Pazartesi , Ağustos 26 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
Kullanıcı avatarı

Re: HALK SAĞLIĞI PUANLARINDAKİ YÜKSELİŞ

#4265496  gönderen tedi
 29.04.2019 - 10:42:46
dr_enivicivokke yazdı:
28.04.2019 - 16:20:50
drcbklyn yazdı:
28.04.2019 - 14:53:00
Bence en iyi yukselik fizyo ve anatomide var. Yakin gelecegin biyokimyasi olabilirler
Para yok.. olmaz o yüzden..
insan 35'inden sonra para değil geçirdiği zamanın (kimle, nasıl) önemli olduğunu anlıyor. poliklinikte geçirdiğm her dakika için şu anda lanet ediyorum kendime.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4265500  gönderen tedi
 29.04.2019 - 10:50:21
doktorun yerlerde süründürüldüğü bir ortamda tabiki tıp pratiğinden en uzak branşlar yükselecektir. heralde en uzak branş halk sağlığı olabilir, anatomi, farmakoloji bunları izler ama sağlık bakanlığında nadiren çalıştıkları için ve görev tanımları belirsiz olduğu için uzak durmak gerekir. biyokimya'da bile hasta üzerinde bir takım sorumluluklarınız olabilir (elektroforez falan yapman için mesela sıraya girmek istemezler, ekstrem örnek).

daha geçen gün, 1 günde poliklinik sistemi değiştirildi ve bütün gün kayıt sistemi kapalıydı. hastalar white walkerlar gibi hastane içinde bir o kapı, bir bu duvar saldırmaya başladılar. hayatımın en berbat mesleki günüydü. allah daha kötülerini göstermesin.
Kullanıcı avatarı

#4265501  gönderen the_dr
 29.04.2019 - 10:52:18
tedi yazdı:
doktorun yerlerde süründürüldüğü bir ortamda tabiki tıp pratiğinden en uzak branşlar yükselecektir. heralde en uzak branş halk sağlığı olabilir, anatomi, farmakoloji bunları izler ama sağlık bakanlığında nadiren çalıştıkları için ve görev tanımları belirsiz olduğu için uzak durmak gerekir. biyokimya'da bile hasta üzerinde bir takım sorumluluklarınız olabilir (elektroforez falan yapman için mesela sıraya girmek istemezler, ekstrem örnek).

daha geçen gün, 1 günde poliklinik sistemi değiştirildi ve bütün gün kayıt sistemi kapalıydı. hastalar white walkerlar gibi hastane içinde bir o kapı, bir bu duvar saldırmaya başladılar. hayatımın en berbat mesleki günüydü. allah daha kötülerini göstermesin.
epic scene in hospital
Kullanıcı avatarı

#4265508  gönderen tedi
 29.04.2019 - 11:03:07
the_dr yazdı:
29.04.2019 - 10:52:18
tedi yazdı:

epic scene in hospital
insanlara 'teknik bir sıkıntı' olduğunu anlatmanın imkansız olduğunu gördüm ve o çaresizlikle kendimi başhekimliğe attım, ne göreyim sanki walking dead sahnesi çekiyoruz arkamdan 50 kişi odaya doluştu. resident evil tecrübemden dolayı kapayı kapatıp arkasına sandalyeyi çektim. saat 12.00'den sonra koşarak heyet bürosunda saklandım.

şimdi bu kadar omnipotans bana fazla. ya her şey elinde bir 'tanrı' figürü olmanın zevkini çıkarayım diyorum, bu sefer olumlu aktarımların hepsi ya uzun adama gidiyor ya da spiritüel amaçlarına alet oluyor. işte o gün benim istifa ettiğim gündü. dark night gibi heroydum ama o gün bana ihtiyaç yoktu. artık beni avlayacaklardı, maaşımı kesecek öğretmen maaşı bağlayacaklardı, çünkü ben bunu kaldırabildirdim.
Kullanıcı avatarı

#4265509  gönderen dranestezi26
 29.04.2019 - 11:03:42
Halk sağlığı her zaman 'hacı en iyisini sen yaptın,bu devirde hastayla uğraşılmaz' diyen meslektaşlar ve 'ola ola hiçbir işe yaramayan bir bölüm uzmanı oldun,cerrah,çocukçu,dahiliyeci felan olaydın,parayı kırardın' diyen aile ve tanıdıklar arasında kalan bir bölümdür.Ne meslektaşlar 1000 fırsat verilse de halk sağlığı seçerler,ne de aile etraf tanıdıklar senin kazandığın para için konuşuyorlardır.Tanıdıklar o dedikleri bölümleri seçseydin de işimize yarasaydın diye konuşuyorlardır.Halk sağlığı seçtiğin için artık senden faydalanamayacaklardır.Şunu diyorum herkese ben,hayat benim hayatım,kendimi en iyi ben tanıtım.Ben bu bölümü yapabileceğime ve bu bölümde mutlu olabileceğime inandım.Ne olumlu yorumlar umrumda,ne de olumsuz yorumlar umrumda.Kimse benim hayatımı yaşamıyor,hayatımı ben yaşıyorum.Bu sebeple bölüm seçerken ülke şartlarına bakın ve sonra kendinize bakın,ben bu şartlarda hangi bölümde ölene kadar mutlu olurum diye sorun.Ona göre seçin.Halk sağlığı hiçbir zaman geleceğin branşı olmadı,olmayacak da,Hiçbir zaman parlamadı parlamayacak da.Her zaman her bölümün bir alıcısı olur,halk sağlığı da öyle bir branş.Trend olacak veya öldü bitti denecek bir branş değil.Kendi halinde bir branş

#4265530  gönderen kypbnlk
 29.04.2019 - 11:29:56
dranestezi26 yazdı:
28.04.2019 - 21:58:47
kypbnlk yazdı:
28.04.2019 - 21:52:45
Wohe yazdı:
28.04.2019 - 21:28:49

Bir biyokimyacıdan az ele geçmiyor bu durumda. Ben eskiden halk sağlığı isteyen biriydim kararımın değişmesinde ki tek etken maddi açıdan klinik branşların neredeyse yarısını alması. Bir de şeyi merak ediyorum zorunlu hizmet sonrası batıya geçmek isteyen birisi ortalama kaç yılda izmir istanbul gibi şehirlere gelebilir ?
hocam kendisi biyokimya uzmanı, eşi halk sağlığı uzmanı olarak konuya açıklama getireyim :)

genel çerçevede bakıldığında, halk sağlığı uzmanı hocalarım daha iyi bilir ama, şu an halk sağlığı uzmanı 10.800 civarı bir para alıyor (sözleşmesiz)

bir biyokimya uzmanının periferde bu paradan bir tık daha fazla aldığı yerler çok daha fazladır. en azından doğuda benim gördüğüm hastalarda 2500-3000 dönerden çok daha fazlasını alıyor biyokimya uzmanları.

eğer biyokimya uzmanını devlet halk sağlığı lab'ına atarsa orada da halk sağlığı uzmanı ile neredeyse aynı parayı alıyor.

son olarak, halk sağlığında batıya gelmek çok daha kolay. açılan istanbula kimse başvurmuyor bile, maaştn dolayı. iller arası tayinlerde kaç puanla nerelere atandıklarına bakabilirsiniz.

benim görüşüm, ben biyokimya puanı yerine biraz daha düşük puan alsaymışım, kesinlikle halk sağlığı yazardım.
Hocam super anlatmissiniz.Altina imzami atarim Cok tsk ederim.Hep dedigim gibi halk sagligini 10 tip mezunundan hatta 20 tip mezunundan belki 1 tanesi yapabilir.Herkese uygun bir brans degil.Hasta bakmak,ikac yazmak,poliklinik yapmak,hasta tedavi etmek gibi ufacik istek varsa asla yapulamaz.Cerrahi istegi olanlari zaten söylemiyorum bile.Farkli bir brans.Paramedikal bir brans.Kendine uygun bulan insan icin de cok huzurlu,guzel bir brans.
est hocam; ben gördüğümü yazdım. zaten internlük dönemimin ilk nöbetinde bu ülkede hasta bakmanın ne denli zor ve yorucu bir iş olduğunu anlayıp biyokimya yazmaya karar vermiştim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4265533  gönderen kypbnlk
 29.04.2019 - 11:33:26
mudelidr yazdı:
29.04.2019 - 09:33:52
Bu şartlar altında baya mantıklı halk sağlığı yazmak,malpraktis yok,stress yok mis gibi
halk sağlığının stresi var, yok değil tabii ki. işten anlamayan üstlerinle iş yapmak istemeyen altlarınla sürekli bir kavga içindeler, gördüğüm kadarıyla.
Kullanıcı avatarı

#4265536  gönderen dranestezi26
 29.04.2019 - 11:42:12
kypbnlk yazdı:
29.04.2019 - 11:33:26
mudelidr yazdı:
29.04.2019 - 09:33:52
Bu şartlar altında baya mantıklı halk sağlığı yazmak,malpraktis yok,stress yok mis gibi
halk sağlığının stresi var, yok değil tabii ki. işten anlamayan üstlerinle iş yapmak istemeyen altlarınla sürekli bir kavga içindeler, gördüğüm kadarıyla.
Burada da cok yazdim halk sagligi dikensiz gul degil.Herkes yapamaz.Burokrasinin,siyasetin göbeğinde bir brans.tum birinci basamak birimlerini idare etmek,yonetici olmak icin egitim aliriz ama yuzde 10 saglikci bile orta seviye idareci degildir.Is tanimin tamamen disiplin amirinin keyfine baglidir.Amirin yeni mezun torpilli bir pratisyen hekim olabilecegi gibi,son kullanma tarihi coktan gecmis,bütün hekimlik kariyerini torpili ve asagilik kisiligi sebebiyle idareci olarak geciren bir hekim eskisi de olabilir.Bunlar yine hekim diye sukredersin,amirin iktidar yalakasi bir saglik memuru,att,düz memur da olabilir.Il müdürü olan torpilli kişiler ayaklarina dolasma diye seni köşede kiyida pasif islere verirler,ya da pratisyen hekimle ayni kefeye koyup olmayacak islere gondermeye calisirlar.Ya da en berbat,sehre uzak,parasi olmayan kimsenin istemedigi bir ilcenin tsm baskanligini sana lutuf olarak sunmaya calusirlar.Dedigim gibi bazi seylerin olumsuzlugindan kacarken,bazi seylerin olumsuzluguna razi olman gerekiyor
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009