Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenleme ile vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir" açıklamasında bulundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, dün TBMM tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapıldığını belirterek, "Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenleme ile vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir" dedi.

YÖK Başkanı Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tıp eğitiminde ihmalin müsamaha ile karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağının malum olduğunu belirtti. Öğrencilerin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmalarının gerektiğini bildiren Prof. Dr. Saraç, "Tıp Fakültesi bulunan vakıf üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesi ile dün Meclisimiz tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapılmıştır. Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenleme ile vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir. Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz" dedi.

Habertürk
hore77 yazdı:
17.10.2020 - 17:53:44
Nasıl yani önceden hastanesiz tıp fakültesi mi açılıyordu? 👀
Eee herhalde. Gidip bir özel hastane ile afilasyon yapıyorlardı. Vakıf üniversiteleri böyle yaptı da bazı kurulan devlet üniversiteleri de bunu yaptı. Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma hastanesine, Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy hastanesine çöktü. Kendi hastaneleri yok. Ege, Dokuz Eylül tıp varken bu gereksiz tıp fakülteleri kuruldu. Anlara da da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi böyledir. O da Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesine çökmüştür. 15 yıl önce 5000 olan profesör sayısı işte böyle 26.000 oldu. Her tarafa uyduruk üniversiteler açıldı, Eğitim hastaneleri SBÜ ye bağlandı artık herkes doçent, profesör!!!
alihan0381 yazdı:Anladığım kadarıyla niteliğe önem vermeyerek hedefledikleri öğrenci sayısına ulaştılar ki bari bundan sonrası nitelikli olsun diyorlar.
Hocam atı alan üsküdarı geçti.bu saatten sonra istesende nitelikli adam zor yetiştirirsin.ne kadar ekmek o kadar köfte artık