Salı , Ekim 15 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...

Re: acil mi cocuk cerrahisi mi ?

#4305763  gönderen tobirama
 08.09.2019 - 17:32:18
Çok eskiden acil dururken çocuk cerrahisi ne alaka demiştim şimdi bu kafaya yavaş yavaş geliniyor olması güzel.

#4305768  gönderen Dr_relax
 08.09.2019 - 17:41:42
2,5 yıllık çocuk cerrahi asistanıyım. Tek başıma 2,5 yılı devirdim. Her ay 10 nöbet tuttum. Öncesinde 6.5 yıl pratisyen acil hekimliği yaptım.
1- Acilde sözleşmeli çalıştığım halde asistanken daha çok kazanıyorum.
2- Acilde (ilçede olmasına rağmen) daha çok yoruluyordum.
3- Mesleki açıdan çocuk cerrahi oldukça eğlenceli ve tatmin edici. Acilde gerçekten kaos var.
4- Bitirince pratisyen gibi acilde koşuşturmaktansa uzman olup odanda durur herkes sana gelir.
5- Bitirince seni doğunun en ücra köşesine seni atabilirler oysa çocuk cerrahi değerlidir. Merkezde ve batıya atanma ihtimalin çok yüksek.
6- Çocuk cerrahı sayısı az olduğundan sözleşmeli ile çalışma ihtimalin daha fazla.
7- Yine sayı az olduğundan hasta kapma derdin yok. İstediğin kadar vaka yapabilirsin.
8- Çocuklar sevimli olduklarından pozitif yönde etkilenebilirsin.
9- Bir çocuğu tedavi ettiğinde hem onun gözündeki masum mutluluğu görebilir, ailesinin gözünde kahraman olabilirsin.
10- ve son olarak yıllarca acilci olamaz, yorulursun...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4305774  gönderen Yatınuyuyunkalkmayin
 08.09.2019 - 18:32:58
Dr_relax yazdı:
2,5 yıllık çocuk cerrahi asistanıyım. Tek başıma 2,5 yılı devirdim. Her ay 10 nöbet tuttum. Öncesinde 6.5 yıl pratisyen acil hekimliği yaptım.
3- Mesleki açıdan çocuk cerrahi oldukça eğlenceli ve tatmin edici. Acilde gerçekten kaos var.
4- Bitirince pratisyen gibi acilde koşuşturmaktansa uzman olup odanda durur herkes sana gelir.
5- Bitirince seni doğunun en ücra köşesine seni atabilirler oysa çocuk cerrahi değerlidir. Merkezde ve batıya atanma ihtimalin çok yüksek.
6- Çocuk cerrahı sayısı az olduğundan sözleşmeli ile çalışma ihtimalin daha fazla.
7- Yine sayı az olduğundan hasta kapma derdin yok. İstediğin kadar vaka yapabilirsin.
9- Bir çocuğu tedavi ettiğinde hem onun gözündeki masum mutluluğu görebilir, ailesinin gözünde kahraman olabilirsin.
Tek olan asistan çok kazanabilir e nson Türkiye'de 50 yıl çocuk cerrahi çıkmasa gene açık yok derler di
Doğrusu nedir Riski hasta yakınlarına bilgi vermeyi odalari vizit yapmayı seven arkadaşlarımıza ışık olsun

#4305782  gönderen Wohe
 08.09.2019 - 18:56:18
Dr_relax yazdı:
4 5 ve 6 ya çok katılamıyorum. Uzmanlar şimdiden yeşil alanı pratisyenlere bırakmaya başladı. Artan pratisyen ve uzman sayısıyla koşuşturma git gide azalıyor uzmanlar açısından. Evet gene yoğun ama bir pratisyen gibi değil.
Zorunlu hizmet konusunda en avantajlı branşlardan biri acil uzmanlığıdır. Daha 2 sene oncesine kadar ilcelere bile atanmiyorlardi hep illere gidiyorlardi.
Ve sözleşme konusunda tek pozitif ayrımcılığın olduğu branş aciller. Oncelikleri var.Batıda bile sözleşmeye geçebilen acil dışında kaç branş var ?

#4305787  gönderen tobirama
 08.09.2019 - 19:09:53
Bakın uyarıyorum, kendinizi yakmayın. Bu ikisi arasında kaldıysanız, zorunluysanız acil yazın. Çocuk cerrahisi bu devirde en yapılmayacak bölümdür. Hem çocuk hem genel cerrahi gibi düşün. Ben bilirim neler çektiklerini birlikte çalıştığım uzmanların. He herkes batıya atanıyor, herkesi odanda bekliyorsun, puan çok yarışmıyorsun. Bunu bir gün uzmanlık yapmamış adam yazıyor. Tıp fakültesinde öğrenciyken edindiğiniz fikirlerin mesleğe başlayınca ne kadar yanlış çıktığını hatırlayın, uzmanlıkta da birebir aynıdır, asistanken uzmanın derdini bilemezsin. Hepimiz yaşadık. Aklınızı başınıza toplayın buraya yazmayın, doğuda çalışan arkadaşlarınıza söyleyin 6 ayın üzerinde bir süredir uzmanlık yapan insanlar ile konuştursunlar sizi. Ona göre neyi nasıl seçiyorsanız seçin. Hadi ben kaçar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4305939  gönderen Dr_relax
 08.09.2019 - 22:43:04
tobirama yazdı:
Bakın uyarıyorum, kendinizi yakmayın. Bu ikisi arasında kaldıysanız, zorunluysanız acil yazın. Çocuk cerrahisi bu devirde en yapılmayacak bölümdür. Hem çocuk hem genel cerrahi gibi düşün. Ben bilirim neler çektiklerini birlikte çalıştığım uzmanların. He herkes batıya atanıyor, herkesi odanda bekliyorsun, puan çok yarışmıyorsun. Bunu bir gün uzmanlık yapmamış adam yazıyor. Tıp fakültesinde öğrenciyken edindiğiniz fikirlerin mesleğe başlayınca ne kadar yanlış çıktığını hatırlayın, uzmanlıkta da birebir aynıdır, asistanken uzmanın derdini bilemezsin. Hepimiz yaşadık. Aklınızı başınıza toplayın buraya yazmayın, doğuda çalışan arkadaşlarınıza söyleyin 6 ayın üzerinde bir süredir uzmanlık yapan insanlar ile konuştursunlar sizi. Ona göre neyi nasıl seçiyorsanız seçin. Hadi ben kaçar.
ŞUAN Ş.URFA ÇOCUK CERRAHİ UZMANIYLA ZATEN GÖRÜŞÜYORUZ. KİME DOKUNSAN BİN DERT YANAR ZATEN KİMSE İYİYM DEMEZ. AMA BURDAKİ ÇOCUK CERRAHLARI GAYET İYİ ŞARTLARDA ÇALIŞIYOR. HASTANEDE 3 ÇOCUK CERRAHİ UZMANI VAR 20-25 CİVARI MAAŞ ALIYOR. BEN DAHA ÖNCE DE SÖYLEDİM 2.5 YIL TEK ÇALIŞTIM HALA DA ÇALIŞIYORUM ACİLDEN BİN KAT İYİ. BUGÜN 24 NÖBETTEYİM 3 KONS OLDU GİTTİM BAKTIM YATIŞ VERDİM ORDER DÜZENLEDİM BİTTİ GİTTİ. FİLMİMİ DE İZLEDİM, HATTA VOLEYBOL MAÇI FİNALİ VARDI MİLLİ MAÇ ONU DA İZLEDİM. NÖBETLER GENEL OLARAK GAYET RAHAT GEÇİYOR. ARADA YOĞUNLUK MUTLAKA OLUR AMA O DA DİĞER BRANŞLAR İÇİN DE GEÇERLİ.

#4305943  gönderen Dr_relax
 08.09.2019 - 22:46:27
CERRAHİ TANGO GİBİDİR, BIÇAKLA DANSTIR HER ADIMI ADRENALİN VE TUTKU DOLUDUR. EN UFAK HATAN DANSI MAHVEDEBİLİR, ATEŞLİDİR BURAM BURAM TERLETİR SENİ AMA SONUNDA MUHTEŞEM BİR HAZ VARDIR. :) VE ANCAK CERRAHİYE AŞIK OLAN BİRİ BU DANSI YAPMAYA CESARET EDER ...

#4306040  gönderen tobirama
 09.09.2019 - 00:33:48
Dr_relax yazdı:
08.09.2019 - 22:43:04
tobirama yazdı:
ŞUAN Ş.URFA ÇOCUK CERRAHİ UZMANIYLA ZATEN GÖRÜŞÜYORUZ. KİME DOKUNSAN BİN DERT YANAR ZATEN KİMSE İYİYM DEMEZ. AMA BURDAKİ ÇOCUK CERRAHLARI GAYET İYİ ŞARTLARDA ÇALIŞIYOR. HASTANEDE 3 ÇOCUK CERRAHİ UZMANI VAR 20-25 CİVARI MAAŞ ALIYOR. BEN DAHA ÖNCE DE SÖYLEDİM 2.5 YIL TEK ÇALIŞTIM HALA DA ÇALIŞIYORUM ACİLDEN BİN KAT İYİ. BUGÜN 24 NÖBETTEYİM 3 KONS OLDU GİTTİM BAKTIM YATIŞ VERDİM ORDER DÜZENLEDİM BİTTİ GİTTİ. FİLMİMİ DE İZLEDİM, HATTA VOLEYBOL MAÇI FİNALİ VARDI MİLLİ MAÇ ONU DA İZLEDİM. NÖBETLER GENEL OLARAK GAYET RAHAT GEÇİYOR. ARADA YOĞUNLUK MUTLAKA OLUR AMA O DA DİĞER BRANŞLAR İÇİN DE GEÇERLİ.

Büyük yazınca tedirgin falan mı olmam gerekiyor?

#4306042  gönderen tobirama
 09.09.2019 - 00:34:54
Dr_relax yazdı:
08.09.2019 - 22:46:27
CERRAHİ TANGO GİBİDİR, BIÇAKLA DANSTIR HER ADIMI ADRENALİN VE TUTKU DOLUDUR. EN UFAK HATAN DANSI MAHVEDEBİLİR, ATEŞLİDİR BURAM BURAM TERLETİR SENİ AMA SONUNDA MUHTEŞEM BİR HAZ VARDIR. :) VE ANCAK CERRAHİYE AŞIK OLAN BİRİ BU DANSI YAPMAYA CESARET EDER ...
Ahahjlk tmm dur not alayım da sana cevap yazmayayım bundan sonra hiç.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4306048  gönderen tobirama
 09.09.2019 - 00:41:48
İkisi arasında kaldıysanız acil yazın arkadaşlar, uzman abinizden nasihat. Gecenin bir yarısı ateşli silah yaralanması gelirse arkadaşın deyimiyle bıçakla ister tango ister break dans yapmak isteyenler yazabilir, çocuk cerrahisi elbette bütün bölümler gibi önemli bir bölüm. Ben yazmam, yazmadım, periferde de yazmadığıma şükrettim. Bu nasihati alırsınız veya almazsınız siz bilirsiniz. Kimsenin gazına gelerek tercih yapmayın ateşli buram buram terli dans etmek zorunda kalmayın sonra.
Kullanıcı avatarı

#4306102  gönderen cesurtete
 09.09.2019 - 09:03:11
Cocuk cerrahisi uzerine cocuk urolojisi yandal yapilabildiginden kimse bahsetmiyor. Hangi cocuk urologu gece gelen atesli silahla dans ediyormus. Gelirse 2-3 ayda bir testis torsiyonu gelir acil. Bi de cocuk urolojisi gozuyle degerlendirmek gerek