Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Resim

TUS yerleştirme sonuçlarına göre 10 bin 876 aday yerleşti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2022-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 1. dönem sonucuna göre ek yerleştirme dahil 10 bin 876 adayın yerleştirildiğini bildirdi.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "2022 TUS 1. dönem sınavı sonucuna göre, ek yerleştirme dahil 10 bin 876 adayın yerleştirmesi ÖSYM tarafından yapıldı. Atamayla ilgili iş ve işlemleri tamamlananların kararları Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemine (ÇKYS) yansıtılmıştır. Yarının uzman hekimlerine başarılar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

2022 TUS 1. Dönem sınavı sonucuna göre, ek yerleştirme dâhil, 10.876 adayın yerleştirmesi ÖSYM tarafından yapıldı. Atamayla ilgili iş ve işlemleri tamamlananların kararları Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemine (ÇKYS) yansıtılmıştır. Yarının uzman hekimlerine başarılar diliyoruz.
— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) June 22, 2022
Kullanıcı avatarı
Bence eylülde de bol bol kontenjan basacaklar çünkü dil öğrenip istifa edip gitmeyi düşünen en az 500-700 kişi vardır. Ama sıkıntı şurada bu kadar kontenjan arttırımına rağmen beyin cer, kvc, Genel Cer, Khd dolmuyor veya istifalar aşırı fazla bunu nasıl çözecekler görelim bakalım.
Kronik Tusiyer yazdı:
23.06.2022 - 12:27:46
Bence eylülde de bol bol kontenjan basacaklar çünkü dil öğrenip istifa edip gitmeyi düşünen en az 500-700 kişi vardır. Ama sıkıntı şurada bu kadar kontenjan arttırımına rağmen beyin cer, kvc, Genel Cer, Khd dolmuyor veya istifalar aşırı fazla bunu nasıl çözecekler görelim bakalım.
Hocam dediğiniz gibi dolmuyor fakat önceki tuslara göre cerrahi branşlar dahil tüm bölümlerde giren toplam asistan sayısı arttı.Bunun nedeni kontenjan artışı ziyade Çan eğrisi 85 yaparak baraj geçen sayısı arttığı için tercih sayısı arttı.Hatta bakan birdahaki tus bunu 87 çekecekleri söyledi ..Ben ilerde yabancı dil sınav zorunluluğu kalkacağını düşünüyorum.Ve Eylül tus aynı bu şekil kontenjan bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
chuckcom yazdı:
23.06.2022 - 12:46:31
Kronik Tusiyer yazdı:
Hocam dediğiniz gibi dolmuyor fakat önceki tuslara göre cerrahi branşlar dahil tüm bölümlerde giren toplam asistan sayısı arttı.Bunun nedeni kontenjan artışı ziyade Çan eğrisi 85 yaparak baraj geçen sayısı arttığı için tercih sayısı arttı.Hatta bakan birdahaki tus bunu 87 çekecekleri söyledi ..Ben ilerde yabancı dil sınav zorunluluğu kalkacağını düşünüyorum.Ve Eylül tus aynı bu şekil kontenjan bekliyorum.
36 saat nöbet işi çözüme kavuşmadan görece nöbetleri yoğun olan cerrahi branşlara kimse gitmek istemeyecek inşallah yanılırım ama gerçekler bunlar üzgünüm.
Kullanıcı avatarı
hfv22 yazdı:
23.06.2022 - 12:58:31
çoğu perifer üni lerden bir şey öğrenemeden sahaya sürülecek ve bunlarda ameliyat yapmasını, usg yorumlamasını vs bekleyeceğiz :) ellerine düşmem umarım.
Majör Cerrahi branşlar için ben de senin gibi düşünüyorum. Cerrahide hatanın telafisi olmaz! Maaalesef... 😕
Kullanıcı avatarı
hfv22 yazdı:
çoğu perifer üni lerden bir şey öğrenemeden sahaya sürülecek ve bunlarda ameliyat yapmasını, usg yorumlamasını vs bekleyeceğiz :) ellerine düşmem umarım.
Nitelik / Nicelik oranı düşüyor. Nitelikli doktorları devlet sistemi içinde tutamazlarsa sorun gene çözülmez. :roll:
tuskurusu yazdı:
23.06.2022 - 13:04:45
hfv22 yazdı:
Nitelik / Nicelik oranı düşüyor. Nitelikli doktorları devlet sistemi içinde tutamazlarsa sorun gene çözülmez. :roll:
kadrolar böyle giderse 20 yıl sonra özellikli işlemler için paramızla bile tedavi olamayacağız. sorun çok büyük de günü kurtarma derdinler şu an.
Kronik Tusiyer yazdı:
Yurtdışına gidiyorlar diye kontenjan artırımı bana aşırı derecede mantıksız geliyor. Zaten Türkiye schengen bölgesinde ve ab üyesi olmadığı için yurtdışına gidiş kolay değil. 2021 yılında 16 bin tıp mezunu verildi, her iki tus'ta toplam ( mart +Eylül) 8 9 bin kişi yerleşti. Yurtdışına giden maksimum 1500 2000 kişi falan. Eski kadrolarla bile her türlü kompanse edilir.

Ama bu gidişle Türkiye'deki tıp diplomasının denkliği bütün dünyada kaldırılır diye düşünüyorum. Kendi yorumum ama yeterli öğretim elemanı olmayan yerlere yeni fakülte açılması, eğitici asistan oranının çok düşük olması vs gibi şeylere bakıp diğer ülkeler bu ülkede düzgün eğitim verilmiyor deyip denklikleri kaldırabilir. 3 4 sene sonra Avrupa'ya gidiyoruz da diyemeyecek belki doktorlar
En son Frknty tarafından 23.06.2022 - 16:29:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
10.900 kişi???

Yahu eğitim zaten kötüydü. Şimdi berbat. Hemşireden+personelden çok asistan olan klinik mi olur? Sadece doktor basma, ne olduğu belli bile değil. Uzmanlık son kaledir, onu da ayaklar altına aldılar.
Kullanıcı avatarı
Frknty yazdı:
23.06.2022 - 15:58:11
Kronik Tusiyer yazdı:
Yurtdışına gidiyorlar diye kontenjan artırımı bana aşırı derecede mantıksız geliyor. Zaten Türkiye schengen bölgesinde ve ab üyesi olmadığı için yurtdışına gidiş kolay değil. 2021 yılında 16 bin tıp mezunu verildi, her iki tus'ta toplam ( mart +Eylül) 8 9 bin kişi yerleşti. Yurtdışına giden maksimum 1500 2000 kişi falan. Eski kadrolarla bile her türlü kompanse edilir.

Ama bu gidişle Türkiye'deki tıp diplomasının denkliği yakında bütün dünyada kaldırılır diye düşünüyorum. Kendi yorumum ama yeterli öğretim elemanı olmayan yerlere yeni fakülte açılması, eğitici asistan oranının çok düşük olması vs gibi şeylere bakıp diğer ülkeler bu ülkede düzgün eğitim verilmiyor deyip denklikleri kaldırabilir
Yakında zaten başta Almanya olmak üzere hiçbir Batılı devlet ne tıp fakültesi ne de uzmanlık denkliğini tanımayacak. Belki sayıca çok abartılı kontenjan artırmayan (tıp fak.+uzmanlık) fakülteler müstesna. (Koç Tıp vs olabilir)

2-3 yıl içinde zaten gidebilen gider, gidemeyenlere geçmiş olsun hocam.
10 sene sonra bu ekonomik koşullar devam ederse tusta sadece sayılı dahili branşlar (Dermatoloji, FTR, Psikiyatri, Radyoloji, Çrs) tercih edilecek. Majör Cerrahi branşları tusta tercih edenler parmakla gösterilecek.
Ben cerrahinin geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum (10 sene içinde özele geçebilenler için) sayı yetersiz gelmeye başlarsa arz talep dengesinden özelde güzel ekmek çıkabilir. 😉
Kronik Tusiyer yazdı:
23.06.2022 - 16:31:08
Frknty yazdı:
Kronik Tusiyer yazdı:

Ama bu gidişle Türkiye'deki tıp diplomasının denkliği yakında bütün dünyada kaldırılır diye düşünüyorum. Kendi yorumum ama yeterli öğretim elemanı olmayan yerlere yeni fakülte açılması, eğitici asistan oranının çok düşük olması vs gibi şeylere bakıp diğer ülkeler bu ülkede düzgün eğitim verilmiyor deyip denklikleri kaldırabilir
Yakında zaten başta Almanya olmak üzere hiçbir Batılı devlet ne tıp fakültesi ne de uzmanlık denkliğini tanımayacak. Belki sayıca çok abartılı kontenjan artırmayan (tıp fak.+uzmanlık) fakülteler müstesna. (Koç Tıp vs olabilir)

10 sene sonra bu ekonomik koşullar devam ederse tusta sadece sayılı dahili branşlar (Dermatoloji, FTR, Psikiyatri, Radyoloji, Çrs) tercih edilecek. Majör Cerrahi branşları tusta tercih edenler parmakla gösterilecek.
Ben cerrahinin geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum (10 sene içinde özele geçebilenler için) sayı yetersiz gelmeye başlarsa arz talep dengesinden özelde güzel ekmek çıkabilir. 😉
Katılıyorum hocam. Özellikle Almanlar 3 4 sene içinde uyanıp bizim denklikleri iptal etmeye başlar. Çünkü belli uluslarası kriterler vardır diye düşünüyorum. Kontenjyan artırımı böyle giderse 5 6 öğretim üyesi elemanı olan yere 40 50 asistan varsa ki öğretim üyeliği de 2016 sonrası torpil işine döndü. Almanlar denklikleri iptal eder

TR içinde major cerrahinin geleceği bence de parlak olur. Hele hele iyi cerrahların. Çünkü kontejyan artırımı onları pek etkilemiyor zaten dolmuyor o kadrolar. İstifa oranları da yüksek. Vaka sıkıntıları o yüzden gelecekte de olmaz. Ortopedi kadın doğumcu nrş'ciler eğer kaliteliyse çok iyi kazanırlar ileride.
Kullanıcı avatarı
Kronik Tusiyer yazdı:
23.06.2022 - 16:31:08
Frknty yazdı:
Kronik Tusiyer yazdı:

Bu tabloda umutlu olmak çok çok ilginç. Muasır ülkelerde cerrahi klinigi adam alırken 3 nesline bakiyor, burada adını yazan (hatta dogru kodlayan) beyin cerrahı oluyor, ülkeye bak... ona şimdi eğitimi kim niye versin veya hazirbulunuslugu ne kadar?
Tamamen bitti bu uzmanlık işi.
Kronik Tusiyer yazdı:
23.06.2022 - 13:01:30
chuckcom yazdı:
23.06.2022 - 12:46:31
Kronik Tusiyer yazdı:
36 saat nöbet işi çözüme kavuşmadan görece nöbetleri yoğun olan cerrahi branşlara kimse gitmek istemeyecek inşallah yanılırım ama gerçekler bunlar üzgünüm.
Hocam 2021 Eylül tus 78 kişi beyin cerrahisi yerleşmiş
2022 Mart Tus 144 kişi beyin cerrahisi yerleşmiş
Kısacası hocam bakanlık tüm bölümlerde toplam asistan sayısı arttırdı.Mezun sayısı artıyor tusa giren sayısı artıyor kısacası kimse gitmeyecek değil gidenler illa ki olacak.