Pazar , Ağustos 18 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
Kullanıcı avatarı

#1753588  gönderen biendze
 27.05.2012 - 23:14:48
Hahahaha :) sabahin korunde bogazagrisiyla gelen taze guzellere elcagizlariyla penadur yapiyormus :) adam ne kadar ilgili bir de gunahini aliyorsun ;)
Kullanıcı avatarı

Re:

#1753612  gönderen nienmannpick
 27.05.2012 - 23:20:51
hadi ya :)) interne bırakmıo yani o işi o kadar bilmiodum:)))
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#1753729  gönderen 2ridvan2
 27.05.2012 - 23:52:31
Hacettepe acilde , asistanlar arası ilişkiler iyidir. hasta gelir,intern öykü alır, asistana danışır,asistan hastayı muayene eder,istenecek tetkikleri, idame sıvıyı, verilecek ilacı interne söyler, filmler çekilince intern asistana tekrar danışır, asistan filmlere bakar, anlayamadığı yer olursa kıdemli asistana sorar.duruma göre taburcu edilir veya gözlem odasına alınıp izlenir. hastalar pek sevmez burayı, keşke gaziye gitseydim diyen çok kişi duydum... Zaman zaman platiğe,ortapediye, genel cerrahiye danışırsın. oradan da asistanlar gelir, yok ben acil asistanıyım onlar dahiliyeci gibi takıntıların yoksa , hastayı yüzeysel incelemeyi seviyorsan yazabilirsin. hakkında hayırlısı olsun.

Re:

#1753778  gönderen drmikemmel
 28.05.2012 - 00:05:01
arkadaşlar ingilizce diorumm sesimi duyan yok muuuuuuuuu????????????? :(
Kullanıcı avatarı

Re:

#1753786  gönderen sadi_33
 28.05.2012 - 00:07:35
ne ingilzcesi türkçe bilmeyenler bile var

Re:

#1753791  gönderen drmikemmel
 28.05.2012 - 00:08:29
:D ne bileym yaa kazanıp bu sefer ingilizcen yetersiz diyp postalamasınlar :D

Re:

#1753794  gönderen drmikemmel
 28.05.2012 - 00:09:06
drmikemmel yazdı::D ne bileym yaa kazanıp bu sefer ingilizcen yetersiz diyp postalamasınlar :D

zaten zar zor geçtim barajı ilk defa tercih yapıorumm çok heyecanlıym :P
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#1753795  gönderen drcaucasian
 28.05.2012 - 00:09:19
sadi_33 yazdı:ne ingilzcesi türkçe bilmeyenler bile var
:)))))
drmikemmel yazdı:hacettepe acildeki ingilizce bilme muhabbeti nedir arkadaşlar? yani tusta yerleşip ingilizce yetersiz die kayıt almama var mı ? yoksa protokol gereği öylesine bi sınav mı yapılıo?? bilen yok muarkadaşlar :(
öyle bişey yok , herşeyi internler yapıo ztn bayet rahat bi acil hasta sirkülasyonu düşü bras yazılır bence

Re:

#1753950  gönderen drrumuzz
 28.05.2012 - 00:58:31
drcaucasian yazdı:
sadi_33 yazdı:ne ingilzcesi türkçe bilmeyenler bile var
:)))))
aynen türkçe bilmeyenler de var:D
Hacettepe acil hakkında ayrıntılı bilgi vermek isterim

Madde made yazarsam daha iyi akılda kalır.

Türkiye'nin en iyi acili hakkında neler diyebilirim bir bakalım :)

-20 adet 12 saatlik nöbetle başlanır ve her sene 1 nöbet düşer.
-maaş toplam 8000 TL nin üzerinde.
-3 adet uzman var, eğitim için bizlere yardımcı olan, her an yardımımıza koşan.
-5 adet hoca var; yine her zaman yanımızda duran, her isteğimizde arayabileceğimiz, vizitler istediğimiz her şeyi sorabileceğimiz.
-Uzmanlar ön planda sahada, malign değiller bizlere yardımcı oluyorlar.
-ilk aydan itibaren sırasıyla her türlü girişime başlanır, örneğin ben 15 günlük iken femoral katater takmıştım.
-USG yi kullanmayan çömezi döverler zaten :) ilk günden itibaren usa kullandırılır, kıdemliler çok heveslidir bu konuda. ayrıca 1 hocamız ve 2 uzmanımın türkiye acil tıp derneğinin ultrasonografi çalışma grubunda yönetici pozisyonunda olduklarından usa ile çok haşırneşiriz.
-haftada 2 gün ders vardır.
-oryantasyon eğitimleri hem hacettepe hemde türkiye acil tıp derneğinin eğitimlerine gönderilir asistanlar.
-triyajda 2 adet paramedik mevcut, kapıdan gelen her hastayı önce onlar değerlendirir ve günün en kıdemli 2. kişisine iletir, duruma göre günün kıdemlisine iletilir.
-içerde kıdemli ve 2. kıdemli hariç herkes çömez pozisyondadır, herkes yeşil-sarı-kırmızı bakar buna kıdemli karar verir (tabiki çömezlerin başında durup onlara yardım eder)
-en kıdemli 2. kişi yeşil alan bakar. bunun sebebi hasta atlamamaktır. çünkü en çok malpraktis yeşil alan zannettiğiniz hastalarda ortaya çıkar. önemli olan bu hastaları ayırabilmektir.
-17 yataklı yoğun bakım düzeyinde kritik bakı yatağı, 9 yataklı acil bakı (sarı alan) yatağı, 15 adet mekanik vantilatör, 3 adet resüsitasyon odası, 1 adet travma odası, 3 adet ameliyat kapasitesine sahip oda, 5 adet yeşil alan muayene odası, 3 adet tiraj odası mevcut. ihtiyaca göre kullanılıyor.
-Hasta yoğunluğu fazla değildir. vizitlerde maksimum 9 hasta devralırsınız, gün içinde kapıdan en fazla 15 hasta gelir, 9 tane de devredersiniz zaten. dolayısıyla gün içinde kabaca 20-25 hastayla muhattap olursunuz. ki bu sayı türkiyedeki tüm acil kliniklerinden çok çok iyidir.
-rotasyonlar kağıt üzerinde değildir. gittiğiniz bölümlere göre çalışma planlanır, kimi bölümler çok rahattır, kimisi de sadece vizite katılmanızı ister. dolayısıyla rotasyon=tatil
-hasta çeşitliliği çok fazladır, sepsisten, travmaya, svo nun her çeşidinden kalp anomalilerine kadar ismini hiç duymadığınız hastalıklar karşınıza çıkar; hacettepe de çalışmak bunu gerektirir :) her hasta ilginç olunca öğrenecek yeni şeyler ortaya çıkıyor.
-ankara’da hatta türkiye’de iddia ediyorum en iyi resüsitasyon (cpr vs) hacettepe acil servistedir, her gelen 112 den şu sözü duyarsınız (x yere gitseydik bu hasta ex olmuştu)
-konsültanlardaki sıkıntı her acilde olduğu kadardır, ki bu durumda sizi etkileyecek bir şey yok, sorun olan durumlar için kıdemli, uzman, hoca, hastane gece idaresi birimleri mevcuttur.
-asistan odamızda 3 adet bilgisayar bir sürü koltuk zart zurt var ama bu alanı çalışma saatleri içinde kullanmıyoruz; çalıştığımız alanda fazlasıyla bilgisayar koltuk vs mevcut)
-toplamda 30 dan fazla asistan bulunuyor.
-her şiftte 2 kıdemli ve 4 çömez asistan oluyor.
-günlük hasta sayısı 250-300 civarı
-içerde hiç bir zaman kaos olmaz, polis ve güvenlik bize yardım eder.
-özellikle kritik bakı ve acil bakı’ya hasta yakınları alınmaz; bu bizim çalışma ortamımızı rahatlatır.
- her alanda hemşireler mevcut. orderlar hemşirelere iletilir, hemşirelet tarafından yapılır.
- her şifte size yardım edecek en az 2 intörn olacak, bunlar hastaları size sunacak, kanları alacak, dosyaları doldurmanıza, istek yapmanıza, konsültasyon istemenize yardımcı olacak; sizlerin işlerini kolaylaştıracak.
-acil biyokimya laboratuvarı acilin içinde. böylelikle tahliller son hızda çıkmakta.
-ekg teknisyenleri mevcut, ekg leri onlar çekiyor.
-Türkiye’deki en teknolojik acil konumundayız. Örnekler;
1.hasta monitörleri drager marka ve hastanın üstüne koyup her yere gidebilir konumda tasarlanmış durumda, portable.
2. mekanik ventilatörler maquet marka yine taşınabilir, o2 tüpüne ihtiyaç duymaz, hastanın ayaklarına konulabilir (hasta taşırken ambulamaya son :))
3. 2 adet rutin usg cihazımız, 1 adet araştırmalar için ileri usg cihazımız mevcut.
4. 1 adet el ekokardiyografi cihazımız mevcut.
5. 1 adet LUCAS 2 otomatik CPR cihazımız mevcut.
6. bir kaç adet true CPR cihazı mevcut
7. 1 adet entübasyon için kullanılacak fiberoptik cihaz mevcut ki bu cihaz bir çok hastanede 1 tane kbb de ya vardır ya yoktur.
8. monitörlü BLADE’ler mevcut. yani hastayı entüme ederken direkt olarak blade in üstündeki monitörden vokal kortları görebilirsiniz
9. 1 adet son teknoloji maket mevcut; bu sayede her türlü acil hastayı maket üzerinde deneyimleyebilirsiniz ; bu maket kalp krizi de geçirir, VF’ye de girer, ağzında su da çıkar, bu cihaza katater de takılır vs vs
10. hemşirelerin hastaları izledikleri ortak monitörler mevcut.
11. kritik bakıdaki 17 yataklı yerde her oda çok geniş ve her türlü işleme müsait, her odanın ful cam kapısı mevcut.
12. 3 adet izole oda mevcut
13. 1 adet kbrn odası mevcut
14. 1 adet travma odasında röntgen dahil var (teknisyen eğitimi aldığında aktif olacak)
15. acil servisin 2 adet tomografisi mevcut. bir tanesi travma hastalarında tüm vucüdu 20 sn de tarayabiliyor, evet 20 sn de tüm vücut BT çekiyoruz :)
16. acil servisin kendine ait MR cihazı mevcut. bu mr cihazında her türlü çekim hızlıca yapılıyor. böylece SVO hastaları erkenden tanı alabiliyor. difüzyon mr bizim için yeterli değil.
17. Hacettepe’de Acil Radyoloji Bilim dalı mevcut. 4 adet radyoloji hocası acil üzerine uzmanlaşmış durumdan burdan kendilerini saygı ile anıyorum.
18. gündüzleri bu hocalar tomografi ve ultrasona bakıyor.
19. geceleri ise tomografi ve ultrasonografi için ayrı radyoloji asistanları nöbetçi kalmakta; tomografiler sisteme yazılmakta.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. sorusu olan özelden yazabilir.

iddia ediyorum türkiyede yazılabilecek en iyi acil servis hacettepe acil servistir. yukarıda nedenlerini sıraladım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009