Çarşamba , Ocak 22 2020
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
 • 1
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
BehzatP. yazdı:
07.12.2018 - 23:33:12
Farmakoloji, fizyoloji, tıbbi genetik hakkında bilgi alabilir miyiz...
Bu alanlar özellikle akademik anlamda çalışmayı düşünenler için cazip gibi görünüyor, ayrıca TUS ile hekim olarak girmek iş garantisi anlamı da taşıdığından diğer bir makul yönü diyebiliriz, tıbbi genetik ve farmakoloji halihazırda zaten dahili tıp bıranşları içinde yer alıyor, özellikle tıbbi genetik hasta görme potansiyelinizin de olduğu bir bölümdür. Bu alanlardaki en büyük sıkıntı zamanında çok sayıda tıp dışı kişinin istihdam edilmiş olmasına dayanan bir hekim istememe eğilimidir, bu tür bir iki bölüm daha var ve zamanında maalesef TUS'dan bir şekilde çıkarılmışlardır ve bence Tıp Fakülteleri ve hekimler için büyük kayıp olmuştur (yeniden TUS'a sokulmaları için çalışılması gerekir, çünkü doktora düzeyinde girebiliyorsunuz dolayısıyla iş yükünüz ve mecburi hizmet gibi durumlar bu olanağı güçleştiriyor ve alan dışından insanlara ağırlık veriliyor) hatta alanda hekim istemeyen pek çok kişiyi de barındırıyor gibi görünüyorlar (şunu demek istemiyorum, tıp dışından asla kimse gelmesi değil, ama burası Tıp Fakültesi sonuçta). Ancak temel tıp bıranşları için söyleyebileceğim en önemli şey doğrudan bu bölümlere gelmek biraz kliniği özlemenize neden olup deprese edebilir, yani hekim gibi hissetmeyebilirsiniz diye canınız sıkılabilir, ama alanda hekim sayısı arttıkça pekala kliniklerle ortak çalışmalar içine de girilebilir, yani bir süre klinik çalışıp da bu alanlara gelinebilir diye düşünüyorum. Bir diğer konu da (şahsi kanaatim) kliniklere göre pek çok kaprisli hocanın bu alanlarda yer alıyor oluşudur, bunlar biraz can sıkıcı olabiliyor. Hekimler için yeni tercih olanaklarının arttırılması için temel tıpta TUS'tan çıkarılmış; biyofizik, Tıbbı etik vs. gibi alanların da bir şekilde kontenjanı az da olsa TUS'a geri alınması gerekir gibime geliyor. Maaşlar konusunda üniversite'de 6000 tl civarı maaş alındığını biliyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Biliyorum kolay değil ama çalışmak istediğimiz bölümü görmeden, oradaki drlarla konuşmadan koşullarını öğrenemezsiniz. Havada kalır burada ne yazsak. Puanlar hazır açıklanmışken gözünüze kestirdiğiniz hastaneleri ve bölümleri gezin görün, oradakilerle konuşun (varsa asistanlarla).
Sonra pişmanlık yaşayıp tekrar tusa hazırlanmak sizi daha çok yıpratır. İstanbul tıp fakleri & eah ile az çok bilgim vardır, buraları yazmayı düşünen ama gelme imkanı bulamayan öm’den yazarsa yardımcı olmaya çalışırım. İyi geceler.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Üroloji ;
maddi anlamda iyi.cerrahi tatmin var.diğer cerrahi branşlara göre rahat.robotik cerrahiyle ilişkili.sık yapılan belli başlı ameliyatları var.hasta sıkıntıları yok.ayrıca sünnet gibi bir avantajı var.

mevcut şartlarda en tercih edilesi cerrahi branş.ortopedi,kvc,nrş gibi yıpratıcı değil.
Kullanıcı avatarı

Re: Re:

 #4325711  gönderen francesco22
 31.10.2019 - 22:39:38
thebesiktas yazdı:
23.12.2017 - 10:43:02
77tus77 yazdı:
13.08.2017 - 02:23:04
nörolojiyi kimse tavsiye etmiyor galiba,zaten olumlu bişey diyeni görmedim.
bekliyoruz...
Olumlu tarafları da yok değil aslında açıkçası kötünün iyisi denebilir nöroloji için...
Sonuçta spesifik bir branş, dahiliye gibi abuk subuk her hasta danışılmaz...Acillerinin büyük çoğunluğu Svh olduğundan çoğunlukla telefon ile yatış vermek yeterli olur...Kardiyoloji veya genel cerrahi gibi girişimsel işlemleri olmadığından acilde sabahlamana gerek kalmaz...Hele nörolojik yoğun bakımı olmayan bir 2. Basamak hastanedeysen çok sıkıntılı hasta da elinde kalmaz,sevk edersin...
Nöroloji ye çok uzak bir arkadaş bence. Svh a telefonla yatış mı kaldı, inme yönergesini okumanı tavsiye ederim, 4.5 saate kadar tpa, 2 güne kadar trombektomi için hastanın düşünülmesi lazım.

Öte yandan girişimsel nöroloji den de haberin yok hocam

Girişimsel Nöroanjiyografi in direk nöroloji tarafından yapıldığı klinikler

Eskişehir
Antep
Diyarbakır
Maraş tıp
Urfa
Elazığ
Van tıp
Malatya eğitim araştırma
Antalya eğitim araştırma
Selçuk tıp
Muğla tıp
Aydın tıp
Isparta tıp
Göztepe eğitim araştırma
Kocaeli eğitim araştırma

Bunlara şu an eğitim alan 1 yıl içinde bitecek 6 svh hocasını da katmalıyız.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
İnme yönergesi derki

· İnme ünitesi ve inme merkezindeki tüm uygulamalardan nöroloji uzmanlarının sorumlu olduğu,

· Nörologların hizmetin koordinasyonu ve organizasyonundan, bir bütün olarak planlanıp yürütülmesinden ve ekibinde bulunan tüm personelden yöneticiye karşı sorumlu olduklarının düzenlendiği yazılıdır

Travmatik olmayan her beyin vakası nöroloji sorumluluğundadır
francesco22 yazdı:
31.10.2019 - 22:45:05
İnme yönergesi derki

· İnme ünitesi ve inme merkezindeki tüm uygulamalardan nöroloji uzmanlarının sorumlu olduğu,

· Nörologların hizmetin koordinasyonu ve organizasyonundan, bir bütün olarak planlanıp yürütülmesinden ve ekibinde bulunan tüm personelden yöneticiye karşı sorumlu olduklarının düzenlendiği yazılıdır

Travmatik olmayan her beyin vakası nöroloji sorumluluğundadır
Nörolog olacak kişi zaten en başta bir ayağının acilde olacağını kabul etmeli .
Ama Yeni inme yönergesindeki durum biraz farklı aslında.
Yeni düzenleme akut dönemdeki svo vakalarına tpa ve trombektomi işlemlerinin ivedilikle yapılabilmesi için getirildi.
Bu düzenleme inme merkezi ünvanına sahip hastanelerde çalışacak hekimler için i.
İnme merkezi olabilmek için de Nöroloji Yoğun bakım, girişimsel radyoloji ve beyin cerrahi bölümünün aktif olarak çalışabildiği bir yer gerekli .
Şu an periferde küçük bir ilçe devlet hastanesinde görevli nöroloji uzmanının bu açıdan tek sorumluluğu hastayı 3. Basamağa sevketmek oluyor yani kimse dağın başında
tpa -trombektomi uygulamasını beklemiyor.
Ha büyük bir 3. Basamakta görev alan tabi ki bu süreci sonuna kadar yönetmek zorunda ama o da tek hekim olmayacak zaten bölümünde .
Anestezi uzmanıydım. Bırakmak zorunda kaldım. Cerrah kaprisi, teknisyen problemleri, malpraktis baskısı, nöbet şartları, hastanın ölüm riski, çalışma stresi, soruşturmalar, puan dezavantajı, yoğun bakım şartları vs derken kendimi antidepresan ve anksiyolitik kullanırken buldum.
 • 1
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23