Pazartesi , Ağustos 26 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Arkadaşlar bölümüme başlamadan önce uzmanlıkta ne kazanırım diye soran çok olmuş. Uzmanlıkta kazanacağın parayı bölümünden çok daha büyük oranda çalıştığın hastane ve bölge belirler. Günümüz şartları için konuşuyorum eğer sözleşmeli bir yerdeysen (6. bölge il ve ilçeler ve 5. bölge ilçelerde her bölüm, batıda ise istisnalar hariç sadece acil uzmanları ) zaten baştan meslektaşlarından bi 5 bin fazla alıyorsun. Sözleşmesiz hiç bir uzman batıda bir devlet hastanesinde bu farkı kolay kolay kapatamaz zaten. E o zaman bölümün pek bir anlamı kalmıyor. Ayrıca yine özellikle 6. bölge hastanelerde batıya göre aynı eforla bi 2.5-3 bin fazla döner alıyosun. yani batıda x hastanesinde tavan yapan bir ortopedistle, 6. bölge y hastanesinde ortalama garantisi olan bir mikrobiyolog aynı parayı alıyor. Diyelim herkes aynı hastanede calışıyor maaş olarak aynı alıyor. O zaman bölümler devreye giriyor. Ondada yine batıda tavan dönerle ortalama arasında 4 bin, doğuda 6 bin oynadığını belirtmek isterim. Gün geçtikçe dönerler azalmakta ve bu makas daha da kapanacak. yani bahsi geçen farkların bölüm tercihinizde etkisi olmamasını dilerim. Seçtiğin bölüm hayatını duman edebilir ama aylık 3-4 bin fark bişey değiştirmez sanırım.

Nöroloji
Avantaj: Polikliniği zevkli, elektrofizyolojik kısmı kendini geliştirisen seni ilerde devlet hastanesine bağlı olmaktan kurtarabilir. Gittiğin her yerde ve asistanken kısa sürede herkes tarafından tanınırsın (herkesin sana bir şekilde işi düşüyor nedendir anlamadım) sosyal insanlar için iyi olduğunu düşünüyorum tabi bazen dezavantajda olabilir. Bu arada tedavi edilebilirlik oranı diğer dahili branşlarla aynıdır. Tedavisi yok olayı külliyen yalandır. Nörologların ise kendi aralarında tedavi umudu az olan maling svo larda da yeni tedavi protokollerinde (intraarterial trombolitik, stenteme, trombolitik ) yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlamıştır.

Dezavantaj: uzman sayısı yeterli olmadığı için ilerde tek icapcı olmaya şimdiden hazırlansan iyi olur. Sadece bu durum bile başlı başına insanı duman eder. Acili çoktur. Aynı zamanda gereksiz yere insanı acile en çok getiren bölümdür bu yüzden pratisyen arkadaşlarla aranı iyi tutarsan kendine en büyük iyiliği yapmış olursun. Maling svo lar (kök mca, beyin sapı ) yeni tedavi protokolleri için 3 saatte hastaneye ulaşmazlarsa iyileşmez ve yatışları uzun sürer bu esnada hasta yakınlarıyla yüz göz olur hergün durumunu anlatmaya çalışırken defalarca aynı şeyi anlatmaya çalıştığını farkedersin. Bu durum bazen hasta yakınlarıyla hastanede köşe kapmaca oynamaya kadar ilerler. Şikayetler genelde subjektif olduğu için bazen insanı bunaltır.

Kişilik Özellikleri: Mayan sağlamsa kişiliğinde sağlamdır. O kadar sağlamdır ki bölüm vs böyle ufak şeylere göre sonradan şekillenmez .
Kullanıcı avatarı

Re: Re:

#4201191  gönderen Yazooko
 12.12.2018 - 09:46:26
tedi yazdı:
09.03.2018 - 11:00:42
tedi yazdı:
09.03.2018 - 09:33:25
drjustice yazdı:
09.03.2018 - 08:46:02

puan yapıp döner alamıyo musunuz yani anlamadım
puan yapmanız yasak, her tedavinin SUT'ta süresi var. mesela günde 6 saat çalışıyorsanız en fazla 35 hastanın puanını alabilirsiniz, o da en düşük hizmetler girilirse. üstüne baktığını gönül işidir. mesela 20 hasta bakıpda o puanı doldurabilirsin. ve bu halde max puanın 32 000 falan olur aylık şaka gibi:D :D,
(göz hekimi 1 haftada yapar o puanı daha az eforla,)
hasta baktıkça puanın düşer, çünkü hizmet süresi bölünür. Ayrıca adliler, heyetler hastaneye kazandırır ama sana nannikkkk (çrs'de öğrenirsin nannik nedir :D ) zaten 1 yılı dolduran direk hastanelerden kaçar.
özellerde o kadar kolay değil çünkü fetö olaylarından sonra baya bir çrsci devletten uzaklaştırıldı (zorunlu hizmette olanlar, fetöden uzaklaştırılan uzaklaştırılmayandan daha fazladır öyle söylim) ve şuan hepsi özellerde ve ellerinde başka imkan olmadığı için komik ücretler ile çalışıyorlar. sonuçta özel hastane de mahkumiyettir fetöcü olsun olmasın. yani hayaller kuran değil, çocuk yapıp oturacaklar gelebilir, su ılık :D
Siz çrs asistanı mısınız? dalga geçer gibi üslubunuz irite etti. biraz abartıyorsunuz gibi geldi bana
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4201252  gönderen tedi
 12.12.2018 - 12:40:11
Yazooko yazdı:
tedi yazdı:
tedi yazdı:
09.03.2018 - 09:33:25

puan yapmanız yasak, her tedavinin SUT'ta süresi var. mesela günde 6 saat çalışıyorsanız en fazla 35 hastanın puanını alabilirsiniz, o da en düşük hizmetler girilirse. üstüne baktığını gönül işidir. mesela 20 hasta bakıpda o puanı doldurabilirsin. ve bu halde max puanın 32 000 falan olur aylık şaka gibi:D :D,
(göz hekimi 1 haftada yapar o puanı daha az eforla,)
hasta baktıkça puanın düşer, çünkü hizmet süresi bölünür. Ayrıca adliler, heyetler hastaneye kazandırır ama sana nannikkkk (çrs'de öğrenirsin nannik nedir :D ) zaten 1 yılı dolduran direk hastanelerden kaçar.
özellerde o kadar kolay değil çünkü fetö olaylarından sonra baya bir çrsci devletten uzaklaştırıldı (zorunlu hizmette olanlar, fetöden uzaklaştırılan uzaklaştırılmayandan daha fazladır öyle söylim) ve şuan hepsi özellerde ve ellerinde başka imkan olmadığı için komik ücretler ile çalışıyorlar. sonuçta özel hastane de mahkumiyettir fetöcü olsun olmasın. yani hayaller kuran değil, çocuk yapıp oturacaklar gelebilir, su ılık :D
Siz çrs asistanı mısınız? dalga geçer gibi üslubunuz irite etti. biraz abartıyorsunuz gibi geldi bana
Ben de irite yazmandan irrite oldum. Yaşadığın şeyin adı 'kognitif dissonans'. yani yeni bilgiler ve isteklerin ile uyuşmadığı için abartıyormuşum gibi düşünmek sana daha rahat geliyor. yukarıda net puanları ve tahmini ödenen paraları vermişim. Çrs asistanı bilmez bunları, o üniversitede 0 döner ile terapi kurslarına koşar. Uzman olunca devletten kaçmak için 1200 takla atar. Git araştır bana 2 yıldan fazla devlette çalışmış birini göster
Kullanıcı avatarı

#4201395  gönderen Yazooko
 12.12.2018 - 20:44:02
tedi yazdı:
Yazooko yazdı:
tedi yazdı:

Ben de irite yazmandan irrite oldum. Yaşadığın şeyin adı 'kognitif dissonans'. yani yeni bilgiler ve isteklerin ile uyuşmadığı için abartıyormuşum gibi düşünmek sana daha rahat geliyor. yukarıda net puanları ve tahmini ödenen paraları vermişim. Çrs asistanı bilmez bunları, o üniversitede 0 döner ile terapi kurslarına koşar. Uzman olunca devletten kaçmak için 1200 takla atar. Git araştır bana 2 yıldan fazla devlette çalışmış birini göster
Hmm anlaşıldı kendini düşman takım olarak gören psikiyatri asistanısınız. Dedikleriniz doğru veya değil, ki bir gözlemci olarak konuşuyorsunuz, dalga geçme şeklindeki konuşmanız çirkin
bethune yazdı:
13.12.2018 - 01:37:50
biyokimya ile ilgili her türlü soruya açığım. 8 yıldır uzmanım.
1-geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz?
2-perifer bk kazandık diiyelim oradaki rutin işleyiş haricinde ne yapmamızı tavsiye edersiniz?(dil,yayın,spor ve her anlamda)
3-büyükşehirdeki bk ların eksileri artıları ne olur?(eğitim,akademik gelecek ve her açıdan)
Kullanıcı avatarı
1- Geleceği, eskiye oranla daha çok kliniğe dahil olacak gibi görünüyor. Bakanlık, laboratuvar için de konsultasyon getirmeye uğraşıyor. Yani poliklinikteki hekim, bir hasta sonucu için biyokimya uzmanından kons isteyecek. Tabi ki sıkıntılar olacak, ama hedef bu. Ayrıca reflex ve reflective test uygulamaları ile klinisyene daha çok yardımcı olunacak. Reflex test, daha çok gereksiz test istemini kısıtlamak için, örneğin tsh bakılıyor, yüksekse sistem ft4 ekliyor gibi. Reflective testte ise, biyokimya uzmanı hastanın ön tanı ve çıkan sonuçlarına göre test eklemesi yapıyor. Örneğin, hastada d vitamini istenmiş, >70 geldi sonuç, biyokimya uzmanı kalsiyum ekliyor.. gibi. Geleceği daha aktif katılımlı olacak gibi.
2- Perifer biyokimyada; boş zaman da fazla olacağı için ingilizceyi halletmeniz iyi olur. Yayın imkanı varsa (hocalara çok bağlı bu durum), asistanlığınız boyunca 4-5 çalışmada yer alsanız çok iyi bir kazanım olur. TUS'ta tercih yaparken branş seçimi kadar şehir seçimi de bence önemli. sonuçta 4-5 yılınızı geçireceksiniz.
3-Büyükşehir olarak, biyokimyanın daha etkin olduğu (eğitimin de daha iyi olduğu diyelim) fakülteler var, örneğin ege biyokimya gibi (hoca kadrosu değişmediyse tabi). Hem büyükşehir, hem biyokimya dezavantajlı bir durum yok. Tabi istanbulu ayrı tutuyorum, sevmediğim bir şehir, maddi açıdan zorlayabilir. Eğitim açısından, yazmayı düşündüğünüz yerin asistanları ile mutlaka konuşun, hatta ordan mezun uzmanların fikrini de alın. Akademik kariyer ülkede tam bir muamma. Şimdi norm kadro getirdiler, uzun süre üniversitelere girmek zorlaşır diye düşünüyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
bethune yazdı:
13.12.2018 - 02:48:00
1- Geleceği, eskiye oranla daha çok kliniğe dahil olacak gibi görünüyor. Bakanlık, laboratuvar için de konsultasyon getirmeye uğraşıyor. Yani poliklinikteki hekim, bir hasta sonucu için biyokimya uzmanından kons isteyecek. Tabi ki sıkıntılar olacak, ama hedef bu. Ayrıca reflex ve reflective test uygulamaları ile klinisyene daha çok yardımcı olunacak. Reflex test, daha çok gereksiz test istemini kısıtlamak için, örneğin tsh bakılıyor, yüksekse sistem ft4 ekliyor gibi. Reflective testte ise, biyokimya uzmanı hastanın ön tanı ve çıkan sonuçlarına göre test eklemesi yapıyor. Örneğin, hastada d vitamini istenmiş, >70 geldi sonuç, biyokimya uzmanı kalsiyum ekliyor.. gibi. Geleceği daha aktif katılımlı olacak gibi.
2- Perifer biyokimyada; boş zaman da fazla olacağı için ingilizceyi halletmeniz iyi olur. Yayın imkanı varsa (hocalara çok bağlı bu durum), asistanlığınız boyunca 4-5 çalışmada yer alsanız çok iyi bir kazanım olur. TUS'ta tercih yaparken branş seçimi kadar şehir seçimi de bence önemli. sonuçta 4-5 yılınızı geçireceksiniz.
3-Büyükşehir olarak, biyokimyanın daha etkin olduğu (eğitimin de daha iyi olduğu diyelim) fakülteler var, örneğin ege biyokimya gibi (hoca kadrosu değişmediyse tabi). Hem büyükşehir, hem biyokimya dezavantajlı bir durum yok. Tabi istanbulu ayrı tutuyorum, sevmediğim bir şehir, maddi açıdan zorlayabilir. Eğitim açısından, yazmayı düşündüğünüz yerin asistanları ile mutlaka konuşun, hatta ordan mezun uzmanların fikrini de alın. Akademik kariyer ülkede tam bir muamma. Şimdi norm kadro getirdiler, uzun süre üniversitelere girmek zorlaşır diye düşünüyorum.
teşekkür ederim hocam sağolun
Kullanıcı avatarı

#4201542  gönderen tedi
 13.12.2018 - 12:39:19
Yazooko yazdı:
12.12.2018 - 20:44:02
tedi yazdı:
Yazooko yazdı:

Hmm anlaşıldı kendini düşman takım olarak gören psikiyatri asistanısınız. Dedikleriniz doğru veya değil, ki bir gözlemci olarak konuşuyorsunuz, dalga geçme şeklindeki konuşmanız çirkin
Güzel kardeşim Çrs uzmanıyım, öpüyorum umarım hedeflerine ulaşırsın.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22