Pazar , Ağustos 18 2019
TUS tercihleri hakkında bilgiler ve paylaşım platformu... Nasıl tercih yapılmalı nereleri tercih etmeli & etmemeli...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: nöroloji uzmanlığı ?

#2870176  gönderen dr-ins
 04.05.2014 - 12:56:29
Arkadaşlar; tercih dönemi yaklaşırken hem tercih edeceğiniz yerlerde benim de aralarında bulunduğum :)) muhtemel kıdemlilerinizi üzmemek hem de kendi emeklerinizin boşa gitmesine yol açmamak istiyorsanız dikkatli tercih yapın.

Nörolojiyi düşünenlere; nöroloji uzmanlığı asistanlığından daha ağır olan az sayıdaki bölümden biridir. Nöroloji uzmanının gecesi gündüzü olmaz. Bilinci kapalı her hasta için ki buna üresi 400 olan hepatik yetmezlikli hastalar bile dahil size danışılacağını bilerek tercih edin. İcapçı olduğunuz gecelerde bir mucize olmazsa en az birkaç kez hastaneye çağırılacaksınız. Çalıştığınız hastanede tek nörolog iseniz 7/ 24 icapçısınız ve o ilçenin sınırlarından dışarı adımınızı atamazsınız. Yoğun bakıma, tavana bakan entübe hastalara serviste b.k kokularına alışık değilseniz, göze alamıyorsanız nörolojiyi aklınızdan bile geçirmeyin. Haftalarca uğraşıp sonunda bir sözgelimi hareket bozukluğu çeşidinin tanısını koyup sonra hastaya hiçbir tedavi veremeden evine yollayacağınızı nörolojinin böyle bir dal olduğunu bilerek yazın. Özellikle FTR, psikiyatri gibi rahat branşlar isteyip de kadro olmadığından nöroloji yazan arkadaşlar, en fazla sizler mağdur oluyorsunuz. Nörolog çoğu zaman bir dahiliyeci kadar dahiliye enfeksiyoncu kadar enfeksiyon bilmek zorundadır. Üzerine bir de nörolojinin derya denizi var. Bir de şu ünlü nöroloji acilleri. Şu son virajda dikkatli tercih yapın emeğinizi boşa atmayın. Kardiyoloji ile birlikte dahili branşlardan en ağır olanını tercih edeceksiniz unutmayın.

#2870184  gönderen dr-ins
 04.05.2014 - 13:06:43
Bir de şu son dönemlerde başımıza musallat olan malpraktis-adli vakalar ile ilgili birşeyler anlatayım.

Geçen gün vizit sırasında hocamızın anlattığı Konya'nın ismini versem muhtemelen hepinizin bileceği ünlü bir hastanesinde yaşanan bir olay. Bir hasta klasik SVO kliniği ile hastanenin aciline geliyor. Nörolog evinden çağrılıyor ve muayene sonrasında hastanın tedavisini başlıyor. Yalnız vaka ilk 3 saatte olduğu için trombolitik endikasyonu var.

Arkadaşlar trombolitik demek; çok yüksek kanama riski demek. İlk 2 saat 15 dakikadar bir, sonrasında ise yarım saatte bir ve saatte bir nörolojik muayene yapmak zorundasınız. Yani söz gelimi gece 12'de başladığınız trombolitik demek sizin sabah 8'e kadar hasta başında uyanık olmanızı gerektiriyor.

Neyse bu nörolog arkadaş trombolitik vermiyor ve klasik tedaviyi başlıyor. Hasta birçok SVO'lu gibi büyük oranda parezik sekelli kalıyor. Birçok nöroloji hasta yakını gibi tatmin olmayan hasta yakınları bir şekilde bir avukat tarafından uyarılıyor ve doktora trombolitik vermediği için dava açıyorlar ve kazanıyorlar. Yani öyle ki bundan sonra çok riskli bir işlem olan trombolitik vermediğiniz için bile mahkeme kapılarında sürünebilirsiniz. Malpraktis riskini de göz ardı etmeyin.

Doktorları bu hallere düşürenler utansın ne diyelim.

#2872264  gönderen dratiyeee
 05.05.2014 - 13:59:19
omü nörolojiden yeni istifa eden oldu sölim sıkıntılıdır hocaları vs

Re:

#2873733  gönderen yemos
 06.05.2014 - 11:20:39
Süleyman Demirel nöroloji kaç nöbetleri başlıyorlar hocalar ve eğitim nasıl bilgisi olan var mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2874118  gönderen fuziform
 06.05.2014 - 15:31:45
drahmetburak yazdı:Benim çalıştığım 3 hastane Diyarbakır eğitim arastirma Mardin Kızıltepe devlet hastanesi Nizip devlet hastanesi 3 unde de tavan döner alıyorlardi nöroloji muayene en yüksek vpuanli muayene Yatan hastası da çok yoğun bakımı da var .. maddî yönden iyi bir bölüm ama işte yogun olduğu bit gerçek yinede dahiliyeden ve Kardiyo dan daha iyi bence
Nizip devlet hastanesinde anlatııkları kadar döner yüksek mi. Sırf meraktan soruyom :D
yoksa şehir efsanesi mi

#2874678  gönderen KluverBucy
 06.05.2014 - 21:45:16
Sesli güldüm gerçekten, insanların hayatlarıyla oynadığınızın ve bunun vebalinin ağır olduğunu bilmelisiniz, hırslarınız veya altınıza gelecek bir asistan için insanları yalan yanlış yönlendirmeyin lütfen...Nörolojinin nöbeti zordur svo tanısı sorundur diyebilen burada ki arkadaşlar herhalde diffüzyon mr denen mucizeden bihaber yaşamaktalar dahası girişimsel işlemlerin (girişimsel radyoloji) çok yakında beyin cerrahisi ve nörolojininde yan dalları arasına girecek, yeni tedavi rejimlerinden ve etken maddelerden bahsetmeyeceğim bile... dezenformasyon almış başını gidiyor 50 yi bile bulmayan nöroloji kadroları 60 ın altını zor görürken bu branşı 300 ün üstünde kadro açan branşlarla karşılaştırmak abes ile iştigaldir... Nöroloji için tek bir acı gerçeği belirtmeden geçemeyeceğim kardiyolog kadar çalışır ama asla onlar kadar kazanamayız... Neyse malpraktis ile ilgili yalanlara kulak asmayın Türk Nöroloji Derneğinin web sayfasında herkese açık olarak SVO hastalarının yönetimine yönelik bir pdf dosya var TPA kullanımının ne kadar dar bir hasta grubu için uygun olduğunu orada görebilirsiniz yani kimse size neden TPA başlamadın demez ayrıca en kötü oranlarda bile 14% bulmaz kanama oranı... Bunun dışında hemiplejik hastayı eve yürüyerek gönderdiğiniz vaka sayısı hiçte az değildir, nöroloji öyle anlatılanlar gibi tanı var tedavi yok bölümü hiç değildir... Hasta sıkıntınız hiç olmaz, hatta en aktif polikliniklerden biridir, yoğun bakımı acilide eklerseniz servisler hiç boş kalmaz... Çalışmayı seviyorsanız, tustan sonra sayfa açmam okumam demiyorsanız yazın ve mutlu olun derim ama şu konuda da uyarayım kardiolojinin gelirini veya dermatolojinin rahatlığını beklemeyin... Soracak sorusu olanlara pm yanıt yazabilirim, 3 senelik asistanın ve bu sınavda kliniğimiz asistan kadrosu açmadı. Tercihleriniz de az çok katkım olduysa ne mutlu bana...

#2874736  gönderen dr-ins
 06.05.2014 - 22:09:15
:)) Neler dönmüş yahu. SVO'nun tanısı zordur cümlesini kim kurdu bilmiyorum, ben değilim onu biliyorum. Her neyse yalnızca altıma gelecek çömezle ilgileniyorum. İstifa edip ne kendini ne başkalarını zora sokmasın istediğim için yıllar sonra bu siteye yeniden takılmıştım. yıllar önce de bu site aynıydı yine birşey değişmemiş. Çok doğal karşılıyorum. Belki de hiç müdahil olmamak en iyisi gerçekten. Ancak birşey iddia ederken daha dikkatli olmak lazım diye düşünüyorum. Girişimsel işlemleri uygulayan nöroloji kliniği tüm türkiye'de 3 tanedir biri de ankara numune hastanesi. Sanırım bir de Eskişehir ve İzmir'de birer kişi yapıyor. O işi kim nerede öğrenecek de radyologların elinden alıp girişimsel yapacak.Türkiye'de 4 ya da 5 nöroloğun yaptığı bir işlemi nöroloğun geleceği olarak göstermek de bir vebal olsa gerek.

Yazacak arkadaşlara başarılar dilerim. Umarım mutlu olurlar. Gerçekten de iyi araştırıp konuşup yazın. Hangi bölümü yazacaksanız periferde çalışan özelde çalışan dal mensupları ile konuşarak yazın. Bu ve benzeri sitelerde akşama kadar polemik okuyarak kafanızı karıştırmayın.

Yazmayı düşünen arkadaşlara son tavsiye; gerçekten bu branşı istediğinize emin olunuz ve herkese hayatta başarılar.

#2874785  gönderen KluverBucy
 06.05.2014 - 22:27:48
http://www.noroloji.org.tr/html/file/TN ... 2-2007.pdf
Lütfen trombolitik tedavi kontrendikasyonları bölümüne bir göz atınız ve ne kadar dar bir hasta popülasyonunun bu tedavi için aday olduğunu kendi gözlerinizle görünüz ayrıca yine aynı sitede nörolojinin hasta portföyünün ne kadar geniş olduğunu da görebilirsiniz... Girişimsel için acak ekş kullandığımı belirtir ve bunu sadece biz nörologları değil beyin cerrahlarını da ilgilendireceğini belirtirim... Arkadaş doğru söylemiş mezun olduğunuz olacağınız üniversitenin asistanlarıyla veya tanıdığınız özelde veya devlette çalışan nörologlar ile görüşün ve fikir alın kimsenin size korkunç bölümdür sakın yazma diyeceğini sanmam, seven için deniz deryadır nöroloji...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4239118  gönderen Defg
 02.03.2019 - 21:42:07
Zordur. Meslekte ilerledikçe bir şeyler kolaylaşmaya başlar ya hah işte nörolojide zorlaşıyor.