Cuma , Eylül 20 2019
Pratisyen Hekimlerin genel bilgi paylasim platformu...

fethi kabirde hekimin sorumlulukları?

 #2720694  gönderen Sphinx
 09.12.2013 - 14:52:24
merahaba arkadaşlar.fethi kabir hakkında bilgisi olan var mı,veya daha önce böyle bir durumla karşılaşan var mı?entegre hastanede çalışıyorum.1994 yılında defnedilen birisinin kabrinin açılmasıyla ilgili kaymakamlıktan yazı geldi.benim de orada bulunmamı istiyorlar.bu konuda görev ve sorumluluklarımız nelerdir.bu konuda bilgisi olan var mı?
Kullanıcı avatarı

 #2720703  gönderen drceyn
 09.12.2013 - 15:04:30
Öncelikle kaymakamlıktan gelmemesi (kaymakamlık aracılığıyla gönderilebilir) gerekir bu yazının,size fethi kabir kararı soruşturma evresinde cumhuriyet savcısı tarafından, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından bilirkişi istemi olarak gelir. sizinki fethi kabirmi yoksa mezarın naklimi öncelikle bu konuda bilginiz olması lazım. eğer mezar nakli ise yine savcılıktan nakil konusunda sakınca olmadığına dair yazı gerekir. bu konularda aydınlatırsan devamını yorumlayabiliriz belki.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

 #2720718  gönderen Sphinx
 09.12.2013 - 15:26:45
bana henüz yazı gelmedi ama telefonla ulaştılar.yazının kaymakamlık aracılığıyla savcılıktan geleceğini düşünüyorum.yazı yarın gelecek.bugünlük bilgi alma açısından sormuştum.daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadım.başka bir ilçeye nakil olacağını söylediler.nakil durumunda görevimiz nedir.nasıl rapor düzenlenir ya da rapor düzenlenir mi?
Kullanıcı avatarı

 #2720724  gönderen drceyn
 09.12.2013 - 15:36:18
sana o zaman büyük ihtimalle belediye kaymakamlık aracılığıyla yazı gönderecek, bana sorarsan taşınmasında sakınca olmadığına dair savcılık yazısını görmeden hiç bir tutanağa imza atma

o zaman ölünün taşınmasında bulaşıcı hastalık açısından risk bulunmamaktadır cinsinden bir tutanağa imza atacaksın (çevre sağlık teknisyenlerin biliyordur zaten) ve aşağıda yazan kurallara uygun taşınması için belediyeye uyarı yapabilirsin.



2.3. Ölülerin Çıkarılması ve Taşınması
UHK. nun ilgili hükümlerine göre ölülerin çürümeden önce mezarlıktan çıkartılabilmesi için yerel yönetimden (belediyeden) izin alınması gerekmektedir. Bu konuda sağlık yetkililerinin görüşlerinin de alınması gerektiği belirtilmektedir. Eğer söz konusu uygulama adli bir nedene dayanıyorsa izne gerek bulunmamaktadır sadece belediyeye bilgi verilir (Madde 227).
Kolera, veba, şarbon, ruam nedenli ölümlerde ölülerin taşınması yasaklanmıştır.
Kolera, veba ve lekeli humma nedeniyle ölülerin ölümünden sonra bir yıl geçmeden mezarlıkların açılması, ölülerin taşınması yasaktır (Madde 229).
Bir yerden diğer bir yere taşınacak ölülerin özel tüzükte belirtilen hükümler
dahilinde taşınması zorunluluğu vardır (Madde 230).
Söz konusu mevzuat hükümlerine göre:
1. Ölünün mutlaka belediye tabibi, sağlık ocağı hekimi veya yoksa sağlık memuru tarafından tabutlanması gerekmektedir.
2. Kolera, veba, şarbon, cüzzam ve ruam nedenli ölümlerde ölülerin taşınmasının
yasak olduğu hükmüne dikkat edilmesi gerekmektedir.
3. Mezarlıktan çıkartılacak materyal mezarlık odasında yoksa mezar yakınında ya da ailenin göstereceği yerde tabutlanır.
4. Taşınacak ölü ve mezarlık materyalinin %5'lik saf asit fenik çözeltisine batırılmış kefene sarılması gerekmektedir.
5. Daha sonra çinkodan ya da kurşundan yapılmış taşıma tabutuna konur. Tabutun boyutu Ölülerin veya mezarlık materyalinin boyutuyla orantılı olmalıdır. Tabut çarpma ve darbelere dayanacak sağlamlıkta olmalıdır. Tabutta boş kalacak yerlerin %5'lik asit feniğe batırılmış talaşla doldurulması gerekmektedir. Tabut ölünün sallanmasına
ve hareketine engel olacak biçimde bu şekilde talaşla doldurulduktan sonra hiçbir sıvı sızıntısına olanak vermeyecek biçimde lehimlenir.
6. Madeni tabut bir tahta tabutun içerisine konulur, arada aralık fazla ise ikisi
birbirine tahta parçalan ile tutturulur. İkinci tabutun kalınlığının en az dört santimetre kalınlığında olması gerekmektedir. Tahta tabutun kapağının vidalı çivilerle kapatılması zorunludur. Tabut daha sonra üç adet civatalı demir çember ile bağlanır.
7. İkinci tabutta tamamlandıktan sonra tabut ve içerisindeki materyal bir ambalaj sandığına konularak çivilenir. Sandığın dışı belediye veya sağlık ocağı hekimliğinin mühürüyle mühürlenir. Mühürün iz bırakacak biçimde basılması, yolda çıkmamasının sağlanması gerekir. Taşıyacak kişilere taşınmasında sakınca olmadığını gösteren bir belge verilir.
8. Havaların sıcak olduğu mevsimlerde, ya da oniki saatten uzun sürecek olan taşıma işlemlerinde mevsim ne olursa olsun ölünün tahnit edilmesi gerekmektedir.

Re:

 #2720726  gönderen Sphinx
 09.12.2013 - 15:51:36
çok teşekkürler.yetrince bilgilendim.ekstra bir durum olursa yine yazabilirim

Re: fethi kabirde hekimin sorumlulukları?

 #4306243  gönderen hekime118
 09.09.2019 - 14:20:07
Peki fethi kabirde doktorun tam olarak sorumluluğu nedir? 65 yaşında 4 gün once defnedilen cenaze için yakınlarından birisi zehirlendi iddasinda bulunmuş bu yuzden kabrin açılması ve otopsisine karar verilmiş. Tsm'den bir hekimin gitmesi gerekiyormuş. Bilgi verirseniz sevinirim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009