Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Türkiye'de hekimler emekli olmaktan korkuyorlar

#4634355  gönderen tuskurusu
 26.05.2022 - 09:22:11
CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Türkiye'de hekimlerin ekonomik koşulların olumsuzluğu nedeniyle emekli olmaktan korktuğunu söyledi

Kasap, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 6 ay önce sağlık personelinin özlük haklarıyla ilgili bir kanun teklifinin gündeme geldiğini ancak daha sonra geri çekildiğini hatırlattı.

"Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü çıkarmış." diyen Kasap, binlerce hekimin yabancı dil kurslarına kayıt yaptırarak yurt dışına gitmeyi planladığını iddia etti.
Türkiye'de doktorların yüzde 67'si yurt dışına gitmek istiyor

Hekimlerin tıpta uzmanlık sınavına hazırlanmadığını savunan Kasap, "Geçen yılın verilerine göre bin 405 civarında hekim Türkiye'yi terk etti. Bu doğru bir süreç değil, süreci iyi yönetemediler. Türkiye'de hekimler emekli olmaktan korkuyorlar. Çünkü emekliyken de çalışmak zorunda kalıyorlar. Şu an üniversite kadrolarında olup 9-10 bin liraya çalışan doçentler var. 10 bin lira maaşla çalışan hekimler var." dedi.

İstanbul'da aile hekimlerinin yüzde 35'inin yabancı uyruklu olduğunu, bu hekimlerin denkliklerinin ne şekilde alındığının bilinmediğini öne süren Kasap, "Çok sıkıntılı bir süreç. İstanbul'da kimsenin görmediği yoğun bakımlarda, kadrosu olmayan, sertifikası olmayan yabancı uyruklu hekimler, hekim gibi görünen şahıslar şu anda nöbet tutuyor. Sağlık Bakanı'nı bu konuda denetime davet ediyorum. Yabancı hekimlerin bu şekilde yer aldığı bir yerde Sayın Cumhurbaşkanı hekimlerimize 'giderlerse gitsinler' diyor. Siz vasıfsız, denkliğini almamış hekimlerle bu sistemi idare edemezsiniz, insanımızın canı, sağlığı bu kadar kıymetsiz olamaz." diye konuştu.

Kaynak: AA
Kullanıcı avatarı
Benim çevremdeki hekim arkadaşlarım, emekliliği gelenleri hemen emekli oluyorlar. Ya özele geçiyorlar ya da muayenehane açıyorlar. Emeklilik hakkını alıp da emekli olmak için düşünen tanıdığım yok.
"Hasta" etiketi altındaki insanlara kaç sene tahammül edebilirsin ki? 5 sene içerisinde depresyon riskin başlıyor zaten. Emekliliğim gelse 1 dakikamı bile düşünmeye harcamam. Hoş emekliliği de görmem ya, Allah herkese sağlık sektöründen kurtulabileceği başka bir iş nasip etsin. 300. mesajımda da güzel dileklerde bulundum, hadi bakalım :D
Kullanıcı avatarı
skyret1 yazdı:
26.05.2022 - 10:30:25
"Hasta" etiketi altındaki insanlara kaç sene tahammül edebilirsin ki? 5 sene içerisinde depresyon riskin başlıyor zaten. Emekliliğim gelse 1 dakikamı bile düşünmeye harcamam. Hoş emekliliği de görmem ya, Allah herkese sağlık sektöründen kurtulabileceği başka bir iş nasip etsin. 300. mesajımda da güzel dileklerde bulundum, hadi bakalım :D
Nice 300 mesajlara diyelim o zaman.... :D
Kullanıcı avatarı

Re: Türkiye'de hekimler emekli olmaktan korkuyorlar

#4634375  gönderen the_dr
 26.05.2022 - 11:04:18
zaten emeklilik yaşı ölmeye yakın , yıprandığımız için ömrümüz sıradan vatandaşlardan daha da kısa olduğu için emekli olmadan ölürüz muhtemelen. korkacak bir şey yok yani kısaca.
Kullanıcı avatarı
the_dr yazdı:
zaten emeklilik yaşı ölmeye yakın , yıprandığımız için ömrümüz sıradan vatandaşlardan daha da kısa olduğu için emekli olmadan ölürüz muhtemelen. korkacak bir şey yok yani kısaca.
Geçen aynen bunu düşündüm. BES yaptırdım kaç seneden beri hababam ödüyorum. 56 yaşında emekli olabiliyormuşuz.

Düşündüm, bizim ailede 55'nin üstünü gören erkek yok. Zaten stress esen hat safhada. BES parasını yiyemeden öbür dünyayamı gideceğim diye? :roll:
Kullanıcı avatarı

#4634385  gönderen the_dr
 26.05.2022 - 11:41:12
tuskurusu yazdı:
26.05.2022 - 11:24:45
the_dr yazdı:
Geçen aynen bunu düşündüm. BES yaptırdım kaç seneden beri hababam ödüyorum. 56 yaşında emekli olabiliyormuşuz.

Düşündüm, bizim ailede 55'nin üstünü gören erkek yok. Zaten stress esen hat safhada. BES parasını yiyemeden öbür dünyayamı gideceğim diye? :roll:
25 yılı erken doldursak bile 60 tan önce maaş bağlanmıyor.

bes in detaylarını bilmiyorum açıkçası.
Kullanıcı avatarı
the_dr yazdı:
26.05.2022 - 11:41:12
tuskurusu yazdı:
the_dr yazdı:

25 yılı erken doldursak bile 60 tan önce maaş bağlanmıyor.

bes in detaylarını bilmiyorum açıkçası.
BES'te 56 yaş ve 10 yıl ödeme gerekiyor emekli olmak için. :wink:

#4634423  gönderen hfv22
 26.05.2022 - 13:01:00
yıpranma diye verdikleri şey 8 yıla 1 yıl ediyor. yeni nesil 60 tan önce emekli olamayacak. dinozor tayfa mesleğin en ballı zamanında çalıştı, malını mülkünü edindi.50-55 yaşında emeklilik hakkı elde etti. 2008 öncesi işe başlayan pratisyen hekim emekli maaşı 10k civarı.2008 sonrası başlayanlar emekli maaşlarına yapılan iyileştirmelerden de yaralanamayacak. gençler emeklilik yaşını görememekten ve asgari ücrete yakın emekli maaşı almaktan korkuyor.
tuskurusu yazdı:
the_dr yazdı:

Vallahi ben bes'ten çıktım, yedim parasını :D Ölürsem kalmasın kimseye, banane ya

#4634441  gönderen Frknty
 26.05.2022 - 14:16:56
tuskurusu yazdı:
CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Türkiye'de hekimlerin ekonomik koşulların olumsuzluğu nedeniyle emekli olmaktan korktuğunu söyledi

Kasap, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 6 ay önce sağlık personelinin özlük haklarıyla ilgili bir kanun teklifinin gündeme geldiğini ancak daha sonra geri çekildiğini hatırlattı.

"Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü çıkarmış." diyen Kasap, binlerce hekimin yabancı dil kurslarına kayıt yaptırarak yurt dışına gitmeyi planladığını iddia etti.

Hekimlerin tıpta uzmanlık sınavına hazırlanmadığını savunan Kasap, "Geçen yılın verilerine göre bin 405 civarında hekim Türkiye'yi terk etti. Bu doğru bir süreç değil, süreci iyi yönetemediler. Türkiye'de hekimler emekli olmaktan korkuyorlar. Çünkü emekliyken de çalışmak zorunda kalıyorlar. Şu an üniversite kadrolarında olup 9-10 bin liraya çalışan doçentler var. 10 bin lira maaşla çalışan hekimler var." dedi.
İstanbul'da aile hekimlerinin yüzde 35'inin yabancı uyruklu olduğunu, bu hekimlerin denkliklerinin ne şekilde alındığının bilinmediğini öne süren Kasap, "Çok sıkıntılı bir süreç. İstanbul'da kimsenin görmediği yoğun bakımlarda, kadrosu olmayan, sertifikası olmayan yabancı uyruklu hekimler, hekim gibi görünen şahıslar şu anda nöbet tutuyor
. Sağlık Bakanı'nı bu konuda denetime davet ediyorum. Yabancı hekimlerin bu şekilde yer aldığı bir yerde Sayın Cumhurbaşkanı hekimlerimize 'giderlerse gitsinler' diyor. Siz vasıfsız, denkliğini almamış hekimlerle bu sistemi idare edemezsiniz, insanımızın canı, sağlığı bu kadar kıymetsiz olamaz." diye konuştu.

Bu hükümet ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Sanki ülkenin kişi başı geliri 60 70 bin dolar yerli halkı doktorluk yapmıyor yabancı ülkelerden doktor almaya ihtiyacımız var. Doktor açığı varsa tıp fakültelerinde okuyan 100 bin öğrenci var. 5 sene bekleyiver. Pakilere filistinlilire suriler Afrikalılara mı kaldınız?

Ülkenin nüfusunun yüzde 90'ı yerli halk ancak İstanbul'daki aile hekimlerinin yüzde 35'i yabancı ise bilerek onları seçiyorsunuz.

Zaten kontenjyanı hem tıp fakültesi hem tus'ta artırıyorlar. 3. Dünya ülkelerinden gelenlere hemen çalışma izni veriyorlar. Ben bu politikayı anlamıyorum eninde sonunda bir doktor enflasyonu olacak. Pratisyen olmak için bile kpss gibi sınav gelecek. İşin kötüsü bunu politika icabı bilinçli yapmıyorlar. Doktorlar artsın maaşları düşürelim diye yapmıyorlar. Beceriksizlikten yönetememekten iş bilmemezlikten ötürü yapıyorlar. Emir komuta zinciri ile marketteki fiyatları, enflasyonu ve faizi düşürebileceğini sanan adamlar. Faizi düşürürsem enflasyon düşecek diyip enflasyonu yüzde 20'den yüzde 70'e çıkarmışlar. Ekonomiyi böyle yöneten adamlar ülkenin her sorununu da böyle yönetiyor
En son Frknty tarafından 26.05.2022 - 14:24:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Frknty yazdı:
26.05.2022 - 14:16:56
tuskurusu yazdı:

İstanbul'da aile hekimlerinin yüzde 35'inin yabancı uyruklu olduğunu, bu hekimlerin denkliklerinin ne şekilde alındığının bilinmediğini öne süren Kasap, "Çok sıkıntılı bir süreç. İstanbul'da kimsenin görmediği yoğun bakımlarda, kadrosu olmayan, sertifikası olmayan yabancı uyruklu hekimler, hekim gibi görünen şahıslar şu anda nöbet tutuyor
. Sağlık Bakanı'nı bu konuda denetime davet ediyorum. Yabancı hekimlerin bu şekilde yer aldığı bir yerde Sayın Cumhurbaşkanı hekimlerimize 'giderlerse gitsinler' diyor. Siz vasıfsız, denkliğini almamış hekimlerle bu sistemi idare edemezsiniz, insanımızın canı, sağlığı bu kadar kıymetsiz olamaz." diye konuştu.

Bu hükümet ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Sanki ülkenin kişi başı geliri 60 70 bin dolar yerli halkı doktorluk yapmıyor yabancı ülkelerden doktor almaya ihtiyacımız var. Doktor açığı varsa tıp fakültelerinde okuyan 100 bin öğrenci var. 5 sene bekleyiver. Pakilere filistinlilire suriler Afrikalılara mı kaldınız?

Ülkenin nüfusunun yüzde 90'ı yerli halk ancak İstanbul'daki aile hekimlerinin yüzde 35'i yabancı ise bilerek onları seçiyorsunuz.

Zaten kontenjyanı hem tıp fakültesi hem tus'ta artırıyorlar. 3. Dünya ülkelerinden gelenlere hemen çalışma izni veriyorlar. Ben bu politikayı anlamıyorum eninde sonunda bir doktor enflasyonu olacak. Pratisyen olmak için bile kpss gibi sınav gelecek. İşin kötüsü bunu politika icabı bilinçli yapmıyorlar. Doktorlar artsın maaşları düşürelim diye. Beceriksizlikten yönetememekten ötürü yapıyorlar.
Ee hocam tarımda da aynı şey. Hükümet ne yapacak, ülkeyi satıp gidiyor işte. Dış ülkeler yakında konkordato ilan etmeseler bari. Allah vere de Ege'yi biz alıyoruz demesinler seneye