Cuma , Ekim 18 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eskişehir ziyaretinde tıp fakültesi öğrencileriyle buluştu. Öğrenciler branş, medyadaki doktor haberleri gibi konular ile ilgili Fahrettin Koca’dan bilgi aldı

İntern öğrenciler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Koca şunları kaydetti:

“ Son yıllarda TUS sınavının devreye girmesiyle, pratikte birçok mezun arkadaşımızın sahada olmayıp direk TUS imtihanına girerek uzmanlığa başladığı bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. Ben bunun doğru olduğuna inanmıyorum. Bir şekilde internlik döneminde mutlak pratiğin sistematiğinin oluşturulması gerektiğini hatta asgari bir dönem sahada da bunun pratiğinin yapılması gerektiğini, hatta yer yer belli dönemler itibariyle ücretli olması gerektiğini, bunun her yerde benzer ve eşit şekilde uygulanması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuyla ilgili de bakanlık olarak bunu kendi aramızda tartışıyoruz. Bir çalışma grubu bunu gündemine aldı. Bu konuyla ilgili öğrencilerle de yani paydaşlarla da bu konuları konuşmayı düşünüyoruz. Ben burada bir sorun olduğunu, bu sorunun mutlak bir şekilde aşılması gerektiğini, 5. sınıftan itibaren 6. sınıf dahil olmak üzere sadece uzmanlık eğitimi için geceli gündüzlü çalışan ve TUS’a hazırlanma gayreti içinde olan ama pratikten uzak, devamında da uzmanlık eğitiminde de pratiği yapmayarak uzmanlık eğitimin devam edildiği bir sistemden bahsediyoruz. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bunu bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Dershanelerin yoğun bir şekilde bu konuyla ilgili açığı kapatma noktasına ne kadar gayret içinde olduğunu sizler de bizler de iyi biliyoruz. Gidişatın doğru olmadığını söyleyebilirim. “
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Teknik olarak, genel tababet nosyonunna hakim, sağlık sisteminin çarklarını az çok bilen bir hekimin TUS'a girmesi mantıklı olabilir. Ancaaaak, Sayın bakanımı, Türkiyede yeni atanan bir pratisyen hekimin yerinde 6 ay, hadi bilemedin 3 ay çalışmaya davet ediyorum.

Pratisyen hekimlerin çoğunlukla çalıştığı 112, acil servis, aile hekimliği gibi sağlık hizmetleri Türkiye'nin en çok sorun yaşadığı, malpraktis baskısının, dayağın, hakaretin, ücret adaletsizliğin en yoğun görüldüğü yerler.

Birinci basamak sağlık hizmetlerini, sisyasi bir rant olarak görmeyi bırakırlarsa, laflarını değerlendirmeye alabilirim.
Kullanıcı avatarı
Mecburi süresi acil için 6 ay olmalı. Benim 6 ayda ömrümden 10 yıl gitti çünkü. Tus da öyle kolay bir sınav değil. 11 dersi uzman seviyesinde tüm güncellemeleriyle bilmek lazım. Madem öyle stajlar sonunda tus yapılsın. Son sene de herkes INTÖRN değil de DOKTOR gibi değer görsün,mecburiye gitmekten hasta ile başbaşa kalmaktan korkmasın, mecburide gelen giden pratisyeni ezmesin ve emeğinin de karşılıgını alsın bakın o zaman herşey çok daha güzel olur.
En son kutsaclirapunzel tarafından 20.02.2019 - 15:34:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
İnternken arkadaşlarla da bu konuyu konuştuğumuzu hatırlıyorum. Okul bittikten sonra hemen asistanlığa başlayan ile biraz pratisyenlik yaptıktan sonra asistanlığa başlayan kişiler arasında fark oluyordu. Pratisyenlik yapmadan başlayanlar ilk birkaç ay sanki okul devam ediyormuş gibi davranıp, sorumluluk almaktan kaçınabiliyorlar yada sorumluluklarının farkında olmayabiliyorlar. Ama pratisyenlik yapıp gelenler biraz daha yaptığı işin farkında olup gerektiği yerde sorumluluk almasını biliyor. Tabi birkaç ay sonra herkes düzene alışıyor.

Ben de biraz pratisyenlik tecrübesinin yaşanması taraftarıyım. Kişisel fikrim 2 yıl pratisyenlik ideal bir süre. Tabi bunun zorunluluk olmaması gerekir. Yani mecburi bitmeden asistanlığa başlanamaz gibi bir düşünceye her zaman karşıyım.
112 komutada calisan bi pratisyen ne kadar tecrube sahibi olucak acaba telefonu acma suresi cok hizlanmasi ne isine yarayacak veya fax cekmeyi öğrenmiş olması mı cok faydalı olacak. bence mecburi kaldırılsın isteyen istedigi yerde calişsın ozelde calismak isteyen ozelde calişsin. en son doktorlar sicmamiza da yardimci olsun diyecekler aramizdaki bazilarida evet cok iyi olur asistanliga baslarken sicacak olan hastaları comezlere kitleriz derler
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
ben de özel üniversite sahibi olsam ben de doğru bulmam, hastaya doğru dürüst dokunamıyorlar garipler o yüzden de bari tus çalışsın oluyor.en başta bakan bey izin vermez bu düzenin değişmesine ayrıca eğitim hakkı var eğitimden yararlanmayan zaten devlete borcunu ödemek zorunda 23 24 yaşında kendilerinin teşrif etmedikleri illerin ilçelerinde zar zor bitiriyor insanlar mecburisini başka hangi meslekte böyle bir zorunluluk var. bir de bazıları gibi kaymak tayfa var istanbulun doğusunu görmeyen düzen değişecekse istanbulun ankaranın doğusunu görmeyenler için değiştirilsin Müezzinoğlunun getirip akdağın kaldırdığı değişiklik bile bize az da olsun adaleti sağlıyordu
En son hayda tarafından 20.02.2019 - 17:14:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.