Pazartesi , Ekim 14 2019
Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
Kullanıcı avatarı

Re: *ACİL TIP ASİSTAN ODASI*

#4310907  gönderen venividivici
 19.09.2019 - 14:34:21
pasture yazdı:
19.09.2019 - 13:18:58
pasture yazdı:
19.09.2019 - 12:37:11
Pamukkale üniversitesi acil servis;
2 prof, 3 uzman öğretim üyesi ve 32 asistan.
Hocalarla ve kıdemlilerle ilişkilerimiz iyi ama acil servisin şartları kötü. Bir tek röntgenimiz var onun dışında BT çektirmek için bayağı bir uğraşıyorsun. BT ve MR başka bir binada, sürekli personel arıyorsun ancak kolay bulamıyorsun. Bir düşünün Denizlide Travma merkeziyiz sürekli olarak Travma geliyor 112 durmuyor ama BT'imiz yok! Personelimiz çok yetersiz. Yatışla ilgi her zaman sıkıntılarımız var, yatışı 4-5 gün bekleyen hastalarımız oluyor. bölümler kendi hastalarına sahip çıkmıyorlar. Poliklinklerden sürekli hasta gönderiyorlar. Oturmuş bir düzen yok sık sık pnömatik tüp taşıma sistemi arızalanıyor ve günlerdir arızalı kalıyor, yazıcı mesai saatleri dışında arızalanırsa ertesi güne kadar yazıcısız çalışılıyor! Reçeteleri çocuk acilinden yazılıyor, usg arızalanırsa bir ay arızalı kalıyor, her nöbette birçok teknik sorunlarla uğraşmak zorundayız ve çoğu zaman çözülemiyor. Kan sonuçları 2-2:30 saate çıkar. Hasta ile beraber bütün hasta yakınları içeriye alınabiliyor ve bundan dolayı sürekli olarak kavgalar çıkıyor, bütün hasta yakınlarına teker teker bilgi ve ilgi vermek zorundayız! Güvenlik görevlileri çok pasif kavga olunca kaçıyorlar. Küçük bir acil olmasına rağmen yazın 360 kışın 550 hasta geliyor. Aslında bu sayı imkanlarımıza ve çalıştığımız şartlara göre çok fazla. Her nöbette en az 1-2 kez istifa etmeyi düşünüyorsun ama çektiğin krediyi hatırlıyorsun:( son 1 yılda 6 kişi istifa etti gerisi de istifa etmeyi düşünüyor. Tek iyi yanı hocalarla ve kıdemlilerle ilişkimizin iyi olması onun dışında kesinlikle önermem.
bir de Denizlide Gastroloji, nefroloji, göğüs cerrahisi ve onkoloji sadece PAÜ'de olduğu için bütün bu bölümlerle ilgili vakalar acilimize geliyor/ yönlendiriliyor
Ohh, düğünümüz vardır herkesleri bekliyoruz!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4310911  gönderen SHERLOCKHOLMES
 19.09.2019 - 14:42:42
SHERLOCKHOLMES yazdı:
19.09.2019 - 11:49:53
SHERLOCKHOLMES yazdı:
30.03.2019 - 09:16:47
Adana Şehir Hastanesi
Acil Tıp Asistanı 11.500 - 12.500 arası maaş alır.
Çömez 10 nöbet ile başlar.
Çömezken dahi kateter takılır. USG bakılır.
Eğitim visitleri vardır.
Haftada 2+2 gün eğitim vardır.
Oryantasyon eğitimleri vardır.
Yeşil alan ayrılmıştır aile hekimleri ve pratisyenler bakarlar.
Ambulans girişine uzman bakar. Ve triyaj yapar.
Çalışma düzeninde arena sistemi mevcuttur.
..........
Rotasyon kağıt üzerindedir.
3 sarı alan gözlemi, 1 resüsitasyon gözlemi vardır.
Hasta yoğunluğu fazladır.
Hasta çeşitliliği çok çok fazladır.
Konsültasyonlar genelde iyi ama bazen sıkıntılı olabilmektedir.
((Asistan odası idare eder.😎😎))
Güncel: Konsültasyon şu dönemde çok iyi hasta yatışları hızlı. Sirkülasyon idare eder. Rotasyon hala kağıt üzerinde ama sayımız +10 kişi ile birlikte baya artacak ve rotasyonlar başlayacak. Doktor başına düşen hasta sayısı 10 kişi ile birlikte max 35-40 olacak. Oryantasyon eğitimlerini bölüm başkanları yada eğitim sorumluları yapıyor. Maaş hala aynı seviyede. Yeşil alanda artık iki doktor daimi. Bir pratisyen, bir aile hekimi asistanı.
Ayrıca BT ve MR ları kendimiz okuyup yorumluyoruz. Bu büyük bir avantaj Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde.

#4311076  gönderen busra90
 19.09.2019 - 22:45:47
O zaman bir bilgi de benden gelsin :)
İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
1 prof, 2 dr. öğretim üyesi, bolca da uzman, 21 asistanız. Prof.Dr.Başar Cander acil tıp camiasındaki 2 dernekten biri olan Acil Tıp Uzmanları Derneği'nin başkanı olup hocamızdır. 11 nöbetle başlanır, 6 ayda bir nöbet sayısı düşer. Nöbetler 24 saat tutulur. Yeni başlayan asistan 11 nöbetin 4 'ünü yeşilde tutar, kalanı kırmızı alandadır.Kıdem arttıkça yeşilin yerini sarı alır yine kırmızı nöbetleri de devam eder. Her türlü katater, tüp torakostomi,entübasyon, USG eşliğinde girişimsel işlemler çömezlikten itibaren yapılır. Hasta sayısının ve vaka çeşitliliğinin fazlalığı nedeniyle acilde güncel konjonktürde sıkça yapılan işlemlerde uzmanlaşılır. Salı günleri eğitim günüdür, o günlerde teorik eğitimler yapılır. Eğitimin devamında hastalık mortalite ve morbiditeler sunulur,tartışılır. Gün içinde yapılan vizitlerde özellikli vakalar hocalarla ayrıntılı konuşulur. Rotasyonlar kağıt üstünde değildir,aktif rotasyona çıkılır. 5 yataklı acil yoğun bakım ünitesi mevcuttur, bu ünitede kıdemli asistanlar çalışır, hocayla vizit atılır yatakbaşı hastalar ayrıntılı konuşulur. Akademik kariyer yapmak isteyenler için avantajı fazladır. Bu sene IEMC2019 kongresinde "En fazla bildiri gönderen klinik" ödülünü aldık. Yayın, bildiri, kitap yazımı ve çevirisinde asistanlar aktif rol oynar. Hocamızın tanınırlığı ve yurtdışı bağlantıları sayesinde kongrelerde dünyaca ünlü acilcilerle tanışma,konuşma ve iletişimde kalma imkanımız olur. Yıl içinde birden fazla kez büyük kongrelere, sempozyumlara gitme fırsatımız olur (Kurslardan bahsetmiyorum bile, gitmediğimiz kurs kalmadı). Gelişmekte ve büyümekte olan bir klinik olduğumuzu söyleyebilirim. Yoğun mu yoğun ama krizi fırsata çevirmeyi öğrendik. 1 adet ortak, 1 kadın 1 erkek toplamda 3 asistan odamız var.Çalışmalarımızı rahatça yapabiliyoruz. Ben kliniğin başasistanıyım ve 3 yıldan fazladır keyifle çalışıyorum. Aile gibi olduk artık, sağlam dostluklar edindik burada. Herkesin bakış açısı farklı olabiliyor ama ben kendi adıma tavsiye ederim.Bizlerle aynı enerjiye sahip, acile gönül verecek, burayı evi gibi sahiplenecek tüm arkadaşları bekleriz...

#4311123  gönderen pasture
 20.09.2019 - 00:26:58
busra90 yazdı:
19.09.2019 - 22:45:47
O zaman bir bilgi de benden gelsin :)
İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
1 prof, 2 dr. öğretim üyesi, bolca da uzman, 21 asistanız. Prof.Dr.Başar Cander acil tıp camiasındaki 2 dernekten biri olan Acil Tıp Uzmanları Derneği'nin başkanı olup hocamızdır. 11 nöbetle başlanır, 6 ayda bir nöbet sayısı düşer. Nöbetler 24 saat tutulur. Yeni başlayan asistan 11 nöbetin 4 'ünü yeşilde tutar, kalanı kırmızı alandadır.Kıdem arttıkça yeşilin yerini sarı alır yine kırmızı nöbetleri de devam eder. Her türlü katater, tüp torakostomi,entübasyon, USG eşliğinde girişimsel işlemler çömezlikten itibaren yapılır. Hasta sayısının ve vaka çeşitliliğinin fazlalığı nedeniyle acilde güncel konjonktürde sıkça yapılan işlemlerde uzmanlaşılır. Salı günleri eğitim günüdür, o günlerde teorik eğitimler yapılır. Eğitimin devamında hastalık mortalite ve morbiditeler sunulur,tartışılır. Gün içinde yapılan vizitlerde özellikli vakalar hocalarla ayrıntılı konuşulur. Rotasyonlar kağıt üstünde değildir,aktif rotasyona çıkılır. 5 yataklı acil yoğun bakım ünitesi mevcuttur, bu ünitede kıdemli asistanlar çalışır, hocayla vizit atılır yatakbaşı hastalar ayrıntılı konuşulur. Akademik kariyer yapmak isteyenler için avantajı fazladır. Bu sene IEMC2019 kongresinde "En fazla bildiri gönderen klinik" ödülünü aldık. Yayın, bildiri, kitap yazımı ve çevirisinde asistanlar aktif rol oynar. Hocamızın tanınırlığı ve yurtdışı bağlantıları sayesinde kongrelerde dünyaca ünlü acilcilerle tanışma,konuşma ve iletişimde kalma imkanımız olur. Yıl içinde birden fazla kez büyük kongrelere, sempozyumlara gitme fırsatımız olur (Kurslardan bahsetmiyorum bile, gitmediğimiz kurs kalmadı). Gelişmekte ve büyümekte olan bir klinik olduğumuzu söyleyebilirim. Yoğun mu yoğun ama krizi fırsata çevirmeyi öğrendik. 1 adet ortak, 1 kadın 1 erkek toplamda 3 asistan odamız var.Çalışmalarımızı rahatça yapabiliyoruz. Ben kliniğin başasistanıyım ve 3 yıldan fazladır keyifle çalışıyorum. Aile gibi olduk artık, sağlam dostluklar edindik burada. Herkesin bakış açısı farklı olabiliyor ama ben kendi adıma tavsiye ederim.Bizlerle aynı enerjiye sahip, acile gönül verecek, burayı evi gibi sahiplenecek tüm arkadaşları bekleriz...
Başar cander hoca candır👍👍

#4311540  gönderen fthcrl
 21.09.2019 - 10:06:58
Henüz 1. Ayını yeni tamamlamış yeni asistan olarak FSM hakkında kendi fikirlerimi ve gözlemlerimi paylaşayım ben de.
Uzun zamandır acil isteyen biri olarak İstanbul'da bir acile yerleşmek istiyordum. Tavsiyeler doğrultusunda aklımdaki ilk yer burasıydı ve yazmadan önce de gelip birkaç kere konuşmuştum. Çok şükür yerleştim ve bana anlatılanlardan farklı bir durum görmedim. Şu anda 1 prof 1 doç 2 yar doç10 uzman 26 asistan ve 12 pratisyeniz. Bir nöbette 7 asistan 2 uzman duruyoruz. 4 sarı muayene 1 gözlem 2 kırmızı alan(yeşil alan artık pratisyen arkadaşlara ve aile hekimlerine yazılmakta).13 nöbetle başlıyoruz bu 13 nöbetin 7 tanesi sarı 6 tanesi kırmızı şeklinde oluyor. Ve 24 saat nöbette sürekli aynı alanda çalışmıyoruz. Gündüz sarı alanda çalışıyorsak gece kırmızıya ya da bunun tam tersi oluyor. Yani 24 saat aynı ortamda kalma/bıkkınlık gibi bir durum olmuyor. çömez geldiğinde ilk 6 ay sadece yeşilde duracak veya 1 sene kırmızı alana, resüsitasyona giremez gibi bir kural yok, gelir gelmez kırmızı alana giriş yapıyoruz ve acilin gerçekten acil olduğu yeri çekirdekten öğrenmeye başlıyoruz. Girişimsel işlemler konusunda da özellikle yeni başlayan asistanların eğitimine oldukça önem veriliyor. Diyelim ki entübe edilecek bir hasta varsa o nöbette de yeni başlayan arkadaşlar varsa sarı alandan çağrılıp entübasyon o arkadaşa yaptırılıyor. Nöbet düşme olayı ise şu şekilde yeni asistanlar geldiğinde yani 6 ayda 11nöbete düşüyor. En geç 2 sene sonunda 9 nöbetiniz oluyor VE 8 nöbetle tamamlıyorsunuz asistanlığı. Nöbetler çok ekstrem durumlar olmadıkça ve sizin özel isteğiniz yoksa 24 saat olarak yazılıyor. Rotasyonlara herkes aktif olarak çıkıyor. Çok yoğunluk olduğu zaman uzmanlar destek atıyor. Günlük ortalama 70-80 ambulans VE toplam 700-800 hasta girişimiz mevcut. İstanbul'da en nezih semtlerin çevresinde olduğumuz için hasta profilimiz biraz daha iyi. Asistan ortamına gelirsek ben kendi açımdan söylüyorum beklediğimden daha da iyi buldum. Sen çömezsin uyuma sen çömezsin mola verme olayı Yok. Yemeğe çıkılacaksa önce beni çıkartıyorlar. Mola verilecekse önce beni gönderiyorlar. Gece uyku molaları eşit saat aralıklarıyla yapılıyor. Ve hiç kimse neyi niçin sorduğunu sorgulamadan bir şeyler anlatıyor. Herkes bir şeyler öğretme çabasında. Acilden sorumlu hocamız bu konuda gerçekten çok hassas VE her gelen asistanı bir kıdemli ile eşleştirip ders-pratik çalıştırıyor.
ısacası asistanlar arası ilişkiler beklediğimden daha iyiymiş gibi geldi bana. Eğitimlere gelecek olursak haftaiçi salı VE Perşembe günleri öğlene kadar derslerimiz oluyor. Her sene farklı kaynaklardan hazırlanıyor slaytlarımız. Geçen sene rosen bu sene tintinalli mesela. Güncel olarak textbooklar takip edilip dersler revize ediliyor. İlk 2 senesindeki asistanlar ile son iki senesi içinde olan asistanların dersleri ve müfredatları farklı.Girişimsel anlamda 2usg ve 2eko cihazımız olduğu için kısa zamanda bir acilciye yetecek bilgi ve beceriye kavuşuyoruz. Senede 3 veya 4 kere sınav oluyoruz ve bu sınav sonuçlarına göre Özge hoca eksiklerimizi belirleyip herkese çalışması veya tekrar etmesi gereken noktaları mail olarak gönderiyor. Ve asistanlarını diğer branşlara karşı gerçekten koruyup kolluyor. Pasif bir acil hocası değil kesinlikle. Kongrelere ve kurslara olabildiğince eşit bir şekilde gidiliyor. 3. Senenin sonunda hemen hemen herkes aşağı yukarı eşit sayıda gitmiş oluyor.Maaşımız 10.000 civarında. Son olarak da sadece kendi bölümümüz için değil tercih yapılacak tüm branşlar için diyorum ki lütfen gerçekten yazacağınız bölümü istiyorsanız yazın. Puanım yetti diye acil yazarsanız kendinizi de yıpratırsınız gidip istifa ettiğiniz yeri de çok zor durumda bırakırsınız. Mutlu asistanlar mutlu klinikler:)) fsm'yi yazmak isteyenler için salı VE Perşembe günleri bütün asistanlar ders için toplanıyor o günlerde gelirseniz herkesle konuşma görüşme imkanınız olur. Hakkımızda hayırlısı olsun şimdiden.

18.08.2019 güncellemesi: Bu yazıyı yazalı 2,5 sene olmuş ve yazdıklarım haricinde artık maaşımız ve asistan sayımız daha da arttı :) daha detaylı bilgi için telefon numarası:

Iletişim: 05067269079
kısa bir süreliğine askerde olacağım için telefonum kapalı olabilir o nedenle başka bir doktor arkadaşın numarasını da ekliyorum.
Dr. Yasin: 0507 061 73 19
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4311616  gönderen pasture
 21.09.2019 - 14:25:15
fthcrl yazdı:
21.09.2019 - 10:26:49
Ayrıca yaklaşık 6-7 tus tecrih süresince topladığım bilgilerle oluşturduğum acil tıp klinikleriyle ilgili bilgilendirme slaytını da ekleyeyim.

Yaklaşık 50-55 klinikle ilgili bilgi mevcut

https://docs.google.com/presentation/d/ ... 73a8c_0_43
Hocam elinize sağlık, ben de acilci olarak bir şey daha eklemek istiyorum bu listeye hacettepe ekleyin onun dışında hiç bir acili önermiyorum kesinlikle yapılmaz👍 acili yazmayı düşünenlere abiden hayat kurtarıcı bir tevsiyem bu, aman ha! 👍

#4311634  gönderen H7na
 21.09.2019 - 15:16:32
pasture yazdı:
19.09.2019 - 12:37:11
Pamukkale üniversitesi acil servis;
2 prof, 3 uzman öğretim üyesi ve 32 asistan.
Hocalarla ve kıdemlilerle ilişkilerimiz iyi ama acil servisin şartları kötü. Bir tek röntgenimiz var onun dışında BT çektirmek için bayağı bir uğraşıyorsun. BT ve MR başka bir binada, sürekli personel arıyorsun ancak kolay bulamıyorsun. Bir düşünün Denizlide Travma merkeziyiz sürekli olarak Travma geliyor 112 durmuyor ama BT'imiz yok! Personelimiz çok yetersiz. Yatışla ilgi her zaman sıkıntılarımız var, yatışı 4-5 gün bekleyen hastalarımız oluyor. bölümler kendi hastalarına sahip çıkmıyorlar. Poliklinklerden sürekli hasta gönderiyorlar. Oturmuş bir düzen yok sık sık pnömatik tüp taşıma sistemi arızalanıyor ve günlerdir arızalı kalıyor, yazıcı mesai saatleri dışında arızalanırsa ertesi güne kadar yazıcısız çalışılıyor! Reçeteleri çocuk acilinden yazılıyor, usg arızalanırsa bir ay arızalı kalıyor, her nöbette birçok teknik sorunlarla uğraşmak zorundayız ve çoğu zaman çözülemiyor. Kan sonuçları 2-2:30 saate çıkar. Hasta ile beraber bütün hasta yakınları içeriye alınabiliyor ve bundan dolayı sürekli olarak kavgalar çıkıyor, bütün hasta yakınlarına teker teker bilgi ve ilgi vermek zorundayız! Güvenlik görevlileri çok pasif kavga olunca kaçıyorlar. Küçük bir acil olmasına rağmen yazın 360 kışın 550 hasta geliyor. Aslında bu sayı imkanlarımıza ve çalıştığımız şartlara göre çok fazla. Her nöbette en az 1-2 kez istifa etmeyi düşünüyorsun ama çektiğin krediyi hatırlıyorsun:( son 1 yılda 6 kişi istifa etti gerisi de istifa etmeyi düşünüyor. Tek iyi yanı hocalarla ve kıdemlilerle ilişkimizin iyi olması onun dışında kesinlikle önermem.
Hocam tamamen katılıyorum. Orası çok kötü

#4311665  gönderen starliner66
 21.09.2019 - 16:21:17
Kırşehir ahi evran unv acil hakkinda bilgi vermek isterim nöbetler 10*24 şeklinde baslaniyor her sene 1 adet düşüyor. Malign hocamiz yok hepsi iyi niyetli ve ogretmeye hevesli. Burada 2 asistan ve 20 den fazla pratisyen var yeni baslayacak pratisyenlerle birlikte 35 40 pratisyen olucak. Yesil sari ve kirmizi alanimiz var. Asistan sari ve kirmizi alandan sorumludur. Eğer yeni mezun ve tecrubesiz ise bir kac ay yesil yaptirilir. Hasta yatirmada sknti yasamiyoruz çünkü bashekimimiz ve yardimcisi acil bölümünden. Hasta takip etme gibi bi olayımız yok. Hasta profili çok geniş sehrin tek hastanesi her türlü vaka geliyor. Maas 9 ile 11 bin arasında değişiyor. Bilgi almak isteyen arkadaşlara yardimci olabilirim. Saygılar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4311739  gönderen fthcrl
 21.09.2019 - 19:17:55
pasture yazdı:
21.09.2019 - 14:25:15
fthcrl yazdı:
21.09.2019 - 10:26:49
Ayrıca yaklaşık 6-7 tus tecrih süresince topladığım bilgilerle oluşturduğum acil tıp klinikleriyle ilgili bilgilendirme slaytını da ekleyeyim.

Yaklaşık 50-55 klinikle ilgili bilgi mevcut

https://docs.google.com/presentation/d/ ... 73a8c_0_43
Hocam elinize sağlık, ben de acilci olarak bir şey daha eklemek istiyorum bu listeye hacettepe ekleyin onun dışında hiç bir acili önermiyorum kesinlikle yapılmaz👍 acili yazmayı düşünenlere abiden hayat kurtarıcı bir tevsiyem bu, aman ha! 👍

Hocam tüm acilleri gördünüz de mi böyle diyorsunuz 😂

#4311750  gönderen muhalefet
 21.09.2019 - 19:39:56
Öngörüsü olmayan insanlar hep acil yazmayın der.,.

Acilden korkan kardiyoloji, çocuk, nöroloji, göğüs hastalıkları, dahiliye,enfeksiyon,göğüs cerrahisi, genel cerrahi hatta psikiyatri bile yazmamalı. Çünkü bu branşlar şu anda bile çok konsültasyon alıyor, artan davalar nedeniyle artık hekimler risk almayıp tüm vakaları konsulte ettikçe acilden çıkamaz hale gelecekler...kardiyoloji ve dahiliye acilden çıkamaz oldu bile...

Onun için yaz acili kafan gönlün rahat olsun..hekim sayısı arttıkça acilde hekimler bollaştikca acilcilere nasıl gıpta edildiğini göreceksiniz.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19