Cuma , Şubat 26 2021
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Akademide son günlerde yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin gözetilmediği, bu hususunda toplumsal vicdanı rahatsız ettiği yönünde dikkate alınması gereken şikayetler var. Bununla ilgili önümüzdeki haftalarda bazı kararlar alacağız" dedi.

YÖK Başkanı Saraç, başkanlıkta düzenlenen toplantıda 'YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu'nun tanıtımını yaptı. Saraç, YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu'nun doktoralı insan kaynağının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamına imkan sağlayacak önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Saraç, "Yeni YÖK'ün bir hizmeti olan YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu sayesinde Türk yükseköğretim sisteminde yer almak isteyen, doktorasını başarıyla tamamlamış, Türk veya yabancı uyruklu kişiler ile stratejik hedefleri doğrultusunda öğretim üyesi arayan üniversiteler bir araya gelecektir. Böylece, Türk yükseköğretim sisteminde doktoralı insan kaynağı ihtiyacının karşılanması sürecine katkı sağlanacak ve öğretim üyeliği istihdamı sürecinin daha şeffaf, nitelik, liyakat ve ehliyet esaslı olarak yürütülmesi mümkün olacaktır. Yükseköğretimde ilk defa uygulanacak bu yöntem ile üniversite akademik personel istihdamına yeni bir vizyon kazandırılmaktadır. Kurgusu itibariyle diğer pek çok projemizde olduğu gibi ülkemizde ve uluslararası düzeyde bir ilk olma özelliğine sahiptir" dedi.

'YENİ VE YENİLİKÇİ ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ'

Platforma doktora eğitimlerini başarı ile tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı uyrukluların giriş yapabileceklerini belirten Saraç, doktoralı öğretim üyesi adaylarının belirlenen 'https://kariyer.yok.gov.tr' elektronik adresten veya e-devlet kapısından platforma girebileceklerini söyledi.

Saraç, "Yükseköğretim tarihinde bir ilk olan bu platform, doktorasını tamamlamış akademisyen, araştırmacı ve bilim insanlarının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamın gerçekleşmesine hizmet edecektir. Yeni YÖK olarak, kaliteyi, şeffaflığı ve liyakati önceleyerek, yeni ve yenilikçi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akademideki atamalara ilişkin şikayetlerin farkındayız. Ama bu şikayetlerin ancak şeffaflık ve liyakat öncelenerek çözülebileceğini, önümüzdeki günlerde liyakat ve ehliyeti öne çıkaracak yeni kararlar alınacağını da ifade etmek isteriz" diye konuştu.

'ATAMA ŞİKAYETLERİNE İLİŞKİN KARARLAR ALACAĞIZ'

Saraç, bir gazetecinin 'YÖK bu sistemin neresinde olacak ve bu sistem liyakata yönelik bir çözüm sağlayabilecek mi?' sorusuna, şöyle yanıt verdi:

"YÖK bu sistemi inşa eden kurgulayan kurum. Bu sistemin gözetiminden ve gelişiminden haberdar olacak. Akademide son günlerde yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin gözetilmediği, bu hususunda toplumsal vicdanı rahatsız ettiği yönünde yoğun ve dikkate alınması gereken şikayetler var. Bu tabi ki tek bir projeyle, alınacak bir iki kararla düzeltilecek bir husus değil tek başına. Bu bir kültür meselesi. Liyakat ve ehliyetin yerleştirilmesi için o süreçlerin kolaylaştırılması ve durumların sisteme sirayet etmesine engel olunması da icap ediyor. Bu, bu yönde atılan önemli önemli bir adım. Gençlerimiz liyakatlı olduklarını ifade edip kendilerinin ehliyetlerine ve liyakatlarına uygun bir tarzda bir sistem içerisinde üniversitelere intikal edemedikleri hususunu dile getiriyorlar. Bunların kamuoyuna yansıyan örnekleri bizim ciddiye almamız gereken örnekler. Bu bağlamda biz üniversitelerimizde doktorasını bitiren öğretim üyesi adaylarımızı ince bir mühendislikle belirlenen sistem dahilini de birleştireceğiz. Bunun ötesinde yeni YÖK olarak önümüzdeki haftalarda bu ilanlara yönelik yeni kararlar alacağımızı da ifade etmek isterim. Türkiye’de tek bir kişinin ihtisas yaptığı bir alana özgü özel şart konularak ilana çıkılması ne akademinin ne vatandaşlarımızın vicdanında kabul görecek bir husus değil. Bununla ilgili önümüzdeki haftalarda bazı kararlar alacağız."

'GENEL GEÇER DÜZENLEME YAPACAĞIZ'

Tek bir kişiye özel ilan verilmesinin kabul edilemeyecek olduğu açıklamasının hatırlatılarak, buna yönelik çalışmayla ilgili detayların sorulması üzerine Saraç, "Bununla ilgili basit, sade bir iki karar alacağız. Genel geçer düzenleme yapacağız. Çünkü bu kabul edilemez. Diğer taraftan vicdanları yaralamanın ötesinde akademik gelişime daimi tekamülü de kaliteyi de engelleyici bir bariyer olarak önümüze çıkıyor. Bu kötü gidişin engellenmesi lazım. Biz isteriz ki üniversitelerimiz kendilerine devrettiğimiz yetkiler çerçevesinde bunu üniversite bazında çözüm üretsinler. Fakat bu olmadığı takdirde YÖK’ün de anayasadan kaynaklanan bazı yetkileri çerçevesinde bu konuya müdahale etmesi görev tanımına dahil oluyor. Bundan dolayı önümüzdeki haftalarda basit, yalın bazı kararlar alacağız" diye konuştu.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
dexter28 yazdı:
12.02.2021 - 13:51:30
Acaba günün birinde gerçekten liyakate dayalı bir sistem kurabilecek miyiz?
YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu hizmete açıldı

“YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu”nun tanıtımı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç’ın başkanlığında, YÖK Genel Kurul üyelerinin katılımlarıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Saraç, YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu’nun doktoralı insan kaynağının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamına imkân sağlayacağı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının önemli bir çalışması olduğunu söyledi.

"Öğretim üyeliği istihdamı süreci daha şeffaf, nitelik, liyakat ve ehliyet esaslı olarak yürütülmesi mümkün olacak"

Yeni YÖK 'ün bir hizmeti olan YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu sayesinde Türk yükseköğretim sisteminde yer almak isteyen doktorasını başarıyla tamamlamış Türk veya yabancı uyruklu kişiler ile stratejik hedefleri doğrultusunda öğretim üyesi arayan üniversiteler bir araya geleceğine değinen YÖK Başkanı Saraç, “Böylece Türk yükseköğretim sisteminde doktoralı insan kaynağı ihtiyacının karşılanması sürecine katkı sağlanacak ve öğretim üyeliği istihdamı sürecinin daha şeffaf, nitelik, liyakat ve ehliyet esaslı olarak yürütülmesi mümkün olacaktır.” diye konuştu.

Projenin doktoralı öğretim üyesi adayı ile nitelikli öğretim üyesine ihtiyaç duyan üniversiteler olmak üzere iki ayağı olduğunu ifade eden Saraç, doktoralı öğretim üyesi ayağında bu platforma doktora eğitimlerini başarı ile tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı uyruklular giriş yapabilecekleri sözlerine ekledi.

"Üniversitelere ihtiyaçları olan doktoralı öğretim üyeleri için çağrıda bulunmalarına veya ilanlarını paylaşmalarına da imkan tanıyacak"

YÖK Başkanı, projenin üniversiteler ayağında ise, platformun Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinde bulunan “YÖK Kariyer” modülünde yer almakta olduğunu ve üniversitelere ihtiyaçları olan doktoralı öğretim üyeleri için çağrıda bulunmalarına veya ilanlarını paylaşmalarına da imkan tanıyacağının altını çizdi.

İlk aşamada bu platform devlet üniversiteleri için aktif hale getirileceğini hatırlatan Saraç, daha sonra vakıf üniversitelerinin de hizmetine sunulacağına dikkat çekti.

Yükseköğretim tarihinde bir ilk olan bu platformun doktorasını tamamlamış akademisyen, araştırmacı ve bilim insanlarının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamın gerçekleşmesine hizmet edeceğine vurgu yapan Başkan Saraç, Yeni YÖK olarak, kaliteyi, şeffaflığı ve liyakati önceleyerek yeni ve yenilikçi çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Platformla üniversitelerde daha “şeffaf ve liyakat odaklı” istihdama imkan sağlanacak

“YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu” sayesinde Türk yükseköğretim sisteminde yer almak isteyen Türk veya yabancı uyruklu doktorasını başarıyla tamamlamış kişiler ile öğretim üyesi arayan devlet üniversiteleri dijital bir platformda bir araya gelecek.

YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformunun amacı, doktoralı insan kaynaklarının yükseköğretim sistemimizde “daha şeffaf ve liyakat odaklı” bir şekilde istihdamına imkân sağlamak. Üniversiteler bu dijital platform sayesinde istihdam etmek istedikleri alanda kendileri ile çalışmak isteyen doktoralı insan kaynağı ile doğrudan buluşabilecek.

Devlet Üniversiteleri platform üzerinden nasıl doktoralı öğretim üyesi adayları ile buluşabilecek?

Yükseköğretim Kurumları, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinde bulunan “YÖK Kariyer” modülünü kullanarak ihtiyaçları olan doktoralı öğretim üyesi adayları için “çağrıda” bulunabilecek veya doğrudan “ilana” çıkabilecekler.

Üniversiteler, istihdam etmek istedikleri alanda kendileri ile çalışmak isteyecek yeterli doktoralı insan kaynağı olup olmadığını tespit etmek için “Çağrı”ya çıkıp ilan kısmında Resmi Gazete’de yayımladıkları “Doktor Öğretim Üyesi İlanları”nı sisteme girecekler.

Gerek “Çağrı” gerekse “İlan”larda ihtiyaç duyulan alanların sınıflamasında Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının belirlediği “Temel Alan/Bilim Alanı ve anahtar kelimeler” kullanılacak. Bu sayede üniversitenin aradığı uzmanlık ile kişilerin kendilerini tanımladıkları uzmanlık alanları eşleştirilmiş olacak.

Doktoralı Öğretim Üyesi Adayları platformdan nasıl yararlanabilecek?

Türk vatandaşı Doktoralı öğretim üyesi adayları“https://kariyer.yok.gov.tr” adresi veya “e-devlet” kapısı üzerinden platforma girebilecekler.

Üniversiteler tarafından girilen “çağrı” veya “ilanları” görebilmek için doktora mezunu olmak gereklidir. Doktora mezunu adaylar öncelikle uygulama üzerinden kendilerine ait özgeçmiş bilgilerini doldurarak sisteme dâhil olabilecekler.

Doktoralı öğretim üyesi adayları sisteme kayıt olduktan sonra;

- Üniversiteler tarafından sisteme girilen çağrı ve ilanları görebilir,

- Sisteme girilen çağrı ve ilanları takip edebilir veya takipten vazgeçebilir,

- Kendilerini uygun çağrı ve/veya ilanları listelerine/favorilerine ekleyebilirler,

- Diledikleri takdirde “Niyet Mektubu” gönderebilirler,

Niyet Mektubu, adayın ilgilendiği çağrı için üniversiteye iletmek istediği bilgileri içerir ve sadece ilgili üniversite tarafından görüntülenebilir.

Adaylar, Özgeçmiş ekranlarında bulunan ve uzmanlık alanlarını tanımlayan ÜAK temel alan, bilim alanı ve anahtar kelime seçimlerine uygun olarak platforma eklenen çağrı ve ilanlar için otomatik e-posta bildirimi alabilecekler. Bu bildirim, aday sistemdeki üyeliğini sonlandırıncaya kadar seçilen bilim alanı anahtar kelimelerine uygun olarak devam edecek.

Üstün niteliklere sahip olup Türk yükseköğretimine dahil olmak isteyenler de bu platformdan yararlanabilecekler.
Kullanıcı avatarı
drriza yazdı:
12.02.2021 - 13:57:09
dexter28 yazdı:
12.02.2021 - 13:51:30
Acaba günün birinde gerçekten liyakate dayalı bir sistem kurabilecek miyiz?
YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu hizmete açıldı

“YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu”nun tanıtımı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç’ın başkanlığında, YÖK Genel Kurul üyelerinin katılımlarıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Saraç, YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu’nun doktoralı insan kaynağının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamına imkân sağlayacağı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının önemli bir çalışması olduğunu söyledi.

"Öğretim üyeliği istihdamı süreci daha şeffaf, nitelik, liyakat ve ehliyet esaslı olarak yürütülmesi mümkün olacak"

Yeni YÖK 'ün bir hizmeti olan YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu sayesinde Türk yükseköğretim sisteminde yer almak isteyen doktorasını başarıyla tamamlamış Türk veya yabancı uyruklu kişiler ile stratejik hedefleri doğrultusunda öğretim üyesi arayan üniversiteler bir araya geleceğine değinen YÖK Başkanı Saraç, “Böylece Türk yükseköğretim sisteminde doktoralı insan kaynağı ihtiyacının karşılanması sürecine katkı sağlanacak ve öğretim üyeliği istihdamı sürecinin daha şeffaf, nitelik, liyakat ve ehliyet esaslı olarak yürütülmesi mümkün olacaktır.” diye konuştu.

Projenin doktoralı öğretim üyesi adayı ile nitelikli öğretim üyesine ihtiyaç duyan üniversiteler olmak üzere iki ayağı olduğunu ifade eden Saraç, doktoralı öğretim üyesi ayağında bu platforma doktora eğitimlerini başarı ile tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı uyruklular giriş yapabilecekleri sözlerine ekledi.

"Üniversitelere ihtiyaçları olan doktoralı öğretim üyeleri için çağrıda bulunmalarına veya ilanlarını paylaşmalarına da imkan tanıyacak"

YÖK Başkanı, projenin üniversiteler ayağında ise, platformun Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinde bulunan “YÖK Kariyer” modülünde yer almakta olduğunu ve üniversitelere ihtiyaçları olan doktoralı öğretim üyeleri için çağrıda bulunmalarına veya ilanlarını paylaşmalarına da imkan tanıyacağının altını çizdi.

İlk aşamada bu platform devlet üniversiteleri için aktif hale getirileceğini hatırlatan Saraç, daha sonra vakıf üniversitelerinin de hizmetine sunulacağına dikkat çekti.

Yükseköğretim tarihinde bir ilk olan bu platformun doktorasını tamamlamış akademisyen, araştırmacı ve bilim insanlarının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamın gerçekleşmesine hizmet edeceğine vurgu yapan Başkan Saraç, Yeni YÖK olarak, kaliteyi, şeffaflığı ve liyakati önceleyerek yeni ve yenilikçi çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Platformla üniversitelerde daha “şeffaf ve liyakat odaklı” istihdama imkan sağlanacak

“YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu” sayesinde Türk yükseköğretim sisteminde yer almak isteyen Türk veya yabancı uyruklu doktorasını başarıyla tamamlamış kişiler ile öğretim üyesi arayan devlet üniversiteleri dijital bir platformda bir araya gelecek.

YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformunun amacı, doktoralı insan kaynaklarının yükseköğretim sistemimizde “daha şeffaf ve liyakat odaklı” bir şekilde istihdamına imkân sağlamak. Üniversiteler bu dijital platform sayesinde istihdam etmek istedikleri alanda kendileri ile çalışmak isteyen doktoralı insan kaynağı ile doğrudan buluşabilecek.

Devlet Üniversiteleri platform üzerinden nasıl doktoralı öğretim üyesi adayları ile buluşabilecek?

Yükseköğretim Kurumları, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinde bulunan “YÖK Kariyer” modülünü kullanarak ihtiyaçları olan doktoralı öğretim üyesi adayları için “çağrıda” bulunabilecek veya doğrudan “ilana” çıkabilecekler.

Üniversiteler, istihdam etmek istedikleri alanda kendileri ile çalışmak isteyecek yeterli doktoralı insan kaynağı olup olmadığını tespit etmek için “Çağrı”ya çıkıp ilan kısmında Resmi Gazete’de yayımladıkları “Doktor Öğretim Üyesi İlanları”nı sisteme girecekler.

Gerek “Çağrı” gerekse “İlan”larda ihtiyaç duyulan alanların sınıflamasında Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının belirlediği “Temel Alan/Bilim Alanı ve anahtar kelimeler” kullanılacak. Bu sayede üniversitenin aradığı uzmanlık ile kişilerin kendilerini tanımladıkları uzmanlık alanları eşleştirilmiş olacak.

Doktoralı Öğretim Üyesi Adayları platformdan nasıl yararlanabilecek?

Türk vatandaşı Doktoralı öğretim üyesi adayları“https://kariyer.yok.gov.tr” adresi veya “e-devlet” kapısı üzerinden platforma girebilecekler.

Üniversiteler tarafından girilen “çağrı” veya “ilanları” görebilmek için doktora mezunu olmak gereklidir. Doktora mezunu adaylar öncelikle uygulama üzerinden kendilerine ait özgeçmiş bilgilerini doldurarak sisteme dâhil olabilecekler.

Doktoralı öğretim üyesi adayları sisteme kayıt olduktan sonra;

- Üniversiteler tarafından sisteme girilen çağrı ve ilanları görebilir,

- Sisteme girilen çağrı ve ilanları takip edebilir veya takipten vazgeçebilir,

- Kendilerini uygun çağrı ve/veya ilanları listelerine/favorilerine ekleyebilirler,

- Diledikleri takdirde “Niyet Mektubu” gönderebilirler,

Niyet Mektubu, adayın ilgilendiği çağrı için üniversiteye iletmek istediği bilgileri içerir ve sadece ilgili üniversite tarafından görüntülenebilir.

Adaylar, Özgeçmiş ekranlarında bulunan ve uzmanlık alanlarını tanımlayan ÜAK temel alan, bilim alanı ve anahtar kelime seçimlerine uygun olarak platforma eklenen çağrı ve ilanlar için otomatik e-posta bildirimi alabilecekler. Bu bildirim, aday sistemdeki üyeliğini sonlandırıncaya kadar seçilen bilim alanı anahtar kelimelerine uygun olarak devam edecek.

Üstün niteliklere sahip olup Türk yükseköğretimine dahil olmak isteyenler de bu platformdan yararlanabilecekler.
Kağıt üzerinde çok şey yapılır bizim ülkede, minareyi çalan kılıfını da uydurur değil mi?
Hükümet değiştikçe üniversitelere alınan öğretim görevlisi popülasyonu da mevcut siyasete göre sekillendi bizim ülkede benim gördüğüm
80-90 lı yıllar daha çok sol görüşlü hocalar doldurmuş kadroları
2000li yıllardan sonra da sağ görüşlü hocalar
Arada liyakate dikkat eden bölümler olmuştur elbet .
Ancak genel itibariyle böyle .
Bizim ülke olarak zihniyetimiz çarpık.
Hangi siyasi görüşten olursa olsun değişmiyor.
Bu şartlarda liyakat a dayalı bir sistem zor.
Ancak tus gibi bir sınav getirmek lazım ona da .
Yoksa mümkün değil liyakat
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
keser2713 yazdı:
12.02.2021 - 16:11:20
Hükümet değiştikçe üniversitelere alınan öğretim görevlisi popülasyonu da mevcut siyasete göre sekillendi bizim ülkede benim gördüğüm
80-90 lı yıllar daha çok sol görüşlü hocalar doldurmuş kadroları
2000li yıllardan sonra da sağ görüşlü hocalar
Arada liyakate dikkat eden bölümler olmuştur elbet .
Ancak genel itibariyle böyle .
Bizim ülke olarak zihniyetimiz çarpık.
Hangi siyasi görüşten olursa olsun değişmiyor.
Bu şartlarda liyakat a dayalı bir sistem zor.
Ancak tus gibi bir sınav getirmek lazım ona da .
Yoksa mümkün değil liyakat
hoca kalitesi? şu ankilerden çaycı bile olmaz.
Kullanıcı avatarı
2009-2019 arasi iki lafı bir araya getiremeyen insanları fakültelere doldurdular. 2015 öncesi bir yere sadık sonrası başka yere sadık tipler. Sinav sorusu çalmayınca yökdilden 65 almak için 3 sene ders çalışan var bu adam makale yaziyor, literatür tariyormuş... bana masal anlatmayin tıpta akademisyen yoktur, (olanlar kirmizi ve mavi hastanede) varsa bile ihmal edilebilir düzeyde.

80-90lara siz kurban olun. Gözünüz hoca gormedi özellikle 2010lardan sonra tip okuyanlar. Visit nedir, sözlü sınav nedir, muayene nedir bilmeden okul okuyorlar...
+65 hocalar edep adap bilen insanlardan oluşuyor genelde siyasi görüşü hiç önemli değil ama şu yaşlı hocaların İngilizcelerine bir bakın kötü aksanlı olan da olsa hepsi aklındakileri tak tak anlatıyor şimdikilerin yanına 2 tercüman vereceksin biri Türkçeyi Türkçeye çevirecek çünkü daha derdini anlayamıyorlar bir de öğrenci ve asistan yetiştirecekler ha bak hele ya.... ma bak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
eskiden hocalar iyiymişte 2000den sonra gelen hocalar kötüymüşte bilmem ne. eskiden de b.k gibiydi şimdi de b.k gibi. eskidende liyakatla alınmıyordu şimdide alınmıyor.

ne zaman bal tutan parmağını yalamaktan feragat eder işte o zaman sistem düzelir. mülakat kalkar merkezi sınav gelir. teoride olması gereken sistem bu ancak pratikte asla uygulanamaz uygulatmazlar. zaten iktidara gelip böyle bir uygulama yapan devlet başkanımız olursa ömür boyu ona oy veririm
Kullanıcı avatarı
Türkiye'nin en büyük Tıp Fakültelerinden birinden mezun oldum. Ben okula başladığımda Tıp fakültelerindeki hocalar sanki tüm sülalerini oraya toplamış gibiydi. Aynı soyadı olan 5-6 kişi her zaman bulabiliyordun. TUS aslında bu konuda az da olsa adalet getirdi.

Gelelim TÜrkiyedeki "liyakatsizlik" geleneğine. Bu işe YÖK'ten başlamak biraz komik olmuş gerçekten. Devletin üst kademelerinden başlamak lazım liyakata. Çocukluktan en yetişkin olduğumuz döneme, en alt kademeden, en üst yöneticiye, cahilinden, okumuşuna "liyakatsizlik" üzerimize yapışmışken ....

Neyse....