Cumartesi , Ekim 19 2019
Asistan hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

Re: *ACİL TIP ASİSTAN ODASI*

#4316652  gönderen üsttekinumab
 04.10.2019 - 01:11:08
Farklı bir konu ama Emra Acil tıbbın temelleri sıfır hiç kullanılmamış kitabımı satıyorum yeni başlayacak asistanlar için duyurulur.

Re: *ACİL TIP ASİSTAN ODASI*

#4317141  gönderen appiahh
 05.10.2019 - 18:50:29
Öncelikle konumuz SBÜ Sultan Abdülhamid Han EAH Acil Tıp Kliniği;

Hastanemizin acil tıp kliniği ilk kez asistan alacağı için bilgilendirici bikaç şey yazmak istedim. (Bunu ayrı bir başlıkta da yazdım ancak hastane tercih rehberi kısmında hastanemizin adı çıkıyor ancak bölüm seçimi kapalı olduğu için burada da paylaşmak istedim)

Şu anda hastanemiz acil tıp kliniğinde 10 adet acil tıp uzmanı ve 6-7 adet pratisyen hekim ile hizmet veriyoruz. (Yeni dhy ile de yaklaşık 15-20 kişi gibi gelenler de oldu ama tus yerleştirmeler sonrası azalacak bu sayı) Hastane eski askeri hastaneden (Haydarpaşa gata hst.) 3 yıl önce sağlık bakanlığına devredildi ve ismi değişti. Bu değişime hızla ayak uydurabilen kliniklerden birisi de acil tıp kliniği oldu. Binası ve fiziki şartları iyileştirildikten sonra nihayet asistan kadrosu da açtı.
Bu süre zarfında ve halen acil servis acil tıp uzmanı tarafından idare ediliyor. Yeni gelecek olan asistanlarla birlikte asistan + uzmanın sarı ve kırmızı alanda çalışması planlanmakta. Bu da hem asistan için hem uzman için daha iyi olacak. Hem asistan yanında uzman varken hasta bakacak; denetim ve eğitimi aktif olarak her hasta bakımında edinecek; hem de yalnız kalmamış olacak. Uzman için artısı ise bir şeyler öğrenen pratisyenin tus kazanarak veya başka bir yere gitmeden sürekli yanında kalması ile işlerin daha hızlı ve kolay yürüyeceği gerçeği olacak.

Acil serviste bilimsel çalışmalar yapılmakta, şu anda dahi yazım aşamasında olan ve hasta toplaması yapılan çalışmalar mevcut. Hocamız (Doç. Dr. Erdem Çevik) acil tıp alanında türkiyedeki en aktif olan derneğin sürekli eğiticilerindendir. Hastanemizde tam zamanlı çalışmaktadır. Kongreler, sempozyumlar ve kurslar konusunda gayet destek olmaktadır.

Acil tıp yazan-yazacak kişiler bilir ki hasta sevkleri acil serviste işleri en çok tıkayan durumlardan biridir. Bu durumla bu hastanede yoğun bakımda yer olmaması durumunda karşılaşmazsınız. Çünkü hastanede bütün bölümler var. Anadolu yakası diğer acilleri sürekli hastanemiz servislerine (özellikler göğüs hst. ve kardiyoloji) hasta sevk etmeye çalışır ; ancak biz bu bu tür sıkıcı zaman kayıpları ile uğraşmayız

Hastane daha çok üsküdar kadıköy çevresine hizmet veriyor. Kışın gelen hasta sayısı 300-450 arası. Yani çok yoğun değil ve hasta profili istanbulun diğer semtlerine göre çok daha iyi. Kavga dövüş açısından şanslıyız.

Döner sermaye alabiliyoruz; tabi hasta baktıkça daha da artıyor. Ama yukarıda yazdığım hasta sayısının kötü yanı olarak ortalama 2000 civarı oluyor. Sayıya göre değişiyor tabi.

Yeni bir klinik ancak burada çalışan hekimler istanbulun farklı acillerinde asistanlık eğitimini alıp buraya geldiği için (bakırköy sadi konuk, istanbul samatya, numune, kanuni, fsm) ortak bir acil tıp dili var. Eğitim kliniği olmanın ne demek olduğu gayet iyi biliniyor yani. Şu anki durumda asistanın olmaması burayi 2. basamak devlet hastanesi yapmıyor. Bundan yana şüpheniz olmasın yeter.

Ve en önemlisi hangi acil tıp kliniğine tercih ederseniz edin; kesin olarak karar vererek gidin.
Acil tıp uzmanı olmaktan ne beklediğinizi iyi bilin.
Şüpheniz varsa bizimle veya farklı bir acil tıp kliniğinden birileriyle görüşün.
Aslında bu durum tüm branşlar için artık böyle.

Hayırlısı olsun; görüşme üzere. Detaylı bilgi için dahili numaralarımız: 2111 - 3095
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19