Pazar , Ağustos 18 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3730083  gönderen Denizimgs
 20.11.2016 - 21:12:34
dahiliye tıbbın temeli herşeyden biraz biraz anlıyoruz.gerek acil gerek diğer branşlarda kimsenin anlamadığını birde dahiliyeye danışalım denir.öte yandan çöplüktür kimsenin yatırmadığı hasta dahiliyeye kalır çünkü mutlaka hastanın bir ht'si,dm'si,kby'si vardır.bu kadar geniş bir branşa haliyle gereksiz konslar ve meslektaşlarımızın saçma istekleride oluyor.bunlar can sıkıcı olabiliyor.örnek vereyim benim çalıştığım yerde göğüs kardiyo enfeksiyon nöroloji cildiye nöbette yok.hepsi bana giriyor.tamam bunların temeline hakimiz ama mi geçiren hastaya anjio yapacak halim yok.menenjit gelmiş acile.acilde yeni başlayan arkadaş tutturmuş lp yap.yapamayacağımı sevk edilmesi gerektiğini açıkladım.gece amirine beni şikayet etmiş.dahiliye doktoru enfeksiyona bakıyor nie lp yapmıyor.şef lp yapmıcaksınız değil mi dr hanım diye gülerek aradı.hepsine hazırlıklı olun yazacak arkadaşlar...

Re:

#3730911  gönderen drredlip
 21.11.2016 - 20:29:07
Dahiliyeci olacagınıza cerrah olun özellikle xy ler
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3730972  gönderen tosun06
 21.11.2016 - 21:09:53
dahiliye asistanlığının nöroloji kardiyo göğüsten daha rahat olduğunu düşünüyorum sayıları gerçekten çok fazla yılda 700 dahiliye asistanı alınıyor . intörn avantajları var vede hemen hemen her bölümden rotasyoner mevcut

son sene neredeyse nöbetten çıkıyorlar.

bizim klinikte dahiliyenin 47 asistanı 17 rotasyoneri ve 6 yan dalcısı var nörolojininsadece 4 asistanı var .

şimdiki aklım olsaydı nöro yazacağıma dahiliye yazardım.

bence yan dalsız bile nörolojiden göğüsten hatta kardiyodan daha iyi ve rahat .

mesela ereğli devlet hastanesinde tek nöroloji uzmanı varken 3 dahiliyeci var sen her gün nöbetçisin her gün icapçısın adamlar ayda 20 gün saat 5 den sonra aranmıyor büyük avantaj.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3731124  gönderen aoera
 21.11.2016 - 22:58:23
tosun06 yazdı:dahiliye asistanlığının nöroloji kardiyo göğüsten daha rahat olduğunu düşünüyorum sayıları gerçekten çok fazla yılda 700 dahiliye asistanı alınıyor . intörn avantajları var vede hemen hemen her bölümden rotasyoner mevcut

son sene neredeyse nöbetten çıkıyorlar.

bizim klinikte dahiliyenin 47 asistanı 17 rotasyoneri ve 6 yan dalcısı var nörolojininsadece 4 asistanı var .

şimdiki aklım olsaydı nöro yazacağıma dahiliye yazardım.

bence yan dalsız bile nörolojiden göğüsten hatta kardiyodan daha iyi ve rahat .

mesela ereğli devlet hastanesinde tek nöroloji uzmanı varken 3 dahiliyeci var sen her gün nöbetçisin her gün icapçısın adamlar ayda 20 gün saat 5 den sonra aranmıyor büyük avantaj.
evet hocam başta bi dahiliyeden insan çekiniyor falan ama şöyle bi düşününce dahili branşlar içinde hiç mantıksız durmuyor

Re:

#3734865  gönderen drchestsurgeon
 26.11.2016 - 15:40:56
dankaufman yazdı:
drchestsurgeon yazdı:Bana gore tibbin en degerli bransi dahiliyedir. Asil hekimlik dahiliye hekimligidir. Dahiliye asistani olarak bence boyle
Dahili bilimlerde kesinlikle sağlam dahiliye eğitimi alınmalı. Cildiye, FTR, ve Psikiyatri 1 yıl, Nöroloji 2 yıl dahiliye eğitimi almalı. Kardiyo, Göğüs ve Enfeksiyon eskiden olduğu gibi tekrar yan dal olmalı
Aynen katiliyorum
Kullanıcı avatarı

Re:

#3735459  gönderen ulrike
 26.11.2016 - 23:21:54
14 aylık dahiliye asistanı olarak şunları söyleyebilirim. Ben de zamanında tüm branşları senin gibi araştırdım. Cerrahi ve temel bölüm istemiyordum. Güzel bölümlere de puanım yetmediği için yazamıyordum. Ekimde bi tek dahiliye nöroloji göğüs falan kalmıştı ve ben dahiliyeyi seçtim. Sonradan farkettim ki iyi ki bunlardan dahiliyeyi seçmişim. Çünkü gerçek doktor dahiliyecidir bunu abartmıyorum. Herşeyden anlamak ve tedavi edebilmek zevklidir. Tüm Pert hastalar sana kalır diye kesin bi kaide yoktur. İlgili branş o hastanede varsa sen almazsın hastayı o alır. Asistanlığı 2 yıl boyunca ağırdır ve nöbetler yoğundur sonrası rahatlarsın. Asistan olunca sen de anlarsın. Rahat olan hiç bi asistanlık yoktur hepsi yoğundur. Dahiliyenin en azından cerrahi sıkıntısı ve stresi yoktur. İyi bi yoğun bakım eğitimi de aldın mı anestezistin yaptığı resüsistssyonu da sen hayli hayli yaparsın. Onun dışında yan dal büyük avantaj. Diyelim istemediğin bi yere atandın yandala çalış tekrar büyük şehire dönebilirsin. Dediğim gibi yorucu ama bi o kadar da zevklidir. Güzel bi şehirde yaptın mı tamamdır. Hadi hayırlısı
Kullanıcı avatarı

Re:

#3735468  gönderen maviyelken25
 26.11.2016 - 23:26:19
dahiliye dediğin bir deniz,sende o denizde adadan adaya gezen bir gezginsindir.çok okumayı,araştırmayı sevenler için tatmin olacakları bir branş,ancak yorucu ve zorlu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: dahiliye için uzman ve asistan görüşleri :)

#4273276  gönderen drbyzgl
 23.05.2019 - 14:51:48
Mesleki tatmin ,genel tıp nosyonu,asistanlıkta ve uzmanlıkta dr sayısının fazla olması (nispeten bireysel iş yükünün daha az olması) ,bol dua ,asla bitmeyecek olan hasta populasyonu ile dahili branşlar içinde en iyilerden biri bence . Tabi iyi bi yerde eğitim almak lazım .Asistanlık da başlarda her bölümde olduğu gibi yoğun ve yorucu .En azından cerrahi bi işlem yok .
drbyzgl yazdı:
Mesleki tatmin ,genel tıp nosyonu,asistanlıkta ve uzmanlıkta dr sayısının fazla olması (nispeten bireysel iş yükünün daha az olması) ,bol dua ,asla bitmeyecek olan hasta populasyonu ile dahili branşlar içinde en iyilerden biri bence . Tabi iyi bi yerde eğitim almak lazım .Asistanlık da başlarda her bölümde olduğu gibi yoğun ve yorucu .En azından cerrahi bi işlem yok .
Bende böyle kendimi kandırıp gittiydim dahiliyeye
Kullanıcı avatarı

Re: dahiliye için uzman ve asistan görüşleri :)

#4273362  gönderen drbyzgl
 23.05.2019 - 21:10:05
dr_enivicivokke yazdı:
23.05.2019 - 20:32:50
drbyzgl yazdı:
Bende böyle kendimi kandırıp gittiydim dahiliyeye
Herkes böyle düşünmek zorunda değil tabiiki.Tercih meselesi .
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009