Cumartesi , Eylül 26 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Meslektaşlarından ilik bekleyen Profesöre destek

 #4341558  gönderen drhaber
 02.01.2020 - 09:18:52
Organ naklinde önde gelen uzmanlardan biri olan ve gerçekleştirdiği organ nakli operasyonları ile yüzlerce kişinin yaşam süresini uzatan İzmirli Prof. Dr. Alp Gürkan'a bir süre önce Akut Liyeloid Lösemi teşhisi konuldu. İstanbul'da yaşayan ve burada tedavi altına alınan Prof. Dr. Gürkan için kök hücre nakline karar verildi.

Resim

Organ naklinde önde gelen uzmanlardan biri olan ve gerçekleştirdiği organ nakli operasyonları ile yüzlerce kişinin yaşam süresini uzatan İzmirli Prof. Dr. Alp Gürkan'a bir süre önce 'Akut Liyeloid Lösemi' teşhisi konuldu. İstanbul'da yaşayan ve burada tedavi altına alınan Prof. Dr. Gürkan için kök hücre nakline karar verildi. Kök hücre arayışıyla birlikte, yurdun dört bir yanında bağış kampanyası başlatıldı. Başarılı doktora İzmirli meslektaşlarından da destek gecikmedi. Prof. Dr. Alp Gürkan gibi benzer bir süreci yaşayan, organ nakli koordinatörü olan ve karaciğer nakli ile yaşama tutunan İzmirli doktorlardan Op. Dr. Zafer Beken, meslektaşına destek olduklarını belirterek vatandaşa bağışçı olma çağrısında bulundu.

BENZER BİR SÜRECİ YAŞADI

Organ ve ilik bağışına dikkat çeken Op. Dr. Zafer Beken, ?Biz bağış yapmayı çok fazla seven bir toplum değiliz. Bunda çeşitli faktörler etkili oluyor. Dinimiz kesinlikle bağışa engel olan bir unsur değil. Bunun bilincinin yerleşmesi gerekiyor. Ben 2005 yılında karaciğer sirozu, ardından da karaciğer nakli ameliyatı oldum. Nakilden sonraki süreçte organ nakline gönülden destek verebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı?nın düzenlediği organ transplantasyon eğitimlerine katılıp organ nakli koordinatörlüğü sertifikamı aldım ve bu süreci aktif olarak sürdürüyorum. İhtiyacı olan hastalar için ilik ve organ bulabilmek çok önemli. Ben de nakil sürecimde organ bulamadım ve kız kardeşimden nakil yapıldı. Olması gereken donörden organın alınmasıdır. Çok değerli bir hekimimiz olan Prof. Dr. Alp Gürkan?ın da kemik iliği arayışını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Kemik iliği için Sağlık Bakanlığımız kemik iliği bankası sürecini başlattı. Bizler de bu süreci destekliyoruz. Aktif olarak kendi bölgemizde bu işin içindeyiz. Bir insanın hayatını kurtarmanın değeri, gerek bu dünyada gerek öbür dünyada hiçbir şeyle ölçülemez. Vatandaşlarımıza tıpkı kan bağışı yapar gibi kemik iliği bağışı yapmaları çağrısında bulunuyoruz? dedi.
Kaynak :DHA
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Meslektaşlarım arasında Kök hücre bağışı yapmamış olan var mı? Organ bağışını bir kenara koyalım ama Kök Hücre bağışı yaptırmamış bir doktorun varlığı bana çok ciddi bir çelişki geliyor. Çalıştığım yerdeki tüm personel, Kök hücre ve Organ Bağışlarını yaptılar. Siz de çalıştığınız yerde bu organizasyonu yaptırmalısınız.

**Kök hücre bağışı ardından nakil donörlüğü de yapmış biri olarak söylüyorum. Sistem çok güzel işliyor. Aldığınız emosyonel tatmin ise tarif edilemez.
Bu süreçte kızılayında eksikeri var. ilik bağışçısı için gittiğimde form doldurmamı istediler. Sorulardan bir tanesi kronik hastalığınız varmı idi. evet demiştim. kabul edemeyeceklerini söylediler. Rahatsızlığımla alakalı bir durum değildi. Kızılayın aldığı bir kararmış. Kronik rahatsızlığı olan (ne olduğu önemli değil) kimse ilik bağışçısı olamıyormuş.Görevli dr forma hayır yaz o şekilde olabilir dedi.bu teklifte bi garip geldi. ben yazmadım
Sonuç olarak alakasız bir hastalığım nedeniyle bağışçı olamadım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009