Perşembe , Ekim 24 2019
Mesleki konularda guncel bilgiler

Re:

#3962521  gönderen v4patron
 08.08.2017 - 03:46:11
Böyle sürer gider bu işler.Siz siz olun kayıtlı olmayan hastaya rapor falan vermeyin!
Köyde ise vatandaş onun bağlı olduğu asm de devardır belki köy asm de vardır.Sanki köyde traktörünün sürerken yeni ehliyetler için emniyet devriye atıomuş gibi bi de maduriyet ağızları tööbe yarabbim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
dr0133 yazdı:Bugün bana kayıtlı olmayan bir kişiye ehliyet raporu vermediğim için darp ediliyordum neredeyse. Bu konuda
kayıtlı olmayan hastalara onlara ehliyet raporu vermek zorunda olmadığımı göstereceğim bir karar bir yönetmelik var mıdır acaba arkadaşlar???
1-Yaşanan şiddet olayının üstüne yatmayın. Boşver dediğiniz her sosyopat yarın başka bir meslektaşınızın başına dert olabilir. Beyaz Kod vermekten çekinmeyin. 30 dakikanızı alır, savcılığa bildirin. TTB'den yardım isteyin.

2-Acil olması haricinde misafir hastaya bakma "zorunluluğunuz" yok. Bakmak mesleki ahlak gereği yapılabilir. Ancak "Ehliyet raporu" gibi bir durumda insiyatif tamamiyle sizdedir. Kimse de bir şey diyemez. Bu konuda açık bir kanun/yönetmelik olmamakla birlikte mahkeme kararları vardır.

Ayrıca birileri işgüzarlık edip sizi şikayet ederse kendini çok rahat savunabilirsiniz. Örneğin;

1-Hasta yoğunluğum var.
2-İlgili hasta acil statüsünde değildi.
3-Kronik hastalıklarına, kendi aile hekimi bana göre daha hakim olabileceğinden, "ehliyet raporunu" kendi aile hekiminin düzenlemesi tıbben daha iyi olur.....
4-......

Kolay gelsin, geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962638  gönderen Simurg
 08.08.2017 - 14:21:48
dranestezi26 yazdı:Burada hasta tarafibdan da bakmali biraz aile hekimleri.bu hastadan ayri konusuyorum.Siddete basvuran ökuuuzdür.Ama musafir hasta tanimini kendine gore uyarlamasin aile hekimleri.Tanim cok net,belediye mucavir alani disinda ikamet eden herkes misafir hastadir.Baska il ilce belde yurt disi farkwtmez.Misafir olarak her hizmeti alir.Rapor da talep eder.Ama hekim konsultasyon ister ona kimse karisamaz.Aile hekimi bwn bakmiyorum,rapor vermiyorum diyemez.Boyle bir durumda vatandas sikayetci olsun ben her turlu udareci olarak vatandasin yaninda olurum.Ya dusunun il disinda veya ilce disindasiniz aile hekimi size dusmanca davranip tersliyir.Bu yakisik alir mi.Kisiye gore muamele edilur.Kisi gayet nazikce hizmet usterse verirsin.Kabaysa da hizmetu yine ver ama isini zorlastir.Bunlar yapilabilecek seyler.
hocam.. bahsi gecen konu misafir hastaya bakmama değildir.

Misafirlik kavramı hastalar tarafından suistimal edilmiş durumda..

kışın 6 ay büyükşehirde yazın 6 ay memleketinde/yaylada/ köyünde olan adam misafir sınıfına girmez..

Ancak hastalar
1) buyuksehırlerde yenıden aynı yere kayıt aldırmada sorun yaşadıklarını iddia ediyor..
2) Çogunlugu bu sürücü belgesi yenileme işlemlerinde buyuk sehırlerde diğer kurumlarda sıra çok fazla oldugu için "gelmişken alayım" mantıgında..

adam ister 1 ay ister 5 gunlugune gelmiş olsun bu talepte..
neden bilmediğim hastaya rapor verme zorunlulugum olsun ki?
Aile hekimliğinin mantıgı kişinin kendine kayıtlı vatandasın WHO tanımına göre tum hallerini bilmesi değil mi?

Madem Aile hekımlıgıne gecerken kayıtlı vatandasa tum hızmetı sunmak gorevı verılmiş, kayıtsız hastalara da aynı hızmetı sunacaksak neden Sağlık ocagı modelinden vazgecildi ki?

İstanbulda ankarada izmirde emniyet yogun randevu tarihi cok ileri diye ben neden sorumluluk altına gireyim ki?
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962650  gönderen Simurg
 08.08.2017 - 14:32:41
yaşadığımız olaydan bahseyedım..
vatandaş ramazan bayramı sonrası dahil 15 günlüğüne istanbuldan gelmiş..
hem de akıl almış heryerden sabim dahil.. ( sanırım baska aile hekımı arkadas da kendi hekiminizden alın demiş)
bizim asmye basvurdu , "sapasağlam adamım, ehliyetimi yenilyecem raporu burdan alırım bakanlık soyledı vs vs"..

House un sözü birkez daha gerçek olur " herkes yalan söyler" ..

hastada nörolojik ve psikiyatrik tedavi öyküsü...

sevk ettik yine olay çıkardı...

sözün özü..

Aile hekimliğini örnek aldıgımız ülkelere göre mi uygulayacagız yoksa siyasi popülistik yaklaşıma göre mi? ( bu sorunun muhattabı bakanlık, yorum hakkı siz degerli meslektaslarımındır)

Re:

#3962652  gönderen dr_yabann
 08.08.2017 - 14:35:19
Misafir hastanın e-nabızdan geçmiş muayeneleri ilaçları görülmezken tıbbi geçmişi ile ilgili (medullada kullanmış olduğu ilaçlar ve günü dolmadıysa henüz aktif raporları hariç ) en ufak bir fikrimin olmadığı hastaya ehliyet raporu,av tüfeği raporu,akli meleke raporu vb raporu gibi elektif rapor verme sorumluluğuna girmem. Kendi hastamızın bile e-nabızdan geçmişini sistem arızaları nedeniyle göremezken.Yoğunluk var diye neden iş yükümüz artsın ki,ben kendi nüfusuma hizmet vermekle yükümlüyüm. Ha misafir hasta gelir muayene edilip ilaçları yazılır,aşısı bebek-gebe izlemi yapılır o ayrı.Ehliyet raporunu herkes kendi aile hekiminden alır. Ha aksi isteniyorsa dönelim sağlık ocağı sistemine.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3962664  gönderen dr_yabann
 08.08.2017 - 14:43:42
Vatandaş ehliyetini değiştirmeye merkeze geldiyse bi zahmet oraya gelmeden kendi aile hekiminden alıp gelsin raporu sonuçta ehliyeti değiştirmeye geleceğini biliyor ve bu acil bir durum değil. Vatandaş kendi sorumluluğunu almadığı sürece aile hekimine yüklenmenin sonu yok.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962704  gönderen dranestezi26
 08.08.2017 - 15:42:08
Dedikleriniz sonuna kadar dogeu.Aslinda ayni seyi soyluyorum ama ifade edemiyorun
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962754  gönderen Simurg
 08.08.2017 - 16:59:13
dranestezi26 yazdı:Dedikleriniz sonuna kadar dogeu.Aslinda ayni seyi soyluyorum ama ifade edemiyorun
söyle söyle bu da mı gol değil :)
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962755  gönderen Simurg
 08.08.2017 - 17:00:35
öğleden sonra ilk hastanın talebi.. bizim köyden baska birine vermişsiniz.. örneklerle izah ettim ama ısrar etti, sevk ediyorum şimdi :)

istanbuldaki aile hekımleri hastalarınıza söyleyın de raporlarını sizden alsınlar :)
Kullanıcı avatarı
dr0133 yazdı:Bugün bana kayıtlı olmayan bir kişiye ehliyet raporu vermediğim için darp ediliyordum neredeyse. Bu konuda
kayıtlı olmayan hastalara onlara ehliyet raporu vermek zorunda olmadığımı göstereceğim bir karar bir yönetmelik var mıdır acaba arkadaşlar???
kişinin aile hekimi il dışındaysa misafir olarak muayene olma hakkı vardır. Ehliyet raporuda bir muayenedir.

Tabi burda sıkıntı size gelen kişi hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Ben bana kayıtlı hastalarımın özellikle epilepsi göz problemi vs varsa bilirim. Kendi kayıtlı hastalarıma çok rahat rapor verebilirim. Ama dışardan gelen hastayı bilemezsin. sağlık net vs düzgün çalışmıyor. Şüphede kalıyorsan sevk ederek verebilirsin.

Hele hele sana afra tafra yapıyorsa mutlaka psikiatriye sevk et.

Ayrıca benim şahsi kanaatim aile hekimleri göz muayenesi yapamaz. Göz sevki mutlaka olmalıdır.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
norcuron yazdı:
kişinin aile hekimi il dışındaysa misafir olarak muayene olma hakkı vardır. Ehliyet raporuda bir muayenedir.

Tabi burda sıkıntı size gelen kişi hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Ben bana kayıtlı hastalarımın özellikle epilepsi göz problemi vs varsa bilirim. Kendi kayıtlı hastalarıma çok rahat rapor verebilirim. Ama dışardan gelen hastayı bilemezsin. sağlık net vs düzgün çalışmıyor. Şüphede kalıyorsan sevk ederek verebilirsin.

Hele hele sana afra tafra yapıyorsa mutlaka psikiatriye sevk et.

Ayrıca benim şahsi kanaatim aile hekimleri göz muayenesi yapamaz. Göz sevki mutlaka olmalıdır.
dediğiniz gibi mevzuatta öyle göz hastalıkları yazılmış ki aile hekimi nasıl anlayacak bunları akla mantığa yatmıyor.metrekare olarak snellen eşeli ile harf okutmaya bile uygun odam yok:))misafir hasta konusuna gelince muayenesini yaparım reçete,aşı neyse yapılır ama rapor konusunda ısrar ederse direk sevk...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962848  gönderen malign22
 08.08.2017 - 18:41:39
dranestezi26 yazdı:Dedikleriniz sonuna kadar dogeu.Aslinda ayni seyi soyluyorum ama ifade edemiyorun
Mesajlarınızı okudum. İyi niyetle vatandaş mağdur olmasın demeye çalışıyorsunuz anlıyorum ama mevcut işleyen sistemde ya vatandaş mağdur olacak ya da sağlık personeli. (şu anda mağdurun kim olduğuna dair kimsede soru işareti yoktur herhalde).

Bunun ortası yok. gerçek bu. siz de idareci olarak tarafınızı seçmelisiniz.
böylece icra makamındakiler, çalışanların tepesine binerek sahte bir refah ortamı oluşturmak yerine gerçekten kalıcı ve insani çözümler için kafa patlatmaya başlayabilirler.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962869  gönderen dranestezi26
 08.08.2017 - 19:08:56
malign22 yazdı:
Mesajlarınızı okudum. İyi niyetle vatandaş mağdur olmasın demeye çalışıyorsunuz anlıyorum ama mevcut işleyen sistemde ya vatandaş mağdur olacak ya da sağlık personeli. (şu anda mağdurun kim olduğuna dair kimsede soru işareti yoktur herhalde).

Bunun ortası yok. gerçek bu. siz de idareci olarak tarafınızı seçmelisiniz.
böylece icra makamındakiler, çalışanların tepesine binerek sahte bir refah ortamı oluşturmak yerine gerçekten kalıcı ve insani çözümler için kafa patlatmaya başlayabilirler.
Hocam inanin idareci oldugum gunden beri 1 gun doktor gozuyle bakmadigim olmadi.Hep aile hekimlerinin gozuyle baktim.Ben aile hekimi olsam ne yapardim dedim.Bir yandan da hekimlerin basi belaya girmeden nasil isi cozerimi dusundum.Bu yuzden yipraniyorum