Pazar , Eylül 20 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
YÖK, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde 5’i yurt dışında olmak üzere, 122 tıp fakültesi için 15 bin 500 öğrenci kadrosu ilân etmiş ve sınavı kazanan öğrenciler Eylül 2019 tarihinde birinci sınıf öğrencisi olarak tıp eğitimine ilk adımını atmıştır. YÖK’ün verilerine göre, her bir tıp fakültesi için ortalama 123 öğrenci kontenjanı açılmıştır.

2019 yılında 1047 hekim, başka bir ifadeyle, yaklaşık 9 tıp fakültesinin birinci sınıf öğrencisi sayısı kadar hekim, başka bir ülkede çalışabilmek için Türkiye’den göç etmiştir. 

Yaklaşık olarak mezun sayılarını ele alacak olursak yaklaşık olarak her 10 mezun hekimden biri yurt dışına göç etmektedir.

Türk Tabipleri Birliği – Türkiye’nin Sağlığı 2019
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Gitmek çok zor değil. Benim gördüğüm win win durumu var. Burada kalanlar, sisteme karşı tek kelime etme ihtimali olmayan neredeyse bu şartlardan memnun olan bir grup. Gidenler de bu insanlara adapte olamayanlar.

Kontenjanlar uçmuş durumda zaten. 1000 2000 eksiklik kimsenin umru olmaz.

Girmek isteyene açık söyleyeyim o kadar çok yol var ki? Ama bizim doktor arkadaşlarımız hem hayat koşulları hem de konfor zonlarından çıkmama eğilimleri yüzünden bu yollara bir rüya gibi bakıyorlar.

Umarım türkiye’de hekimlik düzgün bir işe dönüşür. Şu an mantıksız bir iş.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Ttb nin sallamasyonu.Fakülteden aynı dönemden mezun kaç arkadaşınız yurtdışında şu an.Benim 1.
200 de 1 yani.Olayın esası şu veriye dayanıyor;
https://www.saglikpersoneli.com.tr/m/sa ... h3180.html
İsteyen diyor yani bunların hepsi kabul aldı gitti başladı değil.Yarısı bile gidememiştir.
Kıymetimizi bilin kaçarık giderik ha doktorsuz kalırsınız demeye getiriyo yani.Reis yer mi bu numarayı?
Hemen Bayburtla Hakkariye de açar birer tane 1000 kişi daha basar cossacks gibi.
Ha zaten imkan bırak 1000 i her yıl en az 5000 kişi gider bizim gibi forumda boş yapmaz zaten.😁
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Wiliams yazdı:
03.02.2020 - 12:47:22
yıllarca yurtdışında çalışan biri olarak tek söyleyebileceğim büyük beklenti ile gidilmemesi. Faşizm, ast üst ilişkisi ve parasızlık gibi sorunlar malesef avrupada her zaman oldu ve olacak tek artısı iş dışında huzurlu bir ortam
Almanyadamisiniz hocam