Doktorca Haberin Adresi...

Makalelerin Sesli hallerini işlevsel buluyor musunuz?

Sesli dinlemeyi seviyorum, okumak uzun sürüyor.
5
36%
Yazıları okumak daha iyi geliyor.
9
64%
Kullanıcı avatarı
Blok Zinciri nedir?Blok zinciri güvenli bir şekilde paylaşılan, merkezi olmayan bir ana veri defteri olarak tanımlanır. Blok zinciri teknolojisi, toplu bir seçilmiş katılımcı grubunun verileri paylaşmasını sağlar. Blok zinciri bulut servisleriyle ile birden fazla kaynaktan gelen işlem verileri kolayca toplanabilir, entegre edilebilir ve paylaşılabilir. Veriler, kriptografik karmalar biçiminde benzersiz tanımlayıcılarla birlikte zincirlenen paylaşılan bloklara bölünür.

Blok zinciri, tek bir doğruluk kaynağıyla veri bütünlüğü sağlayarak veri çoğaltmasını ortadan kaldırır ve güvenliği artırır.

Bir blok zinciri sisteminde dolandırıcılık ve veri müdahalesi önlenir çünkü veriler tarafların çoğunluğunun izni olmadan değiştirilemez. Blok zinciri kayıtları paylaşılabilir ama değiştirilemez. Biri verileri değiştirmeye çalışırsa, tüm katılımcılar uyarılır ve bu girişimi kimin yaptığını öğrenirler.

Blok zinciri teknolojisi nasıl çalışır?

Blok zincirini, işlemlerin tarihi kaydı olarak düşünün. Her blok, bir sıra halinde önceki bloğa "zincirlenir" ve eşler arası bir ağda değiştirilemez bir şekilde kaydedilir. Kriptografik güven ve güvence teknolojisi, her işleme benzersiz bir tanımlayıcı (veya dijital parmak izi) uygular.

Güven, hesap verebilirlik, şeffaflık ve güvenlik zincirin tasarımında vazgeçilmez biçimde yer alır. Bu, pek çok türde kurumun ve ticaret partnerinin verilere erişmesine ve bunları paylaşmasına olanak tanır. Bu fenomene üçüncü taraf, konsensüse dayalı güven denir.

Tüm katılımcılar merkezi olmayan, yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve değiştirilemeyecek ölçüde dayanıklı bir kayıt mekanizmasında her işlemin şifreli kaydını tutar. Blok zinciri herhangi bir ek yük veya aracı gerektirmez. Merkezi olmayan, tek doğruluk kaynağına sahip olmak, birbirine tam olarak güvenmeyebilecek taraflar arasında güvenilir iş etkileşimleri yürütmenin maliyetini azaltır. Çoğu kurumun kullandığı izne dayalı blok zincirlerinde, katılımcılar ağa katılmak için yetkilendirilir ve her katılımcı, her işlemin şifreli bir kaydını tutar.

Güvenli, gerçek zamanlı, paylaşılabilir bir işlem kaydına ihtiyaç duyan her şirket veya şirketler grubu, bu eşsiz teknolojiden yararlanabilir. Her şey tek konumda depolanmadığı için merkezi bir güvenlik açığı noktası olmaksızın daha iyi güvenlik ve erişilebilirlik sağlanır.

Blok zinciri, altında yatan teknoloji ve kullanım durumları hakkında daha fazla bilgi edinmek için işte bazı önemli tanımlar.

Merkezi olmayan güven:

Kurumların diğer veri depoları yerine blok zinciri teknolojisini kullanmasının temel nedeni, merkezi bir otoriteye güvenmeden veri bütünlüğü garantisi sağlamaktır. Bu, güvenilir veriler aracılığıyla merkezi olmayan güven olarak adlandırılır.

Blok zinciri blokları:

Blok zinciri adı, verilerin bloklar halinde saklanması ve her bloğun bir önceki bloğa bağlanarak zincir benzeri bir yapı oluşturması gerçeğinden gelir. Blok zinciri teknolojisi ile, bir blok zincirine yalnızca yeni bloklar ekleyebilirsiniz. Blok zincirine eklendikten sonra herhangi bir bloğu değiştiremez veya silemezsiniz.

Konsensüs algoritmaları:

Bir blok zinciri sistemi içindeki kuralları uygulayan algoritmalar. Katılımcı taraflar blok zinciri için kurallar belirledikten sonra, konsensüs algoritması bu kurallara uyulmasını sağlar.

Blok zinciri düğümleri:

Blok zinciri veri blokları, verileri senkronize veya güncel tutan depolama birimleri olan düğümlerde depolanır. Herhangi bir düğüm, eklendikten sonra herhangi bir bloğun değişip değişmediğini hızlı bir şekilde belirleyebilir. Blok zinciri ağına yeni, tam bir düğüm katıldığında, şu anda zincirde bulunan tüm blokların bir kopyasını indirir. Yeni düğüm diğer düğümlerle senkronize olduktan ve en son blok zinciri sürümüne sahip olduktan sonra, diğer düğümler gibi herhangi bir yeni blok alabilir.
İki ana blok zinciri düğümü türü vardır:

Tam düğümler blok zincirinin tam bir kopyasını saklayın.

Hafif düğümler yalnızca en son blokları depolar ve kullanıcılar ihtiyaç duyduğunda eski blokları talep edebilir.

Resim

Sağlık Sektöründe Blokzinciri Teknolojisi

Sağlık sektöründeki blokzinciri teknolojisinin kapsamı oldukça geniş. Bu sektördeki blokzinciri girişimleri diğer sektörlerden daha geç başladı, ancak 2016 ve 2017’de önemli ölçüde büyüdü.

COVID-19 sırasında, pandemiye karşı savaşmaya yardımcı olacak birçok blokzinciri çözümü ortaya çıktı. Örnek verecek olursak, Kanada merkezli bir blokzinciri şirketi olan VitalHub, DOCit ​​adlı blokzinciri tabanlı bir COVID-19 elektronik tarama aracı kullandı. Bunun yanı sıra yine COVID-19 ile mücadele için birçok sertifika doğrulama ve tedarik zinciri izleme çözümü duyurulmuştu.

Stanford Graduate School of Business tarafından yayınlanan “Blockchain for Social Impact: Moving the hype” başlıklı bir araştırma, sağlık sektörünün 2016 yılından bu yana diğer tüm sektörlerden daha fazla girişim çektiğini ortaya koyuyor. 2016 ve 2017’de başlatılan tüm girişimlerin “%25’i sağlığa odaklandı, bu da bir sonraki önde gelen sektör olan finansal katılımın (%13) neredeyse iki katı.”

Tüm bu rakamlar ve gelişmeler umut verici. Peki blokzinciri teknolojisinin sağlık sektöründeki uygulamaları neler?

Elektronik Sağlık Kayıtları


Hastaların sağlık kayıtlarının tutulması sağlık sektöründeki en büyük zorluklardan biri. Üçüncü taraf bilgi alışverişleri mevcut olsa da, her sistem özel veri standartları ve süreçlerine sahip olduğundan, bunların birlikte çalışması maliyetli ve zor olabiliyor. Birçok elektronik sağlık sistemi var ve her biri diğer sistemlerden farklı veriler içeriyor. Bu, hasta verilerinin birçok farklı sisteme dağıldığı anlamına geliyor ve bu da doktorların, bir hastanın tam tıbbi geçmişine erişmesini zorlaştırır.

Tüm tıbbi kayıtların bütünlüğünü sağlamak için bir blokzinciri ağı kullanılabilir. Bir hastanın verileri blokzincirine aktarıldıktan sonra sonsuza kadar orada kalabilir. Bu şekilde doktorlar ve sağlık personeli doğrulanmış bilgiye, o hastanın sağlık kaydına ve önceki tedavi verilerine kolayca erişebilir.

New Jersey merkezli tıbbi faturalama ve sağlık odaklı BT şirketi olan MTBC, birden çok elektronik sağlık kaydı sistemi (EHR) arasında izinlerle değiş tokuş edilen tıbbi kayıtların referanslarını tutan bir blokzinciri ağı uyguladı. Hastalar, EHR mobil uygulaması aracılığıyla kayıtlarına erişimi kontrol edebiliyor ve EHR’si ağa katılan herhangi bir sağlayıcıya izin verebiliyor.

Tıbbi Araştırmalar

Tıp bilimcileri ve araştırmacılar, hastanın verilerine doğrulanmış erişim yoluyla herhangi bir spesifik tedavinin bir hastalık üzerindeki etkisini etkili bir şekilde inceleyebilirler. Bu, tedavi metodolojisi ve tıpta gelişme ile sonuçlanabilir.

İlaç şirketleri, hastaya özel ilaçlar yapmak için blokzincirinde depolanan bir hastanın verilerine erişebilir.

İlaç Tedarik Zinciri

Stanford Graduate School of Business’in raporuna göre ilaç tedarik zinciri, sağlık sektöründe en çok kullanılan blokzinciri uygulamasıdır.

Resim

İlaç ve aşıların üreticiden son kullanıcıya güvenli taşınması dünya çapında bir endişe kaynağı. Temel zorluklardan biri, birçok ilaç maddesinin yalnızca belirli bir sıcaklık aralığında canlı kalması ve tedarik sırasında çok sıcak veya çok soğuk sıcaklıklara maruz kalırsa, ilacın artık gerektiği gibi çalışmamasıdır. Blokzinciri teknolojisinin gerçek zamanlı takip yeteneği, ilaç şirketlerin artık kabul edilebilir durumda olmayan ilaçları atmasına olanak tanır.

Bir diğer önemli sorun ise sahte ilaçlardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bir tahminine göre, her yıl 700.000 ölüm, yalnızca sahte sıtma ve tüberküloz ilaçlarının sonucu gerçekleşiyor. Blokzinciri teknolojisi bu konuda da öne çıkıyor. Ürün verileri blokzincirinde güvenli bir şekilde saklandığından, bir müşteri kolayca kaynağı geriye doğru izleyebiliyor.

Sonuç

Sağlık sektörü, birçok potansiyel fayda için blokzinciri teknolojisinden yararlanabilir. Güvenlik, şeffaflık ve gerçek zamanlı takip gibi özellikler bu sektörde uzun süredir devam eden sorunları çözebilir. Ancak sağlık sektöründe blokzincirinin büyük ölçekli uygulanması çok da kolay olmayacak. Teknoloji henüz yeni sayılır ve bu nedenle bazı belirsizlikler bulunuyor.

Sağlık departmanı genellikle hükümetin sorumluluğu altındadır ve büyük ölçüde düzenleniyor. Yine de, bu teknolojiyle ilgili net düzenlemeler yok. Bu yüzden blokzincirinin geleneksel sistemleri devralacağını söylemek için henüz çok erken.
Kullanıcı avatarı
AI - Deep Learining sağlık alanında o kadar muazzam şeyler yapıyor ki. Blokchain ise bize Bitcoin ile miraz kalan bir şey. Digital Güvenlik, digital imza, digital takip gibi bir çok şeye bakışımızı değiştiriyor. Bitcoine ileride ne olur bilemeyiz ama BlockChain hayatımızın bir parçası olacak.
Kullanıcı avatarı
tuskurusu yazdı:
20.05.2022 - 09:08:26
AI - Deep Learining sağlık alanında o kadar muazzam şeyler yapıyor ki. Blokchain ise bize Bitcoin ile miraz kalan bir şey. Digital Güvenlik, digital imza, digital takip gibi bir çok şeye bakışımızı değiştiriyor. Bitcoine ileride ne olur bilemeyiz ama BlockChain hayatımızın bir parçası olacak.


Aynan hocam, Blockchain uygulamasının Finans tarafındaki yansıması Bitcoin ve kripto paralar, Veri tarafındaki uygulamaları şeffaflık, ulaşılabilirlik,


Sağlık sektöründe beni heyecanlandıran verilerin kurumlardan bağımsız güvenli bir ortama taşınması, oluşan bulguların büyük bir veri olarak işlenmesi ve gelen taleplere; benzeri vakalara hızlı erişim olması.
Ortak büyük bir kütüphane ve istediğiniz yerde ulaşabilmek, bir o kadar da hızlı çözüm üretilmesi heycan verici.


Bunların artı bir yanı Sanal geçerklik (virtual reality) ye bu veriler işlenirse büyük bir sanal gerçeklik kütüphanesi oluşturulabilir. Bu da youtubedan güniçinde karşılaştığımız bir sorunu aratıp videosnu izlemek kadar kolay olacak bir veri kütüphanesi sağlayacaktır.Şu anda dünya çapında sağlık sektöründe yapılan blockchain uygulamalarını anlatan bir yazı metni,

https://builtin.com/blockchain/blockcha ... -companies