Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, 'Özellikli sağlık hizmeti veren hekimlerin döner sermaye tavan ücretlerini 5 kat artıracağız. Bu düzenlemeyle, nitelikli sağlık hizmeti veren hekimlerin kamudan özel sektöre ve hatta yurt dışına gidişini önlemiş olacağız. Yüksek teknoloji gerektiren ve riskli cerrahi operasyonların kamu ve üniversite hastanelerinde daha fazla yapılmasını teşvik etmek istiyoruz' dedi.

Sağlık Bakanlığı, kamu ve üniversite hastanelerinde yüksek teknoloji gerektiren, riskli ve özellikli tedavi ve cerrahi operasyonları başarıyla gerçekleştiren hekimlerin döner sermaye tavan ücretlerini ilk etapta beş kat artıracak. Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında döner sermaye ücretlerinin yeniden düzenlenmesi için çalışma başlatıldı. Çalışmanın bir sonraki adımında ise döner sermaye tavan ücretinin 10 kata kadar yükseltilmesi hedefleniyor. Döner sermaye tavan ücretlerinde değişiklik öngören çalışma, özellikli sağlık hizmeti veren hekimlerin, birlikte çalıştıkları sağlık personelinin döner sermaye ücretlerinin artırılmasını da öngörüyor.

'5 KAT ARTIRILACAK'

Maliye Bakanlığı ile varılan mutabakat çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş tarafından yürütülen çalışmaların 15 gün içinde tamamlanması ve döner sermaye yönetmeliğinin değişiklik yapılarak yeniden yayımlanması öngörülüyor. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, döner sermaye ücretlerine ilişkin düzenleme hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmanın her iki bakanlık arasında müsteşarlar ve teknik ekipler tarafından yürütüldüğünü belirterek, çalışma kapsamında nitelikli işler yapan akredite hekimlerin 18 bin lira düzeyinde olan döner sermaye tavan ücretlerinin ilk etapta 5 kat artırılacağını kaydetti. Demircan, şunları söyledi:

"Bilim kurulları, özellikli tedavi yöntemlerini ve bunların hangi hastanelerde gerçekleştirileceğini belirleyecek ve ilan edecek. Özellikli sağlık hizmeti veren hekimlerin döner sermaye tavan ücretlerini beş kat artıracağız. Bu düzenlemeyle, nitelikli sağlık hizmeti veren hekimlerin kamudan özel sektöre ve hatta yurt dışına gidişini önlemiş olacağız. Kamuda az yapılmakta olan yüksek teknolojili ve riskli operasyonların yapılmasını teşvik etmek istiyoruz."

'HEKİMLERİN KAMUDA ÇALIŞMASININ ÖNÜ AÇILACAK'

Yeterliliği kanıtlanmış hekimlerin çalışmaları üzerinden değerlendirilerek isim isim ilan edileceğini bildiren Demircan, şöyle devam etti:

"Belirlenen hastanelerde, belirlenen akredite hekimler, özellikli sağlık hizmeti kapsamında operasyonlar yaptıklarında, 18 bin lira civarında olan döner sermaye tavan ücretini, beş kat artırılmış olarak alacaklar. Az sayıda, düşük volümlü, özellikli sağlık hizmetlerini veren akredite hekimlerimizi kamuda tutmak istiyoruz. Hatta üniversitelerden ve dışarıdan 1 yıllık sözleşmeler yapmak sureti ile nitelikli hekimlerin kamuda hizmet vermesinin önünü açıyoruz. Özellikli sağlık hizmetlerini de her hastanede değil, 4. kategori olarak nitelendirdiğimiz belirlenmiş eğitim araştırma ve şehir hastanelerinde vereceğiz. Bu hastanelerde yoğunlaşma ve özellikli sağlık hizmetlerinin volümünü artırmak istiyoruz."
Hürriyet
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
[quote=the_dr post_id=4138034 time=1531040280 user_id=25718]
bunu okuyan vatandaşın aklından geçenler...

"50 bin alıyorlardı şimdi 250 bin alacaklar"
[/quote]


haberler: " doktora %50 zam"
realite: 200 lira zam gelir.

evin kirasındaki artış - 400 lira.
döner sermaye tavan ücretinin arttırması bir şeyi değiştirmiyorki isterse sonsuz yapsın. pratisyenlerde mesela tavan ücret 4500 tl civarı olması lazım. o kadar performans alabiliyor muyuz? 1000 yatar 700 yatar 1500 yatar...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
bu haber ne demek şimdi?
bir kısım spesifik hoca için mi sadece düzenleme olacak yoksa senelerdir emek veren, fedakar,çalışkan, yaptığı iş en riskli iş olan ve 0 veya komik döner sermaye alıp halkın soytarısı haline getirilmiş tüm hekimler için de adaletten bahsediliyor mu?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
hikaye, degisen herhangi bir sey yok..
kadin hastaliklari ve dogum icin konusursak sadece fetal cerrahi giriyomus bu isin icine. koca ulkede kac kisi yapiyo, sayisini gercekten bilmiyorum. benim bildigim bir elin parmaklarini gecmez. tavani 5 kat da arttirsan, 100 kat da arttirsan ayni..
docentlik ve profesorluk kriterlerini zorlastirinca, universiteler bos kalmasin diye yapilmis, basin tarafindan farkli yonde sisirilmis bir balon..
hem pratisyen hem de uzman sayisinin hizla artisindan sonra gitgide degersizlesiyoruz, daha zor sartlarda daha cok calisip daha az kazaniyoruz. mesleki anlamda gelecege umutla bakma icin bir neden goremiyorum, dolayisiyla hekimler hakkinda iyi bir haber gordugumuzde gerceklestigini bizzat gormeden inanmiyorum, inanamiyorum.