Salı , Ekim 22 2019
Mesleki konularda guncel bilgiler
Bugün bana kayıtlı olmayan bir kişiye ehliyet raporu vermediğim için darp ediliyordum neredeyse. Bu konuda
kayıtlı olmayan hastalara onlara ehliyet raporu vermek zorunda olmadığımı göstereceğim bir karar bir yönetmelik var mıdır acaba arkadaşlar???

#3962060  gönderen nuretta
 07.08.2017 - 19:34:11
nufusuna kayıtlı olmayan hiçbir hastaya bakmak zorunda değilsin rapor vermek zorunlulugun hiç yok.beyz kod verin.o namussuz sürünsün biraz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962081  gönderen dranestezi26
 07.08.2017 - 19:51:07
Misafir hasta tanimina giren kisiye bakmak ve rapor vermek aile hekiminin gorevidir.Bu olaydaki kisinin elbette Allah belasini versin ama malesef gorevidir.Ahef her ne kadar musafir hasta tanimi kanunda yok yonetmelik de var diye savunsa da o is sadece ahefin savunmasidir
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962110  gönderen Simurg
 07.08.2017 - 20:31:45
daha once bir ilde misafir hastaya bakılmadıgı ıcın acılan sorusturmada doktor ıdarı mahkemeye konuyu tasımıs ve hastanın acıl durumu olmadıgı ıcın herhangı bır suc teskıl etmedıgı kararı cıkmıs..

ben de yenı aıle hekımıyım ve calıstıgım ılde ınanılmaz sayıda biz istanbuldan geldık diyenler var ( daha once de baslık acmıstım)

hastaya acık acık soyluyorum, gene de diretirse evrakları hazırlayıp göz kbb sabit olmak ile birlikte risk gördüğüm branslara sevkini yazıyorum..

#3962115  gönderen messi26
 07.08.2017 - 20:41:24
Herkes önüne gelen aile hekimine gidecekse aile hekimliğinin ne anlami var.Geçen hafta banada bir askerlik muayenesi geldi,ilçedeki aile hekimine gideceksin diyorum yaygara koparıyor.Bu rapor işleri tam sıkıntı.

#3962121  gönderen dr0133
 07.08.2017 - 20:54:13
nuretta yazdı:nufusuna kayıtlı olmayan hiçbir hastaya bakmak zorunda değilsin rapor vermek zorunlulugun hiç yok.beyz kod verin.o namussuz sürünsün biraz.
hocam peki bu durumda gosterebilecegimiz yonetmelik veya mahkeme sonucu falan var mı?

Re:

#3962134  gönderen drcbklyn
 07.08.2017 - 21:04:46
peki bende sunu merak ediyorum, mesela problem yasadigimiz aile veya bireyleri direk onlarin bilgisi olmadan kendi birimimizden cikarabilirmiyiz?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3962145  gönderen kronkite
 07.08.2017 - 21:12:14
Yonetmelikte misafir hasta tanimina uyan kisiler saglik hizmeti alir diyor.muayene,rapor vs diye ayrim yapilmamis ancak surucu olur seklinde vermek zorunda degilsiniz raporu.

Re:

#3962147  gönderen kronkite
 07.08.2017 - 21:16:50
drcbklyn yazdı:peki bende sunu merak ediyorum, mesela problem yasadigimiz aile veya bireyleri direk onlarin bilgisi olmadan kendi birimimizden
cikarabilirmiyiz?
Yasanan siddet olayini adli ya da mulki idarenin verecegi belgeyle ispat etme sarti var kaydini almalari icin.

#3962159  gönderen nuretta
 07.08.2017 - 21:33:28
dr0133 yazdı:
nuretta yazdı:nufusuna kayıtlı olmayan hiçbir hastaya bakmak zorunda değilsin rapor vermek zorunlulugun hiç yok.beyz kod verin.o namussuz sürünsün biraz.
hocam peki bu durumda gosterebilecegimiz yonetmelik veya mahkeme sonucu falan var mı?
aile hekımlıgı yönetmeliği var.hastaya bişey göstermk zorunda deilsin gitsin şikayet etsin yönetmelik açık
Kullanıcı avatarı

#3962161  gönderen dranestezi26
 07.08.2017 - 21:38:55
nuretta yazdı:
dr0133 yazdı:
aile hekımlıgı yönetmeliği var.hastaya bişey göstermk zorunda deilsin gitsin şikayet etsin yönetmelik açık
Hocam misafir hasta aile hekiminden hizmet alir yazar yonetmelikte.siz neye gore bakmiyorsunuz

#3962172  gönderen kronkite
 07.08.2017 - 21:57:04
Boyle durumda hasta illa hizmet almak istiyorsa goz,kbb,dahiliye,noroloji,psikiyatri,ortopedi branslarina sevki uygundur seklinde raporu duzenlemek en sagliklisi.biraz da hastanede hizmet almasi saglanmali.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3962174  gönderen nuretta
 07.08.2017 - 22:00:33
dranestezi26 yazdı:
nuretta yazdı:
dr0133 yazdı: hocam peki bu durumda gosterebilecegimiz yonetmelik veya mahkeme sonucu falan var mı?
Hocam misafir hasta aile hekiminden hizmet alir yazar yonetmelikte.siz neye gore bakmiyorsunuz
kendi ikamet ettiği ilde başka bi aile hekiminden hizmet alamaz.başka bir ilde geçici olarak kalıyorsa saglık hizmeti alır ama ehliyet raporu alamaz.hiçbir rapor almaz.
Kullanıcı avatarı

#3962194  gönderen caner_
 07.08.2017 - 22:41:30
nuretta yazdı:
dranestezi26 yazdı:
nuretta yazdı: aile hekımlıgı yönetmeliği var.hastaya bişey göstermk zorunda deilsin gitsin şikayet etsin yönetmelik açık
kendi ikamet ettiği ilde başka bi aile hekiminden hizmet alamaz.başka bir ilde geçici olarak kalıyorsa saglık hizmeti alır ama ehliyet raporu alamaz.hiçbir rapor almaz.
Yönetmeliği hatırladığım kadarıyla, belediye sınırları dışından gelen hastayı misafir olarak tanımlayıp, bunun sağlık hizmeti alacağından bahsediyordu. Muayene, rapor, lisans ayrımı yoktu. Muayene ederim ama ehliyet raporu vermem demek yönetmeliğe uygun gibi gelmiyor bana.
Başlığı açan doktor arkadaşımız şöyle yapabilir: Hastanın e-nabız uygulamasını kontrol ederseniz, geçmişindeki her şeyi görüyorsunuz. hangi tanıları almış, hangi kurumlara başvurmuş vb. Burayı kontrol ederek sizden gizlediği bir hastalığı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
NOT: E-nabız her zaman düzgün çalışmıyor. Bir hastaya baktığımda "Gösterilecek bilgi yoktur" yazdı fakat hasta kadındı, haliyle mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmuş olmalıydı (Kadınlar sağlık hizmetini daha sık kullandığı için). Kapatıp tekrar açtığımda onlarca başvuru çıktı. E-nabız bu yönden güvenilir değil. Eğer "Gösterilecek bilgi yoktur" derse, mutlaka kapatıp tekrar açın.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3962197  gönderen caner_
 07.08.2017 - 22:46:45
Bir de, ehliyet için verilen raporda yapılması gereken muayeneler çok muallak. Mesela epilepsi. Önümüzde nöbet geçirmediği takdirde bunun muayenesi yok. Veya gece körlüğü nasıl yapılacak? Yönetmelik bunları ve çok daha fazlasını istiyor. Ben bakanlığa bunların nasıl yapılacağını sordum ama henüz cevap gelmedi. Aile hekimlerinin büyük çoğunluğu bu konuda bakanlığa yazılı sorular sorarsa, bakanlık kendini muayene kılavuzu hazırlamak zorunda hissedebilir. Bir muayene kılavuzu yayınlanmadığı müddetçe, var olan yönetmelik ile sadece misafir hastalara değil, kendi hastalarınıza verdiğiniz raporlar için de çok başınız ağrıyabilir.