Pazar , Ağustos 18 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: MUTLU DAHİLİYE UZMANLARI ARANIYOR

#4033312  gönderen pasifik
 22.12.2017 - 01:04:46
uzman hocalarim acaba şimdi olsa şu üçünden hangisini tercih ederler A)Küçük bir yerde nöroloji asistanlığı
B)Ortalama bir ilde dahiliye asistanlığı
C)Merkez bir ilde göğüs hastalıkları asistanlığı
Acikcasi norolojinin bes yil olmasi ilinin kucuk olmasi ve ilerleyen donemlerde de kazancinin tatmin edici olmadigini duymam; dahiliyenin yandal konusunda ve cok kucuk ilcelere atanma konusunda; gogus hastaliklarinin ozel sansinin az olmasi ve maasinin yine tatmin edici olmamasi dusunduruyor Bu arada bunlar bu forum dan okuduklarim gercekligini uzman hocalarımız teyit etsinler veya duzeltsinler.. mesleklerin uzmanligini dusunerek karar vermeye gayret ediyorum ama hicbirine tamam iste bu diye dort elle sarilamiyorum Tercih döneminde karışıklık, kararsızlık hat safhada..her bölümün kendine özgü negatif yanları olması benim gibi aklında net bişey olmayan arkadaşlara sıkıntı veriyordur.. kendimle ilgili olarak yalnızca dahili branşları seven biriyim.okumaya acigim..ne onerirsiniz

#4033708  gönderen maplesyrup
 23.12.2017 - 13:58:31
Yandal bence dahiliyenin dezavantajı değil avantajıdır bence textbook okuyan iyi bir dahiliyeci değerlidir yandal yapanı çok daha değerlidir hem alanın daralıyor hem gelirin katlanıyor

#4033723  gönderen pasifik
 23.12.2017 - 14:54:20
maplesyrup yazdı:
23.12.2017 - 13:58:31
Yandal bence dahiliyenin dezavantajı değil avantajıdır bence textbook okuyan iyi bir dahiliyeci değerlidir yandal yapanı çok daha değerlidir hem alanın daralıyor hem gelirin katlanıyor
haklısınız hocam ben yandal dezavantaj derken ydus un zorluğunu ve yandal sürecindeki sıkıntılarını kastettim bunların ertesinde hiçbir bölümle kıyas edilmez yandallı bir dahiliye..az sayıda dahiliyeci hocamıza nasip oluyor zannediyorum..
Kullanıcı avatarı

#4035507  gönderen medicamentis
 26.12.2017 - 22:25:16
KuRSuN87 yazdı:
10.01.2016 - 17:01:31
1.5 yıllık dahiliye asistanıyım.daha önce 1 yıl aile hekimliği asistanlığı ve 2 yıl acilde pratisyen olarak çalıştım.dahiliye isteyerek yazdım.benim acilde çalışırken gördüğüm şu şekildeydi.il merkezi acilince çalışıyordum bütün kötü kritik hastalar bize geliyordu.üniversite hastaneside vardı ama çok yetersizdi.dahiliyeci epey vardı kişi başı aylık 4-5 nöbet düşecek şekilde.genelde nöbetlerde hastanede olurlardı veya evde olanları da telefonla arardık danışmamız gerektiği zamanlar.çoğunlukla acil vakaları çok acil vakalar olmazdı, yani bir kardiyoloji bir nöroloji bir ortopedi bir nrş gibi olayı hızlandırmak için ekstra bir gayretim olduğunu hatırlamıyorum.telefonla arardım genelde telefonda hallederdi işini şunları şunları yap gibi.hatta telefonla order verip yatırırdı hastayı.görmesi gerektiğine de tamam ben gelip bakarım derdi.ilçe merkezlerinde durum daha farklı olabilir tabiki ama mi için dahiliyeci arayan varsa dahiliyeci gelip bakacak hali yok direkt sevkediyorsun böyle hastaları.asistanlıkta ise dahiliye çok geniş bir dal olduğu için acile gelen çoğu vaka ister istemez bizim alanımıza giriyor.bu durum tabiki can sıkıcı olabiliyor.ama ne yazık ki burada görüyoruz ki acilci hastayı daha muayene bile etmeden sana danışıyor.problemin senin alanına girip girmediğini bile çözmeye uğraşmıyor.benim çalıştığım yerde acilciler sadece triaj yapıyor gibi komik olarak :).hastanın hastalıklarına ve şikayetlerine yönelik sadece konsültasyon bütün iş yükleri.basit bir hiperglisemi vakasını bile..ilk 1-2 yıl çok bunaldığın zamanlar oluyor.istifayı düşünmeyen bir dahiliye asistanı olduğunu düşünmüyorum.bunda çalıştığın yerin önemi büyük.gerçekten çok sıkıntılı çok kötü yerler var.böyle yerlere denk geldiysen bir şey diyemem.istifa edebilirsin hatta etmen de gerekir..ama daha sonradan bilgilerin hastalara yaklaşımın oturmaya başlayınca insanlara ne kadar faydan dokunduğunu görünce işte o zaman zevk almaya başlıyorsun..dahiliyeyi seven kişiler yapmalı kesinlikle.yandalları bence avantajı.sonuç olarak kaçacağın bir alan var.isteyerek tus çalışıp kazanamayan kimse var mı ki ydus çalışarak kazanmasın.belli bir yaştan sonra daha zordur elbette ama kazanan ve başaranlar da çok gördüğümüz gibi.abartmamak gerek bence.ayrıca yandal bölümleri diğer hiçbir klinik branş ile kıyaslanmayacak kadar maddi ve manevi olarak iyi bence..sağlık sistemi gün gelir daha adaletli olursa dahiliye gibi önemli bölümlerin prestiji elbette artacaktır ki bir zaman olacağını düşünüyorum elbette..ama şahsi fikrim dahiliyenin ayrılmasından yana.1 yıl ya da 2 yıl genel dahiliye eğitimi alıp veya rostasyonlar şeklinde eğitim verilip şimdiki gibi, 3 yıl branş eğitim alınması şeklinde olabilir.bence kardiyo göğüs ve enfeksiyonda böyle olmalı.
Hocam ellerinize sağlık süper yazmışsınız
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4035580  gönderen memluklu
 26.12.2017 - 23:24:30
Dahiliyeyi okumayi ve calismayi sevenler yazsa cok mutlu olurlar, aksi tarafta olanlarinda bulasmamasi gereken bolum bence. Seveni cok nefret edenide az degil
Kullanıcı avatarı

#4037406  gönderen thebesiktas
 30.12.2017 - 19:19:02
Dahiliye uzmanlığı çalışılan yere göre en fazla değişkenlik gösteren branş olabilir...
İl merkezlerinde ve büyük ilçelerde yani göğüs uzmanının, kardiyoloğun, enfeksiyon doktorunun olduğu bir yerde çalışıyorsan, çalışma koşulların nispeten iyi oluyor... Ancak bunların olmadığı küçük ilçe hastanelerindeysen bu branşların hastaları da sana kitleniyor ve icapçı iken telefonun susmuyor...
İşin kötü tarafı artık merkezi yerler doygunluğa ulaştığından yeni dahiliyeciler çoğunlukla küçük ilçelere atanıyorlar... Hatta aynı durum pediatri için de geçerli...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11