Çarşamba , Ağustos 21 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
BehzatP. yazdı:
07.12.2018 - 23:33:12
Farmakoloji, fizyoloji, tıbbi genetik hakkında bilgi alabilir miyiz...
Bu alanlar özellikle akademik anlamda çalışmayı düşünenler için cazip gibi görünüyor, ayrıca TUS ile hekim olarak girmek iş garantisi anlamı da taşıdığından diğer bir makul yönü diyebiliriz, tıbbi genetik ve farmakoloji halihazırda zaten dahili tıp bıranşları içinde yer alıyor, özellikle tıbbi genetik hasta görme potansiyelinizin de olduğu bir bölümdür. Bu alanlardaki en büyük sıkıntı zamanında çok sayıda tıp dışı kişinin istihdam edilmiş olmasına dayanan bir hekim istememe eğilimidir, bu tür bir iki bölüm daha var ve zamanında maalesef TUS'dan bir şekilde çıkarılmışlardır ve bence Tıp Fakülteleri ve hekimler için büyük kayıp olmuştur (yeniden TUS'a sokulmaları için çalışılması gerekir, çünkü doktora düzeyinde girebiliyorsunuz dolayısıyla iş yükünüz ve mecburi hizmet gibi durumlar bu olanağı güçleştiriyor ve alan dışından insanlara ağırlık veriliyor) hatta alanda hekim istemeyen pek çok kişiyi de barındırıyor gibi görünüyorlar (şunu demek istemiyorum, tıp dışından asla kimse gelmesi değil, ama burası Tıp Fakültesi sonuçta). Ancak temel tıp bıranşları için söyleyebileceğim en önemli şey doğrudan bu bölümlere gelmek biraz kliniği özlemenize neden olup deprese edebilir, yani hekim gibi hissetmeyebilirsiniz diye canınız sıkılabilir, ama alanda hekim sayısı arttıkça pekala kliniklerle ortak çalışmalar içine de girilebilir, yani bir süre klinik çalışıp da bu alanlara gelinebilir diye düşünüyorum. Bir diğer konu da (şahsi kanaatim) kliniklere göre pek çok kaprisli hocanın bu alanlarda yer alıyor oluşudur, bunlar biraz can sıkıcı olabiliyor. Hekimler için yeni tercih olanaklarının arttırılması için temel tıpta TUS'tan çıkarılmış; biyofizik, Tıbbı etik vs. gibi alanların da bir şekilde kontenjanı az da olsa TUS'a geri alınması gerekir gibime geliyor. Maaşlar konusunda üniversite'de 6000 tl civarı maaş alındığını biliyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Biliyorum kolay değil ama çalışmak istediğimiz bölümü görmeden, oradaki drlarla konuşmadan koşullarını öğrenemezsiniz. Havada kalır burada ne yazsak. Puanlar hazır açıklanmışken gözünüze kestirdiğiniz hastaneleri ve bölümleri gezin görün, oradakilerle konuşun (varsa asistanlarla).
Sonra pişmanlık yaşayıp tekrar tusa hazırlanmak sizi daha çok yıpratır. İstanbul tıp fakleri & eah ile az çok bilgim vardır, buraları yazmayı düşünen ama gelme imkanı bulamayan öm’den yazarsa yardımcı olmaya çalışırım. İyi geceler.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Üroloji ;
maddi anlamda iyi.cerrahi tatmin var.diğer cerrahi branşlara göre rahat.robotik cerrahiyle ilişkili.sık yapılan belli başlı ameliyatları var.hasta sıkıntıları yok.ayrıca sünnet gibi bir avantajı var.

mevcut şartlarda en tercih edilesi cerrahi branş.ortopedi,kvc,nrş gibi yıpratıcı değil.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22