Salı , Ekim 15 2019
Türkiyenin sağlık sektÖrünün iyi yanları kötü yanları eğrisi doğrusu ne yapılmalı ne yapılmamalı,görüşleriniz..

Re: Şehir hastaneleri

#4175662  gönderen dr560
 04.10.2018 - 15:02:36
Arkadaşlar şehir hastanesinde asistan olarak görev yapanınız var mı?adana şehir hastanesi tus ta kadro açmış gözüküyor hangi hastaneler taşındı acaba oraya ,tüm hastanelerden gelenler branşına göte tek bir klinikte mi toplandı?bilgi verebilecek olan var mı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4229268  gönderen gençkurt
 14.02.2019 - 14:11:41
Bilkent şehir hastanesi dün açıldı, emeği geçenlerden Allah razı olsun. Umarın doktorların şehir hastanelerinde yaşadığı döner sermaye sıkıntısı ile oda ve dolap yokluğu sıkıntısı en kısa zamanda giderilir, böyle büyük ve ihtişamlı hastane yapıyorsun ama doktorlar oda ve dolaptan yoksun, inanılacak gibi değil.

Resim
Resim

#4230878  gönderen gençkurt
 17.02.2019 - 20:25:11
İstanbul Anadolu Yakasına Biri Sancaktepe / Samandıra 'da diğeri Ataşehir / Bostancı' da yapılması sözü verilmiş 2 Şehir Hastanesi Projesi var şimdilik

#4230944  gönderen gençkurt
 17.02.2019 - 21:32:14
Arkadaşlar biraz araştırma yaptım, kafamı kurcalayan sorular var, şehir hastanesi istediğimize emin miyiz? Çünkü:
-1.5 yıllık kirasına otel konforunda 4 hastane inşa edilebiliyor. Ödemiş’te sağlık bakanlığı hastane yaptı. 300 yataklı kendileri açıkladı. Beş yıldızlı otel konforunda yaptık dediler. 52 milyon lira tüm tesisatıyla.
-Bir idari bölümden bir başka birime gitmeye çalışan bir sağlık çalışanı, sadece kendi birimine gidebilmek için dakikalarca yol alıyor. İnsanlar hastane içinde kayboluyor.
-Doktorlar ayın sonu gelmesine rağmen hala döner sermayelerini alamamış durumdalar.

Yukarıdaki sorunları düşündüğümüzde dev hastaneler yapmak cumhurbaşkanının hayali olabilir, ama doğru sağlık/hastane vizyonunu tehlikeye mi attık bu durumda

#4230986  gönderen muzlupopkek
 17.02.2019 - 22:10:35
Birhekim yazdı:
04.06.2018 - 02:10:50
dranestezi26 yazdı:
03.06.2018 - 20:46:45
Benim öğrendiğim ilk 6 ay şehir hastaneleri döner verememiş ama sonra eskisinden cok daha fazla kazanmaya başlamışlar.konustuklarim hersey yolunda demişlerdi
Ben de öyle biliyorum. Sanırım bir de, başlarda tıbbi sekreter olmadığı için, doktorlar her işlemi kayıt altına alamayınca hastanenin geri ödemesi de az olmuş. Ama şimdi iyi diye biliyorum

Ben öyle duydum hocam özellikle Adana Şehir Hastanesi için. Döner konusunda sıkıntıları yok diye biliyorum iyi de alıyorlar uzman, pratisyen ayırmaksızın ama yoğunluk had safhada, bu yüzden özellikle acilciler ayrılmak istiyor diye duyuyoruz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4230988  gönderen muzlupopkek
 17.02.2019 - 22:14:59
dr560 yazdı:
04.10.2018 - 15:02:36
Arkadaşlar şehir hastanesinde asistan olarak görev yapanınız var mı?adana şehir hastanesi tus ta kadro açmış gözüküyor hangi hastaneler taşındı acaba oraya ,tüm hastanelerden gelenler branşına göte tek bir klinikte mi toplandı?bilgi verebilecek olan var mı
Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte Ruh sağlığı Hastanesinin yüksek güvenlikli mahkum koğuşları taşındı diye biliyorum. Ama hastane ilk açıldığında doktorlar ve yardımcı sağlık personellerine isteyen geçebilir diye hak da tanındı. Devlet hastanelerinden şehir hastanesine geçen doktorlar oldu fakat eğitim öğretim kadrosu Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nden geldi.

#4232643  gönderen gençkurt
 21.02.2019 - 11:47:12
Şehir hastanelerine eleştiriler:

-Ciddi bir ulaşım sorunu var. Halkın hastaneye ulaşımı halk otobüsleri ile 1,5 saati buluyor. Hastaların otobüsten indikten sonra 1 km kadar yürümesi gerekiyor.
-Polikliniklerde başka bir sağlık personeli veya sekreter olmadan çalışılıyor. Tüm sekreterya işlemleri hekimler tarafından yapılıyor. Bunun için harcanan zaman zaten sınırlı olan hasta muayene süresinden gidiyor.
-Yazılı onam yok. Onamlar bilgisayar üzerinden veriliyor.
-Katlar arasında yangın merdiveni dışında merdiven olmadığı için asansörler yetersiz kalıyor.
-Her katta 25'er yataklı üç koridorda üç ayrı branşın yataklı servisleri bulunuyor. Ancak sadece bir adet nöbetçi hekim odası var ve ihtiyacı karşılamıyor.
-Servislerde doktor ve hemşirelerin kıyafetlerini değiştirebilecekleri oda, çantalarını koyacak dolapları bulunmuyor.
-Üç blok ve bir ana binadan oluşan hastanede diğer bloktan istenen konsültasyon hastalarına gitmek 20 dakikayı buluyor. Bu zaman özellikle mavi kod durumlarında hayati önem arz ediyor.
-İklimlendirme sistemlerinde sorun yaşanıyor.
-Bilgisayarlardaki yazılım sistemlerinde sorunlar yaşanıyor.
-Hastanedeki teknik sorunları gidermek çok uzun sürüyor.
-Bir ilaç raporu yazdırmak bile bazen saatleri buluyor.
-Çalışan sayısının bile binlerle ifade edildiği hastanede polikliniklere günlük 10 bin kişinin müracaatının beklenmesine karşın 3 bin araçlık otopark bulunuyor.
-“Hostesler” ve “valeler” var. Yeni sağlık personeli tanımları oluşuyor.
-Tek bir şirketin altında 19 taşeron şirket görev yapıyor.
Kullanıcı avatarı

#4232647  gönderen mhurkan
 21.02.2019 - 11:58:04
gençkurt yazdı:
17.02.2019 - 21:32:14
Arkadaşlar biraz araştırma yaptım, kafamı kurcalayan sorular var, şehir hastanesi istediğimize emin miyiz? Çünkü:
-1.5 yıllık kirasına otel konforunda 4 hastane inşa edilebiliyor. Ödemiş’te sağlık bakanlığı hastane yaptı. 300 yataklı kendileri açıkladı. Beş yıldızlı otel konforunda yaptık dediler. 52 milyon lira tüm tesisatıyla.
-Bir idari bölümden bir başka birime gitmeye çalışan bir sağlık çalışanı, sadece kendi birimine gidebilmek için dakikalarca yol alıyor. İnsanlar hastane içinde kayboluyor.
-Doktorlar ayın sonu gelmesine rağmen hala döner sermayelerini alamamış durumdalar.

Yukarıdaki sorunları düşündüğümüzde dev hastaneler yapmak cumhurbaşkanının hayali olabilir, ama doğru sağlık/hastane vizyonunu tehlikeye mi attık bu durumda
Medeni Ülkelerin (Amerika ve Avrupa Ülkeleri / Kanada / Japonya) terkettiği Sağlık kompleksi sistemini bizimkiler; "kurulumundan işletimine kadar her zaman rantla çalıştığı" için Türkiyeye kakaladılar.

Modern; "Butik Hastaneler / Branş Hastaeleri. + Belirli bölgelerde Araştırma/Üniversite Hastaneleri"

Tabi bizim sakalımız yok, İnşaat firmalarının sakalları daha gür. :roll:
Kullanıcı avatarı

#4232650  gönderen mhurkan
 21.02.2019 - 12:03:05
İzmirdeki şehir hastanesi ile ilgili daha önce forumda 1-2 lakırdı yapmıştım. Tekrar edeyim;

-Sağdan soldan toplama doktor ile sağlık kalitesini yükseltemezsin. 2020 yatak kapasiteli dedikleri şehir hastanesine 2 tane Eğitim araştırma hastanesi taşınacak.
-Dev gibi sağlık kompleksinin, yönetmek çok güçtür.
-O kadar büyük alanda hem çalışan, hem de hasta işkence çeker
-İzmir'in trafik sorununun olduğu bir bölgede, otobanın tam ortasına hastane yaparsan hem trafiği kitlersin hem de hastaların ulaşımını işkenceye çevirirsin. (Sabah 8-10 akşam 17-19 arasında otobanda, emniyet şeridi dahil full trafik olmakta....Hadi ambulansını o trafikten geçir bakalım)
-Dev finanas kuruluşlarına hasta sözü verip, Doktor üzerinden para kazandırılmaz. Sosyal sağlık böyle işlemez.

Bakalım inşallah ben haksız olurum ve Şehir Hastanesi Sistemi tutar. Ama "akıl" patlayacak demekte.

#4232682  gönderen gençkurt
 21.02.2019 - 14:11:07
@mhurkan hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bu arada yukarıya şehir hastanelerine yapılan eleştirileri yazmıştım, bir arkadaşımız bu eleştirilere aşağıdaki verdiği bilgiler ile cevap vermiş:

Eleştrilere Cevaplar :

1-Hiçbir ulaşım sorunu yok. Bu şehir hastanesinin önünden tüm Otobüs seferleri yapılmakta. İçinde metro durağı olacak . Allah kahretsin üstüne üstlük içinde helikopter/uçak pisti olacak.
2-Buradaki şehir hastanesinde tüm polikiliniklerde sekreter var. Hayırdır nereden bahsediyorsunuz hemşerim ?
3-Yazılı onam yerine dijital onam daha verimli. Bunu kimse tartışmıyor bile artık.
4- Hangi hastanede asansör kullandınız aceba ? Şahsen HASTA, AMELİYAT olan/olacaklar hariç asansör kullanılmıyor ve hasta asansörlerinde hiçbir sıkıntı yok... Üstelik buradaki şehir hastanesinde isteediğin kadar merdiven de var...
5- Her koridorda 1 nöbetçi hekim demek hastane büyüklüğüne göre en az 30 nöbetçi doktordan bahsediyorsunuz demektir. Hayırdır ? Gece/Gündüz aynı mı olsun çalışma oranları ? Nöbetçiliğin ne anlamı kalıyor o zaman ?
6- Bir bloktan diğerine gitmek için sadee sonuç alma zamanlarında, kan verme zamanlarında veya röntgen gibi hastalığın acil olmayan iş-işlemleri zamanlarında olur. Bırakta biraz vakit geçsin o zaman. Hiçbir hastanede Mavi-Kırmızı vs ne kod olursa olsun acil durumlarda 20 dakikalık ulaşım sorunu yok... Olsa idi şimdiye kadar çoktan FOX TV de çıkmıştı meraklanma...
7-Buradaki hastanede gayet iyi bir iklimlendirme/havalandırma sistemi var...
8-Bilgisayar sistemlerinde sıkıntı sadece şehir hastanelerinde değil tüm kamu kurum, kuruluşlarında olmakta. Hayırdır bu eleştiriler nerede istediğimiz yerde tuvaletimizi yapamayacağız istikametine gitmekte...
9-İlaç raporu yazmak dakikalık iş değil zaten.
10-Buradaki şehir hastanesinde HAYVANİ bir otopark var.
11-Hangi şirket, hangi taşeron dan bahsediyorsunuz bilmiyorum ancak tüm maali konsolideler projelendirme aşamasında çözülmektedirler....
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4232708  gönderen dranestezi26
 21.02.2019 - 15:05:12
gençkurt yazdı:
21.02.2019 - 14:11:07
@mhurkan hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bu arada yukarıya şehir hastanelerine yapılan eleştirileri yazmıştım, bir arkadaşımız bu eleştirilere aşağıdaki verdiği bilgiler ile cevap vermiş:

Eleştrilere Cevaplar :

1-Hiçbir ulaşım sorunu yok. Bu şehir hastanesinin önünden tüm Otobüs seferleri yapılmakta. İçinde metro durağı olacak . Allah kahretsin üstüne üstlük içinde helikopter/uçak pisti olacak.
2-Buradaki şehir hastanesinde tüm polikiliniklerde sekreter var. Hayırdır nereden bahsediyorsunuz hemşerim ?
3-Yazılı onam yerine dijital onam daha verimli. Bunu kimse tartışmıyor bile artık.
4- Hangi hastanede asansör kullandınız aceba ? Şahsen HASTA, AMELİYAT olan/olacaklar hariç asansör kullanılmıyor ve hasta asansörlerinde hiçbir sıkıntı yok... Üstelik buradaki şehir hastanesinde isteediğin kadar merdiven de var...
5- Her koridorda 1 nöbetçi hekim demek hastane büyüklüğüne göre en az 30 nöbetçi doktordan bahsediyorsunuz demektir. Hayırdır ? Gece/Gündüz aynı mı olsun çalışma oranları ? Nöbetçiliğin ne anlamı kalıyor o zaman ?
6- Bir bloktan diğerine gitmek için sadee sonuç alma zamanlarında, kan verme zamanlarında veya röntgen gibi hastalığın acil olmayan iş-işlemleri zamanlarında olur. Bırakta biraz vakit geçsin o zaman. Hiçbir hastanede Mavi-Kırmızı vs ne kod olursa olsun acil durumlarda 20 dakikalık ulaşım sorunu yok... Olsa idi şimdiye kadar çoktan FOX TV de çıkmıştı meraklanma...
7-Buradaki hastanede gayet iyi bir iklimlendirme/havalandırma sistemi var...
8-Bilgisayar sistemlerinde sıkıntı sadece şehir hastanelerinde değil tüm kamu kurum, kuruluşlarında olmakta. Hayırdır bu eleştiriler nerede istediğimiz yerde tuvaletimizi yapamayacağız istikametine gitmekte...
9-İlaç raporu yazmak dakikalık iş değil zaten.
10-Buradaki şehir hastanesinde HAYVANİ bir otopark var.
11-Hangi şirket, hangi taşeron dan bahsediyorsunuz bilmiyorum ancak tüm maali konsolideler projelendirme aşamasında çözülmektedirler....
al işte koskoca ölü projeler olan şehir hastanelerini mükemmel gören zihniyetle neyi tartışacaksın.Koca koca bataklıklar bunlafr ama malesef farkında olmayan çoook kişi var
Kullanıcı avatarı

#4232734  gönderen serdarder
 21.02.2019 - 16:53:01
anlayıp da anlamazlıktan gelme sanatına dark sarkazm-ı beliğ denir. midir?