Salı , Temmuz 7 2020
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı

Eü Acil Serviste Nöbetçi Hekime Şiddet

 #4131659  gönderen drhaber
 18.06.2018 - 18:25:33
İzmir Tabip Odası, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde nöbetçi hekimin hasta yakınları tarafından darp edilmesini kınadı

İzmir Tabip Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 Haziran akşamı hastanede nöbetçi olan intern hekim M.P'nin, hasta yakınları tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğradığı anımsatıldı.

Açıklamada, hekimin şiddet sonucu kalıcı sağlık sorunu yaşamamasının sevindirici olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi.

"Sadece kayıtlı olanlar üzerinden bir değerlendirme yapıldığında, günde 31 sağlık çalışanı sağlık hizmeti sunulan alanlarda şiddete uğramaktadır. Sağlık alanındaki şiddet, sözel, fiziksel ve psikolojik olmasından bağımsız olarak sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında önemli bir sorun, hekimler ve sağlık çalışanları için mesleki bir risk haline dönüşmüştür. Kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında ya da bu kuruluşlar dışında olmakla birlikte işin yürütülmesi nedeniyle çalışanlara yönelik olarak gerçekleştirilen şiddet olayları iş kazası olarak değerlendirilmektedir."

“KATILIM BEDELİ ÖDEMEK İSTEMEYEN HASTALAR ACİLLERE YÖNELİYOR”

Sağlıkta şiddet olayları ile ilgili kaza tutanağının hazırlanması, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bilgilerin paylaşılmasını talep eden İzmir Tabip Odasının açıklamasında, "Ülkemizin 80 milyonluk nüfusuna karşın, acil servislere geçtiğimiz yıl başvuru sayısı 110 milyon olmuştur. Mesai saatleri içinde polikliniklere ulaşamayan ya da muayene katılım bedeli ödemek istemeyen hastalar da acil servislere yönelmektedir. Bu durum hasta yükü zaten fazla olan acil servisleri çalışamaz duruma getirmektedir" denildi.

Öte yandan, intern hekim M.P'nin, hastasıyla ilgilenilmediği gerekçesiyle saldırıda bulunanlardan şikayetçi olduğu ve adli sürecin başlatıldığı öğrenildi.
Ntv
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Eü Acil Serviste Nöbetçi Hekime Şiddet

 #4131874  gönderen mhurkan
 19.06.2018 - 10:07:16
Darp, Kaos, savaş, vur, patlat, kır, dök, kafa at, uçan tekme at, muhafaza et, başkalaştır, it/uzaklaştır, sevme, öpme, bağırma/sus, sokağa çıkma, dizini kır otur, itaat et, taraf tut, biat et.....

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin özetidir. Devlet görevini yapamazsa, insanlar kendi adaletlerini sağlar. Sosyal yozlaşmanın kırılma noktasına geldiği bu dönemde biz sağlıkçılar da payımıza düşen ŞİDDETİ BOL BOL yaşıyoruz.

Yaşasın Türk adaleti, Yaşasın Türk demokrasisi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Eü Acil Serviste Nöbetçi Hekime Şiddet

 #4131986  gönderen Tus21
 19.06.2018 - 17:34:47
Geçmiş olsun genç kardeşime
Bunu ancak devlet düzeltebilir
2 yolu var ya hekimlere yapacağınız hiçbirşeyin cezai sorumluluğu yok ne yaparsanız serbest yeterki hasta memnun olsun ok kabul yada
Hekimlerin güvenliğini alacak önlemler olacak
Ama en doğrusu Avrupa standartlarında insanları eğitmek herkese eşit hukuk yani bi ilçe başkanı gelip başhekime saldırıyorsa ona da aynı hukuk

Re: Eü Acil Serviste Nöbetçi Hekime Şiddet

 #4132307  gönderen fisilce
 20.06.2018 - 10:14:56
sonra diyorlar neden hasta görmek istemiyor bu insanlar, neden hasta görmeyeceği branşlara yöneliyorlar. Daha öğrenci iken saldırıya uğrayan bi hekimin ne yapmasını bekliyorlar acaba?