Salı , Ocak 26 2021
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapıldığını doğruladı. Üniversite sınavında 800 bininci olup tıp fakültesine kayıt yaptıranlar olduğuna dair şikayetler gündeme gelmişti.

Bir milletvekilinin, "üniversite sınavında 700-800 bininci sırada üniversite kazanıp, yurt dışında tıp fakültesine kayıt yaptıranların daha sonra Türkiye'deki özel üniversitelere yatay geçiş yaptığı" iddiasını doğrulayan Saraç, "Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var" dedi.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK ve ÖSYM Başkanlığı'nın bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyondaki görüşmeler sırasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve YÖK Başkanı Saraç, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını da yanıtladı.

Saraç, yurt dışından yatay geçiş yapanların olduğunu doğruladı
Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Komisyonda HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, "Türkiye'de üniversite sınavlarında 700 bin, 800 bininci olup yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere kayıt yaptıranların pandemi gerekçesiyle Türkiye'de özel okullara kayıt yaptırdığını" söyledi.

İddiayı doğrulayan Saraç, "700-800 bininci" ifadesinin "iyimser" bir rakam olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu, ancak mahkeme kararlarının "kazanılmış hak" kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını anlattı:

"O nasıl kaynaklandı? Pandemi döneminde yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ilk binde ise onların doğrudan geçişiyle ilgili bir karar almıştık. Bütün bu düzenlemeler, kanunlar ve mevzuatlar zaten dürüstlük esasında yapılır. Fakat fark ettik ki çok hızlı bir şekilde oraya kayıt yaptırıp yatay geçişle tekrar Türkiye'ye dönme yoluna giriyorlar.

"Dolayısıyla üniversitelere verdiğimiz o yetkide bir kısıtlamaya yeniden gitme durumumuz söz konusu oldu, uyarı yazdık ettik ama üniversitelerin yürüttüğü bir işlem. Gelenlere ne yapacaksınız? Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var."
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Türkiyede neler neler oluyor buna mı takıldınız arkadaşlar. 15 bin kişinin girdiği tusta optik okuyucu kişinin sonucunu max 1 dk’de çıkartabilecekken, tercihler online ortamda yapılıp en fazla 1 gün içinde sonuçları öğrenilebilecekken bunlar 1 ayda sonuçlanıyor. Bunların temiz olduğuna mı inanıyorsunuz? Ben 2 sınava girdim ve ikisinde de cevapları tusa çalıştığımdan daha çok ezberledim. İkisinde de fix temelden 4 net eksik geldi hesapladığımdan. Tusta derece yapması ütopik ama birilerine yarandığını bildiğim birisi derece oldu. Uzun lafın kısası böyle şeylere alışık olun. Sınavmış falan boş iş. Meslek hayatında asıl adaletsizlkleri görürsünüz. Sınav nedir kağıt parçasına bir kaç tane işaret
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
...ancak mahkeme kararlarının "kazanılmış hak" kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını...

Bu nasıl bir şey yahu. Ortada kurallara uygun olmayan bir durumun tespiti var. Eşşek gibi iptal edilecekken kazanılmış hakmış bilmem neymiş. O zaman ben de kopya çekip bir yere yerleşeyim. Ortaya çıksa bile bir daha iptal edilemesin. Olur mu öyle şey? KPSS olayında o zaman iptaller nasıl oldu?
Kullanıcı avatarı
Mcdarwin yazdı:
06.11.2020 - 09:31:16
tedi yazdı:
06.11.2020 - 09:22:20
ülkenin çivisi yerinden fırladı, yokuş aşşağıya gidiyor...
Ulkemizin gelismesini ve ilerlemesini kiskaniyosunuz civiler firlasin biz yerine s400 koyariz
Milli arabamız göklerde
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Çok sevindim, sistemdeki açıktan faydalanıp başkasının hakkını yiyen üçkağıtçılar Türkiyede tıp fakültesine girerek hak ettikleri cezayı bulmuşlar. Bunun adı ilahi adelet. Hele bir de mezun olup Türkiyede doktor olarak çalışmak zorunda kalırlarsa tam kapak olur sahtekarlara.