Cumartesi , Ekim 24 2020
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...

TUS’ta cerrahi branş tercihinizi etkiler mi?

Etkiler
25
13%
Etkilemez
128
64%
Biraz etkiler
47
24%
Kullanıcı avatarı
Bildiğiniz üzere yeni ek ödeme yönetmeliğinde cerrahi branşların kat sayıları ve kazançları artarken dahili branşların ek ödeme katsayıları ve sut puanları düşürüldü bu şartlarda dönerden pay alma oranları ciddi azaldı. Bunlar doğrultusunda cerrahi branş tercihlerinizi etkileyecek mi?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Cerrahi hiç bir branş Türkiye şartlarında parası için yapılmaz. Eğer seviyorsan yaparsın, sevmiyorsan da, "puanım burayı yetti, döner iyi alırım ...." dersen hayatını zindana çevirirsin.

Bana arasıra gelen öğrenci arkadaşlara söylüyorum; "Cerrahi yazacaklar, sevdikleri için yazsınlar. Severen cerrah olsunlar ki bizde anamızı babamızı gönül rahatlığı ile size getirelim." Şiddetle üzerine basıyorum; Minör olsun major olsun hiçbir cerrahi branş sevmeden yapılamaz, yapılmamalı.
Kullanıcı avatarı
Denizimgs yazdı:
13.10.2020 - 23:00:46
hasta bak mario gibi puan topla.şu an cerrahlar ameliyat yapmıyor acil dışında.keyifleri yerinde
Mario puanı gibi puan toplattıran sağlık sistemine de selamları iletiyorum bu vesile ile.....

Ülkemizi şirket yönetir gibi yönetenler olunca (Milli Eğitim Bakanının özel okul zinciri var, Sağlık Bakanın Özel hastane zinciri var....) biz daha çok jeton atarız bu oyuna. :roll:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Şimdi arkadaşlar; sadece burada yazılan yorumlara bakıp hareket etmenizi tavsiye etmem. Ek ödeme yönetmeliği gerçekten çok yanlış işliyor. A hastanesinde 35000 puanla diyelim 8-9 ek ödeme alan birisi B hastanesinde hiç ek ödeme de alamayabilir veya çok az alabilir. Pandemide 3 aylık dönemde tüm hekimlere tavan veren hastaneler azımsanmayacak oranda belki Haziran ve Temmuzda ek ödeme dağıtmadı lakin bizim gibi sadece bazı hekimlere veren hastaneler de kesilmeyen faturalar kesilerek ek ödeme verdi. Bu ek ödemelere de baktığımda ciddi anlamda polikliniği çok olan cerrahi branşlar avantajlıydı ve tavan ve tavana yakın ek ödemeler aldılar ki fark eden rakamlar 10 gibi ciddi rakamlar olabiliyor. Parayı öncelikli düşünen birisi için pekala cerrahi branş düşünmek mantıksız değil. Sevebilecekseniz, sağlığınız yerindeyse ve dayanıklıysanız yapılabilinir yani illa kötüdür diye birşey söz konusu değil. Örnek verecek olursam kadın doğum uzmanımız 3 aydır tavan alıyor, ne bileyim branşında tek olan cerrahi branşlar hemen hemen tavan çekiyor. Vaka kovalayan ortopedist tavan alır ama vaka da yapmadan şu dönem cerrahi olmayan branşlara açık bir üstünlük maddi açıdan sağladıklarını söyleyebilirim. Bu branşlar içerisinde göz de var, vaka yapan beyin cerrahisi, genel cerrahi de var. Üroloji bizde yine 3 aydır tavan. Göz, kbb gibi branşlar zaten polikliniği de çok olduğu için kadın doğum gibi yine avantajlı. Özetle isteniyorsa foruma bakarak vazgeçmek yanlış olur ama dediğim gibi sağlık ve dayanıklılık da bu branşlarda esas ki cerrahi bir branşı çok isteyerek girmiş olmama rağmen bırakmış birisi olarak yaşadığım en büyük problem sevememekten ziyade sağlıklı ve dayanıklı olamamaktı maalesef. Tabi malpraktis davalarından bahsedilebilinir hemen bunun üzerine, bu sizi başka branşlarda da bulabilir ama yine de elbette kadın doğum gibi branşlarda bulma ihtimali daha yüksek oluyor. Bundan çekinen ve bu unsur önceliği olan kişiler için de elbetteki en uygun bölümler değişiyor ki o zaman cerrahi branşların yanında daha başka pek çok branşı da tercih listesine almamak gerekiyor ki kalanlarda dahi %100 garanti olmayabilir.
Arkadaşlar genel olarak diğer başlıklarda da gördüğüm bir şeyi yazmak istiyorum

KBB göz ve üroloji bir yana diğer cerrahi branşlar bir yana şeklinde yorum yazılıyor bir çok başlıkta

Bu yorum kısmen doğrudur bu bölümler bir beyin Cerrahisi bir ortopedi değildir fakat yine de en ağır dahili bölümden daha ağır bölümlerdir.

Yoğun bir klinikte üroloji asistanı olarak yazıyorum her yerde yazılanlar sizi aldatmasın. Özellikle üroloji ve kbb sabah güne 7den önce başlayan akşam 7den önce zor çıkılan bölümlerdir.

Birinde nefrektomi sistektomi diğerinde ise boyun diseksiyonları gibi major cerrahileri olan bölümlerdir.

Lütfen tercih yaparken oo hem cerrah olacağım hem rahat olacağım gibi bir yanılgıya düşmeyin

Cerrahi ve rahatlık yanyana koyulması bile eğreti duran kelimelerdir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
kalp damar cerrahisi başasistanıyım. kvc gibi bir branş ne kadar döner verseler de para için yapılmaz. döner katsayısını ne kadar artırırsanız artırın üzerimizdeki şikayet ve malpraktis yükü alınmadıkça bu iş yapılmaz. kimse yıllardır emeği ile kazandıklarını dava sonucunda kaybetmek istemez. sigorta deseniz özel sigortalar iyice çekildi zaten sadece devlet bankaları yapıyor. onlar da yıllık toplam 1.800.000tl ye kadar ödüyor. son zamanlarda çıkan davalardaki rakamları gö önüne alırsanız geri kalan miktarları kendiniz ödemek zorunda kalıyorsunuz.