Cumartesi , Ağustos 8 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi, karaciğer naklinde gösterdiği başarılı çalışmalar sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, başlayacak operasyonlar öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, aynı anda gelen ve acil olan 5 karaciğer hastasına nakil yapabileceklerini kamuoyu ile paylaşmak istediklerini belirtti.

Enstitüde aynı anda 10 operasyonu yapabilecek teçhizata ve ameliyat ekibine sahip olduklarını aktaran Yılmaz, "Bunları bir kez daha Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmak istedik. Bundan da ülkemiz adına son derece onur duyuyoruz." dedi.

İnönü Üniversitesi 'karaciğer nakliyle' Guinness yolunda
Yılmaz, 8-9 hasta arasından 5'ini seçebildiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"5 hastamız ve 5 de canlı vericileri var. Bunlardan bir tanesi sadece akraba değil diğerleri akraba. O da biliyorsunuz ülkemiz koşullarında etik kurulundan onay aldıktan sonra kabul edilen hastalar. Hastaları ameliyata girerken de görürsünüz. Hakikaten karaciğer nakline acil olarak ihtiyaç duyan hastalar. Hepsi son dönem karaciğer hastası. Bir tanesi çocuk hasta, 2,5 3 yaşlarında. Ümit ediyorum akşam da bu ameliyatların bittiğine yönelik güzel haberler veririz diye düşünüyorum."

Bir gazetecinin kaç kişilik bir ekibin ameliyatlarda yer alacağını sorması üzerine Yılmaz, "Sadece cerrahi ekip 36 kişi. Öğretim üyesi kadromuz 21. Anestezi, hemşire, yardımcı personel ve diğer branşlarla burada 100'ün üzerinde bir ekiple çalışacağız." diye konuştu.

Yılmaz, ameliyat sürelerine ilişkin soruya ise ameliyatlarda saat öngörmenin çok doğru olmadığını ancak akşam 18.00-19.00 gibi bitmesini beklediğini kaydetti.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Bu yapılan doğru değil bence. 5 tane nakli aynı anda yapabilecek kapasiteleri vardır elbette ve çok da güzel yapacaklardır, şimdiye kadar ki başarıları ortada fakat bunu böyle reklam gibi lanse etmek, rekorlar kitabı başvurusu filan riskli işler. 5 tane nakli aynı anda yaptıktan sonra bunu haber yapsalar daha iyiydi. Daha yapmadan önce böyle reklamı yapılınca iş biraz gövde gösterisine dönüşmeye başlıyor. Allah korusun bu nakillerden birinde sıkıntı çıksa olay bir anda tam tersi yöne döner. Sağlıkta "en büyük, en çok, en hızlı" vs. şeklindeki reklamlar pek uygun değil bana göre.