Pazartesi , Ekim 21 2019
Mesleki konularda guncel bilgiler
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962205  gönderen dranestezi26
 07.08.2017 - 23:08:30
Burada hasta tarafibdan da bakmali biraz aile hekimleri.bu hastadan ayri konusuyorum.Siddete basvuran ökuuuzdür.Ama musafir hasta tanimini kendine gore uyarlamasin aile hekimleri.Tanim cok net,belediye mucavir alani disinda ikamet eden herkes misafir hastadir.Baska il ilce belde yurt disi farkwtmez.Misafir olarak her hizmeti alir.Rapor da talep eder.Ama hekim konsultasyon ister ona kimse karisamaz.Aile hekimi bwn bakmiyorum,rapor vermiyorum diyemez.Boyle bir durumda vatandas sikayetci olsun ben her turlu udareci olarak vatandasin yaninda olurum.Ya dusunun il disinda veya ilce disindasiniz aile hekimi size dusmanca davranip tersliyir.Bu yakisik alir mi.Kisiye gore muamele edilur.Kisi gayet nazikce hizmet usterse verirsin.Kabaysa da hizmetu yine ver ama isini zorlastir.Bunlar yapilabilecek seyler.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962217  gönderen eymikiz90
 07.08.2017 - 23:31:10
Taşra ya da merkez bir ilçedesiniz ve misafir hasta size başvurdu. Bakmak zorundasınız. Merkez ilçedesiniz ve aynı ilin başka bir merkez ilçesinden başvuran hastaya bakmak zorunda değilsiniz.

Ama geçelim bu tarz emperyalist düşünceleri... Hasta hastadır. Onun hastası bunun hastası diyerek hareket ediyorsak pragmatik ve emperyalist sistemin içinde kaybolmuşuz demektir. Tabii bunun birkaç istisnası var.

Köy yerinde çalışan aile hekimi düzenini oturtamama bahanesi ile koruyucu sağlık hizmetlerini ve aile planlaması hizmetlerini sürekli ilçe merkezinde çalışan size yolluyorsa orada bir dur demek lazım. Meslektaş meslektaşını *** yerine koymasın lütfen.

Bir de şehir dışında dağda çalışan mevsimlik işçi hastam kaza geçirdiğinde müdahale edilmeyen, ısrarla müdahale edilmesi istendiğinde aile hekimliği kaydın burada değil. Sana yaptığım işlemden para kazanmıyorum diye hastayı azarlayarak sütur atan bazı insanlığını kaybetmiş meslektaşlarım da mevcut. Üzücü bir durum...

Ehliyet raporlarına gelince... Muayene sistemini ve basamaklarını çok değiştirdiler ve sıkılaştırdılar. Ayrıntılı kardiyak muayene isteniyor mesela. Başvuran şahıs özellikle 50 yaş üzeri kronik hastalık sahibi ise birinci basamak sağlık kuruluşunda alelade bir muayene sonucu verilen rapor ciddi risk taşımakta. Ehliyetini alan şahıs bir hafta sonra kalp krizi geçirdiği için trafik kazasında ölürse raporda sağlıklı diyen doktoru öperler. Kendi nüfusuma kayıtlı hastalar için bile bu kadar risk almak zorken misafir bir hasta için hayli hayli zor. Misafir hasta gençse ve muayene bir şey saptamamışsam raporunu veririm ancak 50 yaş üzeri ise bir zahmet çenemi yorar, ayrıntıları ile izah eder ikna eder öylece ikinci basamak sağlık kuruluşuna sevk ederim.

Hele bir de çalıştığınız yere vatandaş; hocam ben şehirde trafikten randevu alamadım o sebeple gelip buradan ehliyetimi alacağım bana rapor ver diye geliyorsa feci şekilde enayi yerine konduğunuzu hissediyorsunuz.

Ehliyet beyanındaki sorular da ayrı saçmalık ve sizi korumuyor. Sizde bleferospazm var mı diye bir soru var mesela... Vatandaş kendi ismini yazmaktan aciz. Adama sorduğu soruya bak..

Re:

#3962219  gönderen dr0133
 07.08.2017 - 23:32:28
dranestezi26 yazdı:Burada hasta tarafibdan da bakmali biraz aile hekimleri.bu hastadan ayri konusuyorum.Siddete basvuran ökuuuzdür.Ama musafir hasta tanimini kendine gore uyarlamasin aile hekimleri.Tanim cok net,belediye mucavir alani disinda ikamet eden herkes misafir hastadir.Baska il ilce belde yurt disi farkwtmez.Misafir olarak her hizmeti alir.Rapor da talep eder.Ama hekim konsultasyon ister ona kimse karisamaz.Aile hekimi bwn bakmiyorum,rapor vermiyorum diyemez.Boyle bir durumda vatandas sikayetci olsun ben her turlu udareci olarak vatandasin yaninda olurum.Ya dusunun il disinda veya ilce disindasiniz aile hekimi size dusmanca davranip tersliyir.Bu yakisik alir mi.Kisiye gore muamele edilur.Kisi gayet nazikce hizmet usterse verirsin.Kabaysa da hizmetu yine ver ama isini zorlastir.Bunlar yapilabilecek seyler.
hocam zaten cok yogun oldugu icin bayramdan sonra gelinmesi soyleniyor ehliyet raporu alinmasi icin. ama hastalar o gun almak istedigi icin catisma cikiyor

Re:

#3962229  gönderen v4patron
 08.08.2017 - 00:13:10
dranestezi26 yazdı:Burada hasta tarafibdan da bakmali biraz aile hekimleri.bu hastadan ayri konusuyorum.Siddete basvuran ökuuuzdür.Ama musafir hasta tanimini kendine gore uyarlamasin aile hekimleri.Tanim cok net,belediye mucavir alani disinda ikamet eden herkes misafir hastadir.Baska il ilce belde yurt disi farkwtmez.Misafir olarak her hizmeti alir.Rapor da talep eder.Ama hekim konsultasyon ister ona kimse karisamaz.Aile hekimi bwn bakmiyorum,rapor vermiyorum diyemez.Boyle bir durumda vatandas sikayetci olsun ben her turlu udareci olarak vatandasin yaninda olurum.Ya dusunun il disinda veya ilce disindasiniz aile hekimi size dusmanca davranip tersliyir.Bu yakisik alir mi.Kisiye gore muamele edilur.Kisi gayet nazikce hizmet usterse verirsin.Kabaysa da hizmetu yine ver ama isini zorlastir.Bunlar yapilabilecek seyler.
Ehliyet raporu acil alınması gereken bir rapor değil.Mücavir alan dışına çıktıysa döndüğünde alacak ehliyet raporunu kimse vermek durumunda değil.Sanırım halk sağlıkçı olduunuz için böle demişsiniz ama bu yaklaşım doğru değil.Ha sasirıyor muyum dr lar arası bu tutuma tabiki hayır!Artık alıştı herkes.Siz tsm deyseniz ve bunla ilgili meslektaşınız ensesinde koşturursanız.Sanırım o da sevk zinciri yoluyla sizi cevaplandırır,yani inşallah yapıyordur da bu vatandaş mavralarının altında kalmıyordur.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962231  gönderen dranestezi26
 08.08.2017 - 00:20:20
Tamamen derneğin agziyla yazilmis.Is cozmek,hizmeti yurutmek amaciyla degil de,yonetmelik,kanunun nasil acigini buluruz da isleri cikilmaz hale getiririz mantigiyla yazilmis bir yazi.Dernek bu kafayla bu sistemi bir adim ileriye gituremez ve zamanla bu olusturduklari direnc sebebiyle iktidarca da muhattap alinmamaya baslayacak.Tek amaclari sistemi tikayip calismamak.Cok yazik.Bu ugras ve olanaklari keske sorun cozmek icin kullansalar.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962234  gönderen dranestezi26
 08.08.2017 - 00:24:05
v4patron yazdı:
Ehliyet raporu acil alınması gereken bir rapor değil.Mücavir alan dışına çıktıysa döndüğünde alacak ehliyet raporunu kimse vermek durumunda değil.Sanırım halk sağlıkçı olduunuz için böle demişsiniz ama bu yaklaşım doğru değil.Ha sasirıyor muyum dr lar arası bu tutuma tabiki hayır!Artık alıştı herkes.Siz tsm deyseniz ve bunla ilgili meslektaşınız ensesinde koşturursanız.Sanırım o da sevk zinciri yoluyla sizi cevaplandırır,yani inşallah yapıyordur da bu vatandaş mavralarının altında kalmıyordur.
Hocam sevk etsin zerre umrumda degil ama ben rapor duzenlemem deyip kimseyi magdur edemez.Adamin olanagi yoktur sehre indiginde islerini toplu hallediyordur,bana ne deyip vatandasi geri koyune ilcesine yollamak vicdana sigmaz.2.badamaga sevk eder,hekimlik hakkidir o beni zerre ilgilendirmez.Her zaman da sunu soyluyorum,halk saglukciyim ve aile hekimlugi sisteminin dogal bir muhalifiyim.gereksiz bir sistem
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3962245  gönderen nuretta
 08.08.2017 - 00:38:00
dranestezi26 yazdı:
v4patron yazdı:
Hocam sevk etsin zerre umrumda degil ama ben rapor duzenlemem deyip kimseyi magdur edemez.Adamin olanagi yoktur sehre indiginde islerini toplu hallediyordur,bana ne deyip vatandasi geri koyune ilcesine yollamak vicdana sigmaz.2.badamaga sevk eder,hekimlik hakkidir o beni zerre ilgilendirmez.Her zaman da sunu soyluyorum,halk saglukciyim ve aile hekimlugi sisteminin dogal bir muhalifiyim.gereksiz bir sistem
hocam siz de takdir edersiniz ki ehliyet raporu basit bişey değil.bu rapor sebebi ile mahkeme koridoruyla tanışan nice hekimler var.şahsen ben onlardan olmak istemiyorum.ben vicdana sığmaz diyip hiçbir karşılık almadan dünyanın sorumlulugunu alıcam hasta ilçeye gitmesin diye hiçbir şekilde tıbbı geçmişini bilmediğim hastaya sürücü olur raporu vericem.öyle bişey yok.vicdana sığmaz kelimesi de aşırı saçma.hastaya kendi aile hekımınden al demek vicdansızlık mı oluyor? kamu kruumlarında saatlerce bekleyip işimi halledemeden döndüğümü bilirim.kimse elini taşın altına koymuyor.bu vicdana sığmaz romantizmi bi bize işliyor heralde.aynı argumanı hastalar da ökullanıyor da ilgimi çekti...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962267  gönderen dranestezi26
 08.08.2017 - 00:52:14
nuretta yazdı:
dranestezi26 yazdı:
v4patron yazdı: Ehliyet raporu acil alınması gereken bir rapor değil.Mücavir alan dışına çıktıysa döndüğünde alacak ehliyet raporunu kimse vermek durumunda değil.Sanırım halk sağlıkçı olduunuz için böle demişsiniz ama bu yaklaşım doğru değil.Ha sasirıyor muyum dr lar arası bu tutuma tabiki hayır!Artık alıştı herkes.Siz tsm deyseniz ve bunla ilgili meslektaşınız ensesinde koşturursanız.Sanırım o da sevk zinciri yoluyla sizi cevaplandırır,yani inşallah yapıyordur da bu vatandaş mavralarının altında kalmıyordur.
hocam siz de takdir edersiniz ki ehliyet raporu basit bişey değil.bu rapor sebebi ile mahkeme koridoruyla tanışan nice hekimler var.şahsen ben onlardan olmak istemiyorum.ben vicdana sığmaz diyip hiçbir karşılık almadan dünyanın sorumlulugunu alıcam hasta ilçeye gitmesin diye hiçbir şekilde tıbbı geçmişini bilmediğim hastaya sürücü olur raporu vericem.öyle bişey yok.vicdana sığmaz kelimesi de aşırı saçma.hastaya kendi aile hekımınden al demek vicdansızlık mı oluyor? kamu kruumlarında saatlerce bekleyip işimi halledemeden döndüğümü bilirim.kimse elini taşın altına koymuyor.bu vicdana sığmaz romantizmi bi bize işliyor heralde.aynı argumanı hastalar da ökullanıyor da ilgimi çekti...

Hocam kendi uygulamami soyluyorum.elbetteki riskli hastaysa risk almayin.Ben aile hekim8nden tek birsey istoyorum.Hastayi sutlamasin,o raporu verip hasraneye sevk etsin.Bunda bir sorun yok.Daha 1 kez aile hekimine sevk etme ver demedim.Deme hakkim da yok.Kons istwme en dogal hakkidir.Ama ilceye koye direkt yollamasin

Re:

#3962276  gönderen drcbklyn
 08.08.2017 - 00:59:14
dranestezi26 yazdı:
v4patron yazdı:
aile hekimligi sistemi gereksizse sizce nasil bir sistem olmali ve bu sistemi kimler icra etmeli sayin dranestezi ??
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962306  gönderen dranestezi26
 08.08.2017 - 01:13:00
drcbklyn yazdı:
dranestezi26 yazdı:
v4patron yazdı: Ehliyet raporu acil alınması gereken bir rapor değil.Mücavir alan dışına çıktıysa döndüğünde alacak ehliyet raporunu kimse vermek durumunda değil.Sanırım halk sağlıkçı olduunuz için böle demişsiniz ama bu yaklaşım doğru değil.Ha sasirıyor muyum dr lar arası bu tutuma tabiki hayır!Artık alıştı herkes.Siz tsm deyseniz ve bunla ilgili meslektaşınız ensesinde koşturursanız.Sanırım o da sevk zinciri yoluyla sizi cevaplandırır,yani inşallah yapıyordur da bu vatandaş mavralarının altında kalmıyordur.
aile hekimligi sistemi gereksizse sizce nasil bir sistem olmali ve bu sistemi kimler icra etmeli sayin dranestezi ??

Hocam devlet bir sistem getirmis,valiyle sozlesme yapan,yari ozel yari resmi bir hekimi yetkisi olmayan ama yetkisi varmis gibi davranilmasi istenen bir tsm ile bu hekimi denetleyip ceza kesmeye calisiyorsun.Bir de ekip ile yapilmasi gereken isleri bir hekim ve aseye al sana biraz fazla para veriyorum 10 adamin yaptigi isi 2 kisi yapacak diyorsun.Boyle olmaz hocam.Denetleyen kuruma iyi yetki ve de yetkisini ölcusuz kullanmamasi icin gerekli sinirlari getireceksin.Ve de 5 6 kisiden olusan bolgesel guclu birimler kuracaksin.Su anda evlere gidilmiyor.Gidilmis gibi gosteriliyor.Hekimin asenin poliklinikten diger islere vakti kalmiyor.Tsm ile mudirlukle aile hekimleri arasinda hep yetki tartismalari oluyor.yonetmelik ve kanunun boslukta cok yeri var

Re:

#3962342  gönderen drcbklyn
 08.08.2017 - 01:46:34
dranestezi26 yazdı:
drcbklyn yazdı:
dranestezi26 yazdı: Hocam sevk etsin zerre umrumda degil ama ben rapor duzenlemem deyip kimseyi magdur edemez.Adamin olanagi yoktur sehre indiginde islerini toplu hallediyordur,bana ne deyip vatandasi geri koyune ilcesine yollamak vicdana sigmaz.2.badamaga sevk eder,hekimlik hakkidir o beni zerre ilgilendirmez.Her zaman da sunu soyluyorum,halk saglukciyim ve aile hekimlugi sisteminin dogal bir muhalifiyim.gereksiz bir sistem

Hocam devlet bir sistem getirmis,valiyle sozlesme yapan,yari ozel yari resmi bir hekimi yetkisi olmayan ama yetkisi varmis gibi davranilmasi istenen bir tsm ile bu hekimi denetleyip ceza kesmeye calisiyorsun.Bir de ekip ile yapilmasi gereken isleri bir hekim ve aseye al sana biraz fazla para veriyorum 10 adamin yaptigi isi 2 kisi yapacak diyorsun.Boyle olmaz hocam.Denetleyen kuruma iyi yetki ve de yetkisini ölcusuz kullanmamasi icin gerekli sinirlari getireceksin.Ve de 5 6 kisiden olusan bolgesel guclu birimler kuracaksin.Su anda evlere gidilmiyor.Gidilmis gibi gosteriliyor.Hekimin asenin poliklinikten diger islere vakti kalmiyor.Tsm ile mudirlukle aile hekimleri arasinda hep yetki tartismalari oluyor.yonetmelik ve kanunun boslukta cok yeri var
yazdiklarindan pek bisey anlamadim hocam cok karisik yazmissin ama 5 6 kisinin yapacagi isleri 2 kisiye yuklemeleri konusunda haklisin, ayrica mobilde de ekaiklikler olabiliyor cunki 1 gunde kimin evine gidecen kimininkine gidemeyecen, sonucta 10 yerde ayni anda bulunamayacagina gore eksiklikler olmasi normal ama devlet illaeksik istemeyince de millet gitmedigi yere gitmis gibi gosteriyor kendini yada yapmadigi isi yapmis gibi gosteriyor... ne yazikki durum suan cogu yerde boyle. ama yinede aşilar falan iyi yapiliyor devlet bu kadar az sayidaki kisoye bukadar cok tarama ve aşi programini dayatiyorsa kacaklarin olmasida muhtemel olmalidir. aile hekimliginde personel ve doktor eksikligi giderilirse o zaman gercek bir denetim mekanizmasi sisteme entegre edilmeli boylece hem kalite hemde hiet artar. ulke sagligi cok daha ileri seviyeye gelir. ben misafir hastaya rapor verilmesi disinda muayene karsi degilim . insanlar magdur edilmemeli ama doktorlarda raportor degildir arkadas.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3962389  gönderen nuretta
 08.08.2017 - 02:19:58
oh valla ne güzel sistem.hem kendi nufusunun envai çeşit problemlerinden sorumlu ol hem her gelen hastaya bak hem kimsenin vermediği raporları ver.mukemmel sistem kurmuşlar ya helal olsun.

#3962401  gönderen Drsaliser
 08.08.2017 - 02:28:44
Benimde bugün karşılaştığım olay adamın biri geldi karıma işe giriş için sağlık raporu almaya geldim diye (bana kayıtlı değil) hanımınız nerde? o il merkezinde işi var vs .kendisinin olması gerekir diyorum muayene etmeden nasıl olcak hocam zaten işte bu formalite icabı bişey, yok efendim telefonla konuşturayım isterseniz! İnsanlardaki özgüvene hayranım cidden.
İnsanlarla bu rapor konusundaki temel çatışma cidden çok basit görüyorlar bir imza onlar için kayıtlı olmaması bişeyi değiştirmiyor onlar için işi görülsünde sanki biz insanları uğraştırmak için varız .yorumlarda haklı olarak sevk edin denmiş o konudada ayrı laf anlatmak lazım her türlü sıkıntı.ben hastaneye sevk etmişim orda ücret istenince ben sağlamım niye gönderiyorsun diye gelen oluyor yine beni buluyor yani :(
Bende raporların belli bir sistemde verilmesi gerektiğine inanıyorum ama benim gördüğüm aile hekimleri herkes farklı bir uygulamada mesela biri asla spor lisansı vermezken diğeri tahlil vs bile istemeden onaylıyor.yeni aile hekimiyim baktım bu işlerin net bir çizgisi Yok ben kendime göre bir standart oluşturayım bari diyorum ama malesef hastaların bazı hekimlerin yaklaşımı neticesinde bıktım bu rapor işlerinden bende

#3962433  gönderen drcbklyn
 08.08.2017 - 02:54:50
Drsaliser yazdı:Benimde bugün karşılaştığım olay adamın biri geldi karıma işe giriş için sağlık raporu almaya geldim diye (bana kayıtlı değil) hanımınız nerde? o il merkezinde işi var vs .kendisinin olması gerekir diyorum muayene etmeden nasıl olcak hocam zaten işte bu formalite icabı bişey, yok efendim telefonla konuşturayım isterseniz! İnsanlardaki özgüvene hayranım cidden.
İnsanlarla bu rapor konusundaki temel çatışma cidden çok basit görüyorlar bir imza onlar için kayıtlı olmaması bişeyi değiştirmiyor onlar için işi görülsünde sanki biz insanları uğraştırmak için varız .yorumlarda haklı olarak sevk edin denmiş o konudada ayrı laf anlatmak lazım her türlü sıkıntı.ben hastaneye sevk etmişim orda ücret istenince ben sağlamım niye gönderiyorsun diye gelen oluyor yine beni buluyor yani :(
Bende raporların belli bir sistemde verilmesi gerektiğine inanıyorum ama benim gördüğüm aile hekimleri herkes farklı bir uygulamada mesela biri asla spor lisansı vermezken diğeri tahlil vs bile istemeden onaylıyor.yeni aile hekimiyim baktım bu işlerin net bir çizgisi Yok ben kendime göre bir standart oluşturayım bari diyorum ama malesef hastaların bazı hekimlerin yaklaşımı neticesinde bıktım bu rapor işlerinden bende
bizim bolumun en kotu tarafi bu sanirim... rapor işi gercekten meslekten soğutuyor. bimere sikayet edecem, tsm bunyesinde bir birim acilsin işi sadece rapor vermek olsun. donusumlu sekilde calisilacak bir birimle bence biz bu isten kurtulursak daha iyi işimizi icra ederiz. haksizmiyim?