Pazar , Eylül 20 2020
Din, Ahlak, Tasavvuf bolumu...

Moderatör: DrGulsever

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Kullanıcı avatarı

Re: Din Önerisi?

#3283825  gönderen zorakitohtur
 13.08.2015 - 10:15:43
saygıdeğer kardeşim efsunoll,

sana da kendim bizzat dinleyip müspet etkisini gördüğüm iki video paylaşacağım,özel mesaj yazmayı düşünüyordum bu samimi arayışına ancak umumi istifade sağlanabilir diyerek,

Kullanıcı avatarı

#3284408  gönderen ponder
 13.08.2015 - 21:46:24
Nureddin yıldız hocanın cok güzel bir fetvası vardır bilen var mı ?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3284410  gönderen ponder
 13.08.2015 - 21:48:36
hocamıza sorulan soru

Selamünaleyküm. Hocam tövbe bahsi ile ilgili bir kardeşimizin size bana aktardığı bi düşüncesini size sormak istedim. Arkadaş diyor ki bir kız çocuğuna tecavüz eden insan hatasından dolayı ne kadar pişman olursa olsun Allah onu affeder mi çünkü o çocuk ölene kadar hep bu düşünceyle bu psikoloji ile yaşayacak ve nereye gitse bu olay onunla birlikte onun kafasında derin izler bırakacak. Bu kişi tövbe ederse nasıl af olunacak bunu içime sindiremiyorum dedi. Bende helalleşmediği sürece kul hakkı sebebiyle ahiretinin sıkıntılı olacağını söyledim. Bu olayla ilgili bi açıklama yapar mısınız?
Kullanıcı avatarı

#3284411  gönderen ponder
 13.08.2015 - 21:49:08
Selamünaleyküm.
Evet, böyle bir cinayet ağırdır, vahimdir ama öldürmekten de ağır değildir. Şu hususları bilmeliyiz:
a- Allah’ın mülkünde Allah konuşur, kul dinler. Bize göre affolsa ne olur affolmasa ne olur? Cennet/cehennem kimin?
b- Allah Teâlâ’nın affetmediği hiçbir günah yoktur. Yeter ki kul, tevbe etsin, tevbesinde samimi olsun. Bu HİÇ BİR ifadesini tekrar vurguluyorum. Bize göre değerlendirmeler tehlikeye götürebilir, dikkatli olalım. Bu şahsın cinayetini ağır görüyoruz. Elbette de ağırdır da. Peki, kendi doğurduğu kızını ihmal edip, diploma veya başka bir nedenle salarak imanını kaybetmesine neden olan ve o kızı ebediyen cehennemde yanacak duruma getiren baba, daha hafif bir suç mu işlemiştir acaba? Bir de bunu düşünelim, olmaz mı?
c- Zina ve taciz ve çocuk! Korkunç bir suç ağıdır bunlar. Tevbe de o denlimi büyük olursa o zaman Allah, Ğafûr ve Rahîm’dir, deriz. Hiçbir suç, o büyük Rahmet’i geçemez. Ama nasıl, onu sadece Allah bilir. Hele o kul, bir seller gibi yaşlar akıtsın bakalım.
Kullanıcı avatarı

#3284416  gönderen ponder
 13.08.2015 - 21:50:57
yani diyor ki kızına tecavüz eden ne kadar kötü ise diploma veya başka bir nedenle salarak imanını kaybetmesine neden olan ve o kızı ebediyen cehennemde yanacak duruma getiren baba, daha hafif bir suç mu işlemiştir acaba?
üstelik baba kızına tecavüz edip hakkı ile tevbe ederse af edilebiliyor

bu şefkat dinine kim inanmaz ki
Kullanıcı avatarı

#3284692  gönderen zorakitohtur
 14.08.2015 - 10:44:15
ponder yazdı:yani diyor ki kızına tecavüz eden ne kadar kötü ise diploma veya başka bir nedenle salarak imanını kaybetmesine neden olan ve o kızı ebediyen cehennemde yanacak duruma getiren baba, daha hafif bir suç mu işlemiştir acaba?
üstelik baba kızına tecavüz edip hakkı ile tevbe ederse af edilebiliyor

bu şefkat dinine kim inanmaz ki
Kavun meselesini çözdük sanırım..

Buradaki fetva nedir? Bir fetva göremedim. Tevbenin neticesini bilemeyeceğimiz konusu mu?
Tevbenin ehemmiyetini anlatmaya gerek yok bunun üzerine ansiklopediler bulabilirsiniz.

Kul hakkı konusundaki dinimizin hükmünü ise her müslüman bilir.O adam ne kadar tevbe ederse etsin kul hakkı vardır ortada.ve Allah hiçbir kulun hakkını yabana atmaz hakkı yenen kula ,''sen şöyle bir dur'' demez.Hakkı yenen, yiyenden hakkını alır.Veyahut hakkını helal eder, kişiyi affeder ve Allaha bırakır hükmü.Hüküm Allahındır.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var. Nureddin Hocanın sohbetini paylaşmak demek kriterimiz Nureddin Hoca demek değildir.Kriter kur'andır, hadistir.Kur'ana hadise ters bir söylemi varsa birlikte karşı çıkarız.

Bir de şunu ekleyelim. Sizi bir şeylere ikna etme içgüdüsü asla taşımıyorum.
Böyle bir vazifem olduğunu da kat'ityyen düşünmüyorum,buna kudretim de yetmez ki Peygambere bile bu konuda ikaz gelmişti ben kimim..
Ancak dua ederim ki rabbim başta nefsim olmak üzere hepimize hakkı hak, batılı batıl olarak görmek nasib etsin.

Dolayısıyla dinim konusunda şüphe taşıyan insanların samimi sorularına kıt ilmimin müsaade ettiği ölçüde cevap verir ekseriyetle susmayı tercih ederim.

Gözümüzü kapatsak kafamızı kumlara gömsek duyarsız kalamayacağımız bir gerçek var ki, o da şu; İnsanlık hakikatin arayışında.Ruhunu tatmin edebilecek şeyin peşinde.

Dünya insanlığı tatmin edemedi ne dün, ne de bugün.
Aşikar ki kolay kolay memnun olamayan günümüz insanının bu dünyayla tatmin olması yarın için hiç mümkün değil.

Bilim ilerledikçe daha mutlu olamadık. Bunu inkar edenin nazar-ı ibret ve insaf ile bakamadığını düşünüyorum.

Sahil-i selamete çıkanlardan,hakka ve hakikate erenlerden oluruz inşaallah.
En son zorakitohtur tarafından 21.08.2015 - 15:47:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

#3284733  gönderen Hnoojn58
 14.08.2015 - 11:49:05
zorakitohtur yazdı:

bu adamı sevdim. ponder sen de kuran benzeri bi sure ya da bir satır yazsan ya hem şairsin hem de bu kadar bilenmişsin?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Risalei Nur

#3285416  gönderen melancholiax
 15.08.2015 - 02:44:59
Ben ve tanidigim bir cok kisi aklina takilan İslam'la ilgili bir cok meseleyi Risalei Nur eserlerinden öğrenmiştir. Bu eserler Kurani Kerimin binlerce tefsirinden biridir ve digerlerinden farki Bu Asrin anlayışına uygun bir sekilde Kuran hakikatlerini anlatir. Cunku bu asir fen ve felsefe asridir ve boyle bir asirda eski usülle Kuran hakikatlerini anlamak bazı sıkıntılar doğurur. Bu noktada Risalei Nur eserleri eşsizdir. Aklimdaki bircok meseleyi burdan anladim ve yaşadım.

Ancak ne yazik ki boyle bir eser bazi talihsizliklerle karşılaştı. En önemlilerinden biri de kendilerini Risalei Nur yolunda gösterip hakikatte asla alakasi olmayan cemaatler türedi. Bunlarin basi da gülen cemaati olmuş. bu cemaatlerin yaptıklarından dolayi bu eserler de eleştirilere maruz kalmis.
Bazen tanıdıklardan, çevremden, internetten duyduklarıma bakıyorum. taban tabana zıt ithamlar. Bense 6 yildir bu eserleri okuyorum zerre alaka yok.

Eğer merak eder, ilgi duyarsaniz özel mesaj atın acizane rehberlik edebilirim konuyla alakali.
Kullanıcı avatarı

Re: Risalei Nur

#3285421  gönderen calaf
 15.08.2015 - 02:50:43
din değişik bişeydir :) insanlık var olduğu sürece var olacaktır.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9