Salı , Ekim 15 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Uzmanlar, aşı reddi nedeniyle dünya genelinde kızamık vakalarında ciddi bir artış olduğunu açıkladı

ABD merkezli Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yayımladığı verilere göre, ocak ayının başından bu yana 30 ülkede bin 203 kızamık vakasına rastlandı.

Durumun ciddiyetine vurgu yapan yetkililer, 2000 yılında kızamığı tamamen yendiğini açıklayan ABD’de vakaların son 27 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Aşı karşıtı mesajların vaka sayısının artmasına neden olduğunu kaydedilirken, kızamığın "çok bulaşıcı" bir hastalık olduğuna dikkat çekiliyor.

İngiltere de 2015 yılında kazandığı “kızamıksız ülke” statüsünü bu yılın ilk çeyreğinde rastlanan 231 vaka sebebiyle iade etmek durumunda.

Ülkenin bu sınıflandırmaya dahil olması için burada son 12 ay içerisinde herhangi bir kızamık vakasının görülmemiş olması gerekiyor.
Kaynak :TRTHABER
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Sağlık bakanlığı görevini yerine getirmiyor.Aşıların içeriği ile ilgili net açıklama yapmıyor.Sonra aileler gelip yok otizim ,yok domuz jelatini,alüminyum diye haliyle yaptırmıyor.Onu geçtim geçen hafta Topuk kanı reddi oldu.Topuk kanlarını amerikaya gönderip türklerin gen haritasını çıkarıp yok edeceklermiş.
drsinirli yazdı:
21.08.2019 - 22:06:53
Sağlık bakanlığı görevini yerine getirmiyor.Aşıların içeriği ile ilgili net açıklama yapmıyor.Sonra aileler gelip yok otizim ,yok domuz jelatini,alüminyum diye haliyle yaptırmıyor.Onu geçtim geçen hafta Topuk kanı reddi oldu.Topuk kanlarını amerikaya gönderip türklerin gen haritasını çıkarıp yok edeceklermiş.
inanamıyorum ya abd de zaten senın genini öğrenmek için el kadar bebenin topuk kanına muhtactı hey Allahım ya sen aklıma mukayet ol
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bugün yine aşı reddi oldu.2 ayda 3. ret .Sebebini sorduğumda aşılar yüzünden türk ve müslüman kültürümüz bozulmuş.Amerika bizi kobay olarak kullanıyormuş.Ayrıca domuz içerikliymiş,domuz dişisini kıskanmayan tek hayvanmış vs vs.Bunu diyen tip uzun sakallı şalvarlı,eşi peçeli bir tip.Ben de dedim ki ya diğer hayvanlar eşini mi kıskanıyormuş nerden biliniyomuş dedim.Lafı çok uzatmadım siz bilirsiniz dedim.Nefesime yazık
Kullanıcı avatarı
drsinirli yazdı:
Bakmayı bilirseniz görürsünüz Bakanlık bilgilendirmelerini..

https://asi.saglik.gov.tr/genel-bilgile ... kleri.html
scalpelly yazdı:
28.08.2019 - 07:51:04
drsinirli yazdı:

Bakanlık aşı ile ilgili aydınlatıcı olacak şekilde kamuoyuna bilgi verdi mi bana vermesi önemli değil.
Son 1 haftada 2 aşı reddi var ikisi de karaçarşaflı sakallı vatandaşlar.Bilmiyorum aile hekimi misiniz durum böyle.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kızamık vakaları değil de kızamığa bağlı sspe, pnömoni gibi ciddi komplikasyonlarla ilgili istatistikler verilse belki biraz daha caydırıcı olabilir. Aşı yaptırmayan adam zaten 'çocuklar kızamık olsun ne olacak hepimiz olduk' kafasında. Kızamık vakaları yüzde bin arttı dense de etkilemiyor onları.
Kullanıcı avatarı
drsinirli yazdı:
28.08.2019 - 12:38:36
scalpelly yazdı:
28.08.2019 - 07:51:04
drsinirli yazdı:

Bakanlık aşı ile ilgili aydınlatıcı olacak şekilde kamuoyuna bilgi verdi mi bana vermesi önemli değil.
Son 1 haftada 2 aşı reddi var ikisi de karaçarşaflı sakallı vatandaşlar.Bilmiyorum aile hekimi misiniz durum böyle.
Hocam, Halk Sağlığı uzmanlığına sayılı günlerim kaldı. Sahada gördüğüm tablo şudur. Her aşı reddi tek tek inceleniyor ve ailelere uygun bir şekilde aşı tekrar anlatılıyor. Aile hekimi dışında, İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimler bu vakaları inceliyorlar. Kanuni olarak zorunluluk olmadığı sürece, Bakanlık olarak yapılabilecek en üst düzeyde çalışıldığını düşünüyorum.

Ayrıca, aşı reddi sadece ülkemizde değil, başlıkta da belirtildiği üzere dünyada önemli bir problem haline geldi. Özellikle, sosyal medyada aşı reddini savunan annelerin yürüttüğü büyük gruplar var, o kişileri ikna etmeniz neredeyse imkansıza yakın. Sağlık okuryazarlığı düzeyi alt seviyelerde. Şu anda toplumsal bağışıklığın olması nedeniyle ülkemizde yaygın kızamık vakaları görülmediği için bu sözde aşı reddini savuna kafalar "Aşı olmayınca da sorun olmuyor" zihniyetinde takılıyorlar. Toplumsal bağışıklık oranı belli bir oranın altına düşüp de kızamık vakaları parabol şeklinde arttığında, aşı olmayan çocuklarının tek tek öldüğünü, sekelli dolaştıklarını görmeyi bekliyorlar.

Sözün kısası; ne kadar eğitim versen de kamu spotu yayınlasan da "cahil bir yakınının" verdiği nasihatin yerini tutmuyor. Buna kırabilmek için tek çözüm kanun çıkarmak. Bu konuda örnek ülkeler var.