Pazar , Ağustos 18 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...

Re:

#3158945  gönderen uykusuzfare
 25.03.2015 - 19:06:51
nickomisin yazdı:
uykusuzfare yazdı:
nickomisin yazdı:çok fazla katkısı olur... kesin git :)
cidden mi? İlk defa biri cesaret vermek istemiş :D mutlu oldum
herşey okul sınav vs degil...
uzasa bile 1 sene gec bıtır bırsey olmaz
çok büyük bir hayat tecrübesi oluyor
kendine güvenin inanılmaz artıyor

daha açık konuşayım ben önceden yurt dısına cıkacagım zaman kesin turla gıderım tur olmazsa beceremem herhalde diye dusunurdum
şimdi kimse beni turla bir yere göndermez, dünyanın her yerine rahatlıkla gidebileceğimi düşünüyorum

daha önce tek başıma sinemaya bile gitmiş b,r insan degildim
erasmus donemınde tek başıma ülke ülke gezdim

zorlukları yok mu? tabı kı var.. ama olsun, onları da yaşa zaten..
o caresızlıgı yasa kı sorun cozme becerın gelişsin :)
gercekten kişisel gelişimine çok şey katar, vizyonun genişler

bir da sana tavsiyem;
gidersen mutlaka hostellerde kal..
hotsellerde hep sırt cantalı gezgınler oldugu ıcın onlarla tanısıp ark olup hıc bılmedıgın bır ulkeyı sehrı hıc bılemdıgın bır ınsanla gezersın super olur...

son sozum;
bazı şeyler hayatta sadece bazı zamanlarda yapılır
10 yıl sonra erasmus yapamazsın, bu kadar özgür olamazsın, bambaşka sorumlulukların olur, fırsatın varken yap..

not: romanya erasmus ıcın cok ıyı bır ulke dıye bılıyorum

daha ne deyim :)

bol şans ;)
çok teşekkürler cesaret verdiğiniz için :D

#3158954  gönderen uykusuzfare
 25.03.2015 - 19:13:42
galicia yazdı:Ne kadar küçük ülke, ne kadar küçük şehir ERASMUS için o kadar iyi. Gittiğin yer ne kadar az gelişmiş ingilizceleri kötü ise senin için o kadar iyi.

Bölümündeki erasmus Koordinatörü ile gitmeden çok iyi ilişkiler kur. Derslerin ne kadar sayılacağı o belirleyecek. İllaki oradaki derslerle buradakileron birebir aynı olmasına gerek yok. Atıyorum orada 4. Siniflarin endokrin stajı var, onu dahiliyeye acil cerrahi stajı var acile veya g. Cerrahide saydirabilirsin. Kredileri +- 1denk getirirsen sıkıntı yok.

Mutlaka gitmemi tavsiye ederim. İntornlukte geçireceğin bir yılda öğreneceğin şeyleri sana merkez acilde 1 günde öğretirler. Mümkünse halk sağlığında bile git. Muhtemelen gittiğin yerde eğitim 7-8 ay olacak bütün stajlarını kredilerini denk getirerek bu sürede bitirebilirsin. Arkadaşların gece 3 nstlerini alırken, kan şekeri takibi yaparken, sabah kanlarını alıyor olduğunu düşünürken senin o esnafa alacağın hazzı kelimelerle tarif edebilmem çok zor. Romanya falan diye küçümseme sakin hayatının en güzel en özgür en mutlu bir yılını geçireceksin çünkü.

6 yıllık tip hayatımda ilk 5 yılla erasmusu mukayese bile edemem. İntornlukten
Kurtulmak için bile değer. Bu fırsat bir daha eline kesinlikle geçmez. Balkanlar en çok merak ettiğim coğrafyalarda birisi. Ve Romanya da erasmus ole ilgili çok iyi seyler duydum.
intörnlukte staj gibi ders görmediğimiz için krediler sorun olmaz diye düşünüyorum. Asıl sorun tabii ki türkiyedeki dost canlısı ve yardımsever(!) hocalarımız. Bir intörnleri eksik olunca ne tepki verirler bilmiyorum. Hayırlısı artık. Sağolun tavsiyeniz için :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3158960  gönderen galicia
 25.03.2015 - 19:23:25
Bu bölüm erasmus Koordinatörüne bağlı. Diğer hocalarından hiçbir alakan olmayacak. Bölüm erasmus Koordinatörü bu konuda tek yetkili ve hiç kimseden onay almasına a gerek yok. Eğer koordinatör cins biri ise o sıkıntı olabilir bir tek. Bizde temel bilimlerde müthiş bir adamdı ben hazırladım her belgeyi kendisi onayladı sağolsun.

Bu arada bu işe niyetlenirsen bu ve bunun gibi çok kafa yoran şey çıkacak gidene kadar ama hepsi bir şekilde hallediliyor bu arada sen de epey tecrübe kazaniyorsun

#3158962  gönderen galicia
 25.03.2015 - 19:25:17
Bu arada hayırlısı olsun tabii.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3158968  gönderen espana
 25.03.2015 - 19:29:52
hayatimin en guzel donemlerinden birini yasadim erasmusta. hic dusunme bile, turkiyede amelelik yapip kan almaktan kotu olabilecegini sanmiyorum. esn vardir gidecegin sehirde, erasmus student network, onlarla iletisime gec sosyal medyayla. gitmeden bicok sey hakkinda bilgi alabilir, kalacagin yeri ayarlayabilir, simdiden orada yasayacagin insanlarla arkadas olabilir orada daha cok eglenebilirsin. hea bir de bol bol gez, paraya kiyma, turkiyeye donup goreve baslayinca bi ay fazladan calisirsin

Re:

#3164460  gönderen Balamir
 01.04.2015 - 13:47:41
Merhaba ben 5. sınıfım öğrenim hareketliliğine basvurdum ama çıkmadı şimdi de staj için şansımı denemek istiyorum kolay geri dönüs alabileceğim üniversiteler var mı daha önce staj hareketliliği yapanlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim
Kullanıcı avatarı

Re:

#3164470  gönderen nickomisin
 01.04.2015 - 14:05:33
espana yazdı:hayatimin en guzel donemlerinden birini yasadim erasmusta. hic dusunme bile, turkiyede amelelik yapip kan almaktan kotu olabilecegini sanmiyorum. esn vardir gidecegin sehirde, erasmus student network, onlarla iletisime gec sosyal medyayla. gitmeden bicok sey hakkinda bilgi alabilir, kalacagin yeri ayarlayabilir, simdiden orada yasayacagin insanlarla arkadas olabilir orada daha cok eglenebilirsin. hea bir de bol bol gez, paraya kiyma, turkiyeye donup goreve baslayinca bi ay fazladan calisirsin
kesinlikle katılıyorum.
bu arada nick ine bakılırsa ispanyaya gitmişsin sanırım?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3165048  gönderen espana
 02.04.2015 - 10:10:49
nickomisin yazdı:
espana yazdı:hayatimin en guzel donemlerinden birini yasadim erasmusta. hic dusunme bile, turkiyede amelelik yapip kan almaktan kotu olabilecegini sanmiyorum. esn vardir gidecegin sehirde, erasmus student network, onlarla iletisime gec sosyal medyayla. gitmeden bicok sey hakkinda bilgi alabilir, kalacagin yeri ayarlayabilir, simdiden orada yasayacagin insanlarla arkadas olabilir orada daha cok eglenebilirsin. hea bir de bol bol gez, paraya kiyma, turkiyeye donup goreve baslayinca bi ay fazladan calisirsin
kesinlikle katılıyorum.
bu arada nick ine bakılırsa ispanyaya gitmişsin sanırım?
yok girite gitmistim. ispanyaya baska zaman gittim :)

Re:

#3165084  gönderen uykusuzfare
 02.04.2015 - 11:25:33
Balamir yazdı:Merhaba ben 5. sınıfım öğrenim hareketliliğine basvurdum ama çıkmadı şimdi de staj için şansımı denemek istiyorum kolay geri dönüs alabileceğim üniversiteler var mı daha önce staj hareketliliği yapanlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim
eğer erasmusun staj hareketliliği seçeneğinden nahsediyorsan, o seçenek mühendislik işletme gibi bölümlerin öğrencileri için diye biliyorum. Yurt dışındaki şirketlerde çalışmaları için. Kendin direk üniversiteye müracat edebilirsin. Bir arkadaşım yaz stajı için polonyaya gitmişti, gdansk'aydı sanırım. Polonya ve iskandinav ülkeleri daha ılımlı diye biliyorum. Ama kendim gitmedim, bunlar duyduklarım. Bi de bu şekilde kendi başına gidersen okuldan burs vs. alamıyosun. Polonya'ya giden arkadaşım tüm masrafları cebinden ödemişti. Umarım istediğin bir yere gidersin, başarılar :)

Re:

#3165105  gönderen gargara
 02.04.2015 - 11:59:10
intörnken 3 ay erasmus yaptım. hem amelelik yapmadım hem de avrupada bir çok ülke gezdim. okul falan uzamaz. gitmeden önce hocalarından onay alman gerekiyor zaten, gittikten sonra da kabul etmeme gibi bir durumları yok. kesinlikle gitmelisin. özelden mesaj atarsan yardımcı olmaya çalışırım.
edit: eğer 4-5-6. sınıfta gidiyorsan staj hareketliliği yapacaksın. çünkü üniversitende staj yapıyorsun, orada da staj yapacaksın.

Re:

#3165124  gönderen Balamir
 02.04.2015 - 12:35:09
gargara yazdı:intörnken 3 ay erasmus yaptım. hem amelelik yapmadım hem de avrupada bir çok ülke gezdim. okul falan uzamaz. gitmeden önce hocalarından onay alman gerekiyor zaten, gittikten sonra da kabul etmeme gibi bir durumları yok. kesinlikle gitmelisin. özelden mesaj atarsan yardımcı olmaya çalışırım.
edit: eğer 4-5-6. sınıfta gidiyorsan staj hareketliliği yapacaksın. çünkü üniversitende staj yapıyorsun, orada da staj yapacaksın.
Staj hareketliliği mi yapmıştınız

Re:

#3165127  gönderen gargara
 02.04.2015 - 12:40:17
Balamir yazdı:
gargara yazdı:intörnken 3 ay erasmus yaptım. hem amelelik yapmadım hem de avrupada bir çok ülke gezdim. okul falan uzamaz. gitmeden önce hocalarından onay alman gerekiyor zaten, gittikten sonra da kabul etmeme gibi bir durumları yok. kesinlikle gitmelisin. özelden mesaj atarsan yardımcı olmaya çalışırım.
Staj hareketliliği mi yapmıştınız
evet. detaylı bilgi ya da yardımcı olabileceğim konular için özel mesaj ile ulaşın.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3165836  gönderen drmuzip
 03.04.2015 - 16:49:29
olumlu yorum yapan arkadaşlara katılıyorum
kesinlikle git.
pişman olmazsın.
ben zamanında erasmus ile gitmeyi son anda kendi ellerimle geri çekmiştim koordinatör hocanın ilgisizliği ve gideceğim yere ilk ben gideceğimden okulun uzama ihtimali yüksek olduğu için...

daha sonra gidemediğim o yerlere her fırsatta gidiyorum.o hırsla heryeri dolanıyorum şimdi.

belki o zaman gitseydim şimdi bu gezme şevki daha mı az olurdu bilmiyorum..

ama kesin git...çok şey katar..