Salı , Ağustos 20 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
Kullanıcı avatarı

#3750223  gönderen firatli
 10.12.2016 - 20:31:28
Atk da otopsi var istanbul adlı tip rotasyona gönderiyor kuruma diye biliyorum. Ama zaten atkda da belli bir süre öncesine giriliyor.. atk da çok çok sayıda ve cesitte vaka görülebilir.. sayı olarak yükü çok fazla. Ayrıca nöbeti var. Maaş 7-8 arası. İstanbul adlı tıpta 4,5 5civari. Atk 4yıl zorunludur vardır. Uniler klasik uzman zorunlusudur. Uzman olarak fark yok. Adliyede maaş 10+, hastanede 7 civarı..atk lilar adliye ye atanır. Üniler açılan kadroya göre seçilir. Genelde adliye açılır. Atkda yayın çok yapılır.. unilerde hocalara bağlı. Tavsiye edebileceğim üni Isparta Olabilir. Otopsi var. Hocalar iyi. Ortam iyi..

Re:

#3750330  gönderen tylngzr
 10.12.2016 - 22:25:50
Teşekkür ederim cevaplarınız icin, cok yardimci oldunuz. Allah razı olsun. Peki bildiginiz kadariyla adlı tıp adına yazilabilecek ve yazilmayacak üniversiteler konusunda bilginiz varsa yardimci olursanız sevinirim. Mesela Necmettin Erbakan adlî tıp hiç tavsiye edilmiyor. Adıyaman ve Çanakkale ilk defa bu tus ile asistan alcak sanırım. Özellikle benim gidebilecegim yerler olan Tokat Kırıkkale Malatya Elazığ Urfa Erzurum Diyarbakır arasından tavsiye etmedikleriniz var mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3750351  gönderen firatli
 10.12.2016 - 22:43:04
Dumlupınarda hoca kalmadı.
Elazigda otopsi var. Vaka sayısı ve çeşidi iyi diye duydum..
Diyarbakır atk ya gönderiyor 6ay, otopsi rotasyonu için.. ortam iyi diye biliyorum.. ama vaka çeşidini tam bilemiyorum..
Urfa ikinciye alıyor. Tam bilmiyorum açıkçası.
Saydığın bölgede Erciyes de var. Otopsi yapılmıyor. Otopsi rotasyonu yok. Nöbet yok.
Eskişehir'de otopsi var. Nöbet var. Hoca iyi.
Isparta icap var, otopsi var. Hocalar iyi. Ortam iyi..
Manisa da İzmir adliyeye otopsi rotasyonu başladı. Ortam iyi..
Ege hoca biraz sıkıntı. Otopsi adliyede yapılıyor..
Dokuz eylül nöbet var. Otopsi rotasyonu var.
Aydın otopsi var. Nöbet var.Biraz sıkıntı diye duydum.
Pamukkale otopsi var sanırım. Tam bilgim yok..
Çanakkale şehir olarak güzel😊
Maaşlar nobetliler de 5-5buçuk, nobetsizlerde 4-4bucuk,
En son firatli tarafından 12.12.2016 - 20:10:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Re:

#3750573  gönderen tylngzr
 11.12.2016 - 08:34:55
Allah razı olsun, Çok aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı

#3750651  gönderen firatli
 11.12.2016 - 13:18:29
Ne demek. Sormak istediklerin olursa başka yardımcı olmaya çalışırım.

#3751455  gönderen kaya071
 12.12.2016 - 11:19:30
firatli yazdı:Kırıkkalede hoca kalmadı.
Diyarbakır atk ya gönderiyor 6ay, otopsi rotasyonu için.. ortam iyi diye biliyorum.. ama vaka çeşidini tam bilemiyorum..
Saydığın bölgede Erciyes de var. Otopsi yapılmıyor. Otopsi rotasyonu yok. Nöbet yok.
Kırıkkale de hoca var, zaten bir taneydi, icap nöbeti var, otopsi yok, ölü muayenesi var sadece.
Kullanıcı avatarı

#3751942  gönderen firatli
 12.12.2016 - 20:08:03
kaya071 yazdı:
firatli yazdı:Kırıkkalede hoca kalmadı.
Kırıkkale de hoca var, zaten bir taneydi, icap nöbeti var, otopsi yok, ölü muayenesi var sadece.
Çok pardon Kütahya ile karıştırdım..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3752288  gönderen stonemilker
 12.12.2016 - 23:52:24
Merhaba, Mersin adli tip'in egitimi ve ortami hakkinda bilginiz var mi acaba? Istanbul uni saglik bakanligi adina acilan kadro ve Mersin uni'yi yazacagim ama siralamaya karar veremiyorum. Diger branslarda sb adina acilan kadrolara girenler mobbingden sikayetci olabiliyor. Istanbul uni'de sb kadrosundan girenlere hele ki adli tipta mobbing yapilacagini sanmiyorum ama yine de ortami hakkinda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler.
Kullanıcı avatarı

#3752320  gönderen firatli
 13.12.2016 - 00:27:39
İstanbul adlı tip hakkında bir bilgim yok malesef. Ama atkdakiler Bizim golgemizde kalıyorlar. Vaka sayıları ve çeşitliliği az falan demişti.. özellikle Marmara için söylediler bu şekilde..
Sb kadroları için de genel olarak konuşayım. Hiç bir farkı yoktur eğitim ve asistanlık süresince. Sadece maaşları düşük olur. 400-500 civarı. Hocalar zaten genelde bilmezler sağlık bakanlığı mi kadrolu mu.. asistanlar arasında da adlı tıpta zaten (genelde) mobing yoktur.. kıdem de aktif olmaz çoğu yerde (saygı ayrı bir konu tabiki). Sb mezun olunca zorunlusu 4 yıldır. Burası önemli:Sağlık bakanliğında yapacak diye bir zorunluluk yoktur. Yonetmelikte sağlık bakanlığı ve anlaşmalı eşdeğer Örneğin adalet bakanlığında yani adliyelerde de zorunlu yapabilirler.Yine tercih yaparlar zorunlu için. Adliye veya hastane olarak. O durumda maaşları dengelenir. Bundan sonraki hayatında sağlık bakanligindan mezun olmanin herhangi bir Farkı olmayacaktır..(zorunlu süresi dışında.)
Mersin adlı tip otopsi yapıyordu sanırım tam emin değilim. Hocalarından biri karikatürist (ek bilgi). ortam iyi diye biliyorum..arayıp konuşmakta veya yerinde görmekte fayda var..
Kullanıcı avatarı

Re: adli tıp?

#3752327  gönderen firatli
 13.12.2016 - 00:42:05
selincinar yazdı:
selincinar yazdı:
firatli yazdı:üniversite hastanelerinde 1 gün;
sabah 8,5-9,5 arası (kıdeme gore daha da esneyebilir) mekana icabet edilir. üniden üniye, asistanlar arası iletişimden iletişime değisiklik göstermekle birlikte, bir çay, kahvaltı, muhabbet olur. sonrasında rapor yazılmaya baslanır. (kıdeme gore travma sonrası vb, istismar/saldırı, maluliyet, otopsi raporları yazılır). günde ortalama 10-15 vaka gelir. travma sonraları 10dk civarı. maluliyet, istismar/saldırı vakaları 30dk-1sa civarı sürer. otopsi yapılan bir üni ise ayrıca onlara gidilir ve raporları düzenlenir. 4-5 arası mekandan çıkış gerçekleştirilir. eger nöbetli veya icaplı bir üni ise kişi sayısına göre paylaştırılır. icapcı günde 1 veya 2 kere aranabilir. o da alkol. uyuşturucu bakımı içindir. bu vakalara bakmayan ünilerde genelde aranma nadirdir. zaten nöbetli icaplı yerler sayılıdır.
Merhaba.İstanbul üni adli tıp ve adli tıp kurumu arasında kıyas yapılsa hangisini tavsiye edersiniz? Bilirkişilik durumunu anlatabilir misiniz? Ne kadar maaş alınabiliyor
en önemli sorum da Türkiye'de gerçekten bilim yapan bir adli tıp var mı?Para da önemli ama asıl bilim yapmak güzel olurdu. :)
Bilirkisilik senin çevrene ve ikili ilişkilerine bağlıdır biraz. Tabiki deneyim de devamlılık için gerekli. Bilirkisilikten ziyade özel maluliyet hesaplamanin daha bi getirisi vardır.. yerine ve kıdemine göre 300-1000 gibi dosya başına getirisi olabilecektir.(etikligi tartışılır.)
Bilim yapan adlı tip olarak spesifik bir yer duymadım. Ama yayın bazinda en çok yayın atk dan çıkar. Mezun olunduğunda da bir çok makalede vb. ismin bulunabilir. Onun dışında hoca endeksli olarak yayın veya bilim (Türkiye şartlarında adlı tip açısından kısıtlı malesef) yapma süreci ilerler..

Re: adli tıp?

#3754111  gönderen selincinar
 14.12.2016 - 23:28:07
firatli yazdı:
selincinar yazdı:
selincinar yazdı:Merhaba.İstanbul üni adli tıp ve adli tıp kurumu arasında kıyas yapılsa hangisini tavsiye edersiniz? Bilirkişilik durumunu anlatabilir misiniz? Ne kadar maaş alınabiliyor
en önemli sorum da Türkiye'de gerçekten bilim yapan bir adli tıp var mı?Para da önemli ama asıl bilim yapmak güzel olurdu. :)
Bilirkisilik senin çevrene ve ikili ilişkilerine bağlıdır biraz. Tabiki deneyim de devamlılık için gerekli. Bilirkisilikten ziyade özel maluliyet hesaplamanin daha bi getirisi vardır.. yerine ve kıdemine göre 300-1000 gibi dosya başına getirisi olabilecektir.(etikligi tartışılır.)
Bilim yapan adlı tip olarak spesifik bir yer duymadım. Ama yayın bazinda en çok yayın atk dan çıkar. Mezun olunduğunda da bir çok makalede vb. ismin bulunabilir. Onun dışında hoca endeksli olarak yayın veya bilim (Türkiye şartlarında adlı tip açısından kısıtlı malesef) yapma süreci ilerler..
Teşekkürler .Çok yardımcı oldunuz.Şimdi gidip atk ve İstanbul adli tıptan birileriyle konuşmak kalıyor. :)

#3754664  gönderen dexter123
 15.12.2016 - 15:10:49
hocam dokuz eylül adli tıp hakkında bilgisi olan var mı ?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3755184  gönderen firatli
 15.12.2016 - 22:32:54
dexter123 yazdı:hocam dokuz eylül adli tıp hakkında bilgisi olan var mı ?
Nöbet var. Otopsi için adliye rotasını var. Geliri nöbete mukabil Diğer unilere göre yüksek.. ayrıca İzmir candır...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3755314  gönderen Malcolm
 15.12.2016 - 23:24:41
Adli tıbbı çok seviyorum ama özelde çalışma imkanı olmaması ürkütücü. .

Re:

#3759836  gönderen ilhanaydogdu
 18.12.2016 - 23:18:32
Adli tıp yazmayı düşünenlerden KTÜ Adli Tıp yazacak arkadaşlar özelden ulaşabilirler.