Cuma , Mayıs 29 2020
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Re: MUTLU DAHİLİYE UZMANLARI ARANIYOR

#2614332  gönderen handphone
 25.09.2013 - 13:06:39
ozgen_07 yazdı:Çok değerli meslektaşlarım tercih dönemi yaklaşıyor,aklının bir köşesinde dahiliye düşünceleri olan benim gibilere yardımcı olabilirseniz sevinirim. Tabi kişinin karakteri, beklentileri, yetenekleri önemli öncelikle ama daha önce yaşayıp tecrübe etmiş kişilerin düşünceleri de bir o kadar önemli. Uzaktan bize göründüğü gibi olmayabiliyor işin içine girince bazı şeyler. İşin kötü tarafı ne kadar dahiliye uzmanı ile konuştuysam neredeyse hepsi, zamanında çok idealist olup, bu bölüme baş koyup tercih etmiş olanlar dahi hep olumsuz konuşuyor. Kimsenin elini sürmek istemediği, arada kalınan bütün hastaların kendilerine danışıldığını ve üstlerine kaldığını, onların tabiriyle söylüyorum "hastanenin çöplüğü" oldukları söylüyorlar. İlçelerde kardiyoloğun,göğüs hast. uzmanının olmadığı yerlerde ağır icaplar yüzünden yakınıyorlar, il merkezlerinde ise dahiliye uzmanı fazlalığı ve performans mağduru olduklarından yakınıyorlar. Özelde aranılan insan olamadıklarını ve istisnalar hariç çok düşük ücretlerle çalıştıklarından yakınıyorlar..Yandal yapmayı falan hiç saymıyorum onu rutin görüyorum göze aldım zaten; ama konuştuğum tüm dahiliyecilerin mutsuz olması, hallerinden yakınıyor olması şevkini kırıyor insanın etkilenmemek mümkün değil. Şimdi ne alaka diyeceksiniz, ne istediğini bilmiyor musun diyeceksiniz ama ideallerim için hayatımdan fedakarlık yapıp sonra hüsrana uğramak istemiyorum. Bu yüzden dahiliye kafama yatmazsa diger alternatiflerim halk sağlığı ve aile hekimliği uzmanlığı(tabi bunun da geleceği soru işaretleri ile dolu o ayrı).En azından kendime aileme zaman ayırır hayatın farklı alanlarında mutluluğu yakalarım diyorum. Çok uzun oldu ama MUTLU OLAN DAHİLİYECİ UZMAN ABİ ABLALARIM görüşlerini paylaşırlarsa çok iyi olur. Teşekkürler...

çalştığım ilçe devlet hastanesindeki dahiliye uzmanı 10 yıldan uzun süredir burada ve branşında tek uzman kardioloji hastaları da kendisine danışılıyor.acilde uzman drlar nöbet tuttuğumuz için nerdeyse her akşam 2 ya da 3 kez acile geliyor.hastanede en iyi performans yapan kişilerden biri.ve memnun mutlu

#2614358  gönderen lord_of_darks
 25.09.2013 - 13:42:53
Ben de tıp öğrenciliği döneminde hep dahiliye istedim ve sonunda dahiliyede kazandım ve gittim severek de başladım beklediğim gibi bulduklarım da oldu aksine hiç beklemediğim umduğum ama bulamadıklarımda.Bunlardan bir kaçı yoğunsun ve bu yoğunluk sürecinde kendine ve sevdiklerine vakit ayıramıyorsun.Ayırdığın her sürede kendi temel ihtiyaclarından çalıyorsun bu beni ilk başlarda mutlu etti sebebi sevdiklerimin gerçekten beni anlamasıydı.Ya sonra bunu bir ömür sürdürmek o kadar görünmüyordu.Hergeçen gün sırtına yüklenen yük artıyordu.Bunu bilerek devam etmek de zordu.İstifa etmeliydim ve ettim hem yoğunluk hem sevdiklerindem uzaklık olmadı.Dahiliye güzel çok güzel bir branş ama bu sistemde pek de beklentilerini karşılamayacaktır.Öyle bir zaman gelecek ki okumak ve kendini geliştirmek adına bir faaliyet bir yana günü kurtarmakta zorlanacaksın.Bence hayatı paylaştıkların anlayışlı ve onların yanında olması şartıyla ve en önemlisi dahiliyeyi seviyorsan neden olması ki çok da güzel olur derim.Yine girdim tutsa hiç affetmem yazarım Dahiliyeyi. Ama bu sefer sevdiklerimin yanında olması şartıyla :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2614362  gönderen cameron
 25.09.2013 - 13:45:37
dr_nigella yazdı:Merhaba arkadaşlar,ben dahiliye 3. yıl asistanıyım.Ben de tus tercihlerimi yaparken çok tereddüt etmiştim,çok zor bir dönem,inşallah en iyi şekilde atlatırsınız.Ben de size elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim.
Dahiliye için birçok olumsuzluktan bahsedilebilir,ama tüm bölümlerin olumsuz yönleri var,önemli olan sizin için en uygun bölümü seçmek.Dahiliye konusunda bir takım gerçekler var,enkaz hastalar eksik olmaz,nöbetleri yoğundur,mesai uzayabilir,nöbet ertesi çalışmak zordur.Ama bunların hepsi çömezlikte çok zor gelir,bir süre sonra insan hepsine alışıyor,kıdemlendikçe rahatlıyorsunuz.Hem işler rutinleşiyor,hem de üzerinizdeki iş yükü hafifliyor.Hem de öğrendikçe,hasta için yapabildikleriniz arttıkça çok zevkli,mesleki tatminin yüksek olduğu bir bölüm haline geliyor.Dahiliye için pratisyen fort diyenler hep var,ama kesinlikle öyle birşey yok.Eğer öyle olsaydı,diğer bölümlerdeki arkadaşlar istedikleri konsültasyonların %90'ını istemezdi.Diğer bölümlere saygılı olmak lazım,sonuçta hepimize ihtiyaç var.Dahiliye yazmamasının uygun olacağını düşündüğüm arkadaşlar,hastayla iletişim içinde olmak,uzun çalışma saatleri,nöbet,icap,akşam hastaneden aranmak istemeyenler,cerrahisi olmayan bir bölümde mutlu olamayacak olanlar (yan dal olarak gastroenteroloji hem klinik hem girişim içerdiği için cerrahi isteyenlere uygun),çok geniş ve çok okuma gerektirecek bir bölüm istemeyenler için uygun değil.Hastayla ilgilenmeyi,karışık komplike hastaları çözmeyi,bir hastayı uzun süre takip etmeyi seviyorsanız,işinizin yoğun olduğu dönemlerde sabredebilecekseniz,okumayı seviyorsanız ,çok yüksek kazanç planlamıyorsanız dahiliyede mutlu olabileceğinizi düşünüyorum.Ayrıca dahiliyede ne kadar mutlu olacağınız çalıştığınız yere,çalışma arkadaşlarınıza da çok bağlı.Kısacası dahiliye zor ama,bahsedildiği kadar yapılamayacak bir bölüm değil.Ama tercih yaparken mutlaka yazmayı düşündüğünüz yeri gidip görün,ordaki çömezlerle ve kıdemlilerle konuşun,fiziki şartlar,nöbetler vs hepsini öğrenin bence.Çünkü dahiliyelerin hepsi çok farklı,kimi yer çok daha rahat,kimi yer kıdemlilikte bile çok zor.Hem yeteri kadar öğrenebileceğiniz hem de sizi çok zorlamayacak zorlukta bir yer seçin,mesela 2 yıl 10 nöbet tutulan bir yerse ve siz buna dayanamayıp istifa ederseniz emeğinize yazık olur.Önemli olan uzmanlığı alabilmek,yan dal ya da genel dahiliye sonra düşünülecek şeyler.
İnşallah yardımcı olabilmişimdir,sorularınız olursa yardımcı olmak isterim.

bunları gerçekten ''isteyen'' var mı acaba :)
Kullanıcı avatarı

#2614414  gönderen drgoze
 25.09.2013 - 14:56:46
Benim tanıdığım biri var:Kendisi 75 yaşında,bir tıp merkezinde çalışıyor,günde 20 hasta görüyor,yatan hastası ve acili yok,gayet mutlu görünüyor,kazancı da ortalama...
Kullanıcı avatarı

#2614418  gönderen dranestezi26
 25.09.2013 - 15:01:00
drgoze yazdı:Benim tanıdığım biri var:Kendisi 75 yaşında,bir tıp merkezinde çalışıyor,günde 20 hasta görüyor,yatan hastası ve acili yok,gayet mutlu görünüyor,kazancı da ortalama...

ben de mutlu olurum öyle,75 yaşında olduğuna göre doktorluğun en kaymaklı zamanında dünyalığını yapmıştır,şimdiyse ölene kadar evde pinekleyeceğine hobi niyetine işe gidiyordur
Kullanıcı avatarı

Re: re

#2614421  gönderen neschter
 25.09.2013 - 15:06:39
dr_konya yazdı:Hayat kısa, zaman çok kıymetli, eşiniz ve çocuğunuz her şeyden daha değerli ve önemli. Bir çok plan yapın, para kazanmayı hedefleyin ama, planın %60’ında aileniz, çocuğunuz, eşiniz ve kendiniz olsun. 10 tane daireniz olacağına bayramlarda kapınızı çalıp elinizi öpen bir evladınız, tatil günü mangal yapacağınız, ava gideceğiniz dostların olsun. Tüm dostunuz ve hayatınız işiniz olmasın.

Selamlar..
Prof. Dr. Ali KOŞAR
bir şeyi çok sevmek yetmiyor, akıllı ol neschter :)

#2614429  gönderen draeron1
 25.09.2013 - 15:17:42
salt mutluluk doktorluğun kendısınde suan mumkun dııl ftr cı dermacı bır cok mutsuz uzmanda var ustelık depresyona gırmıyosan mutluyum kabul et
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2614458  gönderen drnalan
 25.09.2013 - 15:53:58
Ben küçük bir ilçede dahiliye uzmanıyım. Her gece iki-üç kez acil veya servisten aranıyorum. En az iki gecede bir hasta sevki için acile gelmem gerekiyor. Günlük poliklinik ortalamam 40 hasta .Kardiyolog yada başka bir uzman olmadığı için tüm dahili vakalar bana geliyor.En yakın merkeze 90km uzaktayım. Bu zahmete ortalama 5.500 alıyorum. Çocuğumla beraberim eşimden 600 km uzaktayım. Mecburi hizmet bitince evime dönebilmek için bende mecburen istifa edeceğim. Bu kadar zahmete rağmen mutluyum çünkü işimi severek yapıyorum.

#2614826  gönderen sonsezon
 25.09.2013 - 19:57:02
dranestezi26 yazdı:
drgoze yazdı:Benim tanıdığım biri var:Kendisi 75 yaşında,bir tıp merkezinde çalışıyor,günde 20 hasta görüyor,yatan hastası ve acili yok,gayet mutlu görünüyor,kazancı da ortalama...

ben de mutlu olurum öyle,75 yaşında olduğuna göre doktorluğun en kaymaklı zamanında dünyalığını yapmıştır,şimdiyse ölene kadar evde pinekleyeceğine hobi niyetine işe gidiyordur
hocam herzamanki gibi nokta atışı bir yorum..parti kurarsan haberim olsun bizim ailenin oyları sana :)

#2615068  gönderen dr_nigella
 25.09.2013 - 21:46:17
cameron yazdı:
dr_nigella yazdı:Merhaba arkadaşlar,ben dahiliye 3. yıl asistanıyım.Ben de tus tercihlerimi yaparken çok tereddüt etmiştim,çok zor bir dönem,inşallah en iyi şekilde atlatırsınız.Ben de size elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim.
Dahiliye için birçok olumsuzluktan bahsedilebilir,ama tüm bölümlerin olumsuz yönleri var,önemli olan sizin için en uygun bölümü seçmek.Dahiliye konusunda bir takım gerçekler var,enkaz hastalar eksik olmaz,nöbetleri yoğundur,mesai uzayabilir,nöbet ertesi çalışmak zordur.Ama bunların hepsi çömezlikte çok zor gelir,bir süre sonra insan hepsine alışıyor,kıdemlendikçe rahatlıyorsunuz.Hem işler rutinleşiyor,hem de üzerinizdeki iş yükü hafifliyor.Hem de öğrendikçe,hasta için yapabildikleriniz arttıkça çok zevkli,mesleki tatminin yüksek olduğu bir bölüm haline geliyor.Dahiliye için pratisyen fort diyenler hep var,ama kesinlikle öyle birşey yok.Eğer öyle olsaydı,diğer bölümlerdeki arkadaşlar istedikleri konsültasyonların %90'ını istemezdi.Diğer bölümlere saygılı olmak lazım,sonuçta hepimize ihtiyaç var.Dahiliye yazmamasının uygun olacağını düşündüğüm arkadaşlar,hastayla iletişim içinde olmak,uzun çalışma saatleri,nöbet,icap,akşam hastaneden aranmak istemeyenler,cerrahisi olmayan bir bölümde mutlu olamayacak olanlar (yan dal olarak gastroenteroloji hem klinik hem girişim içerdiği için cerrahi isteyenlere uygun),çok geniş ve çok okuma gerektirecek bir bölüm istemeyenler için uygun değil.Hastayla ilgilenmeyi,karışık komplike hastaları çözmeyi,bir hastayı uzun süre takip etmeyi seviyorsanız,işinizin yoğun olduğu dönemlerde sabredebilecekseniz,okumayı seviyorsanız ,çok yüksek kazanç planlamıyorsanız dahiliyede mutlu olabileceğinizi düşünüyorum.Ayrıca dahiliyede ne kadar mutlu olacağınız çalıştığınız yere,çalışma arkadaşlarınıza da çok bağlı.Kısacası dahiliye zor ama,bahsedildiği kadar yapılamayacak bir bölüm değil.Ama tercih yaparken mutlaka yazmayı düşündüğünüz yeri gidip görün,ordaki çömezlerle ve kıdemlilerle konuşun,fiziki şartlar,nöbetler vs hepsini öğrenin bence.Çünkü dahiliyelerin hepsi çok farklı,kimi yer çok daha rahat,kimi yer kıdemlilikte bile çok zor.Hem yeteri kadar öğrenebileceğiniz hem de sizi çok zorlamayacak zorlukta bir yer seçin,mesela 2 yıl 10 nöbet tutulan bir yerse ve siz buna dayanamayıp istifa ederseniz emeğinize yazık olur.Önemli olan uzmanlığı alabilmek,yan dal ya da genel dahiliye sonra düşünülecek şeyler.
İnşallah yardımcı olabilmişimdir,sorularınız olursa yardımcı olmak isterim.

bunları gerçekten ''isteyen'' var mı acaba :)
Tabiki var:)Dahiliyeciler istiyor ki seciyor.Ama puani istedigi bolume yetmeyip de dahiliye secerseniz ya istifa eder,ya mutsuz calisirsiniz.Sahsen ben tum zorluklarina ragmen dahiliyede cok mutluyum.Tusta tum tercihlerim dahiliyeydi,yine tusa girsem dahiliye secerim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2615711  gönderen ocean_dreg
 26.09.2013 - 01:52:45
Zorunlu hizmet yapilmadan yandala giriliyormu sorusunu ben de cok merak ediyorum bir de yandal yaparken nobet var mi bir de yandal sonrasi zorunlu hizmet nekadar suruyor
Kullanıcı avatarı

#2618978  gönderen drsordut
 28.09.2013 - 11:03:32
drnalan yazdı:Ben küçük bir ilçede dahiliye uzmanıyım. Her gece iki-üç kez acil veya servisten aranıyorum. En az iki gecede bir hasta sevki için acile gelmem gerekiyor. Günlük poliklinik ortalamam 40 hasta .Kardiyolog yada başka bir uzman olmadığı için tüm dahili vakalar bana geliyor.En yakın merkeze 90km uzaktayım. Bu zahmete ortalama 5.500 alıyorum. Çocuğumla beraberim eşimden 600 km uzaktayım. Mecburi hizmet bitince evime dönebilmek için bende mecburen istifa edeceğim. Bu kadar zahmete rağmen mutluyum çünkü işimi severek yapıyorum.
mutlu dahiliye uzmani varmiş... umutlaniyor insan...

#2619012  gönderen jackie44
 28.09.2013 - 11:52:12
drsordut yazdı:
drnalan yazdı:Ben küçük bir ilçede dahiliye uzmanıyım. Her gece iki-üç kez acil veya servisten aranıyorum. En az iki gecede bir hasta sevki için acile gelmem gerekiyor. Günlük poliklinik ortalamam 40 hasta .Kardiyolog yada başka bir uzman olmadığı için tüm dahili vakalar bana geliyor.En yakın merkeze 90km uzaktayım. Bu zahmete ortalama 5.500 alıyorum. Çocuğumla beraberim eşimden 600 km uzaktayım. Mecburi hizmet bitince evime dönebilmek için bende mecburen istifa edeceğim. Bu kadar zahmete rağmen mutluyum çünkü işimi severek yapıyorum.
mutlu dahiliye uzmani varmiş... umutlaniyor insan...
Uzman dostumuz mesleğinden dolayi mutlu değil mesleğine rağmen mutlu
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11