Cuma , Mayıs 29 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Koronavirüs İzleme Komitesi toplantısının ardından alınan kararları açıkladı. Özel, atanamayan sağlıkçıların atanması, sağlık çalışanlarına en az bir maaş ikramiye verilmesi, sahtecilikle mücadele için gerekli caydırıcı tedbirlerin alınması gibi Komite tarafından alınan 18 öneriyi sıraladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Koronavirüs İzleme Komitesi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında küresel bir pandemiyle karşı karşıya olunduğunu, belirterek, “Aile sigortasının bir hafta içinde hızla geçirilirse, bu kriz sürecinde özellikle yoksul vatandaşların hem barınmaları, hem beslenmeleri için en önemli katkıyı yapmış oluruz. Bunu tüm siyasi partilere önemli çağrımızdır” dedi.

“BU KRİZ EN ÇOK YOKSULLARI BULUYOR”

Özel yaptığı açıklamada, “11 yıldan fazla süredir toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konsey'in bir an önce toplanması ve alınacak önlemleri değerlendirip, gerekli tedbirler konusunda uyarılarda bulunmasını son derece önemsiyoruz” dedi. Özel sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bu kriz en çok yoksulları buluyor. Yoksulların çocuklarının beslenmesi normal zamanlardan daha da zor bir hale geliyor. Bu konuda en önemli eksikliğimiz aile sigortası.

*Bütün gruplara çağrı yapıyoruz. Aile Sigortası Kanun Teklifimizi kamuoyu biliyor. Parlamentoya defalarca sunduk.

*Aile sigortasının bir hafta içinde hızla geçirilirse, bu kriz sürecinde özellikle yoksul vatandaşların hem barınmaları, hem beslenmeleri için en önemli katkıyı yapmış oluruz. Bunu tüm siyasi partilere önemli çağrımızdır.

“KRİTİK MALZEMELERDE KDV SIFIRLANMALI”

Sağlığa ve krizin sağlık alanındaki yönetimine ilişkin önerileri olduğunu ifade eden Özel, şunları söyledi;

*Dezenfektan, alkol, maske, kolonya, ateş ölçer ve ihtiyaç duyulan tüm tıbbi malzemelerin erişiminde ve fiyatlandırılmasında ciddi spekülasyonlar oluyor.

*CHP olarak bu malzemelerin tümünde KDV'nin salgın süresince sıfırlanmasını, bu ürünler de sabit bir kar marjıyla otorite tarafından bu ürünlerin perakende satış fiyatları için bir üst sınır belirlenmesini öneriyoruz.

*Bu üst sınırın üzerindeki satışın cezalandırılmasını öneriyoruz. Tüm sağlık malzemeleri ve bu tür maddelerin ithalatı üzerindeki tüm vergilerin, sınırlamaların ve ithalatı geciktirici prosedürlerin salgın süresince ertelenmesini öneriyoruz.

*Bu süreçte ihtiyaç olacak kritik malzemelerin ihracatına yasak getirilmesini öneriyoruz. Sahtecilikle mücadele için gerekli caydırıcı tedbirlerin alınıp bir an önce duyurulmasını öneriyoruz.


“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI”

Atanamayan 620 bin sağlıkçı olduğunu belirten Özel, “Bu sene 14 Mart'ın ana teması sağlıkta şiddet yasasıydı. Sağlıkçılar en önemsedikleri bu yasa için geçtiğimiz Pazar günü yapacakları mitingleri, salgınla mücadele ettikleri için samimiyetle iptal ettiler. Meclis çalışacaksa, sağlıkçılara psikolojik bir destek, önemli bir kazanım olması açısında, siyasi partiler ittifakla bu
yasayı çıkarmalıdır” dedi.

“EN AZ 1 MAAŞ İKRAMİYE VERİLSİN”

Sağlık ordusunun güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Özel, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bu aşamada atanmamış sağlık personelinin önemli bir kısmının atanması için büyük bir fırsatla karşı karşıya olduğumuzu, buna da ihtiyacımızın olduğunu ifade ediyoruz.

*Fazla çalışmaları, ekstradan katlanmak durumunda kaldıkları masrafları telafi etmek üzere sağlık çalışanlarına ek ödemeler yapılmalı, bu süre içinde sağlık çalışanlarına en az 1 maaş ikramiye verilmesi de Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından hızla değerlendirilmelidir.

‘YOĞUN BAKIM ENVANTERİ MERKEZİ OLARAK YÖNETİLMELİ'

Üniversite hastanelerinin bu konuda doğrudan desteklenmesi gerektiğini ifade eden Özel, “Biliyoruz ki İstanbul, Ankara, Adana, Erzurum ve İzmir'de test yapılıyordu, Samsun buna eklendi. Testin 81 ilde yapılmasını sağlayacak tedbirlerin bir an önce yapılması lazım. Yoğun bakım kapasitesinin artırılması için her türlü tedbirin bir an önce alınması lazım” dedi.

‘İYİ Kİ KAPATILAN HASTANELER SATILMADI'

‘Keşke boş yatak esasına göre çalışan askeri hastaneleri kapatıp bir kısmını da sivilleştirmeseydik” diyen Özel, “İyi ki şehir hastaneleri yapıldı diye kapatılan hastaneler planlandığı gibi satılmadı, yıkılmadı, iyi ki tekrar açabildik, karantina hastanesi olarak tekrar kullanıyoruz. Bu hiç unutulmasın. O hastanelerin ne kadar önemli birer milli varlık olduğunu
hatırlatıyoruz. İyi ki o hastanelerin yerlerinde AVM'ler yükselmedi de biz oraları kullanabiliyoruz” dedi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
dr_91 yazdı:
18.03.2020 - 12:03:35
pineala yazdı:akp ve mhp oyları ile reddedilecek tekliftir. çok heyecan yapmayın.
chp'nin laf olsun torba dolsun tarzındaki tekliflerinden bir yenisidir.
siyasi menfaati olup tuzu kuru olan kişiler bu tarz önergeler için ''laf olsun torba dolsun'' diyebilir ancak ihtiyacı olan ve emek veren sağlık çalışanlarına gerçekten motivasyon olacaktır.

ayrıca bu teklifi kabul etmesi çok düşük ihtimal muhtemelen yine akp ve mhp tarafınfan red edilecek ve akp'nin reddettiği ''utanç verici'' onlarca önergenin yanında bu teklifi red etmeleri sönük kalacaktır.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45042998
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
pineala yazdı:
dr_91 yazdı:
18.03.2020 - 12:03:35
pineala yazdı:akp ve mhp oyları ile reddedilecek tekliftir. çok heyecan yapmayın.
chp'nin laf olsun torba dolsun tarzındaki tekliflerinden bir yenisidir.
siyasi menfaati olup tuzu kuru olan kişiler bu tarz önergeler için ''laf olsun torba dolsun'' diyebilir ancak ihtiyacı olan ve emek veren sağlık çalışanlarına gerçekten motivasyon olacaktır.

ayrıca bu teklifi kabul etmesi çok düşük ihtimal muhtemelen yine akp ve mhp tarafınfan red edilecek ve akp'nin reddettiği ''utanç verici'' onlarca önergenin yanında bu teklifi red etmeleri sönük kalacaktır.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45042998
siyasi menfaati olup forumda siyasi menfaat sağladığı partinin rakipleri hakkında bu tür ''laf olsun torba dolsun,aslında ne kadar menfaat düşkünü,kendinden başkasını düşünmeyen insanlar olsakta millete şirin görünme adına hem iktidarda da değilken bol keseden sallayalım nasıl olsa bir bağlayıcılığı yok.Önceki yüzlerce boş beleş önerimiz gibi bu da koleksiyondaki yerini alsın'' tarzındaki teklifler üzerinden karalama kampanyası yapan sizin gibi insanlar....

Şaka şaka daha sizin kadar düşmedik :D Amacım şu dostum burda siyaset yapma.Sen filanca partiyi kötülersen başkası da gelir diğer bir partiyi kötüler.Sonra saçma sapan,anlamsız,bir yere varmayacak tartışmalar...ve bildiğim kadarıyla böyle tartışmalar forumda yasak.Sen teklifi anlamlı bulabilirsin ama bunu siyasi mesajlar içerecek şekilde ifade edersen senin siyasi görüşünde olmayan insanlar için bir meydan okuma yapmış olursun ve inan bana senin siyasi görüşünde de ya da desteklediğin partide de tonlarca eleştirilecek şey var.At gözlüğü takmayan herkes bunu adı gibi bilir zaten.Ha diyebilirsinki ben yanlışda olsa siyasi görüşlerimi paylaşmak ve muhalif olanla da tartışmak istiyorum.Onun yeri de burası değil.Yanlışsam mod'lar beni düzeltsin :)
Kullanıcı avatarı
Mab22 yazdı:
18.03.2020 - 13:17:33
millet can derdın de bu ne derdinde
Aynen öyle, bu süreçten kendimizi çoluğumuzu çocuğumuzu anamızı babamızı, mümkün olduğunca vatandaşlarımızı sağ salim çıkarabilelim de ..Bir canın bir maaş ikramiye karşılığı olmadığını görelim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009