Salı , Ağustos 20 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...

Re: acilmi? pediatri mi?

#4253493  gönderen soroz
 28.03.2019 - 17:53:43
Pediatrinin de acili var ve cidden travmatik, daha yeni başlamışsın acildesin, malpraktis riskinin göbeğinde bazen dkka sında hasta çıkarman karar vermen gerekiyor, deskte muayene odasında etrafta gözünün içine bakan bişeyler bekleyen hasta yakınları o ara telefon konuşması yapman gerekiyor, biri arıyor bişey diyor felan tam bir beyin mucuklaması yaşıyorsun koşarak bir anne içeri giriyor çocuğum fenalaştı diye, ne oldu diyorsun ateşi 38.5 ölçülmüş, öncelikli yazmışlar koşa koşa gelmiş felan daha bugün bu senaryoyu yaşadım tek kalınca, Pediatrinin avantajı uzmanken özelde iş imkanının iyi olması ki çok asistan alındı gelecekte ne olur kestiremiyorum, hastanede daha az zaman geçirmek istiyorsanız acil tercih edilebilinir daha çok şey öğrenebilirsiniz daha geniş bir yelpaze, ben açıkçası pediatriyi branş olarak kafamda çok büyütmüşüm diyorum, hangisinin hakkınızda hayırlısı olabileceğini kestirebiliyorsanız onu seçin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4253683  gönderen muhalefet
 29.03.2019 - 08:32:47
Bu sorunun cevabı günümüz Turkiyesinde aslında çok basit...
TARTIŞMASIZ acil yaz!

Acil istemeyenler yoğunluk ve şiddetten dolayı "acil=şiddet=yoğunluk" diye bilinçaltlarına kazindigi için genelde istemezler...

Bu sebepten ise çocuk hiç tercih edilmemeli çünkü çocuk acil var ve çocuk hekimleri bakıyor..kendisi için hır çıkartan vatandaş mevzu oğlu ise kızı ise çok daha vahşileşebiliyor...

Bir diğer mevzu Malpraktis davaları..yapılan hatada hastanın yaşı tazminat miktarını belirlemekte çok önemlidir. Bundan dolayı en yüklü tazminat davaları ile karşılaşma ihtimali olan branşlar kadın doğum ve çocuk hekimleridir. Çünkü ülkemizde beklenen yaş 80 olmuştur ve 0 yaşındaki bir kimseye yapılacak eskaza hatalı bir uygulama sonucunda 80 yıllık bakım giderleri vs tazminat olarak karşımıza çıkabilir..

Diğer bir mevzu da, 86. Dhy kurasinda ve önceki kuralarda atanan hekimlere bakınız.. 40 acil uzmani, 160 pediatrist atanmaktadir. Siz mezun olana kadar ancak küçük ilçelerde pediatri kadrosu boş kalacaktır. Buna ek olarak zibil gibi pediatri hekimi demek yan dal yapmak ilerde mesleki tatmin açısından bir mecburiyet gibi olacak da demek olabilir. Bu da yeniden yan dal sınavı yeniden hazırlanma ve 3 yıl yan dal eğitimi sonrası tekrar mecburi hizmet ataması demek olur...40 yaşına geldiğinizde bir kaç kez taşınmış, hala daha kesin ikamet edeceği şehri belirleyememis olursunuz..

#4255049  gönderen bifurkasyon
 02.04.2019 - 11:34:57
İkisi de güzel ve tatmini olan bölümler.Acilin uzmanlığı daha rahat.

Özelde iyi imkanlarla çalışan iki bölüm.