Perşembe , Temmuz 2 2020
Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

Re: *ACİL TIP ASİSTAN ODASI*

#4316652  gönderen üsttekinumab
 04.10.2019 - 01:11:08
Farklı bir konu ama Emra Acil tıbbın temelleri sıfır hiç kullanılmamış kitabımı satıyorum yeni başlayacak asistanlar için duyurulur.

#4317141  gönderen appiahh
 05.10.2019 - 18:50:29
Öncelikle konumuz SBÜ Sultan Abdülhamid Han EAH Acil Tıp Kliniği;

Hastanemizin acil tıp kliniği ilk kez asistan alacağı için bilgilendirici bikaç şey yazmak istedim. (Bunu ayrı bir başlıkta da yazdım ancak hastane tercih rehberi kısmında hastanemizin adı çıkıyor ancak bölüm seçimi kapalı olduğu için burada da paylaşmak istedim)

Şu anda hastanemiz acil tıp kliniğinde 10 adet acil tıp uzmanı ve 6-7 adet pratisyen hekim ile hizmet veriyoruz. (Yeni dhy ile de yaklaşık 15-20 kişi gibi gelenler de oldu ama tus yerleştirmeler sonrası azalacak bu sayı) Hastane eski askeri hastaneden (Haydarpaşa gata hst.) 3 yıl önce sağlık bakanlığına devredildi ve ismi değişti. Bu değişime hızla ayak uydurabilen kliniklerden birisi de acil tıp kliniği oldu. Binası ve fiziki şartları iyileştirildikten sonra nihayet asistan kadrosu da açtı.
Bu süre zarfında ve halen acil servis acil tıp uzmanı tarafından idare ediliyor. Yeni gelecek olan asistanlarla birlikte asistan + uzmanın sarı ve kırmızı alanda çalışması planlanmakta. Bu da hem asistan için hem uzman için daha iyi olacak. Hem asistan yanında uzman varken hasta bakacak; denetim ve eğitimi aktif olarak her hasta bakımında edinecek; hem de yalnız kalmamış olacak. Uzman için artısı ise bir şeyler öğrenen pratisyenin tus kazanarak veya başka bir yere gitmeden sürekli yanında kalması ile işlerin daha hızlı ve kolay yürüyeceği gerçeği olacak.

Acil serviste bilimsel çalışmalar yapılmakta, şu anda dahi yazım aşamasında olan ve hasta toplaması yapılan çalışmalar mevcut. Hocamız (Doç. Dr. Erdem Çevik) acil tıp alanında türkiyedeki en aktif olan derneğin sürekli eğiticilerindendir. Hastanemizde tam zamanlı çalışmaktadır. Kongreler, sempozyumlar ve kurslar konusunda gayet destek olmaktadır.

Acil tıp yazan-yazacak kişiler bilir ki hasta sevkleri acil serviste işleri en çok tıkayan durumlardan biridir. Bu durumla bu hastanede yoğun bakımda yer olmaması durumunda karşılaşmazsınız. Çünkü hastanede bütün bölümler var. Anadolu yakası diğer acilleri sürekli hastanemiz servislerine (özellikler göğüs hst. ve kardiyoloji) hasta sevk etmeye çalışır ; ancak biz bu bu tür sıkıcı zaman kayıpları ile uğraşmayız

Hastane daha çok üsküdar kadıköy çevresine hizmet veriyor. Kışın gelen hasta sayısı 300-450 arası. Yani çok yoğun değil ve hasta profili istanbulun diğer semtlerine göre çok daha iyi. Kavga dövüş açısından şanslıyız.

Döner sermaye alabiliyoruz; tabi hasta baktıkça daha da artıyor. Ama yukarıda yazdığım hasta sayısının kötü yanı olarak ortalama 2000 civarı oluyor. Sayıya göre değişiyor tabi.

Yeni bir klinik ancak burada çalışan hekimler istanbulun farklı acillerinde asistanlık eğitimini alıp buraya geldiği için (bakırköy sadi konuk, istanbul samatya, numune, kanuni, fsm) ortak bir acil tıp dili var. Eğitim kliniği olmanın ne demek olduğu gayet iyi biliniyor yani. Şu anki durumda asistanın olmaması burayi 2. basamak devlet hastanesi yapmıyor. Bundan yana şüpheniz olmasın yeter.

Ve en önemlisi hangi acil tıp kliniğine tercih ederseniz edin; kesin olarak karar vererek gidin.
Acil tıp uzmanı olmaktan ne beklediğinizi iyi bilin.
Şüpheniz varsa bizimle veya farklı bir acil tıp kliniğinden birileriyle görüşün.
Aslında bu durum tüm branşlar için artık böyle.

Hayırlısı olsun; görüşme üzere. Detaylı bilgi için dahili numaralarımız: 2111 - 3095
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4345563  gönderen Byfirstsoldier
 17.01.2020 - 15:48:23
Benim bir sorum olacak abilerim ablalarım hocalarım bana yol gösterin :) Şimdi ben internüm ve aklımda genel cerrahi veya acil tıp var. Samimi konuşmak gerekirse maaş konusunu ben çok düşünmek zorunda kalıyorum çünkü sadece benim için değil ailemin durumu için de önemli. Anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum. Birinci sorum sizce bir acil tıp uzmanı mı daha fazla kazanır yoksa bir genel cerrahi uzmanı mı ? Mesela ankarada herhangi bir eah' nde. Ayrıca periferde bu iki bölüm ne kadar kazanır ? Fark ne kadardır. Gerçekten bilmek istiyorum lütfen samimi cevaplarınızı bekliyorum :)

#4345771  gönderen varan79
 19.01.2020 - 13:20:31
Byfirstsoldier yazdı:
Benim bir sorum olacak abilerim ablalarım hocalarım bana yol gösterin :) Şimdi ben internüm ve aklımda genel cerrahi veya acil tıp var. Samimi konuşmak gerekirse maaş konusunu ben çok düşünmek zorunda kalıyorum çünkü sadece benim için değil ailemin durumu için de önemli. Anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum. Birinci sorum sizce bir acil tıp uzmanı mı daha fazla kazanır yoksa bir genel cerrahi uzmanı mı ? Mesela ankarada herhangi bir eah' nde. Ayrıca periferde bu iki bölüm ne kadar kazanır ? Fark ne kadardır. Gerçekten bilmek istiyorum lütfen samimi cevaplarınızı bekliyorum :)
Ben G.cerrahi derim; şuan için özellikle perifer hastanelerde imkana bağlı olarak acil uzmanları iyi kazanıyorlar(çoğu yer sözleşmeli kadro).ancak acil uzman sayıları birkaç yıla çok fazla arttığında sonrası belirsiz. g.cerrahi yerine göre çok yüksek kazançlara ulaşma imkanı olan bir bölüm.(ör:metabolik cerrahlar şu dönem müthiş kazanıyorlar...)

#4345782  gönderen amorinthemoon
 19.01.2020 - 14:20:09
Byfirstsoldier yazdı:

İkisi de değil. Çare yol yakınken dönmek veya temel bilim.

#4355259  gönderen erdoganye
 01.03.2020 - 00:40:28
Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar SUAM
Acil Tıp Kliniği ile ilgili

"Asistan sayısının 21 olmasıyla ve uzman sayısının da 16 ya çıkmasıyla birlikte klinik sayı olarak güçlendi. Ayrıca yeşil alanda asistan çalışmıyor. Asistan sarı alan , gözlem, travma ve kırmızı alanlarda görev almakta. Eskiden sarı alanda başlanırken artık kırmızı alan ve gözlem odalarına çömezlerin de yazılmasıyla herkes her alanda erkenden deneyim kazanma şansına sahip. 10 nöbetle başlanıyor. 2 yıllıkken 9 nöbete, 3 yıllıkken 8 nöbete düşülüyor. Zaten acil tıp camiasının da bildiği üzere genel anlamıyla her çeşit özellikli vakanın bol miktarda görülüp yönetildiği ve girişim yapmak, usg yapmak yönünden zengin imkanlara sahip olan Kartal acil tıp kliniği, yenilenen hastanesiyle de fiziki şartlarını ispatlamış bir acil tıp kliniği oldu. 1 yıllık bir asistanın 100-150 entübasyon yapabildiği, 20 den fazla katater deneyimleyebildiği ve yine 5-10 toraks tüpünü primer gerçekleştirdiği bir klinik olarak zaten belirli bir ağırlığa sahip.(tabii bu sayılar asistanın istekli olmasına bağlı- istemeyene zorla yaptıramazsınız sonuçta) . Ayrıca 2 öğretim görevlisinin yoğun çabaları ve asistanı koruyan tavırlarıyla birlikte eğitim kısmı da her gün güçlenmekte. Ayrıca Kartal tüm branşların (KBB, göz, genel cerrahi, beyin cerrahi, üroloji, ortopedi, dahiliye, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, enfeksiyon) 7 gün 24 saat esasıyla acil servis içinde odalarında aktif çalışmasıyla diğer birçok acil kliniğinden bir adım öne çıkmakta. Bu durum hasta takibini minimuma indirerek ilgili branşa tanısıyla hastayı çok daha hızlı yatırmaya veya opere ettirmeye olanak tanımaktadır. Yani işlerin hızlı yürümesine olanak tanımaktadır. Acil tıp ile diğer branşlar gayet iyi anlaşmakta ve güzel dostluk ortamları kurabilmektedirler. Acil tıbbın kendi asistan ortamı da güçlü bir ekip ruhu taşıyor. Asistanlar iş dışında da görüşüp birlikte planlar yapabilmekte. Uzmanlarla asistanlar abi-abla kardeş gibidir ve bir huzursuzluk çok şükür hiç yaşanmamıştır. Ayrıca zaten klinikteki uzmanların hepsi de azimli ve işinin ehli insanlar olup alanlarda aktif olarak görev almaktadırlar. Şahsen ben uzman kadrosundan çok memnunum. 18 yatak sarı alan, 18 yatak acil tıp gözlem, 6 yataklı kırmızı alan, 5 yataklı kritik bakım alanlarına ek olarak 25 yataklı dahili gözlem ve 20 yataklı cerrahi gözlem odaları da acil servis içinde ilgili branşlarca yürütülmektedir. 2 yıllık bir asistan olarak 300 den fazla entübasyon, 30 adet femoral katater, 24 adet juguler katater, 15 adet subclavian katater, 8 toraks tüpü, 14 adet plörekan ve 7 adet lomber ponksiyon işlemini gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Ultrason son aylarda giderek artan bir ivme ile aktif olarak kullanılmakta ve hocalar ile uzmanlarca eğitimi teşvik edilmekte. Sarı alana da kritik veya multiple komorbiditeli hastalar geldiğinden her alanda acil durumlara müdahale ve acil hastayı erken ayırmayı öğrenebilmek de kartalın en büyük avantajlarından. Yoğun bir acil olduğu bir gerçek ve bu yoğunluk İstanbul’un birçok acil sevisi için benzer şekilde görülmektedir. Yorucu ama güzel bir kliniğe, azimle çalışıp Türkiye’nin en kalifiye acil uzmanları olabilmek için gelmek isteyenleri bekleriz. Acili seven, gönül veren herkesi de ziyarete, en azından bir çaya bekleriz.
Yaşam koşulları olarak Kartal ve civarında her bütçeye uygun site içi yada dışı evler bulunabilmekte. Sosyal hayat canlı. Her tarzda mekan yada etkinlik rahatlıkla bulunmakta. trafik Avrupa yakasına nazaran çok daha sakin. Anadolu yakasına alıştığınızda Avrupa yakasına geçmek zulüm gibi geliyor(6 yıl Avrupa yakasında yaşamış biriyim, ona rağmen). Tabii ki bebek- Beşiktaş- taksim değil ama eksik birşey de hissedilmiyor. Şahsen ben hissetmedim. Hepinize kolaylıklar diliyorum."
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4358283  gönderen hacibabayaro
 11.03.2020 - 16:15:30
francesco22 yazdı:
11.03.2020 - 14:39:35
Sabredin gençler, sonu iyi, bizim arkadaşlar 4 günde 1 günle değme cerrahin aldığının iki katı döner alıyor.
Hocam peki bildiğim acil uzman sayisi şu an 2500 civarı.bu 5 seneye 5000, 10 seneye 10 bin acil uzman sayisina yaklasacak.sizce pasta yaklaşık aynı zaten bu bölünmeyecek mi ciddi oranda?

#4358287  gönderen tobirama
 11.03.2020 - 16:28:04
hacibabayaro yazdı:
francesco22 yazdı:
Sabredin gençler, sonu iyi, bizim arkadaşlar 4 günde 1 günle değme cerrahin aldığının iki katı döner alıyor.
Hocam peki bildiğim acil uzman sayisi şu an 2500 civarı.bu 5 seneye 5000, 10 seneye 10 bin acil uzman sayisina yaklasacak.sizce pasta yaklaşık aynı zaten bu bölünmeyecek mi ciddi oranda?
Hayır arkadaşım 50 bin olacak yanlış hesapladın hatta pratisyenleri geçecek sayı olarak
Kullanıcı avatarı

#4358314  gönderen francesco22
 11.03.2020 - 17:52:47
Bizde bu halk olduğu sürece, acil de çalışacak adam her zaman değerli olur. Bu kadar stres gerginlik karşılıksız kalmaz kalmamalıda zaten.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4358316  gönderen hacibabayaro
 11.03.2020 - 17:59:38
tobirama yazdı:
11.03.2020 - 16:28:04
hacibabayaro yazdı:
francesco22 yazdı:
Hayır arkadaşım 50 bin olacak yanlış hesapladın hatta pratisyenleri geçecek sayı olarak
Konu hakkinda zerre bilgisi olmayan daha onceki saglik bakanligi raporlarini okumasi ihtimalini gectim haberi dahi olmayan her sene yaklaşık kaç acil uzmanı yetistiginden bihaber kac acil uzmanı hedeflendiginden sözde stratejik personel yetiştirme rakamlarını daha önce gram duymamış, senelik kaç acil asistanı alindigi veya bu alinanlarin bitirme oranı hakkinda zerre arastirma yapmamış

CAHİL İNSAN
aramıza hoşgeldin.

Hadi devam et yallah.

(Hayır ben durduk yere tartışmıyorum tahrik ediliyorum :roll: )

#4358536  gönderen aozanaydin
 12.03.2020 - 08:25:07
Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Acil Tıp
*10 gündüz 10 gece ile başlanır. 1. yılın sonunda 9, 2. yıl 8, sonra 7 ile bitirilir.
* Total 10-11 bin maaş
*1 prof, 1 doçent , 4 uzman vardır. Hocalar ve asistanlar arkadaş gibidir. Asistan ortamı çok iyi kafa dengi insanlar , kıdem muhabbeti çok yapılmaz.
* Diğer acil kliniklerinden farklı bir klinik, hasta sayısı 200 civarında (24 saatte). Hasta takibi yönünden çok öğreticidir. Buradan çıktığınızda kritik hasta yönetiminde bir eksik kalmaz.
*Haftada 1 gün eğitim vardır. (salı günü).
*Yeni gelen asistanlar ilk 2 ay alışma süreci için orta kıdemlerinin yanındadır. 3. ayda triaja verilir.
*Triajda 2 intern ile çalışılır.
--
Diğer kliniklere göre kişisel yorumum biraz daha rahat ve bilgi yükü olarak daha iyi yetişebilecek bir kliniktir.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20