Pazartesi , Eylül 23 2019
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Adana’da bir hasta yakını, hastası ile ilgili gerekli işlemlerin yapılmadığını iddia ederek Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) başvurdu. Başvuru metninde hasta yakınının, hasta sevkini yapmadığını ileri sürdüğü doktoru kastederek, “illa biz bunu dövelim mi, saçını başını mı yolalım, sonra doktorlar öldürüyorlar” söylemleri dikkat çekti

Adana’da yatağa bağımlı olan hasta Gülli Altın 26 Haziran tarihinde Adana Ceyhan Devlet Hastanesi Acil Servisine başvurdu.

Hasta yakınının iddiasına göre acil doktoru, hastanın beyninde kanama olduğunu ve Adana Şehir Hastanesi’ne gitmesi gerektiğini söyledi.

Medimagazin’in haberine göre, hasta yakını hastasıyla ilgili işlemlerin yapılmadığını iddia ederek Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) başvurdu.

Hasta yakını başvurusunda “Nöroloji doktoru T. beyin cerrahına atıyor, beyin cerrahı da ‘cerrahlık bir durum yok’ diyor. Sonuç olarak hastanın sevk edilmesi gerekiyor. Hasta hiçbir müdahale edilmeden acilde bekletiliyor. Konu hakkında yardım talep ediyorum.” diyerek hastanın acilde bekletildiğini iddia etti.

"İLLA BİZ BUNU DÖVELİM Mİ?"

Hasta yakını şikayetiyle ilgili bir ilerleme kaydedilmediğini ileri sürerek 27 Haziran günü SABİM’e tekrar yazdı. Dr. T.’nin hastanın sevkini vermediğini, başvurusuna en kısa zamanda cevap beklediğini belirten hasta yakınının şikayetinde, “İlla biz bunu dövelim mi, saçını başını mı yolalım, sonra doktorlar öldürüyorlar” şeklindeki ifadesi dikkat çekti.
Ntv
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
İki branş arasındaki klasikleşmiş hastayı paylaşamama (!) durumu, acil servise yıkılmış durumda.

Bu durumda gece nöbetçi amiri bilgilendirilmesi gerekli diye düşünüyorum. Sevk gerekiyorsa bu iki bölümden birine uzlaşma ile bu sevk yaptırılmalıdır.

Hasta merkezli düşünüp, mağduriyet önlenmeli, eğer bu önlenmezse başka mağduriyetlere neden olabileceği bu haberde de net olarak görülmektedir.

Şunu da unutmayalım, ilgili branş varlığımda kimse acil hekimini niye sevk etmiyorsun diye sıkıştıramaz, şikayet edemez; etse bile "sevk" konusunda sorumluluğu yoktur. Hastayı görüp sevk kararını veren doktor o hasta diğer hastanenin sedyesine ulaşana kadar sorumluluk sahibidir.
[quote=serdar4444 post_id=4135812 time=1530458899 user_id=62189]
İki branş arasındaki klasikleşmiş hastayı paylaşamama (!) durumu, acil servise yıkılmış durumda.

Bu durumda gece nöbetçi amiri bilgilendirilmesi gerekli diye düşünüyorum. Sevk gerekiyorsa bu iki bölümden birine uzlaşma ile bu sevk yaptırılmalıdır.

Hasta merkezli düşünüp, mağduriyet önlenmeli, eğer bu önlenmezse başka mağduriyetlere neden olabileceği bu haberde de net olarak görülmektedir.

Şunu da unutmayalım, ilgili branş varlığımda kimse acil hekimini niye sevk etmiyorsun diye sıkıştıramaz, şikayet edemez; etse bile "sevk" konusunda sorumluluğu yoktur. Hastayı görüp sevk kararını veren doktor o hasta diğer hastanenin sedyesine ulaşana kadar sorumluluk sahibidir.
[/quote]

Allah Allah... Hocam 2dir "hasta merkezli" yorumlarınızı görüyorum, hayret etmemek elde değil...
Hangi branşa baksam, hemşireler birbirine kenetlenmiş, birbirini kolluyor, idare ediyor, arkasında duruyor...
Nerede doktorlar var, çekişme, birbirinin üstünde tepinerek yukarı çıkma çabası...
Böyle hep birlikte batıyoruz, bunu görmek bu kadar zor mu?
Sistem zaten bizi köleleştirmek için dizayn edilmiş, biz de çok güzel çanak tutuyoruz...
Kullanıcı avatarı
[quote=naturele post_id=4135839 time=1530460541 user_id=100597]

Allah Allah... Hocam 2dir "hasta merkezli" yorumlarınızı görüyorum, hayret etmemek elde değil...
Hangi branşa baksam, hemşireler birbirine kenetlenmiş, birbirini kolluyor, idare ediyor, arkasında duruyor...
Nerede doktorlar var, çekişme, birbirinin üstünde tepinerek yukarı çıkma çabası...
Sistem zaten bizi köleleştirmek için dizayn edilmiş, biz de çok güzel çanak tutuyoruz...
[/quote]

Sayın Meslektaşım;

Belki de haklısınız, evet köle olmayalım, birbirimizin üstünde tepişmeyelim, beraber batmayalım size hak vermemek elde değil.

Hemşireler varsın kenetlensin, birbirini kollasın, idare etsin. Meslek itibari ile hemşire sorumlulukları ile tabip sorumlulukları farklı olduğunu görmemiz lazım.

Evet hasta yakının söylemlerini kimse tasvip etmemeli; hatta, bence bu kişi tehtid içeren bu sözlerinden sorumlu tutulup ceza almalıdır.

Olay hasta açısından değerlendirildiğinde, evet mağdur olma durumu görünüyor. Bu maģduriyet tabip arkadaşlar, hastane yöneticileri, sağlık yöneticileri birbirini "idare ettiğinde" mi yoksa "tabipler birbirini koruduģunda mı" çözülür bilemem.

Şu bir gerçek ki; bu vaka için söylüyorum, "beyin kanaması" tanısı alan hasta; tabip ve idareci arkadaşların, hemşire arkadaşlar kadar "kenetlenemedikleri" için sevk edilememiş duruyor. Hastanın mağduriyeti doğru mu; ben tabip olarak yanlış buluyorum. Hasta merkezli düşüncem budur.

Tekrar ediyorum, hasta yakının söylediģi söylem yanlış ve ceza almalı. Biz saģlık çalışanları da evet kenetlenelim, birbirimizi koruyalım; ama bir yandan da özeleştirimizi de yapalım, aman bananecilik inanın bana bizi vuran en önemli yanlışımız, tıbbi hukuk açısından bizi sıkıntıya sokacaktır.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
[quote=serdar4444 post_id=4136117 time=1530526960 user_id=62189]
[quote=naturele post_id=4135839 time=1530460541 user_id=100597]

[/quote]

Sayın Meslektaşım;

Belki de haklısınız, evet köle olmayalım, birbirimizin üstünde tepişmeyelim, beraber batmayalım size hak vermemek elde değil.

Hemşireler varsın kenetlensin, birbirini kollasın, idare etsin. Meslek itibari ile hemşire sorumlulukları ile tabip sorumlulukları farklı olduğunu görmemiz lazım.

Evet hasta yakının söylemlerini kimse tasvip etmemeli; hatta, bence bu kişi tehtid içeren bu sözlerinden sorumlu tutulup ceza almalıdır.

Olay hasta açısından değerlendirildiğinde, evet mağdur olma durumu görünüyor. Bu maģduriyet tabip arkadaşlar, hastane yöneticileri, sağlık yöneticileri birbirini "idare ettiğinde" mi yoksa "tabipler birbirini koruduģunda mı" çözülür bilemem.

Şu bir gerçek ki; bu vaka için söylüyorum, "beyin kanaması" tanısı alan hasta; tabip ve idareci arkadaşların, hemşire arkadaşlar kadar "kenetlenemedikleri" için sevk edilememiş duruyor. Hastanın mağduriyeti doğru mu; ben tabip olarak yanlış buluyorum. Hasta merkezli düşüncem budur.

Tekrar ediyorum, hasta yakının söylediģi söylem yanlış ve ceza almalı. Biz saģlık çalışanları da evet kenetlenelim, birbirimizi koruyalım; ama bir yandan da özeleştirimizi de yapalım, aman bananecilik inanın bana bizi vuran en önemli yanlışımız, tıbbi hukuk açısından bizi sıkıntıya sokacaktır.
[/quote]

Söylediklerim ancak bu kadar çarpıtılabilirdi... Sizi tebrik ediyorum hocam.
Elimizde "hasta mağduriyetine" dair net bir kanıt yok, bunu da belirtelim. "Hasta demiş" ile yargıya varılamaz.
Ama doktoru geçtim, insan hayatına dair çok yanlış bir tutumun, yazılı kanıtı var. Buna ses çıkarmadan önce "Sevk etmiyorlarsa şikayet edilsin" demeniz, neyin rantının peşinde olduğunuzu açıkça gözler önüne seriyor bence. Meslek hayatınızda benzer durumlarda kalıp, bol bol "Hasta merkezli" çözümler üretmeniz dileğiyle, başarılar.
Kullanıcı avatarı
[quote=naturele post_id=4136139 time=1530530932 user_id=100597]
Elimizde "hasta mağduriyetine" dair net bir kanıt yok, bunu da belirtelim. "Hasta demiş" ile yargıya varılamaz.
Ama doktoru geçtim, insan hayatına dair çok yanlış bir tutumun, yazılı kanıtı var. Buna ses çıkarmadan önce "Sevk etmiyorlarsa şikayet edilsin" demeniz, neyin rantının peşinde olduğunuzu açıkça gözler önüne seriyor bence. Meslek hayatınızda benzer durumlarda kalıp, bol bol "Hasta merkezli" çözümler üretmeniz dileğiyle, başarılar.
[/quote]

Sayın meslektaşım;

"Sevk etmiyorsa şikayet edilsin" diye bir cümleyi nereden gördünüz ya da imayı nereden alındınız? İlginç.

Ben Acil Tıp uzmanıyım sayın meslektaşım, hayatımda hiçbir rantın peşinde olmadım; bu konuda sizi hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim. Gören gözlerin, düşünen beyinlerin; neyin nasıl olduğunu, benim nasil bir rantın içinde olduğuna karar vermesine isterseniz izin verelim.

8 senedir bu işin içindeyim; isterseniz dikkate alır isterseniz almazsınız; bu senelerde deneyimlerim beraberinde hatalarımdan çıkardığım durum; bu işin profesyoneliysek işimizi düzgün yapmamız gerektiğidir.

Bu yazıştıklarımız; olayın içeriģinden çok kişiselleşmeye gitmesinden dolayı fazla olayı cevap-açıklama kısmına girmekten imtina ettiģimi belirtmek isterim. Size de meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Kullanıcı avatarı
[quote=serdar4444 post_id=4136190 time=1530541689 user_id=62189]
[quote=naturele post_id=4136139 time=1530530932 user_id=100597]
[/quote]

Sayın meslektaşım;

"Sevk etmiyorsa şikayet edilsin" diye bir cümleyi nereden gördünüz ya da imayı nereden alındınız? İlginç.

Ben Acil Tıp uzmanıyım sayın meslektaşım, hayatımda hiçbir rantın peşinde olmadım; bu konuda sizi hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim. Gören gözlerin, düşünen beyinlerin; neyin nasıl olduğunu, benim nasil bir rantın içinde olduğuma karar vermesine isterseniz izin verelim.

8 senedir bu işin içindeyim; isterseniz dikkate alır isterseniz almazsınız; bu senelerde deneyimlerim beraberinde hatalarımdan çıkardığım durum; bu işin profesyoneliysek işimizi düzgün yapmamız gerektiğidir.

Bu yazıştıklarımız; olayın içeriģinden çok kişiselleşmeye gitmesinden dolayı; olayın cevap-açıklama kısmına girmekten imtina ettiģimi belirtmek isterim. Size de meslek hayatınızda başarılar dilerim.
[/quote]
[quote=eftelya16 post_id=4135114 time=1530292882 user_id=42488]
Cevap: “illa biz doktorlar da cinnet getirip sizi mi dövelim laf anlamanız İçin?”
[/quote]

he ya yarı boyumda ufak tefek bi hasta illa bu doktorları dövmek mi lazım dedi... gülmekten çalışamadım :D
Hastanın biri Antibiyotik yazmadım çünkü tipik nezle hastasıydı bu hasta beni sabime şikayet etti Halk sağlığı benden bunun için savunma istedi hastanın sabim e hakkım da söylediği şeyler aynen şöyle doktordan antibiyotik yazmasını istedim doktor yazmadı şikayetçiyim.Yani bunu ben okudum benden savunma isteyen gerizakalı idareci okudu ve buna rağmen nasıl savunma istiyor ve sabimde telefonun başındaki kimdir tıbbi bilgisi nedir böyle bir şeyi nasıl olurda işleme soktu onu da anlamadım.bir de kalkıp antibiyotik yazmayın eğitimlerini veriyorlar onu da anlamadım neyse savunmamda bundan sonra kim antibiyotik yazmamı isterse yazacağım ve ondan sonra da aynen öyle yapıyorum.Antibiyotik yazma oranım yüzde 32 idi o günden sonra 48-50 arası ama yeterki canım hastalarım mutlu olsun
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
[quote=Tus21 post_id=4137372 time=1530833051 user_id=114822]
Hastanın biri Antibiyotik yazmadım çünkü tipik nezle hastasıydı bu hasta beni sabime şikayet etti Halk sağlığı benden bunun için savunma istedi hastanın sabim e hakkım da söylediği şeyler aynen şöyle doktordan antibiyotik yazmasını istedim doktor yazmadı şikayetçiyim.Yani bunu ben okudum benden savunma isteyen gerizakalı idareci okudu ve buna rağmen nasıl savunma istiyor ve sabimde telefonun başındaki kimdir tıbbi bilgisi nedir böyle bir şeyi nasıl olurda işleme soktu onu da anlamadım.bir de kalkıp antibiyotik yazmayın eğitimlerini veriyorlar onu da anlamadım neyse savunmamda bundan sonra kim antibiyotik yazmamı isterse yazacağım ve ondan sonra da aynen öyle yapıyorum.Antibiyotik yazma oranım yüzde 32 idi o günden sonra 48-50 arası ama yeterki canım hastalarım mutlu olsun
[/quote]

Hocam, acilde yeşil alana hasta reddedilmediği gibi, sabim de tüm şikayetleri işleme koymakla sorumlu. Bu (gereksiz) şikayetin size ceza olarak bir dönüşü oldu mu? Hayır. Çok içselleştiriyoruz konuları. Hastanın durumu antibiyotiklik değilse yazmazsınız, biri sabimden ararsa da "XXX tarihinde gelen XXX hasta XXX kodlu viral üsye tanısı konduğu için antibiyotik reçete edilmemiştir, XXX reçete edilmiştir." dersiniz, ikinci cümleyi kurmazsınız bile. Ha gereksiz mi? Gereksiz. Moral bozukluğunu geçtim, doktorun böyle saçma bir şeye cevap yazacak vakti var mı? Yok. Ama bırakın şiddet uygulamasınlar, sabime gitsinler saçma sebeplerle, biz de yazalım, geçelim, unutalım. Buna şükredecek noktaya geldik çünkü.