Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Doktora saldıran magandanın anatomisi

 #4141468  gönderen drhaber
 22.07.2018 - 05:07:48
Geçtiğimiz günlerde Harran Üniversitesi'nde nöbetçi doktor Bahattin Ahmet Yalçın'ın hasta yakını tarafından uğradığı saldırıya uğramıştı. Habertürk yazarı Prof. Dr. Temel Yılmaz, doktorların ve sağlık personellerinin yaşadıkları zorlukları, saldırıları kaleme aldı

Birkaç gün önce Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi’nde nöbetçi doktor Bahattin Ahmet Yalçın bir hasta yakınının saldırısına uğradı. Saldırgan, yakındakilerin ifadesine göre önce arabasına koşup arabadaki pompalı tüfeği almaya çalıştı, etrafındakiler engel olunca doktora kaldırım taşı ile saldırdı. Doktor kafasına aldığı taş darbeleriyle komaya girdi ve halen yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

Özellikle geceleri hastaneler, aciller, sağlık merkezleri savaş alanı gibi, çoğunda can güvenliği yok. Aklına gelen herkes, istediği olmadığı zaman doktora bağırıyor, sağlık personeline saldırıyor, hakaret ediyor. Genellikle de kimse müdahale etmiyor. Gördüklerimiz okuduklarımız bu olayların medyaya yansıyan çok küçük bir bölümü. Sadece buz dağının üstü.


EN DEĞERLİ DOKTORLARIN NASIL KAYBETTİK

Cerrahpaşa 76 grubunun ortak platformundaki bir yazıda geçmiş dönemlerde saldırganlar tarafından öldürülen, her biri bu ülkenin çok büyük değerleri olan doktorların bazılarının kısa hikayeleri yayınladı, özetleyerek yazıyorum.

Dünyada ilk kalp naklini gerçekleştiren Dr. Barnard'ın asistanı olmuş ünlü kalp cerrahı Doç. Dr. Edip Kürklü, 5 Haziran 1988'de hastasına açık kalp ameliyatını yapmış, ancak hasta ameliyattan bir hafta sonra "uyuşturucu” kullandığını gizlediği için anestezi komplikasyonu sonucu hayatını kaybetmişti. Doç. Dr. Edip Kürklü, 21 Temmuz 1988'de hastanın bir yakını tarafından arabasının içinde kurşunlanarak öldürüldü.

Prof.Dr. Göksel Kalaycı altmış altı yaşındaydı. Önce genel cerrahi, sonra göğüs cerrahisi ihtisası yapmıştı. Ameliyat ettiği bir hastası "Ben ölürsem sen de öleceksin" diye tehdit etti. Hastanın yakını tarafından, yıllarını verdiği İstanbul Tıp Fakültesi'nin bahçesinde vuruldu. 11 Kasım 2005 günü hayatını kaybetti.

Dr. Ali Menekşe elli bir yaşındaydı. Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde göğüs hastalıkları uzmanıydı. Bir çocuğunu doğumda, on altı yaşındaki kızını da Ankara yolunda geçirdiği trafik kazasında kaybetmişti. 15 Ocak 2008'de, elli birinci doğum gününde, hastası tarafından vuruldu. 14 Şubat 2008 günü hayatını kaybetti.

Dr. Ersin Aslan otuz yaşındaydı. Gaziantep Devlet Hastanesi'nde göğüs cerrahisi uzmanı olarak çalışıyordu. Daha önce ameliyat ettiği hastanın ölümünü yasa gereği MERNİS nüfus sistemine bildirdi. Ölen kişiyi yaşıyormuş gibi gösterip usulsüz aldığı 700 liralık emekli aylığının kesilmesine kızan hastanın onyedi yaşındaki torunu tarafından döner bıçağıyla bıçaklandı. Gaziantep'te çok sevilen Dr. Aslan 17 Nisan 2012 günü hayatını kaybetti.

DOKTORA ŞİDDET ÖNLENEMİYOR

İstanbul Tabip Odası'nın yaptığı açıklamada, sağlık kuruluşlarında her gün otuza yakın şiddet vakası yaşandığı, yetkililerin aldıklarını iddia ettikleri önlemlere karşın bu sayıda kayda değer bir azalma olmadığı bildirildi. Gerçekten son otuz yıldan beri toplumda, doktorlara ve sağlık personeline saldırı katlanarak artıyor. Hiçbir Avrupa ülkesinde hatta dünyanın herhangi bir başka ülkesinde bizde olduğu kadar “sağlık terörü” yok.

Fatih Altaylı çok güzel bir yazı yazdı. Yazısında diyor ki “bir nebze ahlakı, bir nebze insanlığı, bir nebze gelişmişliği olan insan bilir ki, hekim önemlidir. İlkel toplumlarda bile farklı adlar altında iş yapsalar da, insanları tedavi edenlere saygı gösterilirdi.

Ama biz bugün ilkel kabilelerden bile daha ilkel bir noktaya doğru sürükleniyoruz” diyor ve ekliyor; “Tedavi etmeyin bu adamları”. Ama hekimler bir türlü olaylardan ders çıkarmıyorlar, kırılmıyorlar, yine de bu insanları tedavi etmeye devam ediyorlar.

KİM BU ADAMLAR

Bu insanlar bu toplumun ara kuşağı. Bu kuşak köyde büyümüş geleneksel Türk feodal ahlak yapısı ve aile değerleri ile yetişmiş kuşakla kentte büyümüş evrensel entelektüel değerleri ve ahlak yapısını benimsemiş kuşak arasında kalan kesim. Çoğunluğu arabesk kültürle yetişmiş, köyden kente göç ederken arada kalmış, ne köylü ne kentli olabilmiş, eğitimi yetersiz, çoğunlukla ezilmiş bir kesim.

Bu ezilmişliğin şekillendirdiği psikolojik yapıyla kendisinden güçlülere boyun eğen kendisinden zayıflara karşı saldırgan ve acımasız olan insanlar. Kurtlar Vadisi oyuncu tiplemelerinde bu insanları görebilirsiniz. Genellikle içe kapalı, ezildikçe daha çok saldırganlaşan, şiddete eğimli, iletişim yerine hemen silaha sarılan, öldürmeye hazır psikopatolojik kişilik yapısı olan bir kesim bu grup.

Bu ülkede kadın cinayetlerini işleyenler de, yavru bir köpeğin dört bacağını da kesip sokağa atanlar da, çocuklar dahil gücü yettiğinin malını canını gasp eden taciz edenler de, doktora, sağlık personeline saldıranlar da bu insanlar. Bu insanları son 40 yılın kötü eğitim sistemiyle, Kurtlar Vadisi benzeri dizilerle, Recep İvedik filmleriyle, arabesk kültürüyle toplum olarak biz yarattık. Bu insanların sayısı artık geleneksel feodal ahlak kültürüyle yetişmiş köyde yaşayan kesimden de evrensel entelektüel ahlak değerleriyle yetişmiş kent kökenli kesimden de onlarca kat daha fazla.

Oysa bu ülkede bir mühendis bir hukukçu, bir yönetici, idareci 4 yılda diploma alırken bir doktor 6 yıl fakülte, 2 yıl mecburi hizmet (Sağlık Bakanlığı 2 yıl mecburi hizmet yapmadan, doktora diplomasını vermez) ancak 8 yılda doktor olma hakkını kazanır, bir uzman doktor mecburi hizmetleriyle 14 yılda diplomasını alır.

Doktorlar, üniversiteye en yüksek puanla girerler, bu ülkede doktor kolay yetişmez. Doktorların çalışma koşulları çok zordur. Özellikle aciller doktor için kabustur, ülkemizde bir geleneği olarak acile gelen her hasta yanında onlarca kişiyle gelir. Herkes içeri doluşur, herkes önce kendi hastası bakılsın ister, herkes gergindir, herkes saldırgandır. İstediği olmayınca silaha sarılır, darp eder.

DOKTORLARIN CAN GÜVENLİĞİ İÇİN ÜÇ ÖNERİ

* Doktor acil kliniklerde bir taraftan acil hastalara koşuştururken diğer taraftan can güvenliği endişesi taşır, çünkü hekim iyi korunmaz. Sorun özel güvenlikle çözülmez, ancak devletin kolluk kuvvetlerinin acil kliniklerde etkin görev alması sağlık ekibini rahatlatır.

* Devlet hakimini, savcısını ya da kaymakamını korumaya muktedirse doktorunu hemşiresini de koruyabilmeli. Sağlık teröristleri, gündüz hastanede de doktorun sağlık personelinin devletin koruması altında olduğunu bilmeli.

* Sağlık personeline saldırıyı önlemek için caydırıcı yasalar bir an önce çıkarılmalı.
Haber Türk

Re: Doktora saldıran magandanın anatomisi

 #4141473  gönderen Ozzz92
 22.07.2018 - 08:39:21
Evet, kendi adıma, masamın altında istisnasız ya beyzbol sopası ya teleskobik jop taşıyacağım, ruhsatlı silah da aklımda ama ona cesaret edemiyorum çünkü benim bir geleceğim var ve bu amipler için onu yok etmek de istemiyorum... Bakalım, zaman ne gösterecek...

Re: Doktora saldıran magandanın anatomisi

 #4141477  gönderen tobirama
 22.07.2018 - 09:35:33
[quote=Ozzz92 post_id=4141473 time=1532237961 user_id=100128]
Evet, kendi adıma, masamın altında istisnasız ya beyzbol sopası ya teleskobik jop taşıyacağım, ruhsatlı silah da aklımda ama ona cesaret edemiyorum çünkü benim bir geleceğim var ve bu amipler için onu yok etmek de istemiyorum... Bakalım, zaman ne gösterecek...
[/quote]


Hayır hayır silah asla. Zamanı geldiğinde senin o tetiği çekecek cesaretin olmaz çünkü sen insansın ama karşıdaki insan olmadığı için bu hareketleri yapıyor zaten.

Re: Doktora saldıran magandanın anatomisi

 #4141518  gönderen egrisidogrusu
 22.07.2018 - 11:53:26
bu insanlar eğitilemez. gittikleri heryerde kavgaya hazırdırlar.. sadece doktora değil öğretmene, polise, diğer memurlara da saldırırlar.. şikayet edilip karakola ve adliyeye gitseler de serbest bırakıldıkları için saldırmaya devam ediyorlar..saldıramadıkları tek yer hakim ve savcılardır.. çünkü değil saldırı, hakim ve savcıyla tartıştıkları zaman bile hemen nezarethaneye atılır ve ağır ceza alırlar.. bu işin çözümü bu tür kişilere seslerini bile yükseltseler en ağır cezaları vererek caydırmaktır.. kişi hemen tutuklanıp ciddi cezalar alırlarsa zamanla bu psikopatlar sinerler...
Kullanıcı avatarı

Re: Doktora saldıran magandanın anatomisi

 #4141747  gönderen Jeanne
 22.07.2018 - 21:49:58
Bugün iletilen bir whatsap grup mesajı:
Kırıkkale nüfus mudurlugu’nde işi geciken bir adam bağırıp çağırmaya, hakaret etmeye başlamış ( fiziksel müdahale yok) Memurlar toplu halde adamı almış tartaklayarak dışarı atmış ve bir tanesi demiş ki: ‘Geri zekalı, sen burayı hastane mi sandın?’
Geldigimiz nokta budur.
Başından beri fiziksel saldırıda bulunana toplu halde müdahaleyi savunuyorum ama çoğu doktor sıra kendine gelene kadar seyirci kalıp geçmiş olsun demeyi tercih ediyor
Kullanıcı avatarı

Re: Doktora saldıran magandanın anatomisi

 #4142224  gönderen drsvc
 24.07.2018 - 16:06:25
* Sağlık personeline saldırıyı önlemek için caydırıcı yasalar bir an önce çıkarılmalı.

Yeni bakan bunu yapsa yeter