Cuma , Ekim 18 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
Kullanıcı avatarı

#3317704  gönderen CaptainJamaica
 24.09.2015 - 18:57:31
Kafanda boyle bir dusunce bile varsa yazma , pediatri oylesine yazilacak bolum degil zorunlu hizmette acil bile bazi yerlerin pediatrisinden iyidir , bi sonraki tusda kesinti olacak , zorunlu hizmet etkilenmez. Ama gercekten gidecek kisileri etkilemis olursunuz
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3317717  gönderen qqvpp
 24.09.2015 - 19:29:46
tusta kesinti olacaksa tamam o zaman, yazmaya gerek yok

Re:

#3317725  gönderen Ostar
 24.09.2015 - 19:51:44
Let the linc begin..

Re:

#3317734  gönderen tabipibrahim
 24.09.2015 - 20:26:38
Millet mağdur olacak diye değil de kesinti olacak diye yazmıyorsun. Bu konudaki düşünceni gözden geçir bence

Re:

#3317742  gönderen DustyBrain
 24.09.2015 - 20:43:52
"İnsan" olmamış oluyorsunz, herşeyden önce.

Bir meslektaşınızın aylarca hazırlandığı ve istediği bir bölümü " yeaaa nolucaaak yhaaa" diye yazıp gitmezseniz, o meslektaşınızın istediği bölüme gidememesine sebep oluyorsunuz. O bölümün bir süre daha asistansız kalmasına sebep oluyorsunuz. Hepsi de 25 yaşına gelmiş bir insanın, hayatıyla ilgili çok önemli bir kararda marketten alacağı dondurmaya karar verirkenki laçkalığını üstünden atamamasından ötürü.

Bu işler bu kadar basit işler değil. Bu lanet TUS süreci hemen hepimizin aşması gereken, bir doktorun hayatına başlaması için son engel neredeyse. Şımarıklığa, kararsızlığa, laçkalığa prim verilecek bir süreç değil.

İzin alın, istifa edin gidin, arkadaşlarınızdan borç alın yoksa paranız, kredi çekin, istediğiniz bölümü gidin görün. Hepsini gezin. Hem kendiniz, hem de diğer meslektaşlarınız için. Kararınızı verin, yazın ve gidin.

Ben yazıp başlamasaydım ya da başlayıp ilk ayımda istifa etseydim kendimden utanırdım. Özsaygımı uzun süre toplayamazdım, "ben bu kadar şuursuz muyum ya?" diye. Başlarsın, 6 ay, 1 yıl denersin, olmuyorsa olmuyordur, istifa edersin. Ama diğer türlüsü çocukluktan başka bir şey değil. Şahsınız özelinde söylemiyorum bunu. Ancak büyümemiz lazım artık. Ciddi bir tercih yaptığımızın farkında olmamız lazım. Hem kendi hayatımızı, hem de başkalarının hayatını etkiliyoruz.

Çocuk oyuncağı değil bu.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3317761  gönderen tedi
 24.09.2015 - 21:29:48
Sizin bu humanistlik dersleri vermenizi gururla izliyorum.
Sanki herşey mükemmel bir düzen içerisinde,
sadece bu arkadaş onu bozuyor gibi davranın.
Bu işin kuralı, kanunu var, adam-kadın sana ne olur diye sormuş,
sen ordan ders veriyorsun.
Unutmayın doğada ortalama 10 canlıdan sadece 1 tanesi üreme şansına sahiptir, o canlıda diğerlerine ayıp oluyor yapmayım bari demez (belgeseli samanyolu yayınlıyorsa başka :) )
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3317763  gönderen mdloji
 24.09.2015 - 21:34:22
Arkanızdan sövülüyor
Kullanıcı avatarı

Re:

#3317777  gönderen dr_mirkan
 24.09.2015 - 22:02:44
akıbet hiç iyi olmuyor
arkanızdan bol bol sövülüyor eğer kayıt yapıp gitmezseniz
Kullanıcı avatarı

Re:

#3317808  gönderen qqvpp
 24.09.2015 - 22:56:49
DustyBrain yazdı:"İnsan" olmamış oluyorsunz, herşeyden önce.

Bir meslektaşınızın aylarca hazırlandığı ve istediği bir bölümü " yeaaa nolucaaak yhaaa" diye yazıp gitmezseniz, o meslektaşınızın istediği bölüme gidememesine sebep oluyorsunuz. O bölümün bir süre daha asistansız kalmasına sebep oluyorsunuz. Hepsi de 25 yaşına gelmiş bir insanın, hayatıyla ilgili çok önemli bir kararda marketten alacağı dondurmaya karar verirkenki laçkalığını üstünden atamamasından ötürü.

Bu işler bu kadar basit işler değil. Bu lanet TUS süreci hemen hepimizin aşması gereken, bir doktorun hayatına başlaması için son engel neredeyse. Şımarıklığa, kararsızlığa, laçkalığa prim verilecek bir süreç değil.

İzin alın, istifa edin gidin, arkadaşlarınızdan borç alın yoksa paranız, kredi çekin, istediğiniz bölümü gidin görün. Hepsini gezin. Hem kendiniz, hem de diğer meslektaşlarınız için. Kararınızı verin, yazın ve gidin.

Ben yazıp başlamasaydım ya da başlayıp ilk ayımda istifa etseydim kendimden utanırdım. Özsaygımı uzun süre toplayamazdım, "ben bu kadar şuursuz muyum ya?" diye. Başlarsın, 6 ay, 1 yıl denersin, olmuyorsa olmuyordur, istifa edersin. Ama diğer türlüsü çocukluktan başka bir şey değil. Şahsınız özelinde söylemiyorum bunu. Ancak büyümemiz lazım artık. Ciddi bir tercih yaptığımızın farkında olmamız lazım. Hem kendi hayatımızı, hem de başkalarının hayatını etkiliyoruz.

Çocuk oyuncağı değil bu.
cevaplarınız ve ahlak dersleriniz için teşekkürler, ama yine de kayıt yaptırmazsam o bölüm ek yerleştirmeye açılmıyor mu? o şekilde hem biri mutlu olmuş olur düşük puanla girerek, hem de bölüm asistansız kalmamış olur.

ama ek yerleştirmeye açılmıyor diyorsanız başka. ben böyle biliyorum.

neyse sonuc olarak gitmeyecegim yeri tercih etmeyecegim.

ayrıca diğer arkadaşara cevap olarak, başkası etkilenir diye değil de tus'ta puanım kesilir diye vazgeçmeme şaşırmanızı anlayamadım, tus'ta başkası üzülmesin diye bildiklerimizi işaretlemeyelim o zaman. insanın önce kendi menfaatini düşünmesi çok doğal.

Re:

#3317849  gönderen DustyBrain
 24.09.2015 - 23:42:02
Ek yerleştirmeyle birisi giriyor evet, ama sizden biraz daha düşük puanla birisi o bölümü ilk tercihine yazmışsa bile ilk tercihlerde giremiyor o bölüme ve belki de çok istemediği bir ilde bir bölüme giriyor. Bir yere yerleştiği için de ek yerleştirmeyle giremiyor.

Elbette kendi menfaatini düşünmeli insan, kimseyi kendinizin önüne koyun demedim. Bilinçli olmak lazım diyorum sadece. Hiç zararı olmasa ek yerleştirme 4-5 ay öteliyor yerleşme durumunu. Bu zaman birisinin evliliği, birisinin ev hayali, birisinin ailesini rahatlatma zamanı olabilir.

Ahlak ya da hümanistlik dersi değil bu. Sadece önemsenmesi gereken şeyler. Gerçekten çok önemsenmesi gereken şeyler. Hafife almamamız gerektiğini düşünüyorum, size zararı 2 puan olsa da bir başkasının hayatını şekillendirebiliyor. Oysa bilinçli tercih yapmak yalnızca biraz uğraş gerektiriyor.

Re:

#3317851  gönderen stiboglukonat
 24.09.2015 - 23:44:47
Sanki başlığı açan insan hiç emek vermemiş öylesine girmiş kazanmış ama gitmemiş gibi konusuyorsunuz o da kendince bir karar aşamasında şuan, ders değil fikir almak istiyor. Hocam kararsizsaniz Pediatri zaten işkence olur daha dün arkadaşımla konuştum Pediatri kazandı nisanda 3. Tusuyla girdi anladım ki farklı bir durumda olsa hemen istifa edecek. Bu herkes için aynı değil tabiki ama ancak gönül verdiyseniz istekliyseniz bu işe atilin derim, ben ilk tusum a girdim kendi tecrübem değil zaten ama konuştuğum 3 Pediatri asistanı da aynı şeyi söylüyor. Karar sizin inşallah hersey gönlünüzce olur.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3317853  gönderen CaptainJamaica
 24.09.2015 - 23:47:05
Arkadasimi hatirliyorum. 0.2 puanla istedigi yere yerlesemedi turkiyenin diger ucunda ayni bolume yerlesti. Sonradan ogrendi ki o adam o yazdigi yere baslamamis :) . Kelebek etkisi gibi ama ne sovdu adamin arkasindan . Yine de guzel sey degil... kesintiyi arttirmalari lazim ya da sonraki tusa giremesinler
Kullanıcı avatarı

Re:

#3317923  gönderen mdack
 25.09.2015 - 02:13:52
Öncelikle çok ayıp olur , sonraki tusda puan kesintisi de cabası olur.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3317925  gönderen montana
 25.09.2015 - 02:17:10
nisan 2016 %2 kesinti seni bekler