Salı , Kasım 13 2018
Doktorca Haberin Adresi...
Kullanıcı avatarı
Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi tarafından Tıpta uzmanlık için yabancı dil sınavı (TIPDİL) hakkında duyuru ve Ankara Üniversitesi Tömer Tıp Dil Sınavı 2018 Temmuz Dönemi Kılavuzu yayımlandı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TIPDİL SINAVI 2018 TEMMUZ DÖNEMİ KILAVUZU

1) GENEL BİLGİLER

BAŞVURU TARİHLERİ:
11 HAZİRAN 2018 – 22 HAZİRAN 2018
(BAŞVURULAR 11 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE SAAT 09.00’DA BAŞLAYIP, 22 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE SAAT 17.00’DE SONA ERECEKTİR.)

SINAV TARİHİ VE SAATİ:
14 TEMMUZ CUMARTESİ 2018 SAAT: 09.00 – 11.30

SINAV SÜRESİ:
150 DAKİKA

SINAV ALANLARI: İngilizce, Almanca, Fransızca
Adaylar bir dönemde, yalnız bir yabancı dilden sınava girebilecektir.

SINAV YERLERİ:
ANKARA - İSTANBUL

SINAV ÜCRETİ:
95,00 ₺ (DOKSAN BEŞ TÜRK LİRASI)

SINAVIN UYGULAYICISI:
Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) adına Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi (ASYM)’dir.

BAŞVURU KAPSAMINA GİREN KİŞİLER:
Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS)’na girmeye hak kazanmış veya hak kazanacak olan tüm adaylar TÖMER TIPDİL Sınavına başvuru yapabilirler. TÖMER TIPDİL Sınavı sadece TUS ve DUS için gerekli olan yabancı dil yeterliğini ölçmek için uygulanmaktadır.

BAŞARILI OLMA KOŞULU VE GEÇERLİLİK SÜRESİ
“Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, mesleki bilgi sınavlarının sonucuna göre yerleştirme işleminin yapılabilmesinde yabancı dil koşulunun sağlanması için TÖMER TIPDİL Sınavından 100 üzerinden en az 50 puan alınması gerekir.

Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında mesleki bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır.

ADAYIN SORUMLULUKLARI
a) Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, Aday Başvuru Formuna yazılan bilgilerdeki eksik ve yanlışlar yüzünden doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Adaylar, beyan ettikleri bütün bilgilerden sorumludurlar. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, yazdığı bilgilerdeki eksiklik ve yanlışlardan doğacak sonuçlarla İlgili itirazları dikkate alınmaz.

b) Başvuru yapıldıktan sonra herhangi bir nedenle başvurusunu geri çeken, başvurusu reddedilen veya başarısız olan adaylar, yeni başvurularını en erken bir sonraki dönem yapabilirler. Bir sınav dönemi için yapılan
başvuru sonraki dönemler için geçerli değildir.

c) Sınav ücretini ödedikten sonra başvurusunu yapmayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan adayların ödedikleri ücretler iade edilmez/devredilmez. Ücretlerin doğru hesaba yatırılmasının sorumluluğu tamamen adaya aittir.

2) BAŞVURU
BAŞVURU: ANKARA ÜNİVERSİTESİ SINAV YÖNETİM MERKEZİ

DİKKAT!

Başvuru için adaylar, ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TIPDİL SINAVI UYGULAMA KILAVUZUNA asym.ankara.edu.tr internet adresinden erişebilirler.

Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

BAŞVURULARIN YAPILMASI
ADAYLAR BAŞVURU SÜRECİNİ 3 ADIMDA TAMAMLAYACAKTIR.

a) T.C. Uyruklu adaylar için:
Adaylar başvurularını aday.ankara.edu.tr internet adresindeki Aday Bilgi Sistemi (ABİS) üzerinden yapacaklardır.

Adaylar aday.ankara.edu.tr internet adresinde “Sisteme kayıt olmak için tıklayınız.” linkinden Aday Kayıt Formunu eksiksiz olarak dolduracaklardır. (Fotoğraf alanı zorunlu değildir.) (Bkz: Adım 1, Adım 2)

T.C. Kimlik No ve kayıt olurken belirledikleri şifreleri ile aynı adresten sisteme giriş yaparak “Sınav Başvurusu” menüsünden başvurmak istediği sınavı (ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TIPDİL SINAVI) seçerek sistem tarafından kredi kartı ile ödeme linkine yönlendirilecektir. Ödeme işlemi başarı ile gerçekleşen adaylar sistem tarafından aday.ankara.edu.tr adresindeki sayfalarına yönlendirilip “ÖDEME İŞLEMİ BAŞARILI, SINAV BAŞVURUNUZ ALINMIŞTIR.” mesajını sayfalarında görecektir ve başvuru işlemi tamamlandığına dair kısa mesaj ya da e-posta gelecektir. (Bkz: Adım 3)

(BAŞVURULAR 11 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE SAAT 09.00’DA BAŞLAYIP, 22 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE SAAT 17.00’DE SONA ERECEKTİR.)

DİKKAT!

“ÖDEME İŞLEMİ BAŞARILI, SINAV BAŞVURUNUZ ALINMIŞTIR.” mesajını sayfalarında göremeyen adayların kredi kartı ödemelerinde sorun oluşmuş olabilir. Bu adayların sınav seçimi ve ödeme işlemlerini yeniden gözden geçirmeleri gerekmektedir.

b) Yabancı Uyruklu adaylar için

Daha önceden Yabancı Uyruklu Numarası bulunan adaylar, T.C. Kimlik Numarası yerine bu numarasını kullanacaktır. T.C. Kimlik Numarası bulunmayan KKTC Uyruklu, Yabancı Uyruklu ve uyruğu olmayan adaylar, bu alana T.C. Kimlik Numarası yerine kullanacakları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) almış oldukları “9” ile başlayan ve 11 rakamdan oluşan Yabancı Uyruklu
Numarasını (Y.U.) yazacaktır. MERNİS’ten Yabancı Uyruklu Numarası edinmemiş olan adaylar ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden ve ÖSYM Çağrı Merkezi’nden detaylı bilgi edinebilirler.

DİKKAT!

• Başvuru süresi içinde Yabancı Uyruklu Numarası edinmeyen adaylar başvuru yapamayacaktır.
• Yabancı Uyruklu Kimlik Numarasının TUS veya DUS’ta kullanılacak Yabancı Uyruklu Kimlik Numarası ile aynı olması gerekmektedir. Yabancı Uyruklu Kimlik Numarasının farklı olması durumunda, doğabilecek olumsuz sonuçlardan aday sorumludur.

Ankara Üniversitesi Tömer TIPDİL Sınavı 2018 Temmuz dönemi Sınav Uygulama Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız
http://asym.ankara.edu.tr/wp-content/up ... LAVUZU.pdf
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
[quote=dr_rainbow post_id=4129417 time=1528628396 user_id=119643]
Merhaba ilk tıpdile girmiştim. Sınavın geçerliliği devam ediyor ancak henüz tusla yerleşemedim yeniden girip daha düşük alsam yüksek olan puanım geçerliliğini korur mu?
[/quote]

Ben de aynı durumdayım ama 2019 ağustos sınavını da kapsıyor bu geçerlilik. Mesleki yeterlilik sınavına başvuru tarihi dikkate alınır ibaresi var. Buna dayanarak söylüyorum. Umarım yanılmıyorumdur.
Hiç ingilizcem yok yes no ok bu kadar diyorsanız sınava hiç girmeyin :D intermediate ve üstü seviye arkadaşlar çalışmadan girebilirler geçiş not 50 galba zaten. Bu seviyenin aşağısı için kelime çalışın diycem de kelime hemen olcak iş değil. O yüzden grammer çalışın :D
[quote=Gulhanturan post_id=4130003 time=1528834517 user_id=114781]
Bende ilk tömere girdim. 2014 müydü tam hatırlamıyorum. Şubat tusunu hedefliyorum. Acaba tekrar girmeme gerek kalır mı şubat için?
[/quote]

İlk sınav ağustos 2014 idi, şubat için sıkıntı olmaz ama ağustos 2019 için ne olur bilemiyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
[quote=tid post_id=4130006 time=1528834810 user_id=31915]
[quote=Gulhanturan post_id=4130003 time=1528834517 user_id=114781]
Bende ilk tömere girdim. 2014 müydü tam hatırlamıyorum. Şubat tusunu hedefliyorum. Acaba tekrar girmeme gerek kalır mı şubat için?
[/quote]

İlk sınav ağustos 2014 idi, şubat için sıkıntı olmaz ama ağustos 2019 için ne olur bilemiyorum.
[/quote]

Cevabınız için teşekkür ederim
31 ağustos 2014 tıp dil sınavını geçmiştim bende. Bugün ösym yi aradım 31 ağustos 2019 a kadar geçerli dedi fakat tercih dönemi ...... sonrasını duyamadım çünkü görüşme süresi dolduğu için telefon kesildi . Sonrası anladık tercih dönemi 31 ağustos tan sonraya denk gelirse geçerli olmuyor .
[quote=yunko post_id=4139872 time=1531735555 user_id=81718]
31 ağustos 2014 tıp dil sınavını geçmiştim bende. Bugün ösym yi aradım 31 ağustos 2019 a kadar geçerli dedi fakat tercih dönemi ...... sonrasını duyamadım çünkü görüşme süresi dolduğu için telefon kesildi . Sonrası anladık tercih dönemi 31 ağustos tan sonraya denk gelirse geçerli olmuyor .
[/quote]

Böyle olmaması lazım bende bu konu hakkında başlık açmıştım. Sınav kılavuzunda 'Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında ise meslekî bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır.' ibaresi mevcut. Osym bana da başvuru tarihi önemli demişti. Bende ona göre yapıyorum çalışma planımı.
Her yerde olduğu osym dede iş bilmezler olabilir hocam . Bende okuduğuma göre sınava başvuru tarihi esas alınır diyor .ama osym çağrı merkezindeki arkadaşın dediğinden anladığım 2019 ağustos geçerli olması için tercih dönemini kapsaması lazım. Telefon konuşmam yarıda kesildiği için öyle anladım