Salı , Ağustos 20 2019
Türkiyenin sağlık sektÖrünün iyi yanları kötü yanları eğrisi doğrusu ne yapılmalı ne yapılmamalı,görüşleriniz..

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Kullanıcı avatarı
yksl yazdı:
11.05.2019 - 12:26:44
asm'de belli bir saatten sonra kan tahlili yapılmamasının sebebi kanların merkez laboratuara gitmesi.görevli personel sabah alınan kanları öğlen alıp götürüyor.personel geldiğinde bekletilmeden verilmeli öncesinde de kanların santrifüje edilmiş olması lazım
O halde hastayı acile yönlendirmek yerine bu bilgiyi verin ve yarın daha erken gelmesini söyleyin.
En azından hastanıza sonucun aciliyeti olup olmadıgını sorun.

Rapor için acilden size gelen, acilcinin size yönlendirdiğini iddia edenlere de itibar etmeyin. Hiçbir hekim hastasına istirahati uygun görüp de ben rapor yazamam aile hekimine git demez. Ama kişi acile ben ilaç istemiyorum rapor istiyorum diye geliyorsa o da acilcinin hastası değildir, işte ona aile hekimine git derim. Eğer uygun görürse yazar raporunu.
Acilcinin o kadar çok zamanı olmuyor çünkü. Bazen gün boyu tek uzanıp ayaklarını uzatma fırsatını bu tür olaylar yüzünden kullanamıyor.
hocalarım hepinizin düşüncesine belli ölçülerde katılıyorum. acil servis çoğu yerde çoğu bölümden yoğundur çalışma şartları ağırdır ve gelir olarak da hak ettiğinden düşüktür. bunu hem acilde çalışmış hem de aile hekimliği yapmış biri olarak biliyorum. fakat konu bunlar değil. mesele iletişim bozukluğundan ve nerede çalışırsa çalışsın hekim arkadaşınızı düşünmemezlikten çıkan tartışma ortamıdır. eğer acil hekimi hastasını değerlendirip kendisinin bakmasının gerekmediğini düşünüyorsa gerekli yönlendirme ile hastayı ilgili yere gönderebilir. ama öncelikle hastayı değerlendirmesi gerekir.
ayrıca kendisinin vermekten kaçındığı raporu başka hekimin vermesini istemesi yanlıştır. buna ilaveten yönlendirme yaparken sanki kendinin vermemesi hak da gideceği yerin vermemesi hak değilmiş gibi yönlendirmesi yanlıştır. kaldı ki madem acil servisi daha ciddi ve mesleki değeri daha yüksek görüyorsunuz neden acilden aile hekimliğine geçmeye çalışıyorsunuz ya da uzmanlık için puanınıza göre en rahat bölümlere yerleşmeye çalışıyorsunuz.
bize gönderilen hastayı bizim de doldurup göndermemiz doğru olmaz. şahsım olarak acile hasta gönderdiğim olmuştur ama hepsinde sn meslektaşım olarak başlar saygılarım diyerek bitirdiğim not ile gönderirim.
tahlil konusunda acil olduğunu söyleyen herkese aile sağlığı merkezinin işleyişini anlatırım ve biz alırız bakarız deriz. hasta sonuçlarını erken istiyorsa hastaneden ilgili bölümden ricacı olmasının gerektiğini onların işleyişinin bizden bağımsız olduğunu bakıp bakmamanın kendilerine kaldığını belirtirim.
kısacası burası acil, şartlar ağır böyle uygun görüyoruz demek sizi haklı çıkarmaz. acil servislerin acillik hasta yüzdeleri ortadadır. meseleyi bu şekilde değerlendiren arkadaşların acil hasta dışında diğer hastaların tedavisine ve reçetesine karışmadan yönlendirmesi gerekir. bunun da yoğun acil servislerinde yeni hasta-hekim tartışmalarına neden olacağını bilmemiz de lazım. kısacası acil hekim arkadaşlarımızın yeni sıkıntılar ile başbaşa kalması yerine kendi görüşleri ne olursa olsun hukuki metinler ve etik kurallar içinde baktığı hastanın yasal sorumluluklarını üstlenmesi gerekmektedir.
hekimin değerlendirmesine kalmış olan raporları neden vermedin diyecek değilim. şahsım istirahat raporu vermesem de hastaların istemesi üzerine muayene olduğuna dair belgeyi herkese veriyorum.
özetle acil hekimi başvuran hastaları değerlendirmek ve bunun sonucuna göre kendi karar verme süreçlerini uygulamalıdır. aile hekimleri de acil servise hasta gönderirken hem hastayı hem de hekim arkadaşını bilgilendirmelidir.
bunlara ek olarak aklıma gelmişken yeşil-sarı-kırmızı alan diye var olan mesele acil hekimlerinin savunduğu burası acil biz acil değilse hastayı göndeririz lafına da ters düşüyor. acil dışında bakmayacaksa o zaman triaj bunlara göre değil acilsin ya da değilsine göre yapılmalı.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
kutsaclirapunzel yazdı:
11.05.2019 - 12:41:46
yksl yazdı:
asm'de belli bir saatten sonra kan tahlili yapılmamasının sebebi kanların merkez laboratuara gitmesi.görevli personel sabah alınan kanları öğlen alıp götürüyor.personel geldiğinde bekletilmeden verilmeli öncesinde de kanların santrifüje edilmiş olması lazım
O halde hastayı acile yönlendirmek yerine bu bilgiyi verin ve yarın daha erken gelmesini söyleyin.
En azından hastanıza sonucun aciliyeti olup olmadıgını sorun.

Rapor için acilden size gelen, acilcinin size yönlendirdiğini iddia edenlere de itibar etmeyin. Hiçbir hekim hastasına istirahati uygun görüp de ben rapor yazamam aile hekimine git demez. Ama kişi acile ben ilaç istemiyorum rapor istiyorum diye geliyorsa o da acilcinin hastası değildir, işte ona aile hekimine git derim. Eğer uygun görürse yazar raporunu.
Acilcinin o kadar çok zamanı olmuyor çünkü. Bazen gün boyu tek uzanıp ayaklarını uzatma fırsatını bu tür olaylar yüzünden kullanamıyor.
hocam hastayı bu şekilde yönlendirdiğiniz hekim aile hekimi mi rapor hekimi mi?
Kullanıcı avatarı
Bırakın şimdi, usulsüz verdiğiniz raporlar yüzünden insanlar acilleri dahi yüzleri kızarmadan “evde çocugum hasta, işten izin vermiyorlar rapor almam lazım” diyerek kullanıyorlar. Bunun sebebi işinin bilincinde olmayan doktorlar. Eğer siz kendinizi ve mesleğinizin gerektirdiklerini biliyorsanız hasta nereden gelirse gelsin, isterse vali arasın sizi rapor lazım doktor hanım/bey benim yakınım gelecek yazıverin, kabul etmeyeceksiniz. Bu kadar basit.
Bu tablonun sebebi sorumluluklarının farkında olmayan doktorlardır. Kişilere göre sorumluluklarınızdan taviz verir, yetkilerinizi kötüye kullanırsanız sonuç bu olur. Bu rapor bollugunun sebebi de acilciler değil aile hekimleridir. Kendine dahi tus için heyet raporları ayarlayabilen doktorlar olması bu yetkimize verdiğimiz değeri çok güzel özetliyor.
En yakın arkadaşıma dahi keyfi rapor yazmadım. Başhekim bir yakını için nöbetçi olduğum gece rapor için geleceğini söyledi, yazmam dedim.
Ne yazık ki doktorlar rapor kime yazılır bilmiyor. Bu başlık da sebep değil sonuç.
Herkes yetki ve sorumluluklarının farkına varsın!
bakın gençler öncelikle aile hekimi olarak çalışan birçok arkadaşım acil hekimliğinden geçti. şuan sizlerin içinden de aile hekimliğine geçmek isteyen hekim arkadaşlar var. isterim ki uzman olmak isteyen herkes gönlünden geçen yere yerleşir. o gün geldiğinde kıdemlinize de aynı tavrı takınırsınız ve hatta hocalarınıza da bu şekilde konuşursunuz. işte o zaman alınlarınızdan öpüyorum hepinizin. en önemlisi inşallah böyle bir durumdan dolayı idari soruşturma yemezsiniz. yaptığınız iş zor ve bunun riskleri var gün gelir başınız sıkışır bu tavırlarla mesleki dayanışmaya ihtiyacınız olunca ne olacak. kimsenin birbirini kırmasını gerektirecek bir konu değil bu.
acil hekimin de aile hekiminin de çalışma şartları ve usulleri yönetmeliklerde belirlenmiş. kimsenin çalışma şartlarına göre başkasının işini küçük görmeye hakkı yok. bu kısmı sert konuşmayla, had bilmezliği karıştıran arkadaşlara yazıyorum. o kadar yürekliyseniz aynı hastaları çalıştığınız kurumda varsa doç veya proflara da göndersenize, nasıl olsa onlarda sizler kadar zor şartlarda çalışmıyor. bu durumun özeti gariban da ezebileceği gariban arar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Benim çalıştığım ilde de var bu durum, sebebini anlayabilmiş değilim, haftasonu kol kırığı, acilden rapor verilmiyor denilmiş bana geldiler, daha önce de yaşadığım ve hastaların söylediklerine pek itibar etmediğim için net bilgi alma amaçlı hastane ile iletişime geçtim ilgili dr a ulaşamadım sonrasında ortopedi uzmanı beni aradı gelsin ben rapor düzenlerim diye ben düzenledim dedim ilgisine teşekkür ettim, bi hastam resim de çekmişti dr odasında duvarda yazılı kağıt, 'acilden rapor verilmemektedir' yazıyordu, tmm size yoğun bir suistimal başvurusu var, Allah yardımcınız olsun ve düzgün çalışan her meslektaşımı tenzih ederim ama bu .okunu çıkarmak oluyor bence..
Acilin çalışma şartları belli.ben ilçedeyken tüm aile hekiminin hastaları bize gelir ilaç yazdırırdı.bizim idare de desteklerdi döner olsun diye.bisürü ayak kürek işi acilde üstelik mi lar hiperglisemi ht ler de gelirdi bunla Beraber.türkiyede aile hekimliği sistemi daha oturmadı.çoğu aile hekiminin işini aciller yapıyor.rapor verin hastanızı da görün size ayağı alışsın ben gönderiyordum sonuçta acilde bu hastalarla uğraşmak istemiyordum.gerçek acil durumu varsa zaten raporunu sevkini vs yapıyordum
DKare yazdı:
11.05.2019 - 12:36:15
Acilde çalışan arkadaşlar bunun çok basit bir yolu var. Aile hekimine gideceği güne kadar olan raporu siz verin. atıyorum bugün cuma 3 gün raporunu verin kontrol muayenesi için aile hekimine yönlendirin. Raporu o verecek gibi bir ifade asla kullanmayın. Kontrolünüzü aile hekiminiz yapsın gerek görürse raporunuzu uzatır gerekirse de uzmana sevk eder diyin.
Acil durumların tedavisi sonrası harici acilden rapor verilmesi sakıncalıdır
yksl yazdı:
Ertesi mesai gününde çağırın hastaları
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12