Pazartesi , Eylül 16 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...

eğitim iyi bi yer mi rahat bi yer mi

#3409081  gönderen qazsw
 23.12.2015 - 11:46:39
merhaba arkadaşlar. PEDİATRİ için
sizce kısmen rahat bi yer seçip (hasta sayısı az kan alma damar yolu açma yok, vs) bi yer seçip yan dala hazırlamak mı?
Yoksa eğitimi dolayısıyla yoğunlu olan bi yer seçip iyi bi pediatrist olayı seçmek mi mantıklı?
Gerçi şuan bi kaç yandalı dışında pediatrik yan dal çok mantılı değil deniyor maddi açıdan ve yan dal çokta şart değil gibi ama sizce nasıl bi yer tercih etmeli?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: eğitim iyi bi yer mi rahat bi yer mi

#3409909  gönderen qazsw
 23.12.2015 - 23:42:24
böyle bi yer varsa söylerseniz seviniriz.. ama ikisi arasında kalırsanız hangisini tercih etmek mantıklı pediatri için.?

#3410084  gönderen dryusufk
 24.12.2015 - 00:46:35
Pediatride degilim acil tip son yil asistaniyim ama bana sorarsan rahat degil egitimi iyi yeri asistanlik icin tercih et.Uzmanlikta rahat yerleri arastir.Tababet genel olarak usta cirak iliskisi ile ogrenilir.Senin ust kidemin ne kadar becerikli ise sen onlardan daha da becerikli olursun.Teorik kisimda literatur taramayi okumayi ogrendinmi hallolur zaten.Pediatrininde acili oldugundan acilden ornek vermek gerekirse emboli ekartasyon kriterlerini ya da trombolitik kontrendikasyonlarini okuyarak literatur takip ederek ogrenirsin.Ama tek basina cvp kateteri takmayi pediatrik acil damar yolunu intraosseoz yolu,pediatrik neonatal entubasyonu ogrenmen zor olacaktir.Yarin obur gun nerden cikarsan cik elindeki uzman diplomasina bagli yapman gereken sorumluluklarin ve aldigin risk ayni olacak.Ornek vermek gerekirse asistanlikta rahat edecem diye ileride yeterince yetkin olmadigin bir mudahaleyi eksik yanlis yada komplikasyonlu olarak yaptiginda her cocuk uzmaninin kalacagi mahkeme surecine maruz kalirsin.Bunu engellemenin en guzel yolu da asistan iken henuz uzman sorumlulugunda hasta bakar iken tum mudahaleleri tum hasta tiplerini doz hesaplarini girisimsel isleri yapmaktan gecer.
Kullanıcı avatarı

#3410326  gönderen soneryakamoz
 24.12.2015 - 02:30:36
dryusufk yazdı:Pediatride degilim acil tip son yil asistaniyim ama bana sorarsan rahat degil egitimi iyi yeri asistanlik icin tercih et.Uzmanlikta rahat yerleri arastir.Tababet genel olarak usta cirak iliskisi ile ogrenilir.Senin ust kidemin ne kadar becerikli ise sen onlardan daha da becerikli olursun.Teorik kisimda literatur taramayi okumayi ogrendinmi hallolur zaten.Pediatrininde acili oldugundan acilden ornek vermek gerekirse emboli ekartasyon kriterlerini ya da trombolitik kontrendikasyonlarini okuyarak literatur takip ederek ogrenirsin.Ama tek basina cvp kateteri takmayi pediatrik acil damar yolunu intraosseoz yolu,pediatrik neonatal entubasyonu ogrenmen zor olacaktir.Yarin obur gun nerden cikarsan cik elindeki uzman diplomasina bagli yapman gereken sorumluluklarin ve aldigin risk ayni olacak.Ornek vermek gerekirse asistanlikta rahat edecem diye ileride yeterince yetkin olmadigin bir mudahaleyi eksik yanlis yada komplikasyonlu olarak yaptiginda her cocuk uzmaninin kalacagi mahkeme surecine maruz kalirsin.Bunu engellemenin en guzel yolu da asistan iken henuz uzman sorumlulugunda hasta bakar iken tum mudahaleleri tum hasta tiplerini doz hesaplarini girisimsel isleri yapmaktan gecer.
Pediatri için dediklerinize %100 katılıyorum. Merak ettiğim konu ise, Mikrobiyoloji - Tıbbi Genetik için de aynı düşüncedemisiniz?