Pazartesi , Ekim 14 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Re: MR ve tomografi tekrarına sınırlama

#4293311  gönderen Rajoah
 31.07.2019 - 02:46:56
Şimdi bana günde yaklaşık 10 hasta geliyor günü gelmemiş ilacını yazdırmak için, mesela mide koruyucu (!) , (bazı hastalarİn hiç bir şikayeti yok ama öyle bir ilaç varki midemi herşeyden koruyacak hiçbirşey olmayacak sanıyor) ben e-nabızdan bakıyorum ilacını alamaz elinde var gözüküyor. Şimdi ben bu adama bunu anlatmaya kalksam yarım saat gereksiz muhabbet , sonunda da Dr ilacımı yazmadı olur; yazıp yolluyorum eczacı vermedi oluyor. Ama 10 gün sonra tekrar geliyor tabi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4293337  gönderen Simurg
 31.07.2019 - 09:16:55
DrGulsever yazdı:
30.07.2019 - 10:16:25
Yetişkinler için e-nabız bilgilerini görmek için yetki istiyor olabilir.
Çocuk hastalarda ben tamamını görebiliyorum..

Ama MRI raporlarına henüz ulaşamadım.
MRI ve CT gibi işlemlerin raporlarını göremiyoruz henuz.. ama görüntülere ulaşım serbest..

asıl sorun şu ki, aile hekimi kendi hastası da olsa kişinin psikiyatrik tanısını göremıyor..
Kullanıcı avatarı

#4293344  gönderen mhurkan
 31.07.2019 - 09:21:05
İçerik olarak doğru bir karar ancak ama klasik bir AKP kafası ile hazırlanmış düzenleme. Masa başında yapalım, problem çıktıkça düzeltiriz mantığı....Klasik ortadoğu kafası yani.

Evet, çok fazla radyolojik tetkik istenmekte, köşe başı özel radyoloji kliniği kaynıyor, hatta daha iddalı konuşayım Avrupanın en gereksiz Sağlık Harcaması yapan ülkesiyiz. (Hükümetimiz bunu vatandaş için bir lütufmuş gibi göstermekte ve Avrupanın en iyi sağlık sistemine sahip olduğumuzu idda etmekte)

E-nabız sistemi doğru düzgün çalışırsa, sokaktaki vatandaşa bu durum izzah edilirse, hastane altyapıları ve tedavi algoritmaları doğru düzgün hazırlanırsa 1-2 sene içinde sistem oturur ve harcamalar %70 azalır.

Ama bu arada bir sürü doktor meslektaşımız her zamanki gibi vatandaş ile sistem arasında sıkışacak, acillerin yükü bir de MR'cılar yüzünden artacak....

Ne diyelim, hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı

#4293395  gönderen nebivolol
 31.07.2019 - 11:01:28
CLOUD yazdı:
30.07.2019 - 21:00:40
Ayrıntıyı atlıyoruz sanki '' Mükerrer tetkik sorgulanmadan istenen tetkiklerin geri ödemesi yapılmayacak.'' yani tetkik istemede sıkıntı yok. istediğiniz kadar çekebilirsiniz ama artık sgk o tetkike para vermeyecek. geri ödeme olmayacak diye kim tetkik istemine sınır getiriir ki??
Bana göre olay başka. Ekonomideki sıkıntıdan sgk da etkilenmiş gibi. Hastanelere yapılan ödemeleri azaltmak için yapılacak bir uygulama gibi duruyor. Benzer adımlar gelecek gibi.
eEk ödeme olmayacak yani hastane dönerinden kesilecek işte o zaman istemler azalır ama niye hastadan alınmıyor da cezasını biz çekiyoruz anlamıyorum ben kendim için istiyorum sanki
Kullanıcı avatarı

#4293396  gönderen dranestezi26
 31.07.2019 - 11:08:46
nebivolol yazdı:
CLOUD yazdı:
Ayrıntıyı atlıyoruz sanki '' Mükerrer tetkik sorgulanmadan istenen tetkiklerin geri ödemesi yapılmayacak.'' yani tetkik istemede sıkıntı yok. istediğiniz kadar çekebilirsiniz ama artık sgk o tetkike para vermeyecek. geri ödeme olmayacak diye kim tetkik istemine sınır getiriir ki??
Bana göre olay başka. Ekonomideki sıkıntıdan sgk da etkilenmiş gibi. Hastanelere yapılan ödemeleri azaltmak için yapılacak bir uygulama gibi duruyor. Benzer adımlar gelecek gibi.
eEk ödeme olmayacak yani hastane dönerinden kesilecek işte o zaman istemler azalır ama niye hastadan alınmıyor da cezasını biz çekiyoruz anlamıyorum ben kendim için istiyorum sanki
cevabı oy hocam.O lanet olası koltuklarda oturmak için herşey yapılır

#4293672  gönderen CLOUD
 31.07.2019 - 23:44:05
nebivolol yazdı:
CLOUD yazdı:
hastane geliri azalacak doğru ama gelir azalacak kaygısıyla doktor niye tetkik istememezlik yapsın ki? örneğin ultrason tetkikinde de ek ödeme yok (doppler de var). kimse ultrason tetkiki istememezlik yapmıyor. sonuç olarak hastane geliri azalacak. yaptığımız işi daha ucuza yapacağız.
Ortada aldatmaca var. Radyolojik tetkiklerin devlete maliyeti fazla. tetkiklere sınırlama getiriyoruz reklamıyla ödemelerden kesmek.
Burdan başka bir sonuçta çıkıyor. hastanelere ödemeleri azaltmaya çalışan mantığın SUT fiyatlarını artırması bir hayal bizim için.
Bir başka kötü tarafı da : hizmet alımıyla yapılan tetkiler ne olacak. Önceden sgk dan alıp şirkete ödeme yapılıyordu. Şimdi mükerrer tetkike ödeme yok. Şirkete ödeme nereden yapılacak? hastane gelirinden :( Kolay gelsin hepimize
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4293732  gönderen tedi
 01.08.2019 - 02:59:48
muayneye 21 tl veren sgk sistemi, ne kadar iyi niyetli olabilir? gerçekci değil artık dışarıda kahve içsneyeceğin fiyata muayene olmak tabiki her yer zarar eder normal.
Kullanıcı avatarı

#4294098  gönderen Simurg
 02.08.2019 - 12:46:34
Rajoah yazdı:
31.07.2019 - 02:46:56
Şimdi bana günde yaklaşık 10 hasta geliyor günü gelmemiş ilacını yazdırmak için, mesela mide koruyucu (!) , (bazı hastalarİn hiç bir şikayeti yok ama öyle bir ilaç varki midemi herşeyden koruyacak hiçbirşey olmayacak sanıyor) ben e-nabızdan bakıyorum ilacını alamaz elinde var gözüküyor. Şimdi ben bu adama bunu anlatmaya kalksam yarım saat gereksiz muhabbet , sonunda da Dr ilacımı yazmadı olur; yazıp yolluyorum eczacı vermedi oluyor. Ama 10 gün sonra tekrar geliyor tabi
mide koruyucu sözüne gıcık oluyorum zaten..
Kullanıcı avatarı

#4295851  gönderen nebivolol
 07.08.2019 - 15:31:05
Yeni vaka hastanın mr ı var evet çekilmiş görüntü yükleye basıyorum görüntü yüklenemiyor, görüntü bulunamadı uyarısı veriyor. Birkaç hastada oldu. Allah aşkına yaptığınız sistem çalışıyor mu diye bakıyor musunuz? Ne kısıtlamasından bahsediyorsunuz sistemi oturtmadan?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4302127  gönderen yksl
 29.08.2019 - 11:23:42
Simurg yazdı:
31.07.2019 - 09:16:55
DrGulsever yazdı:
30.07.2019 - 10:16:25
Yetişkinler için e-nabız bilgilerini görmek için yetki istiyor olabilir.
Çocuk hastalarda ben tamamını görebiliyorum..

Ama MRI raporlarına henüz ulaşamadım.
MRI ve CT gibi işlemlerin raporlarını göremiyoruz henuz.. ama görüntülere ulaşım serbest..

asıl sorun şu ki, aile hekimi kendi hastası da olsa kişinin psikiyatrik tanısını göremıyor..
e-nabız'dan "psikiyatrik muayene tanısı" yazan kısmın ekran görüntüsünü alıp cimer'e de gönderdim,gelen cevap "işleyiş şu an bu şekildedir" 8O

evlilik,askerlik muayenesi,ehliyet için gelen ve psikiyatrik muayene tanısı olan herkesi psikiyatriye sevk etmeye çalışıyorum artık.Madem sb hastanın kendi aile hekiminin görmesini istemiyor yapacak bir şey yok (hastanın e-nabızı bana açık,kendisi kapatmamış.Zaten bütün tanıları yazıyor bir tek psikiyatrik tanıları yazmıyor,sanki diğer tıbbi tanılar kişinin özel bilgileri değil)