Cumartesi , Ağustos 8 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Üniversiteli olmak için YKS’de ter döken milyonlarca öğrenci, puanlar açıklandıktan sonra tercih yarışına girecek. Vakıf üniversitesi ücretleri ev fiyatlarıyla yarışırken, doktor olmak 720 bin, mühendis olmak ise 306 bin TL’ye ulaştı.

Resim

Geçtiğimiz hafta sona eren Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın ardından bu kez de öğrenci ve aileleri tercih heyecanı sardı. ÖSYM’nin sınav sonuçlarını açıklamasının ardından öğrenciler geleceklerini şekillendirecek meslekleri edinmek için üniversite tercihlerini yapacak. Tercihlerin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ağustos ayında yapılması beklenirken, Vakıf Üniversiteleri’nin de 2019-2020 yılı ücretleri açıklandı. Yüzde 100, 75, 50 ve 25 oranlarında başarıya göre burs veren vakıf üniversitelerinin burssuz bölümlerinin fiyatları ise İstanbul’un lüks semtlerindeki ev fiyatlarıyla yarışıyor. Bu yıl da geçmiş senelerde olduğu gibi tıp fakültesi ücretiyle tüm bölümleri geride bıraktı. Acıbadem Üniversitesi’nde tıp fakültesi eğitimi almanın yıllık bedeli 120.000 TL olarak ilan edilirken, bu okulda 6 yıllık eğitim sonucunda doktor olmanın bedeli 720.000 TL’ye ulaştı. Öte yandan Koç Üniversitesi’nde de aynı bölümün ücreti yıllık 105.500 TL olarak belirlenirken, Koç’ta doktor olmanın bedeli 633.000 TL’ye ulaşıyor.

DİŞ EĞİTİMİ EL YAKIYOR

Yine çok tercih edilen mesleklerden diş doktoru olmanın yıllık eğitim öğretim bedeli ise Yeditepe Üniversitesi’nde yıllık 85.000 TL. Beş yıl süren eğitim için ödenecek toplam bedel ise 425 bin TL. Altınbaş Üniversitesi’nde ise aynı bölümün yıllık ücreti 64.500 TL, toplam bedel ise 322.500 TL’yi buluyor. Öte yandan çok tercih edilen inşaat, endüstri, gıda mühendisliği gibi alanlarda ise eğitim ücreti Koç Üniversitesi’nde yıllık 76.500 TL. Dört yıllık eğitim için ödenecek bedel bu üniversitede 306 bin TL’yi bulurken, yıllık ücreti 55.000 TL olan Sabancı Üniversitesi’nde ise mühendislik eğitim için 4 yıllık bedel 222.000 TL.

AŞÇILIK 33 BİN TL

Hukuk fakülteleri açısından pek çok alternatif yer alırken bu bölüm için Bahçeşehir Üniversitesi’nde yıllık 60.400 TL yıllık ücret isteniyor. 5 yıla çıkacak eğitimin toplam bedeli ise 302 bin TL’yi bulurken, aynı eğitim Aydın Üniversitesi’de yıllık 54.000 TL toplamda ise 270.000 TL oluyor. Bilgi Üniversitesi’nde yıllık 40.500 TL olan işletme eğitimini almak 162.000 TL olurken, Antalya Bilim Üniversitesi’nde gastronomi bölümünün yıllık ücreti 33.000 TL.

iLK MAAŞ 6 BiN TL

Bu bölümleri tercih edecek gençlerin mezun olduktan sonra aylık kazançları ise 4 bin TL’den başlıyor. Yeni mezun olmuş bir öğretmen ayda 4.247 TL kazanırken, doktor maaşı 6.568 TL, araşıtrma görevlisi 5.347 TL, Avukat 5.377 TL, bankacı 3.000 TL, gazeteci ise 2.500 TL maaş alıyor.

Erdinç Akkoyunlu
STAR
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Karışık bir başlık olmuş...
Net toparlamak isterim.
Şimdi bizim ülkede sistemin içi boş...Dışı dolu ...Anlatabildim mi ne demek istediğimi ?Lütfen yazacaklarımı dikkatli okuyun.Bu ülkede okuyana daha çok eziyet daha çok işkence yapıp hakkını vermeme durumu var.Bakın ben tabloyu söylüyorum.Art niyetim yok .Ne kadar okursan o kadar eziliyorsun.Bu benim düşüncem .İkincisi böyle bir tabloda doktor olmak kendini harap etmekten başka bir şey olmaz.Tabi şimdi para verip doktor da oluyorsun.Böylelikle yetenekli doktor da kalmadı.Ben artık tükendim.Tükettiler bizi.Eğitim yok.Seviye yok .Hala başlıklar açılıyor.Okumayın diyeceğim geri görüşlü yobaz diyeceksiniz.Ama okuyunca da bi b*k olmuyor göreceksiniz.Lanet olsun...Lanet olsun...
Ülkenin sözü geçenin yanında ol ,torpilin olsun ya da parayı ver her şey olur ...
Diyeceklerim bu kadar
Ben sakin bir insanım
Çok sinirleniyorum bu duruma
Özür dilerim ama yazdıklarımın hepsi gerçek.
Lütfen gözlerinizi açın.
720 bin tl yi verip okumak sonuçta acıbadem en iyi eğitim veren yer diye yapılmıyor. Sağlık alanına ilgisi olduğu vs için de yapmıyor bunu insanlar. Öyle olsa hemşire att vs olmak da tatmin eder. Bu parayla ego tatmin etmek itibar satın almak, sosyal statü derdi. Tıp fakültesini normal yoldan kazanan insanlar belli disiplinleri çok erken zamanlarda edinmiş, farkındalığı yakalamış, sorumluluk alma bilincine ulaşmış insanlardır. Bunu yapamamış insanın parayla doktor olabilmesini doğru bulmuyorum. Genel cerrahi intörn u iken özel üni den mezun bizim orda aile hekimliği kazanmış bir kadın vardı. Genel durumu bozulmuş postop bir hastaya kan tak demisler. Beni çağırmıştı nasıl takılıyor bu, bu kan neden gitmiyor(hastanın yastigina koymuş takılı kani) 2 saatin sonunda da ay canım ben çok uykusuz kaldım sen bekle burda deyip gitmişti. Sonuç bu oluyor yani
Kullanıcı avatarı
O paraya fakülteye gidecek birinin "ev satın alayım da kirasıyla geçinirim" şeklinde bir mantığı olmaz zaten. O hayali sadece bizim gibi züğürtler kurar. O seviyedeki kişilerin doktor maaşına ihtiyaç duymayacak kadar geliri de vardır. İstedikleri parayı verip gitsinler, çok da önemli değil. Ama bana parasıyla gidilen bir özel tıp fakültesini bitirdiğinizde doktor değil sadece tıp fakültesi mezunu olursunuz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Ne vizyonsuzsunuz abi, niye ev alıyoruz ?
18 yaşında, eğer cebinde 720bin liram olsaydı ( gerçi şimdi bile geçerli hatta 40 yaş planlarım bunlar benim) dooooğru yurtdısına. Adam akıllı bir dil kursu. Sonra alırım bir karavan. Benim gibi de bir aklı evvelle beraber çıkarım dünya turuna. Kafama esen bir ülkede endemik de bir bölüm okurum, belki norveçte balıkçılık yüksekokulu vs.

Doktorluk gibi hizmet sektörünün kalbi bir mesleğe girebilmek için milyonlar harcamak akıl işi değil, kral sizsiniz. Bırakın biz size hizmet edelim paşa çocukları
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009