Çarşamba , Nisan 1 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık çalışanları, Kovid-19 pandemisine karşı canla başla mücadele ederken, İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir, İstanbul'un farklı ilçelerinde görev yapan toplam 24 aile hekimi ile hemşirede corona virüs tespit edildiğini söyledi

Resim

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre: İstanbul'da 24 aile hekimi ile hemşirede corona virüs tespit edildiğini söyleyen Dr. Demir, söz konusu sağlık çalışanlarının genel durumlarının iyi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Birkaç arkadaşımız yatarak tedavi görürken, diğer meslektaşlarımız evlerinde tedaviye devam ediyor. Arkadaşlarımızın sağlık durumlarında endişe edecek bir durum yok."

"Martın ilk haftasına kadar toplumsal olarak maalesef yanlışlarımız oldu. Şubat sonunda itibaren martın başına kadar yurtdışından gelen vatandaşlar rapor almak için aile hekimliğine müracaat ettiler."

"Bu sırada merkezde muayene için bekleyen yaşlılar ile temas edenler oldu. Aile hekimleri olarak en büyük eksiğimiz tulum ve gözlük" dedi.

Hiçbir vatandaşın acil durum ve ihtiyaçlar dışında evlerinden çıkmaması gerektiğini dile getiren Dr. Demir şöyle devam etti:

"Bugün bile avucunun kaşındığını, gözünün seyirdiğini belirterek muayeneye gelenler var. Sağlık merkezleri en riskli yerler. Vatandaşlarımıza 'Acil durumlar dışında gelmeyin' diyoruz."
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Yurt dışından gelenleri rapor almak için aile hekimliklerine yönlendirirken bu hiç düşünülmedi mi???Aile hekimlikleri bebek aşılarının yapıldığı kronik hastalıkların takip ve ilaçlarının yazıldığı her yaş grubunun ilk başvurduğu yer iken neden bu kadar göz ardı ediliyor? Meslektaşlarımıza hemşirelerimize geçmiş olsun inşallah hepsi sağlıkla tekrar aramızda olur .Diyecek başka birşey bulamıyorum.
Kullanıcı avatarı
İzmirde bugün 3 ASM karamtinaya alındı. Hemşirelerde ve doktorlarda covid19 pozitif çıktı. Burada önemli olan; Covid19 tanısının ve hasta ayrımının yapılacağı merkezin ASM'ler olarak kullanılması ne kadar doğru? Şüpheli hastalar ile hasta olmayan, kronik hastalıklı, hamile ve çocukları karşılaştırmak ne kadar doğru? Sağlık çalışanları, bulaş için ne kadar çok önlem alıyor?

Covid19 hasta yönetim algoritmamızda problem olduğunu düşünüyoroum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bazilari mutludur simdi. Allah belanizi versin ne diyeyim. Asalak herifler... ben kendim aldigim maskemle hasta bakiyom universite hastanesinde... icbir kimsede koruyucu ekipman yok. Devlet baska devletlere yalakalik yapmak icin tulum vs yollarken bizi kendi halimize birakti. Test yapacak kitimiz bile yok hala... ve bu durumda bile bizimle dalga gecen meslektaslarimiz varken diyecek bisey bulamiyorum. Sizi vijdanlarinizla basbasa birakiyorum
Kullanıcı avatarı
drcbklyn yazdı:
25.03.2020 - 11:23:37
dr_unblocked yazdı:
25.03.2020 - 11:10:12
aile hekimlerine de tavan ücret uygulaması yapılmalı,mesela tüm aile hekimlere A sınıf ödemesi yapılabilir
En cok aile hekimlerine saydiran kisi olarak mutlumusun? Vijdanin rahat mi acaba
gün dayanışma günü,yeri gelince savunurum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
dr_unblocked yazdı:
25.03.2020 - 11:53:06
drcbklyn yazdı:
25.03.2020 - 11:23:37
dr_unblocked yazdı:
aile hekimlerine de tavan ücret uygulaması yapılmalı,mesela tüm aile hekimlere A sınıf ödemesi yapılabilir
En cok aile hekimlerine saydiran kisi olarak mutlumusun? Vijdanin rahat mi acaba
gün dayanışma günü,yeri gelince savunurum
Yarın durum bitince saydırmaya devam yani?
Kullanıcı avatarı
dr_unblocked yazdı:
Sorun para değil. Benim anneme babama bulaşıp onlara bir şey olduktan sonra bana milyonlar verse ben ne yapıyım parayı.

Mesele ASM'lerin bu pandemi içinde hala rutin halde çalışılmaya devam edilmesinin istenmesi. En azından sadece randevuyla çalışılacak diye bir düzenleme getirilemez mi?
Sadece pozitif vakaların bakıldığı, her türlü önlemin alındığı, neyle karşılacağını ve riskini bilen 3.basamaktaki hekimlere bile bir şekilde bulaşıyorsa, bizim gibi çalakalem asm'de hasta bakanlar eninde sonunda enfekte olacaktır diye düşünüyorum. Hızlıca tarama yapıp tüm pozitif vakaları izole etmemiz lazım. Semptom oldukça yatıralım mantığı ilerleyişi yavaşlatmaktan öteye geçmeyecektir. Ekser aile hekimleri -özellikle doğuda- yeni mezun gençler ve kendisi semptomatik olmasa da hastalara bulaştırabilir.