Doktorca Haberin Adresi...
Resim
Sağlıkçıların gözü kulağı Meclis’te. Mali haklarda ve çalışma şartlarında iyileştirme öngören düzenlemeler yasalaştırılacak. Önce şiddet cezalarını ağırlaştıran teklif, ardından maaş artışlarına yönelik düzenleme Meclis'ten geçecek.

Salgın sürecinde özveriyle görev yapan sağlık çalışanlarının beklentileri bir bir hayata geçiriliyor.

“Asistanlıkta Adalet” olarak adlandırılan yasa geçen ay yürürlüğe girdi. Sırada diğer düzenlemeler var.

Sağlıkçıların ek ödemeleri artırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı mali ve özlük haklardaki iyileştirmelerin, Meclis Genel Kurulu'nun gündemindeki torba teklifin içinde yasalaştırılması planlanıyor.

Bu çerçevede, doktorların ve diğer sağlık personelinin sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine alınacak. Bütçeden performans ödemeleri için ilave kaynak aktarılacak.

Maaş artışı emekli doktorların emekli aylıklarına da yansıtılacak

Döner sermaye sistemi, tüm hastanelerde etkinleştirilecek ve döner sermayeden alınan ek ödemeler artırılacak. Maaş artışı emekli aylıklarına yansıtılacak. Aile hekimlerinin temel ücretleri de yükseltilecek.

Sağlıkçıların görev başında yaşadığı sorunlar için de yasal tedbirler güçlendirilecek. Doktorlara, tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle soruşturma açılabilmesi izne bağlı olacak. Ceza soruşturması başlatılabilmesi için Mesleki Sorumluluk Kurulu'nun onay vermesi gerekecek.

Sağlıkçıya şiddete ceza artıyor

Yeni yasa teklifli ile sağlık çalışanlarına şiddetin cezası da ağırlaştırılacak. Şiddet, katalog suçlar kapsamına alınarak, faillerin tutuklu yargılanmaları kolaylaştırılacak.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/gundem/s ... 78847.html
"Salgın sürecinde özveriyle görev yapan sağlık çalışanlarının beklentileri bir bir hayata geçiriliyor."

Bir de marifet gibi anlatmazlar mı?
Covid patlamış iş yükü 2-3 katına çıkmış.Alım gücü %200 den fazla düşmüş şimdi sen tabanı 30 bin yapsan ne fark eder. 2 yıldır aylık 20 binden fazla eksik verdiklerini prim olarak ödersen düşünürüz.
solly yazdı:
10.05.2022 - 22:43:35
catastroph yazdı:
10.05.2022 - 22:39:59
2071 Mayıs ayında meclisten geçecek. Son bilgi.
Duyum içeriden mi hocam
Duyum dışarıdan, içeride harıl harıl konuyu görüştükleri için kimse dışarı çıkamıyor. Ama kapıdan içeriyi dinleyen çaycı arkadaşımız var, sağolsun. O söledi.
ASISTANLIK TA ASIL ADALET:
Özellikle cerrahi bölümlerde Mobingi ortadan kaldırmak. Kıdemli kendini cerrahinin sahibi sanıyor. Adam taş devrinde mi yaşamış ne. Biz böyle gördük. Uzay çağında sen hayata dair bişey görmemişsin kardeşim. Hocaların ilgilenmesiyle çözülür. Yoksa çözülmez. 36 saat nöbete son verilmeli. Nöbet ertesi izin gelmeli. İnsanlar Avrupaya neden özeniyorki hak hukuk adalet eşitlik kavramından.
catastroph yazdı:
10.05.2022 - 22:59:00
solly yazdı:
10.05.2022 - 22:43:35
catastroph yazdı:
10.05.2022 - 22:39:59
2071 Mayıs ayında meclisten geçecek. Son bilgi.
Duyum içeriden mi hocam
Duyum dışarıdan, içeride harıl harıl konuyu görüştükleri için kimse dışarı çıkamıyor. Ama kapıdan içeriyi dinleyen çaycı arkadaşımız var, sağolsun. O söledi.
Çaycı hüseyinin kulağı sağlamdır.
Bunlar PATRONLARIN SÖZÜYLE İŞ YAPIYORLAR, BAŞKA ÇÖZÜM YOK ARKADAŞLAR, ANCAK bundan anlayacaklardır: Hasta garantisi verilen hastanelerde RANDEVUSUZ HASTA BAKMAYIP FAZLADAN FEDAKARLIKLA YAPTIĞIMIZ İŞLEMLERDEN ELİMİZİ ÇEKERSEK bu hastanelerin gelirleri önemli oranda düşer. BİZ HEKİMLERİ TAKMAYANLAR O ZAMAN BİRAZCIK ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYAR. Tüm arkadaşlarımla zaman kaybetmeden herhangi bir HEKİM SENDİKASINA ÜYE OLMAK VE TEPKİLERİMİZİ HUKUK SINIRLARI İÇİNDE FİİLİ OLARAK GÖSTERMEK işe yarayabilir diye düşünüyorum. Bir arkadaş mühendis ve SADECE GÜNDÜZ MESAİSİYLE 19 bin maaş alıyor, ben bu tempoyla 12 bin alıyorum, BUNLAR SÖZDEN ANLAMIYORLAR YETER ARTIK