Pazartesi , Ağustos 26 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
Kullanıcı avatarı

#3727802  gönderen aoera
 18.11.2016 - 11:16:43
isolde yazdı:2 aylık dahiliye uzmanıyım. dahiliyenin rahat olup olmaması ve kazancı tamamen bulunduğunuz hastanenin ve ilin kosulları ile ilglili.

diğer yandaların ve özellikle kardiyoloji ve göğüsün olduğu bir hastanede iseniz kralsınız. acilden neredeyse hiç aranmazsınız. (Dün nöbetciydim 1 kez arandım :)

genel olarak poliklinik yoğundur ama hastalar genelde bellidir. işin içinden cıkamazsan yandala gönderirsin. en son top sende kalmaz hiç bir zaman.

özelde benim gördüğüm bulunduğun ile ve hasta sayına bağlı değişmekle birlikte 10000-20000 arası kazanılabiliyor. tabi 10000 in üstü biraz kişisel performansına bağlı.

firmalar her daim cevrenizdedir, kongre vs sıkıntısı cekmezsiniz.

olumsuz tarafı performans bazı hastanelerde düşük olabiliyor. 100 hasta bakıp ortalamayı tutturamama gibi durumlar can sıkıcı olabilir. ama bir cerrahın aldığı riski de almazsınız.

ben genel olarak cok seviyorum dahiliyeyi. ben nispeten cook rahat bir yerdeyim ama yoğun bi yerde olsam da severdim. biraz ne beklediğinize bağlı. sorular varsa alabilirim.
sonunda kendini işine adapte etmiş ve başarılı olmuş bi doktorumuzun da yorumunu okumak kısmet oldu :) uzmanlığınız hayırlı olsun hocam öncelikle. ilk sorma istediğim şey dahiliye uzmanının hastane içindeki konumu, hastalar açısından verilen saygısı vs yani o emeğe değiyor mu hocam. sonuçta karaktere kişiye çok bağlı ama biçoğumuz pratisyenken kendimizi eksik hissettiğimiz için uzmanlığa yöneliyoruz dahiliyeyi bitirince iç huzurunuzu sağladınız mı:) bi de malum yandal muhabbeti var olayın içinde biri olarak onun hakkında neler diyebilirsiniz. keza ben bunca sıkıntısı varken gidip de yandal yaparım diye değil uzmanlığımı alim diye dahiliye yazmayı düşünüyorum ilk aşamada. çünkü dahili branşlar içinde dahiliye uzmanlığını diğerlerinden eksik görmüyorum. yakın puanları olan göğüs ve nöroloji hakkında da bildikleriniz görüdklerininz oranında bi yorum alabilirsem de mutlu olurum :)

Re:

#3727807  gönderen drzet
 18.11.2016 - 11:28:42
dahiliye iyidir kendimden örnek verirsem genel cerahi istifası sonrası ben de 60 aldım dahliye yazmadım tekrar tusa hazırlanmak istiyordum ah i yazdım ilk başta vakit boldu bölüm rahattı güzelce ders çalışyordum zaten hastanedeki çogu asistanda arkadaşımdı okadar rahat geldi ki cerrahi sonrası ah i ,kesintide vardı sanırım ozaman 57 aldım bir sonra ki tus, bedelli çıktı şöyle yapayım böyle yapayım derken bi baktım bitirmişim, şimdi diyorum keşke dahiliye yazsaydım, parasında falan degilim işim belli olurdu şimdi hergün bugün kinderden ne süpriz çıkacak bakalım diyoz...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3727893  gönderen isolde
 18.11.2016 - 14:44:34
aoera yazdı:
isolde yazdı:2 aylık dahiliye uzmanıyım. dahiliyenin rahat olup olmaması ve kazancı tamamen bulunduğunuz hastanenin ve ilin kosulları ile ilglili.

diğer yandaların ve özellikle kardiyoloji ve göğüsün olduğu bir hastanede iseniz kralsınız. acilden neredeyse hiç aranmazsınız. (Dün nöbetciydim 1 kez arandım :)

genel olarak poliklinik yoğundur ama hastalar genelde bellidir. işin içinden cıkamazsan yandala gönderirsin. en son top sende kalmaz hiç bir zaman.

özelde benim gördüğüm bulunduğun ile ve hasta sayına bağlı değişmekle birlikte 10000-20000 arası kazanılabiliyor. tabi 10000 in üstü biraz kişisel performansına bağlı.

olumsuz tarafı performans bazı hastanelerde düşük olabiliyor. 100 hasta bakıp ortalamayı tutturamama gibi durumlar can sıkıcı olabilir. ama bir cerrahın aldığı riski de almazsınız.

ben genel olarak cok seviyorum dahiliyeyi. ben nispeten cook rahat bir yerdeyim ama yoğun bi yerde olsam da severdim. biraz ne beklediğinize bağlı. sorular varsa alabilirim.
sonunda kendini işine adapte etmiş ve başarılı olmuş bi doktorumuzun da yorumunu okumak kısmet oldu :) uzmanlığınız hayırlı olsun hocam öncelikle. ilk sorma istediğim şey dahiliye uzmanının hastane içindeki konumu, hastalar açısından verilen saygısı vs yani o emeğe değiyor mu hocam. sonuçta karaktere kişiye çok bağlı ama biçoğumuz pratisyenken kendimizi eksik hissettiğimiz için uzmanlığa yöneliyoruz dahiliyeyi bitirince iç huzurunuzu sağladınız mı:) bi de malum yandal muhabbeti var olayın içinde biri olarak onun hakkında neler diyebilirsiniz. keza ben bunca sıkıntısı varken gidip de yandal yaparım diye değil uzmanlığımı alim diye dahiliye yazmayı düşünüyorum ilk aşamada. çünkü dahili branşlar içinde dahiliye uzmanlığını diğerlerinden eksik görmüyorum. yakın puanları olan göğüs ve nöroloji hakkında da bildikleriniz görüdklerininz oranında bi yorum alabilirsem de mutlu olurum :)
Teşekkür ederim.
1.5 yıl nöroloji yapıp istifa etmiş bir hekimim aynı zamanda :) nöroloji ile ilgili eski yazılarıma bakabilirsiniz.
halk sandığınızdan çok daha saygılı dahiliye doktorlarına. çoğu HT,DM,HL olduğu için kronık hastalık. hastalığını ve komplıkasyonlarını iyi anlatıp takip ederseniz sizi bırakmıyorlar.

yandal suan avantaj mı dezavantaj mı bilemiyorum acıkcası. bizim yandalcılar biraz sıkıntılı durumdalar. nefrolog ve gastroenterolog özellikle, tek oldukları için ağır bir yük altındalar. nefrolog ortalamayı tutturamadığı için döner sıkıntısı yaşıyor. gecenlerde keske genel dahiliye üzerine diyaliz sertifikası alsaymısım nefrolog olacağıma dedi. ama kosulları farklı olan bi yerde daha mutlu olabilir belki.
gastrocu ilde tek. acil yükü fazla. oda farklı kosullarda daha iyi olabilirdi belki.

göğüs hastalıkları güzel bölüm yazılabilir bence. ama performans-döner /özel sektör durumu da araştırılmalı derim.
Kullanıcı avatarı

#3727922  gönderen aoera
 18.11.2016 - 15:37:13
isolde yazdı:
aoera yazdı:

Teşekkür ederim.
1.5 yıl nöroloji yapıp istifa etmiş bir hekimim aynı zamanda :) nöroloji ile ilgili eski yazılarıma bakabilirsiniz.
halk sandığınızdan çok daha saygılı dahiliye doktorlarına. çoğu HT,DM,HL olduğu için kronık hastalık. hastalığını ve komplıkasyonlarını iyi anlatıp takip ederseniz sizi bırakmıyorlar.

yandal suan avantaj mı dezavantaj mı bilemiyorum acıkcası. bizim yandalcılar biraz sıkıntılı durumdalar. nefrolog ve gastroenterolog özellikle, tek oldukları için ağır bir yük altındalar. nefrolog ortalamayı tutturamadığı için döner sıkıntısı yaşıyor. gecenlerde keske genel dahiliye üzerine diyaliz sertifikası alsaymısım nefrolog olacağıma dedi. ama kosulları farklı olan bi yerde daha mutlu olabilir belki.
gastrocu ilde tek. acil yükü fazla. oda farklı kosullarda daha iyi olabilirdi belki.

göğüs hastalıkları güzel bölüm yazılabilir bence. ama performans-döner /özel sektör durumu da araştırılmalı derim.
göğüs hakkında söylenen en büyük sıkıntı o döner mevzusu zaten duydugum kadarıyla. o kadar emeği de boşa vermek istemem. çok saolun hocam

#3727926  gönderen isolde
 18.11.2016 - 15:49:18
aoera yazdı:
isolde yazdı:
aoera yazdı: sonunda kendini işine adapte etmiş ve başarılı olmuş bi doktorumuzun da yorumunu okumak kısmet oldu :) uzmanlığınız hayırlı olsun hocam öncelikle. ilk sorma istediğim şey dahiliye uzmanının hastane içindeki konumu, hastalar açısından verilen saygısı vs yani o emeğe değiyor mu hocam. sonuçta karaktere kişiye çok bağlı ama biçoğumuz pratisyenken kendimizi eksik hissettiğimiz için uzmanlığa yöneliyoruz dahiliyeyi bitirince iç huzurunuzu sağladınız mı:) bi de malum yandal muhabbeti var olayın içinde biri olarak onun hakkında neler diyebilirsiniz. keza ben bunca sıkıntısı varken gidip de yandal yaparım diye değil uzmanlığımı alim diye dahiliye yazmayı düşünüyorum ilk aşamada. çünkü dahili branşlar içinde dahiliye uzmanlığını diğerlerinden eksik görmüyorum. yakın puanları olan göğüs ve nöroloji hakkında da bildikleriniz görüdklerininz oranında bi yorum alabilirsem de mutlu olurum :)
Teşekkür ederim.

göğüs hakkında söylenen en büyük sıkıntı o döner mevzusu zaten duydugum kadarıyla. o kadar emeği de boşa vermek istemem. çok saolun hocam
Rica ederim. her bir hekim arkadaşımın emeğinin karşılığını alması dileğimle..
Kullanıcı avatarı

#3728065  gönderen aoera
 18.11.2016 - 20:47:02
isolde yazdı:
aoera yazdı:
isolde yazdı: Teşekkür ederim.

Amin hocam. Bir de bulundugunuz yerde aile hekimligi uzmani var mi onun sartlari hakkinda bilgi verebilir msiiniz hocam
Kullanıcı avatarı

Re:

#3728089  gönderen Denizimgs
 18.11.2016 - 21:14:43
dahiliye yeri geliyor zevkli yeri geliyor eziyet.şu an bizim hastanemizde nöbetlerde göğüs kardiyo yok.bize danışıyorlar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3728930  gönderen isolde
 19.11.2016 - 08:46:32
aoera yazdı:
isolde yazdı:
aoera yazdı: göğüs hakkında söylenen en büyük sıkıntı o döner mevzusu zaten duydugum kadarıyla. o kadar emeği de boşa vermek istemem. çok saolun hocam
Amin hocam. Bir de bulundugunuz yerde aile hekimligi uzmani var mi onun sartlari hakkinda bilgi verebilir msiiniz hocam

Aile hekimliği uzmanı bizde yok diye biliyorum. Öğrenirsem yazarım.

Re:

#3728931  gönderen isolde
 19.11.2016 - 08:51:37
Denizimgs yazdı:dahiliye yeri geliyor zevkli yeri geliyor eziyet.şu an bizim hastanemizde nöbetlerde göğüs kardiyo yok.bize danışıyorlar.
Haklısınız. Asistanlığımı kardiyoloji ve göğüsün aktif olmadığı, gece basta bakmadığı bir yerde yaptım. Neyse ki kardiyolog sayısı giderek artmakta. Dahiliyenin ilerde daha rahat olacağını düşünüyorum. Göğüs hastasına bakmak nispeten kolay ama kardiyolojik vakalar ciddi sıkıntı olabiliyor.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3728977  gönderen dankaufman
 19.11.2016 - 12:33:17
isolde yazdı:
Denizimgs yazdı:dahiliye yeri geliyor zevkli yeri geliyor eziyet.şu an bizim hastanemizde nöbetlerde göğüs kardiyo yok.bize danışıyorlar.
Haklısınız. Asistanlığımı kardiyoloji ve göğüsün aktif olmadığı, gece basta bakmadığı bir yerde yaptım. Neyse ki kardiyolog sayısı giderek artmakta. Dahiliyenin ilerde daha rahat olacağını düşünüyorum. Göğüs hastasına bakmak nispeten kolay ama kardiyolojik vakalar ciddi sıkıntı olabiliyor.
Acilde yıllardır çalışan bir pratisyen olarak gözlemim Göğüs hastalarının zaten çoğunda KKY, DM, HT vs gibi yandaş hastalıklar mevcut. hiperkapnik veya solunum yetmezliği yoksa Dahiliye uzmanının bakması daha mantıklı bence. zaten verilecek tedavi neredeyse standart. Combivent nebül, Teobag, Prednol iv, O2 gereğinde antibiyotiği verdin mi tamamdır. Göğüs hast. uzmanları daha çok girişimsel işlemler ve yoğun bakım gerektiren hastalara bakmalı. Kardiyoloji içinse anjio-eko vs için desteği mutlak gerekli ama takibi Dahiliye uzmanı yapabilir.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3728983  gönderen canyakmaz
 19.11.2016 - 12:49:29
dankaufman yazdı:
isolde yazdı:
Acilde yıllardır çalışan bir pratisyen olarak gözlemim Göğüs hastalarının zaten çoğunda KKY, DM, HT vs gibi yandaş hastalıklar mevcut. hiperkapnik veya solunum yetmezliği yoksa Dahiliye uzmanının bakması daha mantıklı bence. zaten verilecek tedavi neredeyse standart. Combivent nebül, Teobag, Prednol iv, O2 gereğinde antibiyotiği verdin mi tamamdır. Göğüs hast. uzmanları daha çok girişimsel işlemler ve yoğun bakım gerektiren hastalara bakmalı. Kardiyoloji içinse anjio-eko vs için desteği mutlak gerekli ama takibi Dahiliye uzmanı yapabilir.
O zaman niye ayrıldı dahiliyyeden bu iki bölüm. Kardiyo gogus enfeksiyon bunları tekrar dahiliyye yandali yapsınlar madem hastaları yine dahiliyyeye kalacaksa
Kullanıcı avatarı

Re:

#3728999  gönderen dankaufman
 19.11.2016 - 13:29:17
canyakmaz yazdı:
dankaufman yazdı:
isolde yazdı: Haklısınız. Asistanlığımı kardiyoloji ve göğüsün aktif olmadığı, gece basta bakmadığı bir yerde yaptım. Neyse ki kardiyolog sayısı giderek artmakta. Dahiliyenin ilerde daha rahat olacağını düşünüyorum. Göğüs hastasına bakmak nispeten kolay ama kardiyolojik vakalar ciddi sıkıntı olabiliyor.
O zaman niye ayrıldı dahiliyeden bu iki bölüm. Kardiyo gogus enfeksiyon bunları tekrar dahiliye yandalı yapsınlar madem hastaları yine dahiliyeye kalacaksa
Haklısın tamamen katılıyorum. Kardiyoloji, Göğüs ve Enfeksiyon Hst. Dahiliye yan dalı olmalı. Çocuk Cerrahisi, Plastik Cerrahi, KVC ve Göğüs Cerrahiside tekrar Genel Cerrahi yan dalı olabilir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3729522  gönderen Naruto
 19.11.2016 - 23:53:39
canyakmaz yazdı:
dankaufman yazdı:
isolde yazdı: Haklısınız. Asistanlığımı kardiyoloji ve göğüsün aktif olmadığı, gece basta bakmadığı bir yerde yaptım. Neyse ki kardiyolog sayısı giderek artmakta. Dahiliyenin ilerde daha rahat olacağını düşünüyorum. Göğüs hastasına bakmak nispeten kolay ama kardiyolojik vakalar ciddi sıkıntı olabiliyor.
O zaman niye ayrıldı dahiliyyeden bu iki bölüm. Kardiyo gogus enfeksiyon bunları tekrar dahiliyye yandali yapsınlar madem hastaları yine dahiliyyeye kalacaksa
o bölümlerin ayrılmasının nedeni, o dönemin sağlık bakanlığı müsteşarlarıdır.Şaka yapmıyorum ciddiyim kardiyolog müsteşar geldi benim bölümüm çok önemli çok özel diye gitti kardiyoyu ayırdı,sonra enfeksiyoncu müsteşar geldi vay benim neyim eksik dedi o da ayırdı sonra bunu da göğüs izledi. Şaka gibi bir durum işte.Sonra kardiyolog müsteşar açıklama yaptı çok pişmanım keşke yapmasaydım felan ama bakanlığın da işine geldi bu durum nicelik olarak kardiyolog sayısı arttı sonuçta 50 bin nüfüslu ilçeye bile kardiyolog atıyorlar.

Re:

#3729847  gönderen drchestsurgeon
 20.11.2016 - 13:22:51
Bana gore tibbin en degerli bransi dahiliyedir. Asil hekimlik dahiliye hekimligidir. Dahiliye asistani olarak bence boyle
Kullanıcı avatarı

Re:

#3729854  gönderen dankaufman
 20.11.2016 - 14:19:20
drchestsurgeon yazdı:Bana gore tibbin en degerli bransi dahiliyedir. Asil hekimlik dahiliye hekimligidir. Dahiliye asistani olarak bence boyle
Dahili bilimlerde kesinlikle sağlam dahiliye eğitimi alınmalı. Cildiye, FTR, ve Psikiyatri 1 yıl, Nöroloji 2 yıl dahiliye eğitimi almalı. Kardiyo, Göğüs ve Enfeksiyon eskiden olduğu gibi tekrar yan dal olmalı