Perşembe , Ekim 17 2019
Doktorca Haberin Adresi...
hacıyatmaz1890 yazdı:
07.08.2019 - 15:33:53
Drmiraysss92 yazdı:
06.08.2019 - 23:18:25
18.5 bindeki kisinin tipa gitmesine ne demeli peki ? Simdi şoyle diyenler olacak hayir arada bir kac net fark var , hayir efendim hayir uni sinavinda 10binin ci olan adamin yeri farklidir 18bininci olan adamin yeri farklidir hele 5 bin e giren adamin yeri farklidir , bunlar birkac netten degildir bunlari cok sey degistirir seviyeleri ders calismaya bakis acilari hayata bakis acilari yetenekleri zekalari coook cok farklidir ister inan ister inanma ... her neyse sonuc olarak dis hekimligi eczacilik nasil bittiyse tipta oyle bitecek hatta bitmis olabilir gecmis olsun
12 yıl sonunda o üniversiteye giriş sınavlarının tam anlamıyla zekayı ölçtüğünü düşünüyorsanız, yanlış düşünüyorsunuz siz de o sistemden geçtiniz ama bunu fark edememiş olmanız çok kötü. Mezuna kalıp 30 binden ilk bine çekenler var bunlar sınava ilk girdiklerinde aptaldı o bir yıl içinde mi zeki oldular? Hadi farz edelim zeka ölçüyor, gerçekten tıp fakültesini başarılı şekilde bitirmek için zekaya ihtiyaç olduğunu mu düşünüyorsunuz :D :D Ne kadar ot var kendini zeki sanıyor günde 15 saat ders çalışıp sınavda başarılı olunca zeki olmuyorsunuz ot oluyorsunuz. Yaratıcılık sıfır inovasyon sıfır ilk bine girsen ne girmesen ne otsun.
Allah bizi o otlardan, ömrünün sonuna kadar textbook ezberlemeye çalışan canlılardan eylemesin :)
Bakin cok degerli Ataturk Turk milletinin hepsi zekidir demiş ben inaniyorumki uni sinavinda100 bin deki arkadasta zekidir calissa yapardi ona sozum yok, ama bize gel gör ki calismayi aliskanlik haline getirmis hirsli üretken insanlar lazim , isleyen demir calisan zeka ışıldar , ha calismayi aliskanlik haline getirmis insanlarda yine bir sisteme gore eleniyor evet bu 1 sinavda belli olmaz herkes icin yuzde 100 diyemeyiz , ama bir cogu benim kendi tespitim dedigim gibi ilk bin e giren adamla 18 bin yapan adam farkli benim gozumde ... tecrube... buna baktigimizda uni sinavina yuzde 100 olmasa da cok buyuk fark oldugunu goruyorum , sizin dusuncenize de saygi duyarim , ot kelimesini size iade ediyorum... ezberci degilim asla zaten bu yuzden uni sinavina giriste ilk binlerde oldugum halde su an tustan istedigim kadar yuksek alamiyorum... aylardir acilde bir hastam haric kimseden tek bir negatif soz dahi isitmedim(isitenlerde suc var demiyorum) hepsinin dualarini guzel dileklerini aldim bunlar zaten beni ayakta tutan , hadi simdi esen kaliniz
Benim sozlerim tip fakultesini bitirmek veya tusu kazanmak icin degil, daha iyi bir hekim yetenekli bir hekim olabilmek icindir dusunup irdeleyen hasta degerlendirmesini bilen, o dediginiz textbooklari hukukcuda ezberler ona kaldiysaniz ama sayisal puandan giripte matematik fizik geometri cozebilen veya bu zekayi kullanmayi aliskanlik haline getirmis olan irdeleyici sayisal zekali bunu tam yapabilen insani bu alan acisindan daha yetenekli goruyorum ben kendi fikrim ...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Drmiraysss92 yazdı:
07.08.2019 - 16:57:16
Benim sozlerim tip fakultesini bitirmek veya tusu kazanmak icin degil, daha iyi bir hekim yetenekli bir hekim olabilmek icindir dusunup irdeleyen hasta degerlendirmesini bilen, o dediginiz textbooklari hukukcuda ezberler ona kaldiysaniz ama sayisal puandan giripte matematik fizik geometri cozebilen veya bu zekayi kullanmayi aliskanlik haline getirmis olan irdeleyici sayisal zekali bunu tam yapabilen insani bu alan acisindan daha yetenekli goruyorum ben kendi fikrim ...
Daha yetenekli doktor istiyorsak öğrenciler tıp fakültelerine tm puanlarına göre alınmalı bence.
Drmiraysss92 yazdı:
Yetenekli hekim? Sayısal dersleri? Burdan çıkartılan mantık dünya matematik olimpiyat şampiyonu çok iyi bir cerrah olabilir. Öyle mi? Bu arada sayısal zekayı tıbbın neresinde kullandığınızı söylerseniz sevinirim
İngiliz bi arkadaş vardı lise 2.sınıfta falan bana pisagor bağıntısını kullanması gerektiği bi üçgen sorusu sormuştu. Hipotenüs falan filan işte. Öğretmenleri ödev vermiş. Diyeceğim o ki türkiyede o öğretilenlerin çoğu sınavda daha rahat adam elensin diye öğretiliyor. Yoksa ingiliterede aha bu düzeyde matematik geometri bilgisiyle tıbba giriliyor işte. Kısaca evet çoğu şey işe de yaramıyor :D yaradığı tek iş insanlara ego katıp ‘baaaak ben çözdüüümm sen çözemediiinn ben daha zekiyiiimm’ diyebildirmesi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Ranolozin yazdı:
07.08.2019 - 20:58:41
Drmiraysss92 yazdı:
Yetenekli hekim? Sayısal dersleri? Burdan çıkartılan mantık dünya matematik olimpiyat şampiyonu çok iyi bir cerrah olabilir. Öyle mi? Bu arada sayısal zekayı tıbbın neresinde kullandığınızı söylerseniz sevinirim
Türkiye' de bölüm seçimleri saçma yapılıyor onu kabul ediyorum ve yetenekle alakası olmuyor sınavla yerleştirmenin ama sınavlarda yüksek puan alarak tıpa girmek şart çünkü her yönden zayıf bir topluma bilirkişilik ediyorsunuz yeri geliyor teknik desteği oluyorum kendimin yeri geliyor bilgisayarı kendim tamir ediyorum, hastalara öa ayak oluyorum, mahkemede bilirkişilik yapıyorum, adli olayları çözümlüyorum (adli tıpçı değilim sıradan uzman hekimim), hastanın ama bende şu var dediğinde alternatif neler yapılabilir onlara çözüm üretiyorum vs... Yani hekimseniz tam donanaımlı olmanız gerekiyor toplumun önde giden hatta herşeyi bilen adamısınız. Böyle mi olması gerekiyor hayır tabi ki de sistem yanlış bir kişi herşeyi çözemez ama zaten Türkiye'de zaten böyle işler bilene yıkılıyor, bunu bildikleri için zaten bizim gibi iş çözecek adamları yetenekli seçmeye uğraşıyorlar başka ülkede böyle birşeye izin verilmez verilmemeli de.Yeteneğe göre seçilmeli meslekler ama işte ülkem cahillikte çığır açıyor, halkımız eğitimsiz, eğitime kapalı ve görgüsüz kesim de çok, insan yetenekli olduğu için isyan ediyor bu ülkede. Herkes yetenekli mi peki yüksek puan alanlardan tabi ki değil ama bu ülke başka türlü seçemez onun için 40 değil sayısız fırın ekmek yemesi gerekir.
Kullanıcı avatarı
nebivolol yazdı:
08.08.2019 - 11:27:41
Ranolozin yazdı:
07.08.2019 - 20:58:41
Drmiraysss92 yazdı:
Türkiye' de bölüm seçimleri saçma yapılıyor onu kabul ediyorum ve yetenekle alakası olmuyor sınavla yerleştirmenin ama sınavlarda yüksek puan alarak tıpa girmek şart çünkü her yönden zayıf bir topluma bilirkişilik ediyorsunuz yeri geliyor teknik desteği oluyorum kendimin yeri geliyor bilgisayarı kendim tamir ediyorum, hastalara öa ayak oluyorum, mahkemede bilirkişilik yapıyorum, adli olayları çözümlüyorum (adli tıpçı değilim sıradan uzman hekimim), hastanın ama bende şu var dediğinde alternatif neler yapılabilir onlara çözüm üretiyorum vs... Yani hekimseniz tam donanaımlı olmanız gerekiyor toplumun önde giden hatta herşeyi bilen adamısınız. Böyle mi olması gerekiyor hayır tabi ki de sistem yanlış bir kişi herşeyi çözemez ama zaten Türkiye'de zaten böyle işler bilene yıkılıyor, bunu bildikleri için zaten bizim gibi iş çözecek adamları yetenekli seçmeye uğraşıyorlar başka ülkede böyle birşeye izin verilmez verilmemeli de.Yeteneğe göre seçilmeli meslekler ama işte ülkem cahillikte çığır açıyor, halkımız eğitimsiz, eğitime kapalı ve görgüsüz kesim de çok, insan yetenekli olduğu için isyan ediyor bu ülkede. Herkes yetenekli mi peki yüksek puan alanlardan tabi ki değil ama bu ülke başka türlü seçemez onun için 40 değil sayısız fırın ekmek yemesi gerekir.
sayısal bunun neresinde? analitik zeka gerekir bunların hepsi için, sayısal orada gizli
Bizde genel olarak şöyle bir problem var sadece sınavda en iyi yapanların en iyi olacağını düşünüyoruz öss ilk 10 olan adam tus'ta başarılı olamayabiliyor, lgs derece yapan öss'de başaramıyor geri bir sıralamaya düşebiliyor, yada hepsinde başarılı oluyor ama iyi hekim olamıyor. Çünkü; hekimliğin birçok noktası var, bilgili olacaksın, çalışkan olacaksın, empati kurabileceksin, bazen hissedeceksin, insanlarla iyi ilişki kurabileceksin bunlardan bir yada birkaçı olmayınca olmuyor ne yazık ki
dexter28 yazdı:
08.08.2019 - 14:15:34
Bizde genel olarak şöyle bir problem var sadece sınavda en iyi yapanların en iyi olacağını düşünüyoruz öss ilk 10 olan adam tus'ta başarılı olamayabiliyor, lgs derece yapan öss'de başaramıyor geri bir sıralamaya düşebiliyor, yada hepsinde başarılı oluyor ama iyi hekim olamıyor. Çünkü; hekimliğin birçok noktası var, bilgili olacaksın, çalışkan olacaksın, empati kurabileceksin, bazen hissedeceksin, insanlarla iyi ilişki kurabileceksin bunlardan bir yada birkaçı olmayınca olmuyor ne yazık ki
İşte bu dediklerinizi yapan insanlar o sınavlar da genelde basarili oluyor çünkü adam çalışmayı araştırmayı okumayı öğrenmeyi alışkanlık haline getirmiş hocam ... bu dediğiniz karakter de insanlara yüzde olarak baktığımızda büyük kısmı sınavda başarılı olan kişiler , e bu adamı tıpa koy ki yine çalısmaya devam edecek öğrenmeye devam edecek .... yoksa 100 bin deki adamı alıp bu yetenekli aslında diye alıp tıpa koyarsan çalışır mi sence ??? Notları okur mu sence hayır , ististnalar vardır onları tartışmayalım .... sabahtan beri anlatamadım derdimi şurda ... evet tip tamamen sözel değildir tamamen sayısal değildir , ama bu ikisini yapabilen insan daha güzel düşünür çözümler olayları sentez eder ... zaten o yüzden kuru kuru ezberleyen adam dersleri geçse de gerçek hayatta yapamıyor biraz da analitik zeka uç boyutlu düşünen zeka gerekiyor ..... biri yazmış matematik gerçek hayatta kullanmıyoruz gereği yok diye ya sen bunu nasıl dersin ya , sen nasıl bilim insanı sin ? Matematik fiziksel zeka bilim olmadan bir toplum gelişebilir mi ya ???? Tüm çocuklar android oyunu geliştirsin herkes YouTuber olsun öyle mi gelişecek bu toplum ? O zaman okuduğumuz romanda hayatımıza hiç bir şey katmıyor kitapta okumayalım yanı öyle mi ? Sacmalik ya
Benim çalıştığım acilde sıralaması 200 binde olup hemşirelik yazan bir bayan vardı , hastalar gittiğinde örgü örerdi ... urtiker li hastaya verdiğim tek doza hocam niye prednol verdik kilo alacak şimdi diye üzülürdü bana itiraz etmeye çalışırdı , ilacı damardan verince ne fark ediyor tablet yazsan gitse ne olur derdi... bakın bu şahıs örgü örerek muhtemelen 200 binlere gelmiş muhtemelen tıpa koysan yine örgü örecek tüm vakitler de :D bırakın caliskan insani seçsin su sınav , bu kadın çalışsa o da öğrenecekti belki ama hayat yaşam tarzı meselesi ( tüm hemşireler için demiyorum yanlış anlaşılmasın )
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Benim çalıştığım acilde sıralaması 200 binde olup hemşirelik yazan bir bayan vardı , hastalar gittiğinde örgü örerdi ... urtiker li hastaya verdiğim tek doza hocam niye prednol verdik kilo alacak şimdi diye üzülürdü bana itiraz etmeye çalışırdı , ilacı damardan verince ne fark ediyor tablet yazsan gitse ne olur derdi... bakın bu şahıs örgü örerek muhtemelen 200 binlere gelmiş muhtemelen tıpa koysan yine örgü örecek tüm vakitler de :D bırakın caliskan insani seçsin su sınav , bu kadın çalışsa o da öğrenecekti belki ama hayat yaşam tarzı meselesi ( tüm hemşireler için demiyorum yanlış anlaşılmasın )
bu konuda tek doğru yok zaten ancak 200000 deki kişilerin hepsi 10000 sıralamadaki kişiden daha az zekalı demek değil örneğin benim kardeşim geçen sene düzgün çalışmadı 110000 geldi sıralaması bu sene biraz daha artırdı çalışmayı 14000 sıralama elde etti. herkes için böyle olacak diye bişey yok tabi ki ama bizim içimizde belki ilk 100 de tıp kazanmış olup örgü örme mantığında olan o kadar çok kişi var ki azımsanamayacak kadar çok, o yüzden tek şey ne sıralama ne çok zeki olmak bir sürü faktör var ama önce insan olmak gerekiyor, çünki önce insana saygı olacak, meslektaşa saygı olacak, sonra düzelir bazı şeyler, vakit geçtikçe insan daha iyi anlıyor. bunun haricinde yeni nesil genel olarak hazırcı benim işim değil mantığında ve öğrenmeye aç değil o yüzden en iyi üniversitelerde bile geriye gidiş var
Drmiraysss92 yazdı:
08.08.2019 - 14:44:04
Hayatın seni de onunla aynı acile koyması, üstelik onun mesai sorumluluk ve görev tanımının daha belli olması... bunlar hiçbir anlam ifade etmiyor ama o örgü size çok şey ifade ediyor demek.