Doktorca Haberin Adresi...

Re: Türkiye'de hekimler emekli olmaktan korkuyorlar

#4634447  gönderen Frknty
 26.05.2022 - 14:32:12
skyret1 yazdı:
26.05.2022 - 14:22:48
Frknty yazdı:
26.05.2022 - 14:16:56
tuskurusu yazdı:
26.05.2022 - 09:22:11
CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Türkiye'de hekimlerin ekonomik koşulların olumsuzluğu nedeniyle emekli olmaktan korktuğunu söyledi

Kasap, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 6 ay önce sağlık personelinin özlük haklarıyla ilgili bir kanun teklifinin gündeme geldiğini ancak daha sonra geri çekildiğini hatırlattı.

"Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü çıkarmış." diyen Kasap, binlerce hekimin yabancı dil kurslarına kayıt yaptırarak yurt dışına gitmeyi planladığını iddia etti.
Türkiye'de doktorların yüzde 67'si yurt dışına gitmek istiyor

Hekimlerin tıpta uzmanlık sınavına hazırlanmadığını savunan Kasap, "Geçen yılın verilerine göre bin 405 civarında hekim Türkiye'yi terk etti. Bu doğru bir süreç değil, süreci iyi yönetemediler. Türkiye'de hekimler emekli olmaktan korkuyorlar. Çünkü emekliyken de çalışmak zorunda kalıyorlar. Şu an üniversite kadrolarında olup 9-10 bin liraya çalışan doçentler var. 10 bin lira maaşla çalışan hekimler var." dedi.
İstanbul'da aile hekimlerinin yüzde 35'inin yabancı uyruklu olduğunu, bu hekimlerin denkliklerinin ne şekilde alındığının bilinmediğini öne süren Kasap, "Çok sıkıntılı bir süreç. İstanbul'da kimsenin görmediği yoğun bakımlarda, kadrosu olmayan, sertifikası olmayan yabancı uyruklu hekimler, hekim gibi görünen şahıslar şu anda nöbet tutuyor
. Sağlık Bakanı'nı bu konuda denetime davet ediyorum. Yabancı hekimlerin bu şekilde yer aldığı bir yerde Sayın Cumhurbaşkanı hekimlerimize 'giderlerse gitsinler' diyor. Siz vasıfsız, denkliğini almamış hekimlerle bu sistemi idare edemezsiniz, insanımızın canı, sağlığı bu kadar kıymetsiz olamaz." diye konuştu.

Kaynak: AA
Bu hükümet ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Sanki ülkenin kişi başı geliri 60 70 bin dolar yerli halkı doktorluk yapmıyor yabancı ülkelerden doktor almaya ihtiyacımız var. Doktor açığı varsa tıp fakültelerinde okuyan 100 bin öğrenci var. 5 sene bekleyiver. Pakilere filistinlilire suriler Afrikalılara mı kaldınız?

Ülkenin nüfusunun yüzde 90'ı yerli halk ancak İstanbul'daki aile hekimlerinin yüzde 35'i yabancı ise bilerek onları seçiyorsunuz.

Zaten kontenjyanı hem tıp fakültesi hem tus'ta artırıyorlar. 3. Dünya ülkelerinden gelenlere hemen çalışma izni veriyorlar. Ben bu politikayı anlamıyorum eninde sonunda bir doktor enflasyonu olacak. Pratisyen olmak için bile kpss gibi sınav gelecek. İşin kötüsü bunu politika icabı bilinçli yapmıyorlar. Doktorlar artsın maaşları düşürelim diye. Beceriksizlikten yönetememekten ötürü yapıyorlar.
Ee hocam tarımda da aynı şey. Hükümet ne yapacak, ülkeyi satıp gidiyor işte. Dış ülkeler yakında konkordato ilan etmeseler bari. Allah vere de Ege'yi biz alıyoruz demesinler seneye
Ben bunların sorununu iyi niyet kötü niyetten çok yönetme kapasitesinin olmamasına bağlıyorum. Başkanlık sistemi geldikten sonra gücün tamamı çok ufak bir zümrede toplanınca bilgi birikimleri de yeterli olmayınca çöküş başladı. Adamlar yapılan hatayı bile farkedemeyecek konumda. Ekonomiyi göz göre göre batırdılar. Piyasa ile inatlaşmaktan ötürü kur 1 senede yüzde 100 arttı resmi enflasyon yüzde 70'e çıktı.

Seçimde bu onlara zarar verecek ancak adamlar hata yaptıklarını bile farkedemiyorlar. Nitelikli olanların hepsi kovulmuş.

Mülteci olayı da böyle. Şuan bir sürü soruna yol açıyorlar. Kiralar artırıyor tarımsal üretim yetmiyor, ek sağlık harcamaları, işsizliği artırmak vs. Ileride demografik sorunlara da neden olacaklar. Ancak hükümet algılayamıyor bunu

Konuşacak çok şey var da neyse
Frknty yazdı:
26.05.2022 - 14:32:12
skyret1 yazdı:
26.05.2022 - 14:22:48
Frknty yazdı:
26.05.2022 - 14:16:56

Bu hükümet ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Sanki ülkenin kişi başı geliri 60 70 bin dolar yerli halkı doktorluk yapmıyor yabancı ülkelerden doktor almaya ihtiyacımız var. Doktor açığı varsa tıp fakültelerinde okuyan 100 bin öğrenci var. 5 sene bekleyiver. Pakilere filistinlilire suriler Afrikalılara mı kaldınız?

Ülkenin nüfusunun yüzde 90'ı yerli halk ancak İstanbul'daki aile hekimlerinin yüzde 35'i yabancı ise bilerek onları seçiyorsunuz.

Zaten kontenjyanı hem tıp fakültesi hem tus'ta artırıyorlar. 3. Dünya ülkelerinden gelenlere hemen çalışma izni veriyorlar. Ben bu politikayı anlamıyorum eninde sonunda bir doktor enflasyonu olacak. Pratisyen olmak için bile kpss gibi sınav gelecek. İşin kötüsü bunu politika icabı bilinçli yapmıyorlar. Doktorlar artsın maaşları düşürelim diye. Beceriksizlikten yönetememekten ötürü yapıyorlar.
Ee hocam tarımda da aynı şey. Hükümet ne yapacak, ülkeyi satıp gidiyor işte. Dış ülkeler yakında konkordato ilan etmeseler bari. Allah vere de Ege'yi biz alıyoruz demesinler seneye
Ben bunların sorununu iyi niyet kötü niyetten çok yönetme kapasitesinin olmamasına bağlıyorum. Başkanlık sistemi geldikten sonra gücün tamamı çok ufak bir zümrede toplanınca bunların da bilgi birikimi yeterli olmayınca çöküş başladı. Adamlar yapılan hatayı bile farkedemeyecek konumda. Ekonomiyi göz göre göre batırdılar. Piyasa ile inatlaşmaktan ötürü kur 1 senede yüzde 100 arttı resmi enflasyon yüzde 70'e çıktı.

Seçimde bu onlara zarar verecek ancak adamlar hata yaptıklarını bile farkedemiyorlar. Nitelikli olanların hepsi kovulmuş.

Mülteci olayı da böyle. Şuan bir sürü soruna yol açıyorlar. Kiralar artırıyor tarımsal üretim yetmiyor, ek sağlık harcamaları, işsizliği artırmak vs. Ileride demografik sorunlara da neden olacaklar. Ancak hükümet algılayamıyor bunu
Aynen öyle. Artık halk için de şu geçerli; 'dibi görmeden doğrulamayacağız.'