaman bildiğim yerden başlayayım. psikiyatriye dışarıdan bakanlar wow çekerler ama içinde kan ağlayan bir bölüm, neden mi?

1) para yok, para yok arkadaşlar. ruh sağlığında çalışırsanız da yok, büyük hastanelerde de yok. özel muaynane falan demeyin, bu sağlık sisteminde hocalar ellerinde o kadar imkan ile eziliyorlar. ayrıca psikiyatri hizmeti sanılanın aksine, dezavantajlı gruba daha çok lazım olur (yoksul,ihmal, bağımlılık vs), yani para kazanmanız zor. özeller de para vermiyor, yani bir pediatrist,dahiliyeci kadar bile vermiyor ki piyasada en kolay bulunan doktorlardandır.

2) e böyle olunca çalıştığınız yerler devlette olacaktır muhtemelen, mesleki tatmin pek yok. eğitminiz ile pratiğin alakası yok. 10 dakkikada üstün körü bakıp geçmek içinize sinmiyor ise ki psikiyatri doktoru olup sosyopat olmayan tüm arkadaşların böyledir, canınız baya sıkılır, sürekli saate bakarsınız.

3) adli olaylar, amatem vs. inanılmaz fazla bir yük ve getirisi yok. adli işler bize angarya, hukukçular köşeyi döner bize angarya.

4) terapiler vs. psikologlar, pdrciler, felsefeciler, yaşam koçları, nlpcilerin elinde. Evet doğru duydun, ELİNDE. ve kimse bir şey yapamıyor. sınırda IQ ve 0 eğitim ile bizden çok kazanıyorlar. muaynane yerine danışmanlık açsan hem daha kolay hem daha çok para ama durrrrrrrrrrrr sen doktorsun danışmanlık açamazsın :D:D felsefeci açar sen açamazsın sağlık bakanlığı çöker üstüne.

5) ülkemizin doktora tavrı belli, ülkemizin psikiyatrik hastalarının bir kısmını kişilik bozuklukları oluşturur. hapishane falan gezerseniz görürsünüz. heh onlar senin hastan. eğer böyle bir kuruma düşersen zaten buraya yazarsın, her giden bin ah söylüyor.

6) acili var. ülkemizde her şey acil olduğu için en küçük bayılma/kendinden geçmeye psikiyatrist phd md doktor çağırılır. tövbe ağzıma küfür geldi etmeyecem.

enfeksiyona gelelim;

2) servislerinde AIDS, diyabetik ayak, kırım kongo gibi tehlikeli hastalıklar var.
3) hastalık-hasta-tedavi ilişkisi daha MEKANİK olduğu için psikiyatri bence daha yorucudur. bu da benim yorumum. kimse peşinizden gelmez, malpraktis işi zor vs.
Hocam biraz alakasız olacak ama rica etsem kendisinde nevroz(sosyalfobi, depresyon :/ ) olan birinin psikiyatri yazması konusunda düşüncelerinizi yazar mısınız?
Kullanıcı avatarı

#4155395  gönderen tedi
 26.08.2018 - 19:07:15
usopsan yazdı:
tedi yazdı:

enfeksiyona gelelim;

Hocam biraz alakasız olacak ama rica etsem kendisinde nevroz(sosyalfobi, depresyon :/ ) olan birinin psikiyatri yazması konusunda düşüncelerinizi yazar mısınız?
valla güzel kardeşim yazarım ama benim tecrübelerim çok kötü. psikiyatrik hastalığı olan veya kişilik problemi olanların psikiyatri yönelmesi zaten bütün dünya'da doğal olarak karşılanan bir gerçek (daha geçen BMJ'de böyle bir yazı okudum, ileri bilgi için başvurun). Ama ülkemiz de daha da fena çünkü psikiyatri'ye insanların gelmesi için mantıklı bir sebep yok. rahat desen bu puana FTR var, en az para kazanan klinik bölümlerden biri (hastası az olanlar, ç. cerrahi falan hariç tabi, hasta bakıp az kazanan diyeyim).

Sonuçta psikiyatrik hastalığı olan birinin psikiyatri yazması doğal ve belki de hastalarını daha iyi anlamasına bile vesile olabilir. Ama şu pozisyonda bu puanlara çıkmasını gerçekten anlamıyorum. Yurt dışına gitmeniz ayrıca ÇOK zor. Bir çok ülke psikiyatri hizmetlerini kendi dilinde veriyor ve ingilizce kurtarmıyor genelde ( katar vs.)

#4155428  gönderen usopsan
 26.08.2018 - 20:22:29
tedi yazdı:
26.08.2018 - 19:07:15
usopsan yazdı:
tedi yazdı:

enfeksiyona gelelim;

valla güzel kardeşim yazarım ama benim tecrübelerim çok kötü. psikiyatrik hastalığı olan veya kişilik problemi olanların psikiyatri yönelmesi zaten bütün dünya'da doğal olarak karşılanan bir gerçek (daha geçen BMJ'de böyle bir yazı okudum, ileri bilgi için başvurun). Ama ülkemiz de daha da fena çünkü psikiyatri'ye insanların gelmesi için mantıklı bir sebep yok. rahat desen bu puana FTR var, en az para kazanan klinik bölümlerden biri (hastası az olanlar, ç. cerrahi falan hariç tabi, hasta bakıp az kazanan diyeyim).

Sonuçta psikiyatrik hastalığı olan birinin psikiyatri yazması doğal ve belki de hastalarını daha iyi anlamasına bile vesile olabilir. Ama şu pozisyonda bu puanlara çıkmasını gerçekten anlamıyorum. Yurt dışına gitmeniz ayrıca ÇOK zor. Bir çok ülke psikiyatri hizmetlerini kendi dilinde veriyor ve ingilizce kurtarmıyor genelde ( katar vs.)
Çok sağolun hocam , o puanlara henüz hiç yakın değilim , rahatsızlıklarım(belki de onları kullanıyorum bilmiyorum) dediğiniz puanları almam konusunda da beni umutsuzluğa düşürüyor, o yüzden daha çok görece düşük periferler için düşünmüştüm . Kendime alternatifler ararken aslında hayatımın asıl problemlerine de bir çözüm bulabileceğim yol psikiyatri olabilir mi diye düşündüm ve maddi getirisi vb.ni ilk basamaklara koyamıyorum toplamda. Teşekkür ederim tekrar hocam =) ..

#4155578  gönderen mssw
 27.08.2018 - 00:07:20
Ben de enfeksiyon istiyordum.asistanlar tam yerine göre farklı konuşuyor.aşırı şikayet edip istifa ederim diyen de var haline şükreden de..ama tabi rahat bi bölüm değil göze almak lazım.bikaç tane uzmanla da konuştum para kazanmak enfeksiyonda gerçekten sorunmuş.direk bundan şikayet ediyorlar ağız birliği yapmış gibi.iyi ki konuşmuşum bi bölüm yazacaksanız mutlaka asistan özellikle de uzmanlarıyla konuşun.ben konuşmadan göğüs tercih ettim 2.5 ayda istifa ettim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4155693  gönderen mediccc
 27.08.2018 - 13:34:09
Psikiyatri ile alakası olmayıp sadece tus zamanı psikiyatri yazmış 4 aylık asistan biri olarak gayet memnunum.yukarıdaki hiçbir yorumla tercih yapmaya çalışmayın.İçinde bütün psikiyatri başlıklarına kötü yorum yapan amacının ne olduğunu çözemediğim insanlar var.Tercih zamanı bende okumuştum gidin psikiyatri asistanlarıyla uzmanlarıyla kendiniz konuşun arkadaşlar.

#4169814  gönderen boseprevir
 22.09.2018 - 14:52:28
psikiatri ile enfeksiyon baştan söyleyelim sadece puanları yakın yoksa branş olarak alakaları yok, psikiatri hasta populasyonuna ilginiz varsa tercih edilmesi bir tık daha iyidir. enfeksiyonun bulunduğu hastaneye göre çalışma şartları değişir, nöbet ve gün içi yogunluğu değişir. yazmak istediğiniz hastanelere tek tek arayın gidin sorun bir iki saat vakit geçirin, doktorlugu seven için güzeldir. ama bir cerrah veya temel biliimci olmak isteyen heralde yapamaz enfeksiyon da, hastaneden hastaneye kimi yerde dahiliye nisbi rahattır kimi yerde noroloji kimi yerde enfeksiyon. ben enfeksiyon için yukarıdakile kadar olumsuz düşünmüyorum, bakış açına bağlı, bölümü sevmeye bağlı, sadece kesinlikle bir saat o klinikte yazmadan önce vakit geçirin, tanışın kıdemlilerinizle.