Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Columbia Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu'ndaki araştırmacılar, simüle edilmiş vasküler akışlarla bağlantılı bağımsız nişlerde kalp, kemik, karaciğer ve cilt dokusunu birleştiren gelişmiş bir çip üzerinde organ sistemi geliştirdiler. Sistem, simüle edilmiş damar sistemi içinde dolaşan bağışıklık hücrelerini bile içerir. Teknoloji, bilim adamlarının ilaçların veya müdahalelerin aynı anda birden fazla organ üzerindeki etkilerini incelemesine izin verdiği için çip üzerinde organ sistemlerinde bir ilerlemeyi temsil ediyor. Ayrıca, tasarlanmış dokuların tümü, bir kan örneğinden türetilen uyarılmış pluripotent kök hücreler kullanılarak oluşturulduğundan, kişiselleştirilmiş ilaca izin verebilir.

Resim

Dünya çapında bir dizi araştırma kurumu, çeşitli benzersiz cihazlar geliştirdi, ancak çoklu organ sistemleri oluşturmak zor olmaya devam ediyor. Sonuçta, vücuttaki her organ, dolaşım yoluyla diğer organlara bağlı olmasına rağmen, kendisine en uygun benzersiz bir ortama sahiptir. Bu nişleri bir çip üzerinde yeniden oluşturmak, aralarında iletişime izin verirken zorlu bir iştir, ancak bu araştırmacılar, çok fazla sıkı çalışmadan sonra onu kırmış görünüyorlar.
"Bu bizim için büyük bir başarı - on yıl boyunca yüzlerce deney yürüterek, sayısız harika fikir keşfederek ve birçok prototip inşa ederek geçirdik ve şimdi en sonunda organ etkileşimlerinin biyolojisini başarılı bir şekilde yakalayan bu platformu geliştirdik.

Resim

Çip, bir mikroskop lamı boyutundadır ve araştırmacıların seçtiği kemik, deri, kalp ve karaciğer dokularını içerir, çünkü bu dokuların tümü kanser tedavisi sırasında önemli yan etkiler yaşar. Bu nedenle sistem, belirli bir hastanın belirli bir kanser tedavisini tolere edip etmeyeceğini test etmek için bir yöntemi temsil eder.


Araştırmaya katılan başka bir araştırmacı olan Kacey Ronaldson-Bouchard, "Bireysel fenotiplerini korurken dokular arasında iletişim sağlamak büyük bir zorluk oldu" dedi. "Hastadan türetilen doku modellerini kullanmaya odaklandığımız için, her dokuyu hastada göreceğiniz tepkileri taklit edecek şekilde çalışacak şekilde ayrı ayrı olgunlaştırmalıyız ve birden fazla dokuyu bağlarken bu gelişmiş işlevi feda etmek istemiyoruz. ”

“Vücutta her organ kendi çevresini korurken, dolaşımdaki hücreler ve biyoaktif faktörler taşıyan damar akışı ile diğer organlarla etkileşime girer. Bu nedenle, biyolojik aslına uygunluğunu korumak için gerekli olan her bir doku nişini korurken, organlarımızın vücuttaki bağlantı şeklini taklit ederek dokuları vasküler dolaşım yoluyla bağlamayı seçtik.”
Kullanıcı avatarı
Otonom sistemler tıp alanında yaygınlaşsa da bence bir insanı en iyi bir doktor tedavi eder, günün sonunda robot değil insanız neticede, ama gelişmeler umut verici bence 🥼